+BigShot מופעל להתנתק?

אחרי המימוש במניות הסייבר: האם מדובר בהזדמנות או מלכודת דבש?

הירידות החדות במדד הנאסד"ק מתחילת השנה לא פסחו על ענקיות הסייבר. האם אחרי המימוש האחרון הגיע הזמן לאסוף סחורה?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
מייסד פאלו אלטו נטוורקס, ניר צוק
מייסד פאלו אלטו נטוורקס, ניר צוק

תוכן עניינים

בשעה טובה נדבקתי בקורונה המשתוללת כאן ביוון בכלל ובאתונה בפרט. לעומת ישראל, ביוון לא אוכפים בידוד ואינך מקבל התראות שב"כ ומשטרה מסוגת ה-"ספר לי איפה אתה או שנבוא לבדוק אותך!!!". במקרה הכי גרוע ישלחו לך הודעה מנומסת ויבקשו ממך להישאר בדירה ולא לצאת חמישה ימים עד שתוכל לבצע בדיקה שתאשר שאתה שלילי לוירוס. למי שממש מתעניין, מצבי ממש בסדר. קצת נזלת. קצת עקצוצים בגרון. עייפות גבוהה מהרגיל בשעות מסוימות (שגם ככה הייתי מנצל לסיאסטה) ודחיית הטיסה חזרה לארץ בחמישה ימים לפחות. 

בינתיים, בבורסה הגדולה בעולם, היה שבוע מעניין למדי. מלבד הדאו ג'ונס שהתממש בפחות מ-0.3%, מדד ה-S&P 500, כפי שהוא משתקף בתעודת הסל SPY, התממש בכ-2% ואילו מדד הנאסד"ק 100, כפי שמשתקף בתעודת הסל QQQ, התממש ביותר מ-4.5%. ביום רביעי ראינו את המימוש הכבד ביותר על רקע פרסום ה-MINUTES של הפדרל ריזרב. להגיד לכם את האמת, לא ממש מעניין אותי להיכנס לקשקשת של הפדרל ריזרב שמאז תחילת הקורונה מחזיק את השוק למעלה בצורה מלאכותית תוך שהוא מדפיס כמויות אדירות של כסף ודוחף אותם לשוק. אז בואו נגיד שהתחזית להעלאת ריבית הביאה לצניחה במניות הצמיחה, לעלייה בריבית האג"ח לעשר שנים ולסטטוס קוו במדד הדאו ג'ונס. יאללה. 

מניות טכנולוגיות רבות חוו מימושים חדים בשבוע החולף ואם יש מגזר שעשוי דווקא ליהנות מההזדמנות שבירידות האחרונות מדובר במגזר הסייבר. אנחנו כבר יודעים שהתחום לוהט במיוחד והאקרים הדורשים כופר אחרי התקפות עוינות הפכו להיות שכיחים לחלוטין בשנים האחרונות. בין אם מדובר בהאקרים מטעם הממשל הסיני, הרוסי או הצפון קוריאני או סתם פיראטים תאבי בצע, המספרים מדברים בעד עצמם.

עד סוף ספטמבר 2021 בוצעו 500 מיליון התקפות סייבר הדורשות כופר, זינוק חד של מעל 150% לעומת שנת 2020. וזה עוד בלי קשר להתקפות שממש השביתו תשתיות, גנבו נתונים או השתילו תוכנות זדוניות למעקב במכשירי קצה שונים (מי אמר NSO בשירות דיקטטורות רצחניות?). וכמו עם הקורונה, שבה המרוויחות הגדולות מהמשך ההתפרצות הן חברות החיסונים ויצרניות הבדיקות, מי שנהנה מהמשך מגיפת התקפות הסייבר, הן חברות האבטחה למיניהן שמנסות לעצור את התוקפים. 

אז אחרי הירידות האחרונות בואו נראה אם יש הזדמנות במניות החברות הבולטות בענף. 

פאלו אלטו נטוורקס (PANW) – ירידה של 5.6% בשבוע

למרות ירידה שבועית של 5.6%, פאלו אלטו נטוורקס עדיין נמצאת פחות מ-10% ממחיר שיא כל הזמנים שנרשם בסוף 2021. ענקית הסייבר העניקה למשקיעים שלה תשואות מרשימות של 44% בשנה האחרונה ו-289% בחמש שנים. כל זאת על רקע צמיחה פנומנלית של החברה מקליפורניה שהוקמה על ידי יוצא צ'קפוינט, ניר צוק, ושמייסד צ'קפוינט, שלמה קרמר, היה אחד המשקיעים הראשונים בה.

נמצאת פחות מ-10% ממחיר שיא כל הזמנים, מניית פאלו אלטו
נמצאת פחות מ-10% ממחיר שיא כל הזמנים, מניית פאלו אלטו

שימו לב למספרים של PANW: הכנסות של 4.26 מיליארד דולר בשנת הכספים החולפת, הכנסות צפויות של  5.4 מיליארד דולר בשנת הכספים הנוכחית וצפי להכנסות של 6.54 מיליארד דולר בשנת הכספים הבאה. החברה ממשיכה לצמוח בקצב מרשים ביותר ובמחיר הנוכחי, מעל 525 דולר למניה, היא נסחרת בשווי שוק של 52.6 מיליארד דולר המשקף מכפיל של 72.6 על הרווח המנייתי הצפוי השנה. יש שיטענו כי מדובר במכפיל גבוה יחסית לחברה מבוססת אבל אני טוען שפאלו אלטו נטוורקס היא חברת הסייבר הטובה בנמצא ואני חושב שכל ירידה במניה מהווה הזדמנות לאיסוף סחורה. אם היה לי קצת יותר שכל ואולי גם מזל הייתי אוסף אותה בכל חודש נתון במשך חמש השנים האחרונות. למרות זאת, אף פעם לא מאוחר להתחיל. מבחינתי PANW צריכה להיות בתיקים של כולנו, יחד עם מניות כמו AAPL, NVDA, MSFT ו-GOOG.

פורטינט (FTNT) – ירידה של 12.5% בשבוע

פורטינט נסחרת בשווי שוק זהה לזה של פאלו אלטו נטוורקס אבל במכפיל גבוה יותר של מעל 80 על הרווח הצפוי השנה. מלבד זיסקיילר שתיכף נדבר עליה, פורטינט רשמה את הירידה השבועית הגדולה ביותר מבין מניות הסייבר הגדולות עם צניחה של 12.5%. בשנה האחרונה נסקו מניות החברה ב-120% ובחמש שנים ניפקה המניה תשואה פסיכית של 914%. 

הכנסות השנה שעברה הסתכמו ב-2.6 מיליארד דולר ובשנתיים הקרובות היא צפויה לרשום הכנסות של 3.34 מיליארד דולר ו-4 מיליארד דולר. פחות מפאלו אלטו נטוורקס אבל עדיין צמיחה מרשימה מאוד. למרות זאת, מרגיש לי שבמחיר הנוכחי (מרחק 16% ממחיר השיא) יש ל-FTNT מקום למימוש נוסף, כך שהייתי ממליץ להמתין איתה קצת לפני כניסה לפוזיציה ארוכת טווח, אלא אם כן אתם מאמינים בבאונס לטווח הקצר. 

קראוד-סטרייק (CRWD) – ירידה של 8% בשבוע

אחת הכוכבות הגדולות במגזר בין השנים 2019 לשלהי 2021, עת זינקה ממחיר של 60 דולר לשיא של קרוב ל-300 דולר, קראוד-סטרייק הפכה להיות אחד השמות הלוהטים בתחום הסייבר. בשבוע החולף נרשמה ירידה של 8% במניה ובשנה החולפת רשמה CRWD תשואה שלילית של 15%. זה קרה בעיקר בגלל שווי מנופח ויש שיאמרו שגם היום, כשהיא נסחרת במכפיל 325 על הרווח המנייתי הצפוי השנה, CRWD נמצאת במצב בועתי. אני בהחלט נוטה להסכים וסבור שהירידות האחרונות היו רק תחילת המימוש הכבד יותר הצפוי במניה, בדיוק כמו חברתה זיסקיילר שאליה נגיע ממש עכשיו. 

זיסקיילר (ZS) – צניחה של 19% בשבוע

החברה האהובה עלי ביותר במגזר היא זיסקיילר כי המלצתי עליה ב-"ביזפורטל" כשיצאה להנפקה ראשונה לציבור במרץ 2018. ממחיר של 33 דולר טסה זיסקיילר כל הדרך לשיא של 376 דולר בנובמבר 2021 לפני שהחלה את המימוש המתבקש בחודשיים החולפים. בשבוע שעבר צנחה מניית זיסקיילר ב-19%, ועתה היא רחוקה 31% משיא כל הזמנים שרשמה כאמור בנובמבר. 

לעומת פורטינט ופאלו אלטו נטוורקס, המספרים של זיסקיילר עדיין לא מגיעים לרמות של מיליארדי דולרים והצמיחה שרשמה החברה היא כדלקמן: הכנסות של 673 מיליון דולר בשנת הכספים שהסתיימה, הכנסות צפויות של מיליארד דולר בשנה הקרובה ו-1.35 מיליארד דולר בשנה הבאה. עדיין מדובר בצמיחה יפה מאוד, אבל כשהיא נסחרת במכפיל של  502 (!!!) על הרווח המנייתי הצפוי השנה, הייתי מצפה למימוש של 50% לפחות במניות ZS לפני שהמספרים יעשו שכל יחד עם נתוני הצמיחה. עוד הודעת איוב מצד הפד או פספוס תחזיות כזה או אחר של החברה בעת פרסום תוצאות רבעוניות ואנחנו עשויים לצפות במרחץ דמים א-לה דוקוסיין (DOCU). 

צנחה ב-19% בשבוע שעבר, מניית זיסקיילר
צנחה ב-19% בשבוע שעבר, מניית זיסקיילר

ואגב, תעודת הסל CIBR של מנהלת התעודות פירסט-טראסט, ירדה בכ-7% בשבוע החולף ורשמה תשואה מאכזבת יחסית של 11% בלבד בשנה החולפת. למרות זאת, בחמש השנים האחרונות רשמה התעודה 144%, אבל נראה שבמרחק 15% מהשיא יש לה עדיין לאן לרדת. 

ומה עם חברות הסייבר הישראליות? האמת, לא משהו!

אחרי שסקרנו את ענקיות המגזר הזרות (למרות שאפשר לטעון ש-PANW היא סוג של ישראלית), ארבע החברות הישראליות המובילות ברשימת הסייבר הן צ'קפוינט (CHKP), סנטינל וואן (S), סייבר-ארק (CYBR) ו-וארוניס סיסטמס (VRNS). 

צ'קפוינט דווקא החזיקה מעמד יפה עם עלייה שבועית של 2.5% ובשלב זה היא בעיקר מניה דפנסיבית לימים של ירידות שערים ולא חברה שמספקת ערך כלשהו למשקיעים (אחרי שירדה בשנה החולפת ב-6% ובחמש שנים רשמה תשואה של 37% בלבד)

סנטינל וואן איבדה 12% בשבוע החולף וירדה כבר 44% ממחיר השיא שלה. סייבר-ארק ירדה ב-9% בשבוע החולף ונסחרת במכפיל פסיכי של 788 על הרווח הצפוי השנה כך שלא הייתי מתקרב למניה הזאת גם אם חיי היו תלויים בכך. וארוניס איבדה 10% בשבוע החולף ונסחרת במכפיל 400 על הרווח הצפוי השנה. גם כאן, בהצלחה למי שרוצה לצ'נס.

לסיכום – המניה היחידה שהייתי שוקל להיכנס אליה למרות שלא ירדה בצורה משמעותית היא PANW. הייתי מנצל כל ירידה במניה לאיסוף נוסף של מניות על מנת לבנות בלוק יפה לקראת הפרישה. החברה מוכיחה שנה אחרי שנה כי היא יודעת מה שהיא עושה והמספרים מדברים בעד עצמם. ובינתיים, אני אפרוש כדי לטפל בעצמי ולהתכונן לבדיקת האנטיגן שבשאיפה תצא שלילית ותאפשר לי לחזור לבקר בתל אביב. 

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
איפה וורן באפט משקיע אתת כספו

וורן באפט: "אלו 3 המניות שלי"

האם שלושת האחזקות הגדולות ביותר בתיק ההשקעות של באפט יכולות ללמד אותנו כיצד להגיע ליעדים הפיננסיים שלנו?

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן