+BigShot מופעל להתנתק?

אילון מאסק משתעשע עם הרגשות של טוויטר

אילון מאסק איים לוותר על ההשתלטות שלו על טוויטר ב-44 מיליארד דולר. מה עשוי להסתתר מאחורי הסאגה הזאת?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
אילון מאסק מעמיד את העסקה
אילון מאסק מעמיד את העסקה "בהמתנה זמנית"

תוכן עניינים

אילון וטוויטר (סימול: TWTR) עזבו את שלב החיזור של 'האם?' ועברו לשלב של 'האם בכלל?': מנכ"ל טסלה אמר ביום שישי שהוא מעמיד את העסקה "בהמתנה זמנית" עד שטוויטר תבהיר נתונים לגבי מספר החשבונות המזויפים בפלטפורמה שלה. ההצהרה המקוונת האחרונה של מאסק מסבכת עוד יותר את ההשתלטות הכאוטית גם ככה של אחת הרכישות הגדולות ביותר שתעשיית האינטרנט עשויה לראות אי פעם.

נראה יותר ויותר שקשה לקרוא לסדר אדם ששווה יותר מ-200 מיליארד דולר שחושב שהוא יודע יותר טוב מכולם. והוא מוכיח שוב ושוב שהוא עושה את דברים בדרך שלו וכאמור הכריז ביום שישי שהעסקה שלו בשווי 44 מיליארד דולר לרכישת טוויטר בהמתנה. את הידיעה הזו הוא שיתף בציוץ ולא בהגשה רשמית לרשות ניירות ערך והדרמה סביב העסקה המשיכה להתנהל בסדרת ציוצים בין מאסק לחברה. מהלכים רבים אחרים של מאסק לאורך השנים שברו כללים ממשיים ואף אחד מהם לא האט אותו או שינה את התנהגותו.

הקנסות הכספיים שרגולטורים או שותפים עסקיים עשויים להטיל לא מזיזים הרבה לאדם עשיר כמו מאסק. הוא צועד, מצייץ כל פעם מחדש הוכחה לכך שהכללים הרגילים אינם חלים על העשירים אם הם בוחרים להתעלם מהם. הרי ממש לאחרונה מאסק רכש כמעט 10% מהמניות של טוויטר  מבלי לדווח על פי חוק.

אז על מה כל המהומה הפעם?

טוויטר טוענת שהבוטים מהווים פחות מ-5% מהמשתמשים שלה, אבל אילון מביע סקפטיות: הוא חושד שמדובר בלפחות -20% מהמשתמשים. ואם באמת יש פחות עיניים על המודעות הכל כך חשובות של טוויטר, זה יכול להצביע על כך שהחברה שווה הרבה פחות ממה שהוא הציע. כל זה הגיע לשיא כאשר כאמור, האיש העשיר בעולם הוריד את רגלו מהדוושה ואמר שהוא לא ימשיך עם הצעת הרכש שלו שעומדת 44 מיליארד דולר אלא אם טוויטר תתן גיבוי לטענותיה.

מניית טוויטר נפלה ב-3.2% נוספים במסחר המוקדם בניו יורק, לאחר ירידה של יותר מ-8% ביום הקודם. ולמעשה, בסה"כ טוויטר כבר ירדה קרוב ל 30% השיא האחרון שלה ב 25.באפריל מאז שמאסק חשף את רכישת המניות בטוויטר.  הפער בין מחיר ההצעה של מאסק של 54.20 דולר למחיר המסחר האחרון שלו עומד כיום על כ-40%, מה שמרמז על כך שהמשקיעים חושבים שיש סיכוי קטן שהעסקה תבוצע ללא הנחה, אם בכלל.

מניית טוויטר גרף יומי מקור: TradingView
מניית טוויטר גרף יומי מקור: TradingView

יש לציין שלמרות שטוויטר מציינת בקביעות בתוצאות הרבעוניות שלה שהממוצע של חשבונות כוזבים או דואר זבל מייצג פחות מ-5% מהמשתמשים הפעילים החודשיים שלה במהלך הרבעון, היא גם ציינה שהיא החילה "שיפוט משמעותי" על האומדן שלה, כך שהמספר האמיתי יכול להיות גבוה יותר מ 5%.

מאסק כהרגלו, עודד את משתמשי טוויטר להריץ מבחנים משלהם על בוטים, תוך כדי מיקור המונים במאמץ לחשב אם הם מהווים פחות מ-5% מהשירות. בתגובה להצהרותיו של מאסק, אגרוואל פרסם שרשור ארוך המפרט את המתודולוגיה של החברה שלו ומאסק השיב לו בכך ששאל תחילה מדוע טוויטר לא קוראת למשתמשים לאמת את זהותם

טוויטר מצידה אמרה כי היא מחויבת להשלים את העסקה במחיר ובתנאים המוסכמים במהירות האפשרית. גם לאנליסטים יש מה לומר, אנליסט מ  Wedbushאמר שאם עסקה מתוקנת אכן תבוצע על ידי מאסק וטוויטר סביר להניח שהיא תהיה במחיר נמוך בהרבה ברגע שהמשא ומתן יעלה טון ויתחילו להתמקד סביב בעיות של בוטים ואלגוריתמים.

נזכיר שההשתלטות המוצעת כוללת דמי פרידה של מיליארד דולר לכל צד, שאותם ייאלץ מאסק לשלם אם יסיים את העסקה או לא יספק את מימון הרכישה כפי שהובטח. לא ברור אם עדכון של טוויטר על מספר החשבונות המזויפים, במידה והוא אכן גדול באופן מהותי מ-5% יגרום לסעיף שנקרא השפעה שלילית מהותית, וישחרר את מאסק מדמי הפרידה.

מועצת המנהלים של טוויטר קולטת את הנעשה. היא מתכננת לאכוף את הסכם ה-44 מיליארד דולר של אילון מאסק, זאת מכיוון שנראה כי מאסק מתמרן לבטל או לנהל משא ומתן מחדש על הצעתו. אגב, תהיה חגיגה אצל גולדמן וג'יי פי מורגן אם העסקה אכן תיסגר. הם אמורים להרוויח ביחד 133 מיליון דולר על דמי יעוץ!

איך זה קשור אליכם, סוחרים ומשקיעים?

ההערכות הן שיש אחת משתי אפשרויות למשחק הכוח של אילון: או שהוא רוצה למצוא דרך לשלם פחות עבור הפלטפורמה, או שהוא מחפש תירוץ להתרחק מהעסקה לגמרי. נראה שהמשקיעים מסכימים: מניית טוויטר נמוכה ב-30% מהמחיר שהציע אילון לשלם עבור החברה, מה שמצביע על כך שאין להם תקוות גדולות לעסקה כפי שהיא נראית כעת.

התמונה הגדולה יותר: אילון מאסק לומד מהסינים

אם הרכישה אכן תצא לפועל, עשויים להיות שינויים גדולים בהמשך: מאסק אמר השבוע שהוא פתוח לרעיון להפוך את טוויטר ל"סופר-אפליקציה" שבה משתמשים יכולים לקנות, לשלוח הודעות טקסט ולפרסם ברשתות החברתיות הכל במקום אחד, זאת בדומה ל-WeChat של סין. אנליסטים מעריכים שזה יאפשר לו להשיג את המטרה שלו להכפיל פי ארבעה את ההכנסות של טוויטר עד 2028.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

 

 

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן