+BigShot מופעל להתנתק?

אחרי ה-SPAC: האם איירון סורס שווה 11 מיליארד דולר?

אחת החברות הישראליות החמות ביותר בשנים האחרונות היא איירון סורס המספקת כלי מוניטיזציה למפתחי תוכנות ואפליקציות. למרות ההייפ הפסיכי, האם IS קיבלה שווי הגיוני ב-SPAC?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
החלה להסחר בנאסד"ק. איירון סורס. צילום מסך
החלה להסחר בנאסד"ק. איירון סורס. צילום מסך

תוכן עניינים

לרוב אני בדעת מיעוט כשמדובר בוויכוחים על הערכות שווי נפוחות וסקאמים פיננסיים מתוחכמים בוול סטריט. אני נכנס ללא מעט חילוקי דעות וריבים מילוליים עם אנשים סביבי, אשר לטעמי נופלים קורבן למכבשים מתוחכמים של יחסי ציבור, הרצת מניות בפורומים ורשתות חברתיות, ובעצם חושבים שהם "יודעים" באמת במה הם משקיעים. 

לעולם לא אטען שאני יודע יותר טוב מאחרים מה מניה תעשה, אבל אני בהחלט מנסה להגיע להחלטה נכונה בהתאם לנתונים אשר ביליתי לא מעט זמן בבדיקה שלהם: מה החברה עושה, מי עומד בראשה, מה הנתונים הפיננסיים שלה, מה מכפילי הרווח/הכנסות. מה הפוטנציאל האמיתי שיש לה?

כל זה מתבסס על היסטוריה ארוכה של ניסוי וטעיה וגם כוויות קשות מאוד כשנכנסתי להשקעות יחד עם העדר ומצאתי את עצמי מפסיד כספים בהשקעות כושלות שנבעו מכך שסמכתי על הקשקשנים ולא ביצעתי את הבדיקות שלי לעומק כמו שצריך. אני יכול לכתוב ספר שלם רק על ההשקעה הכושלת שלי במניות אורכית בשנות ה-2000, חברה שהמייסדים שלה עדיין נמצאים לדעתי במערכה משפטית סבוכה מול משקיעים שאיבדו את כל כספם מהשקעה במניה

אני לא מתלונן. צריך לחטוף את הצינור כדי ללמוד איך להימנע ממנו בעתיד, ולכן כשאני מסתכל היום על הערכות השווי שמקבלות מניות רבות בוול סטריט אני יודע, לא חושב – יודע בוודאות! כי החגיגה תיגמר בקרוב וחברות רבות יראו את השווי שלהן נמחק בעשרות אחוזים.

כמו תמיד אני ממליץ – תעשו את בדיקת הנאותות שלכם לבד. אל תתלהבו מהעובדה שמניה עולה בעשרות ובמאות אחוזים. זה שקול לרולטה בקזינו. מניות של חברות ערך אמיתיות מטפסות לאורך זמן ולעיתים למשך שנים ארוכות. קחו לדוגמא את אנבידיה (NVDA), שניפקה תשואה של מעל 5,000 אחוזים למשקיעים שלה בעשר השנים האחרונות. העלייה הזו מגובה במספרים פונדמנטליים. אנבידיה היא אולי אחת מחברות השבבים הטובות בהיסטוריה. היא מובילת שוק ומראה צמיחה בכל פרמטר אפשרי ולראיה המחיר הפסיכי שאליו הגיעה השבוע – 800 דולר למניה שמשקף שווי של 500 מיליארד דולר.

ניפקה תשואה של מעל 5,000 אחוזים למשקיעים שלה בעשר השנים האחרונות, מניית אנבידיה
ניפקה תשואה של מעל 5,000 אחוזים למשקיעים שלה בעשר השנים האחרונות, מניית אנבידיה

בשנתיים האחרונות ראינו עסקאות SPAC רבות שסיפקו הערכות שווי מנופחות לטעמי לחברות שנכנסו לבורסה עם השלמת העסקאות. אחד מהסיפורים הגדולים של השבוע האחרון הוא כניסתה של איירון סורס הישראלית לוול סטריט אחרי השלמת העסקה עם חברת ה-SPAC ת'ומא בראבו. בואו נראה אם השווי שקיבלה איירון סורס בעסקה אכן מוצדק.  

איירון סורס (IS) – שווי של 11 מיליארד דולר? באמת?

איירון סורס קיימת משנת 2008 והוקמה על ידי ארבעה יזמים בראשות תומר בר זאב, המכהן גם היום כמנכ"ל החברה ושלושה אחים: רועי, אייל ואיתי מילרד. המייסדים עסקו בפיתוח של אפליקציות שונות וזיהו את הצורך בכלים מתקדמים שיסייעו למפתחי אפליקציות ותוכנות להורדה לבצע מונטיזציה של משתמשים, לגדול בצורה סקלבילית (אין על באז וורדס של חנונים), ולמעשה להגיע לכמה שיותר קהלי יעד תוך ייצור הכנסות בדרך. 

איירון סורס התחילה עם מוצר בסיסי שהותקן כתוסף לדפדפן הפיירפוקס, ה-FOXTAB, אשר איפשר מעבר תלת מימדי בין לשוניות והגברת קצב הגלישה.  המוצר הבא שלה היה האינסטול-קור שסייע בהתקנה והפצת תוכנות להורדה מהרשת. ב-2011 הפך המוצר הזה למוצר העיקרי של החברה וכך נולדה איירון סורס בגלגולה הנוכחי (וכל זה לקוח מוויקיפדיה למי שמתעניין בהמשך הסיפור). 

תוך גיוסי הון מסיביים, כולל 15 מיליון דולר מקרן ויולה ונצ'רס ו-25 מיליון דולר מהמיליונר לן בלווטניק, המשיכה איירון סורס לצמוח כשהיא רוכשת חברות באקו-סיסטם שלה, אשר השלימו ותמכו בצמיחה המרשימה שלה, בעיקר בתחום המובייל. היום מספקת החברה פלטפורמה וכלים שונים לניהול פרסום ומונטיזציה עבור אפליקציות ותוכנות. 

העובדה שהיה בדרך מיזוג שלא יצא לפועל עם בבילון הישראלית (עוד חברת אד-טק ישראלית) הייתה אולי הדבר הכי טוב שקרה לחברה. במקום לקבל שווי של 1.5 מיליארד דולר ב-2013, הגיעה איירון סורס לימינו אנו ולעסקת ה-SPAC המרשימה לכל הדעות עם ת'ומא בראבו, אשר העניקה לה שווי של 11 מיליארד דולר. העסקה כללה מימון בהיקף של 2.3 מיליארד דולר במזומן לחברה, כולל PIPE בהיקף של 1.3 מיליארד דולר ו-1 מיליארד דולר שגויסו על ידי ת'ומא בראבו בהנפקת ה-SPAC שלה עצמה. 

השקיע 25 מיליון דולר בחברה, המיליונר לן בלווטניק

השאלה הנשאלת עם תחילת המסחר של איירון סורס בוול סטריט היא האם החברה שווה 11 מיליארד דולר?

התשובה המיידית היא כמובן כן, כי זה השווי שלו הסכימו המשקיעים במסגרת ה-PIPE (השקעה פרטית בחברה ציבורית). התשובה המסובכת יותר קשורה לדרך שבה מחשבים שווי לחברה שהמספרים שלה עדיין נמצאים בבחינה.

ב-2020 רשמה איירון סורס הכנסות של 332 מיליון דולר ורווח EBITDA של 104 מיליון דולר, צמיחה של 83% לעומת 2019. למרות הצמיחה היפה צריך לזכור שזו הייתה שנת קורונה שבה כל חברה שפעלה בצורה כזו או אחרת באינטרנט או בסלולר רשמה זינוק פנומנלי בהכנסותיה על רקע שימוש היסטרי של אזרחי העולם שנשארו תקועים בבידודים וסגרים. השנה צופה החברה צמיחה של 30% בלבד ב-EBITDA וחברה צומחת שרוצה לקבל שווי גבוה צריכה להראות נתוני צמיחה הרבה יותר מרשימים לטעמי.

אין ספק שאיירון סורס היא חברה מעולה עם יזמים חזקים שבאו מהתחום בו הם פועלים ועם גב פיננסי חזק מאוד שיאפשר לה להמשיך ולרכוש חברות נוספות שישלימו את פעילותה אבל מפה ועד לקבלת שווי של שלושה רבעים ממה שצ'קפוינט (CHKP) שווה, נראה לי אבסורדי. 

המניה החלה להיסחר בוול סטריט ביום שלישי ועד כה לא ממש זזה במחיר. זה אומר שכבר עכשיו השוק מאמין שהמניה מתומחרת במלואה ואם יש אפסייד נגלה אותו בהמשך. כשאנליסטים יתחילו לסקר את החברה והמספרים הפיננסיים ייצאו לאור בצורה רציפה, אני מאמין שיהיה אפשר לבצע הערכת שווי מבוססת יותר. בינתיים, שאפו גדול לתומר בר זאב ולאחים מילרד על הפיכתם את איירון סורס מחברת אד-טק ישראלית לאחת ההצלחות הגדולות ביותר של תעשיית ההייטק המקומית. צריך לדעת לפרגן גם אם אני לא סבור שזו המניה שהייתי קונה לתיק שלי בשלב הזה. 

למידע נוסף על איירון סורס

*** הניתוח הנ"ל אינו תחליף לייעוץ או המלצה מכל סוג שהוא והטקסט המצוין הוא אך ורק לפי דעתו של כותב המאמר. אנא הפעילו שיקול דעת.

תמיד חלמת לסחור בשוק ההון אבל פחדת להפסיד את הכסף? זה לגמרי מובן!

מרבית האוכלוסיה לא משקיעה וסוחרת באופן פעיל בשוק ההון בגלל שאיפות שקשורות ליציבות ופחד מלהפסיד. 

אבל יש 2 עובדות שאפשר לפספס כאן. 

1. כיום הדרך הכמעט יחידה שמפרידה בינך לבין האפשרות להתעשר היא כשכסף עובד בשבילך. ושוק ההון הוא אחלה מקום להתחיל ממנו.
2. אפשר לסחור ולהשקיע בטוח, אבל בשביל זה צריך לדעת קצת יותר ממה שאתה יודע עכשיו על שוק ההון.

בשביל זה עשינו תוכנית הכשרה למסחר בשוק ההון שממש כדאי לך להכיר. 

רוצה לבדוק את התאמתך לתוכנית שנותנת תיק מסחר התחלתי אמיתי לסחור בו?

לחץ למטה כדי למלא שאלון התאמה לתוכנית

מומלצים עבורך
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן