+BigShot מופעל להתנתק?

איפה תהיינה מניות חברות החיסונים כשהקורונה תמות?

ראלי מטורף כמו זה שראינו במניות מודרנה, ביו-אן-טק ונובה-ווקס יכול לקרות אחת לחמישים שנה. איפה יהיו כל המניות הללו אחרי שתיגמר המגפה המוזרה בהיסטוריה?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
סטפן בנסל, מנכ"ל מודרנה
סטפן בנסל, מנכ"ל מודרנה

תוכן עניינים

לקראת סוף חודש מרץ השנה כתבתי טור שפירט את הסיבות לביצוע עסקאות שורט על מניות חברות החיסונים. בנוגע לשורט על מודרנה, כשהייתה במחיר של 150 דולר, כתבתי כי "אסייג ואומר: זו עסקת השורט שאני הכי חושש ממנה, כי מודרנה במומנטום ובאזז מטורף בשוק, אך לדעתי הנתונים בעולם האמיתי יצטרכו להתיישר עם התמחור של השוק ומודרנה תעבור את התיקון. אני רוצה להיות שם כשזה קורה". 

מסתבר שהעולם האמיתי לא רצה להתיישר עם הנתונים הפונדמנטליים כי מודרנה יישרה את הנתונים בעולם האמיתי. העניין עם עסקאות שורט שאינן מוגבלות בהפסד (אם לא מגבילים אותן) הוא שהן יכולות לגרום להפסד אינסופי למשקיעים, וגם אם אני מאמין שעסקת שורט על מודרנה היא עדיין המהלך הנכון, אסייג שוב ואומר כי צריך לקבוע רף הפסד באמצעות הוראת STOP LOSS. 

שתי מניות נוספות שהוזכרו בטור הן נובה-ווקס (NVAX) ואוקיוג'ן (OCGN), ובטור זה אתייחס לנובה-ווקס (עליה עסקת השורט הייתה מניבה תשואה חיובית) ולביו-אן-טק (BNTX) וזאת מכיוון שאוקיוג'ן היא חברה קיקיונית ששמה הוזכר עם חיסוני הקורונה רק בגלל העובדה שיש לה זכות למכור חיסון קורונה של חברה הודית (בהרט ביוטק) מחוץ להודו, וזה משהו שבעיקר נמצא בגדר התיאורטי ולא הממשי. 

בזמן שמיליארדי אנשים בעולם מצאו את עצמם מתמודדים עם אחד המשברים ההזויים ביותר מאז מלחמת העולם השנייה (ולא אכנס לדיון בנושא התגובה הלא רציונלית לקורונה שנתיים בתוך המשבר, כי זה לא המיקוד של הטור הזה), בין אם מתו, חלו, סגרו את העסק, איבדו את העבודה או סתם לא הבינו למה מכריחים אותם לעשות כל מיני דברים לא הגיוניים (כמו ללבוש מסיכה במשך טיסה של 12 שעות מניו יורק), יש עסקים שלא רק שלא ספגו מכה בקורונה – היא הפכה את הבעלים שלהם לעשירים כקורח כי כמו שאומרת הקלישאה:  SOMEBODY'S PAIN הוא SOMEBODY'S ELSE'S GAIN. 

בחודשיים האחרונים אני מטייל מחוץ לגבולות ישראל, ובנוסף לחברות החיסונים שזכו בלוטו אני נחשף על בסיס שבועי למנגנון משומן היטב ויעיל שגם ממנו ישנם מתעשרים חדשים ורבים: טירוף הבדיקות לפני ואחרי טיסות לחו"ל. גם כאן לא אכנס למחשבותיי הפרטיות על הטמטום הזה אבל העובדות ברורות: בכל יום נמכרות מאות מיליוני בדיקות קורונה ומי שמוכר אותן, בין אם לשימוש ביתי או לשימוש במעבדות שמספקות בדיקות PCR, עושה ארגזים של כסף. בארה"ב בדיקה כזו יכולה לעלות לכם בין 120 ל-250 דולר ואילו ביוון הזולה והנחמדה הבדיקה היקרה ביותר תעלה לכם לא יותר מ-40 אירו (לפחות לפי בדיקות אחרונות שערכתי). 

הבנתם את התמונה – לצד אלו שחטפו ישנם עסקים אשר שיגשגו בצורה מרשימה מאז פרצה הקורונה לחיינו. היום נתמקד במניות חברות החיסונים קרוב לשנתיים מאז פריצת הקורונה במחוז ווהאן שבסין.

תעשיית בדיקות הקורונה משגשגת
תעשיית בדיקות הקורונה משגשגת

מודרנה (MRNA) – שהקורונה לא תיגמר לעולם!!!

ביולי 2018 השלימה מודרנה הנפקה ראשונה לציבור ועם תחילת המסחר בה נגעה במחיר של 18.6 דולר. מעטים בלבד בכלל שמעו על החברה מקיימברידג' אשר במסצ'וסטס ובתקופה של שנה לא נרשמו יותר מדי אירועים סביבה. היא נסחרה כמו עוד מניית ביוטכנולוגיה עם הבטחה גדולה בתחום המחקר והפיתוח אבל ללא כל מוצר מסחרי. מודרנה בישרה לעולם על התקדמות הפיתוחים המתבססים על mRNA (נראה שכולכם יכולים להסביר היום טוב ממני על מה מדובר) במטרה לטפל במחלות מדבקות, בעיות אונקולוגיות, מחלות נדירות וכן, גם וירוסים שיכולים לגרום למגפה שטרם נראתה על הכדור הזה. 

ממחיר של 20 דולר בשלהי שנת 2019 שעטה המניה כל הדרך מעלה עד למחיר שיא תוך יומי מפלצתי של כ-497 דולר במהלך חודש אוגוסט השנה. גם אחרי מימוש מתבקש נמצאת המניה ברמה של יותר מפי 15 לעומת המחיר בו נסחרה בתחילת דרכה בוול סטריט. בחינה נוספת של הנתונים הפונדמנטליים מצביעה על כך שמודרנה צפויה לרשום השנה רווח של 30 דולר למניה והכנסות של מעל 20 מיליארד דולר! בשווי הנוכחי היא נסחרת במכפיל של קצת יותר מ-10 על הרווח המנייתי הצפוי השנה. 

גם בשנה הבאה צפויה מודרנה למכור בכ-20 מיליארד דולר על סמך האנליסטים, אולם נתונים שפורסמו אמש מצביעים על כך שהכנסות החברה עשויות להגיע גם ל-40 מיליארד דולר. אם זה קורה אנחנו מסתכלים על מניה המתומחרת בחסר לעומת הצפי ולא ביתר. בכל מקרה, על מודרנה אני כבר בטח לא ממליץ לעשות שורט אבל אני בספק אם החברה תוכל לשמור על רמת הכנסות כזו כשהקורונה תתחיל לגווע וכשהעולם יתחיל להתייחס אליה כמו לשפעת. לא נעים. אבל בהחלט לא נורא. חמש שנים מהיום אני מהמר שמודרנה תהיה במחיר של 100 דולר, ולא במחיר של 600. 

נובה-ווקס (NVAX) – מימושים כבדים בקרב הנהלת החברה

אם תקראו שוב את הטור המקורי, עסקת השורט על נובה-ווקס דווקא הניבה פירות. בעת כתיבת הטור בסוף מרץ נסחרו מניות נובה-ווקס במחיר של מעל 235 דולר. מחיר הסגירה אמש עמד על קצת יותר מ-166 דולר אבל במאי השנה כבר ירדה המניה למחיר של 121 דולר (או רווח של קרוב ל-100% בחודשיים אם עשיתם שורט). המניה המשיכה להיסחר בתנודתיות ואיפשרה כניסה לעסקת שורט נוספת בספטמבר לפני שהחל מימוש חד בגרף הנוכחי.  

סטנלי ארק מנכ"ל נובה-ווקס
סטנלי ארק מנכ"ל נובה-ווקס

נובה-ווקס קפצה על ההייפ של חיסוני הקורונה וזאת אחרי שלא הצליחה לייצר הכנסות משמעותיות מאז הוקמה בשנת 1987. למרות זאת, נראה שהחיסון שלה לא זוכה לטרקשן גדול מדי והוא למעשה מפגר משמעותית במכירות אחרי החיסונים של מודרנה, פייזר/ביו-אן-טק, ג'ונסון וג'ונסון (JNJ) ואסטרה-זנקה (AZN) וזאת מבלי לקחת בחשבון את התרופה החדשה של מרק (MRK) וכן את החיסונים הסינים, הרוסים וההודים. בקיצור – נובה-ווקס בעיקר מבטיחה אך לא מקיימת.

בכירי החברה כבר מימשו מניות בעשרות מיליוני דולרים בשנה החולפת, כי גם הם יודעים שהמניה נמצאת ברמות מחיר לא הגיוניות. נובה-ווקס עדיין מפסידה כסף וכשכל העשן יתפזר אני מאמין שנראה אותה נסחרת במחיר של 90% פחות מהמחיר הנוכחי בטווח של חמש שנים. אבל היי, מה אני מבין מהחיים שלי. אני יושב באתונה וכותב טורים לביג שוט. 

ביו-אן-טק (BNTX) – כי הגרמנים בהכרח יותר טובים

כמו מודרנה, גם ביו-אן-טק הנפיקה את מניותיה לציבור ממש לפני שהקורונה פרצה לחיינו. באוקטובר 2019 החלה ביו-אן-טק הגרמנית את דרכה הציבורית בוול סטריט במחיר של פחות מ-15 דולר. כמו מודרנה, גם BNTX מתמחה במוצרים מבוססי טכנולוגיית mRNA למגוון אינדיקציות רפואיות. כמו מודרנה גם היא עלתה על הגל ובזכות שיתוף הפעולה שנפל עליה משמים עם ענקית התרופות פייזר (PFE) פרצה BNTX לחיינו עם חיסון הקורונה הראשון שאושר וזה שהקנה לה תהילת עולם. לצערי הרב הסיבוב שלי על BNTX היה קצר רווחי וכואב כי אחרי שמכרתי אותה במחיר של 85 דולר אחרי קבלת האישור לשימוש חירום, המשיכה המניה כל הדרך מעלה למחיר של 464 דולר לפני שהתממשה בשבועות האחרונים למחיר של 260 דולר. 

השנה צפויה BNTX לרשום רווח של 40.55 דולר למניה, ובמחיר הנוכחי היא נסחרת במכפיל מצחיק של 6 על הרווח הצפוי. שווי השוק של BNTX נושק ל-60 מיליארד דולר וזאת למרות שהשנה צפויה למכור החברה חיסוני קורונה בהיקף של 20 מיליארד דולר וכך גם בשנה הבאה. ברמת המחיר הזאת נסחרת BNTX בדיסקאונט של 50% לעומת מודרנה שמוכרת אותו דבר, רושמת רווח למניה נמוך מזה של BNTX, אבל נסחרת בשווי שוק כפול.

בהתבסס על הנתונים הללו אני סבור שמכל המניות שהזכרתי כאן, ל-BNTX הסיכוי הרב ביותר לשמור על רמת המחיר הנוכחית לפחות. יש לה סל מוצרים נרחב בפיתוח, שיתוף מסחרי עם ענקית כמו פייזר והרבה יוקרה עולמית בעקבות החיסון המוצלח שהוציאה לשוק, כראוי לחברה גרמנית עם יכולות פיתוח מרשימות (ובהקשר הזה מוזר שחברת קיור-ואק כשלה עם החיסון שלה). ימים יגידו אם ההימור שלי יעבוד, לפחות ברמה של שני ניחושים מוצלחים משלושה כמו בטור הקודם שעסק במניות חברות החיסונים. 

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

רוצה להרוויח משכורת של מהנדס תוכנה מכל מקום בעולם, בלי לעבוד 9 שעות ביום בעבודה מתישה?

מלא פרטים ועבור לשאלון התאמה לשוק ההון

*במידה ותמצא מתאים לאחר שתמלא את שאלון ההתאמה אחד מציידי הכישרונות של גיא ברנד יצור איתך קשר לגבי המשך התהליך

דילוג לתוכן