+BigShot מופעל להתנתק?

אילו מניות צפויות לצמוח בערכן, וכיצד למצוא אותן היום? השיטה של המשקיע ג'יי אוניל

מניות הצמיחה ממוקמות כעת במקום הטוב ביותר לריבאונד על פי שיטת CAN SLIM של המשקיע הידוע וויליאם ג'יי אוניל, מה שמצביע על כך שזה עשוי להיות הזמן המדויק להפעיל את שיטתו

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיטת CAN SLIM של המשקיע והיזם הידוע וויליאם ג'יי אוניל
שיטת CAN SLIM של המשקיע והיזם הידוע וויליאם ג'יי אוניל

תוכן עניינים

מניות הצמיחה שהמשקיעים מאד אוהבים, צנחו לאחרונה, והן נסחרות כעת בהנחה רצינית יחסית להיסטוריה שלהן וניתן לבחון זאת בקלות בעזרת שיטת CAN SLIM.  מה זו השיטה הזו, מי המציא אותה ולא פחות חשוב עבורנו כסוחרים ומשקיעים, מי הן המניות הרלוונטיות כרגע העונות על כל שבעת המאפיינים של השיטה הזו?

לפני שנצלול פנימה, נפתח בכמה מילים על וויליאם ג'יי אוניל ושיטתו.

על וויליאם ג'יי אוניל

וויליאם ג'יי אוניל הוא משקיע ידוע, ברוקר, יזם ומחבר. הוא מוכר כאחד המשקיעים הראשונים ששילבו מחשבים בתהליך המחקר וקבלת החלטות ההשקעה שלו. אוניל גם הקים את העיתון ואתר פרסום ההשקעות רב ההשפעה Investor's Business Daily.

הוא פרסם את הספרים המוערכים ביותר כיצד להרוויח כסף במניות ו-24 שיעורים חיוניים להצלחת השקעות. כמו כן, וויליאם ג'יי אוניל יצר את אסטרטגיית ההשקעה בצמיחה CAN SLIM.

אוניל יצר את האסטרטגיה הזו באמצעות ניתוח טכני ופונדמנטלי. מדובר בנוסחה של שבע תכונות הקובעות אילו מניות צפויות לצמוח בערכן. לפי הפילוסופיה שלו, משקיעים יכולים לקבוע את הסבירות לצמיחה על סמך המאפיינים הבאים: הרווח הרבעוני הנוכחי של החברה, הרווח השנתי, שינויים חיוביים חדשים בחברה, היצע מניות החברה הזמינות בשוק, תפקיד המנהיגות שהחברה ממלאת בתעשייה, ההשקעה בחברה ממוסדות פיננסיים גדולים ויכולת החברה לעקוב אחר מגמות השוק.

בימים אלה, מניות הצמיחה שהמשקיעים מאד אוהבים נסחרות בהנחה רצינית יחסית להיסטוריה שלהן, מה שמצביע על כך שזה עשוי להיות הזמן המדויק להפעיל את שיטת "CAN SLIM" של אוניל. גישת השקעה שבוחרת שבעה מאפיינים מסוימים שבעבר, מניות עם מאפיינים אלה הרוויחו רווחים גדולים. בואו נסתכל על שבע התכונות הללו, וחשוב מכך, אילו מניות צמיחה עונות על המאפיינים הללו כעת ולכן רלוונטיות לבדיקה מעמיקה.

מהם שבעת המאפיינים הקובעים אילו מניות צפויות לצמוח?

רווחים רבעוניים נוכחיים: מניות שהגדילו את הרווח שלהן ב-25% לפחות ברבעון האחרון. וכמובן שככל שהרווחים הללו חזקים יותר, כך טוב יותר, איכות צמיחת הרווח חשובה מדי. אז יש להקפיד לבחור חברות שגם הגדילו את המכירות שלהן ב-20% לפחות ושיש להן תשואה על ההון (ROE) של לפחות 17%.

צמיחה שנתית ברווחים: מניות שהגדילו את הרווח שלהן ב-25% לפחות בשלוש השנים האחרונות ברציפות. התבוננות מעבר לרבעון האחרון חשובה כי אנו רוצים להימנע מהשקעה בחברות שהצליחו להגדיל את הרווחים שלהן רק זמנית.

מוצר חדש, ניהול או מחיר גבוה: מניות נוטות להשיג את העליות הגדולות ביותר שלהן במחיר לאחר שהן משיקות מוצר שמשנה את המשחק, כמו האייפון של אפל, למשל או כשמשהו חדש קורה. צריך לשים לב לזרזים פוטנציאליים של צמיחה ורווחיות: האם יש לחברה צוות הנהלה חדש? האם היא משיקה מוצר חדש? האם זה נכנס לשוק חדש? האם מחיר המניה שלה מגיע לשיאים חדשים?

היצע וביקוש: כשמחיר המניה של חברה עולה עם נפח גבוה מהממוצע, זה הרי יכול להעיד על כך שהמשקיעים המוסדיים הגדולים קונים את המניות שלה. זה סימן טוב, כי הם נוטים לעשות את בדיקת הנאותות שלהם ובדרך כלל הם נכנסים לעניין הזה לטווח ארוך.

מנהיגות, הובלה: המניות המציגות את צמיחת המחירים הטובות ביותר נוטות להיות מניות מובילות בקבוצות מובילות בתעשייה. בניגוד למשקיעי ערך שרוכשים מניות בעלות ביצועים גרועים בתעשיות בירידה, משקיעי CAN SLIM קונים בדרך כלל את המניות הטובות ביותר בתעשיות הטובות ביותר. מבחינתם, פוטנציאל צמיחה והתעניינות מצד שחקנים גדולים אחרים חשובים יותר מהערכות שווי.

בעלות מוסדית: המניות הטובות ביותר יזכו לתמיכה חזקה והולכת ממשקיעים מוסדיים. אז כדאי מאד להסתכל על מספר ואיכות הכספים המושקעים בחברה, וכמה בבעלותם. כמו כן,  חשוב מאד לסנן החוצה מניות עם נפח מסחר יומי של פחות מ-400,000 מניות: כי המחיר שלהן עשוי להיות רגיש מדי כאשר משקיעים גדולים מוכרים את המניות שלהם.

מאפיין חשוב נוסף הוא כיוון השוק: אפילו המניות הטובות ביותר מסתמכות על שוק שורי כדי לבצע ביצועים אמיתיים, לכן על פי אסטרטגיה זו, חשוב לקנות רק כאשר השוק הכולל נמצא במגמה חיובית. כאשר השוק מצביע כלפי מטה או בתיקון, עדיף בדרך כלל להמתין בצד עד שיתקבל אישור שמגמת העלייה חוזרת.

עוד משהו מעבר לשבעת המאפיינים

וויליאם ג'יי אוניל, שכאמור המציא את השיטה אומר שזה לא מספיק רק לצפות בתכונות האלה. הוא גם ממליץ על כללי קנייה ומכירה ספציפיים. לתפיסתו, הרגע הטוב ביותר לקנייה הוא כאשר המניה פורצת ממערך של "ספל וידית" שזו כידוע, תבנית המשך שורית המסמנת תקופת קונסולידציה ולאחר מכן פריצה. זה אגב, פותח על ידי וויליאם אוניל ואף הוצג בספר שלו 'איך להרוויח כסף במניות'. אם כן, על פי האסטרטגיה של אוניל, רק כאשר המניה השקיעה זמן בהתבססות לאחר עליות קודמות היא מוכנה למהלך הבא.

מתי למכור? אוניל אומר שתמיד צריך לצמצם את ההפסדים אם המחיר יורד ב-8% מתחת לרמת הכניסה שלנו. וזו נקודה מרד חשובה: כאשר אנו משקיעים במניות מסוכנות בעלות צמיחה גבוהה, צמצום ההפסדים על ידי הקפדה על שימור ההון שלנו חשובה לא פחות מאשר זיהוי החברות הצומחות ביותר!

מהם היתרונות והחסרונות של האסטרטגיה?

האסטרטגיה שלו היא יותר מסתם פילוסופיית השקעה. היא מציעה כמה כללים ספציפיים כדי לזהות באילו מניות כדאי להשקיע, וגם מתי לקנות ולמכור.

כפי שהדגשנו כאן בעבר, תהליך השקעה מוגדר יכול לעזור מאד בתהליך למידה מטעויות ולהפחית את הסבירות של קבלת החלטות על סמך רגש במקום על סמך אסטרטגיה. ועל ידי שמירה על כללי CAN SLIM, יש סיכוי דיי טוב שנוכל לבחור את המנצח הגדול הבא, משום שכמעט כל המניות הצומחות ביותר אכן מציגות את המאפיינים הללו.

עם זאת, החיסרון הוא שלא כל הכללים מוגדרים בבירור. לדוגמה, אוניל אינו מפרט מה מהווה ירידה בשוק, כמה מניות עליך להחזיק בתיק שלך, או כמה עליך להשקיע בכל פוזיציה. בנוסף, עבודה על פי הכללים של אוניל עשויה להוביל לתחלופה גבוהה ומכאן לעלויות עסקה שתדרוש ניהול אקטיבי של תיק ההשקעות. לכן לא ניתן לעקוב אחר האסטרטגיה הזו ולעבוד איתה באופן עיוור אלא יש צורך להבין אותה ולהפעיל שיקול דעת אישי במקומות הפחות חד משמעיים.

לבסוף, השקעה בחברות שצומחות הכי מהר עובדת היטב בשוק המגמתי שראינו בעשור האחרון, אבל היא לא עובדת טוב בשוק מדשדש או דובי, זה הופך את ההשקעה להימור מסוכן במיוחד בהתחשב בכך שזה בדיוק המקום שבו אנחנו מוצאים את עצמנו עכשיו.

אז מה ההזדמנות כאן?          

המניות שמדורגות כיום הכי גבוה לפי שבעת המאפיינים מרוכזות בשני ענפים.

חברות אנרגיה כמו Earthstone Energy (טיקר: ESTE), Matador Resources (MTDR), New Fortress Energy (NFE), ו-Pioner Natural Resource (PXD) כולן כעת עם ציון גבוה.

ESTE, MTDR, NFE, PXD גרף חודשי
ESTE, MTDR, NFE, PXD גרף חודשי

בתחום הבריאות, חברות כמו Vertex Pharmaceuticals (VRTX), Eli Lilly (LLY), ו-Regeneron Pharmaceuticals (REGN) מובילות.

מניות LLY, VRTX, REGN גרף חודשי
מניות LLY, VRTX, REGN גרף חודשי

יש כמה אפשרויות טובות שכדאי לבדוק גם בתעשיות אחרות, למשל: סוכנות הרכב Autonation (AN), ממחזרת הפסולת Darling Ingredients (DAR), ויצרנית החוטים החשמליים Encore Wire (WIRE) שגם הן עומדות בכל המאפיינים.

DAR, WIRE, AN גרף שבועי מאת TradingView
DAR, WIRE, AN גרף שבועי מאת TradingView

אז יתכן ושווה לבחון את כל החברות הללו יותר לעומק, ללמוד אותן, לזהות את המאפיינים השונים וקבל החלטות בהתאם לשיקול דעתכם. או אפילו לנסות לבחון ליישם את שיטת CAN SLIM על מניות צמיחה נוספות אחרות, ואולי פשוט לחפש משהו שמתאים לכם? ומילה לסיום, תמיד אפשר רק לעקוב ולהסיק מסקנות לגבי השיטה עד שהקרקע תרגיש יותר בטוחה עם האסטרטגיה הזו, אם בכלל.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן