+BigShot מופעל להתנתק?

למה הרשת מוצפת במדריכים של איך להפוך למיליונר?

הציבור הישראלי ברובו מתקשה לסגור את החודש, אז למה יש כל כך הרבה מדריכים שמסבירים איך להפוך למיליונרים? האם מדובר בסקאם או שפשוט הציבור מתקשה להאמין ומוותר מראש?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
עשה את המיליון הראשון בגיל 33.ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון
עשה את המיליון הראשון בגיל 33.ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון

תוכן עניינים

האזרח הישראלי הממוצע הוא העובד החרוץ ביותר במדינות המפותחות שמרוויח יחסית פחות ביחס ליתר המדינות ומתמודד עם יוקר המחייה מהגבוהים שקיימים. לפני הנתונים שפרסמה הלמ"ס, 42% מאזרחי המדינה  נמצאים במינוס וחובות. ובכל זאת, יש לא מעט מדריכים ומנטורים שטוענים שאפשר לצאת ממירוץ העכברים ולהפוך למיליונרים. האם מדובר בסיפורי פיות או שבפועל זה אפשרי ופשוט ישנם מחסומים שמונעים מהם להצליח?

עובדים יותר ומרוויחים פחות מארה"ב וממוצע מדינות ה-OECD. מספר שעות העבודה השנתי הממוצע של ישראלים ביחס ליתר העולם

כיזם עסקי בן 32 שהצליח להגיע להישגים כלכליים מכובדים ועבר הרבה מאוד כשלונות, החלטתי לחקור את הנושא יותר לעומק ולהבין האם יש מציאות בפנטזיה הזאת. ואם כן, אז אילו צעדים בפועל יכולים להגדיל את הסיכוי להגיע לשם. 

אחד הנתונים המעניינים ביותר ששמתי אליהם לב כשבחנתי את הנושא, הוא שכ-50% מהמיליונרים בעולם הינם שכירים. אותם שכירים לא עשו אקזיט במיליונים, לא בנו בניינים, לא לקחו הלוואות ענק וסיכונים על מיזם שהאמינו בו. הם בטח לא שדדו או גנבו כסף מאף אחד. מדובר בסך הכל באנשים שהרוויחו משכורת מכובדת, התנהלו כלכלית נכון והשקיעו את כספם בתבונה. לחלקם לקח 30 שנה להיות מיליונרים, אבל לחלק גדול מהם לקח 10 שנים ופחות. נשמע יותר מדי פשטני? חד משמעית כן. אבל, עד כה מדובר בעובדות ולא בתיאוריות או פנטזיות.

נכון, יש אלמנטים קצת יותר מורכבים, ולכן אם כבר מדברים על "איך להפוך למיליונר", אז אנסה בהסתמך על המציאות והעובדות, לעשות את זה קצר ותכליתי ככל האפשר. בשלושה צעדים בלבד.

צעד 1: להחליט שזו המטרה

כמו כל יעד בחיים, גם את היעד של להפוך למיליונרים צריך להגדיר בשביל להשיג אותו. אף אחד לא יהיה מיליונר בלי שהתכוון לכך. אפילו אדם שזכה בלוטו לאחר שמילא את הטופס במטרה לזכות ולהפוך לכזה. דמיינו הפלגה בים – אפילו מפה, מצפן והצוות הכי טוב בעולם לא יעזרו אם לא יודעים בכלל לאן רוצים להפליג. לכן, אם באמת שואפים להפוך למיליונרים ולהשיג חירות כלכלית, ראשית יש לסמן ולהגדיר שזאת המטרה. לאחר מכן יש להתחיל לתכנן איך משיגים אותה בפועל, ולפעול כדי להגיע אליה. במילים יותר פשוטות, חייבים לעשות שינוי מנטלי ולקחת את הנושא ברצינות – כי אם לא מאמינים שזה אפשרי או לא מחליטים שמדובר במטרה ריאלית שרוצים להשיג – אז הסיכוי לכישלון הוא כמעט ודאי.

צעד 2: הגדילו את הנטו שלכם

אז עכשיו יש לנו מטרה להיות מיליונר? מעולה! לפני שמדברים על איך צוברים את ההון הגדול, צריך לעסוק בקיים. כן, זה לא "סקסי" במיוחד אבל התנהלות כלכלית נכונה מגדילה את ההון העצמי כבר ברמה המיידית, וההון הזה הוא קריטי בשביל הצעד השלישי. לכן אי אפשר לדלג עליו. 

לפיכך עליכם לחסוך בהוצאות מיותרות, להבין איפה אפשר להוזיל בהוצאות הקיימות, לבצע מעקב התנהלות כספית שוטפת ולנקוט בעוד פעולות אשר בשורה התחתונה יסכמו את הנטו שלכם. כמעט כל אדם יכול להוזיל את ההוצאות שלו ברמה החודשית והשנתית בכ-30%. לצורך הדוגמה, אם אדם ממוצע מוציא בחודש באזור ה-10,000 שקל בחודש אז מדובר על 3,000 שקלים שנחסכו. ובחישוב שנתי, אם המשימה הושלמה בהצלחה, אז 36 אלף שקל נחסכו!

חשוב להבין, זהו טיפ שמומלץ לשמר אותו בכל מצב פיננסי ולא רק בדרך אל העושר הכלכלי. ישנם אינספור סיפורים על מולטי-מיליונרים שאמנם הכניסו מיליונים אך הוציאו יותר ובשלב מסוים פשטו רגל ואיבדו הכול.

צעד 3: להגדיל את ההון באמצעות השקעות

כל אדם, מהשכיר הממוצע עם השכלה פיננסית ועד לגאון השקעות כמו וורן באפט, יודע שחייבים לתת לכסף לעבוד בשבילנו. במילים פשוטות, לתת לכסף לעשות עוד כסף. יש מספר של אופציות להשקעות טובות, אבל ללא ספק, השתיים הטובות והפופולריות ביותר הינן שוק ההון ונדל"ן. וכן, צריך להשקיע בשניהם, ויש ביניהם הבדלים מהותיים. 

נתחיל בשוק ההון. כל העולם הפיננסי והמוסדי נמצא בשוק ההון: בנקים, חברות ביטוח, קרנות נאמנות, בתי השקעות ועוד המון גופים. הסיבה היא פשוטה, זהו אפיק רווחי מאוד, ולהבדיל מהדעה של הציבור חסר ההשכלה הפיננסית, שוק ההון יציב מאוד באפיקים מסויימים. אתן דוגמה פשוטה, מדד S&P 500, שמציג את 500 החברות המצליחות ביותר בוול סטריט עשה תשואה של 10% בממוצע ב-30 השנים האחרונות. מבלי לחפור על אפקט ריבית דריבית ופוטנציאל השקעות, זה אומר שמי ששם 1,000 שקל בחודש בהשקעה שעושה 10% יהיה מיליונר תוך 15 שנים! ברור שיותר כסף שווה פחות זמן. 

תעודת הסל SPY המחכה את מדד S&P 500 בשלושת העשורים האחרונים

כבר בשלב זה הפכנו את ה"פנטזיה" של להיות מיליונר להרבה יותר ריאלית, לא? האם לא כל אדם כמו חייל משוחרר או זוג פלוס שניים יכולים להרשות לעצמם סכום שכזה בחודש בטווח כזה של זמן? כנראה שלא. אבל היופי בשוק ההון זה שאפשר להשקיע גם כמה מאות בודדות של שקלים.

לגבי האפיק השני, נדל"ן. מעבר לכך שמדובר באפיק השקעות יציב שלא מפסיק לצמוח, הוא גם מייצר תשואה חודשית בצורה של שכירות. זה מאפשר לך לעשות צעד אחד נוסף בהשקעה ולקחת מימון/הלוואה מהבנק (משכנתה) ולצבור הון על הגב של הבנק.

הסקפטים יגידו שהשקעה בנדל"ן זה אחלה, אבל צריך הרבה כסף. זו תפיסה שגויה. ישנם נכסים בפריפריות במאות אלפי שקלים שמייצרים תשואה גבוהה מאוד יחסית למרכז. אם מדובר בעסקה טובה, ניתן להכניס שותפים ומשקיעים שיעזרו במימון וישנן עוד הרבה אופציות טובות להשקעה או פתרונות מימון גם בסכומים נמוכים. לכן, מומלץ לא להיות סקפטים ופסימים ולהתחיל להיות יצירתיים. יש מטרה להשיג, נכון?

לסיכום, הסיבה לכך שמחצית המיליונרים בעולם הינם שכירים היא שמדובר על אוכלוסייה שבחרה להגיע לחירות כלכלית שתאפשר להם איכות חיים טובה בעתיד מבלי לעבוד קשה מדי בהמשך הקריירה. אותם שכירים-מיליונרים לא פיצחו איזו שיטה מיוחדת וזה ממש לא עניין של מזל. זה אמנם נשמע מאוד פשוט, אבל הכול מתחיל בקבלת החלטות. ברגע שאדם מחליט שהמטרה שלו היא להיות מיליונר וללכת על בטוח מבלי להקים מיזמים ולקחת הלוואות ולהגדיל את הסיכון בחיים, הוא לחלוטין יכול לעשות זאת.

כן, זה אולי לא יקח כמה חודשים או כמה שנים בודדות. אבל שוב, בטווח של 10 או 20 שנה זה אפשרי לחלוטין. מטרת מאמר הינה להוכיח זאת.

השאלה האמיתית היא, האם אדם שקרא את כל המאמר הזה יחליט לעשות את השינוי, להציב את המטרה ולהתחיל לחקור ולפעול כדי להגיע ליעד? או שמא הקורא הממוצע יגיד: "להוזיל הוצאות? עוד 15 שנה? כבד עליי" ועוד אמירות פסימיות שאני שומע מדי יום.

אמירות כאלה לא יובילו לשום מקום וסביר להניח שמי שיחשוב אותן לא יהיה מיליונר גם לא בעוד 30 שנה. אותו אדם לא יבין איך חלפו השנים והוא לא הצליח לצבור את ההון שיאפשר לו לא לעבוד ועדיין לחיות באיכות חיים גבוהה. מטרת המאמר אינה לגרום לכם לוותר. ההיפך, מטרתו היא לגרום לכל אדם שקורא אותו לכוון גבוה ולפעול.

מאמר זה פורסם על ידי אורי קוסקאס, יזם עסקי ומחבר הספר 'פרקטיקה בנדל"ן', לתכנים נוספים בתחום הנדל"ן וההשכלה פיננסית, לחץ כאן

פרופ' ירון זליכה חושף:

איך כל אחד יכול לפרוש מיליונר באמצעות שילוב של ידע פיננסי נכון, התנהלות חכמה והשקעות

כמעט כל אחד יכול לצמוח כלכלית ולפרוש מיליונר.

לרוב הישראלים זה נשמע בלתי נתפס, אבל עם הידע הכלכלי הנכון, התנהלות יומית חכמה והשקעה במקומות הנכונים, זה לא מסובך כמו שזה נשמע.

אנחנו מזמינים אותך להדרכה מיוחדת בהובלת פרופ' ירון זליכה בה נחשוף בפניך ידע מקצועי חשוב וכלים פרקטיים שיאפשרו לך לצמוח כלכלית ולצבור הון משנה חיים.

מומלצים עבורך
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן