+BigShot מופעל להתנתק?

אלה 3 מעצמות השבבים הטאיוואניות שאתם חייבים להכיר

שלוש מחמש החברות הגדולות בעולם בתחום ייצור השבבים מגיעות מהאי הקטן שנמצא תחת איום מתמיד של סין. טאיוואן סמיקונדקטור היא המובילה הבלתי מעורערת של התחום

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
מטה TSMC בסאן חוזה שבקליפורניה
מטה TSMC בסאן חוזה שבקליפורניה

תוכן עניינים

לפעמים יש נתונים שנתקלת בהם ואתה לא ממש מתפלא או בודק אותם לעומק. "הי, אתה יודע שסטף קרי קלע 62 נקודות פעם?". וואלה הגיוני. ומה אם אגיד לך שדווין בוקר קלע 70 נק', טוב יותר משיא הקריירה של קרי? מממ. אוקי זה כבר יותר מעניין. NBA זה הלחם והחמאה שלי ולכן הדוגמאות משם תמיד טובות בעיניי.

מה אם אומר לכם שחברות ייצור השבבים הגדולות בעולם מגיעות מאי קטן בים סין הדרומי שבאוקיינוס השקט? הייתי סבור שסין, ארה"ב, אולי גרמניה, אולי קוריאה הן המדינות שאחראיות לכמות הגדולה ביותר של ייצור שבבים בעולם. אבל לא. מסתבר שטייוואן הקטנה היא המדינה שבתחומה מיוצרים 50% מהשבבים בעולם, עבור חברות שאין להן מפעלי ייצור משל עצמן. טאיוואן סמיקונדקטור, UMC ומדיה-טק, הן שלוש מתוך חמשת קבלניות ייצור השבבים הגדולות בעולם. זה נתון ששווה להבין אותו. 

בזמן שהעולם מתמודד עם מחסור חמור באספקת שבבים, בין היתר על רקע הפרעות בשרשרת האספקה והייצור בעקבות הקורונה והדרישה המטורפת לשבבים שנמצאים בכל מוצר אפשרי בעולם המודרני, הגיע הזמן להבין כמה גדולה חברת טאיוואן סמיקונדקטור (TSM) והאם המניה שלה תמשיך להציג תשואות חיוביות למשקיעים גם בשנים הבאות. 

צפו בסרטון שלי ושל אילן מדברים על מניית TSMC:

טאיוואן סמיקונדקטור (TSMC) – שולטת ב-56% משוק ייצור השבבים העולמי

החברה הגדולה והחשובה ביותר מהאי הקטן היא טאיוואן סמיקונדקטור, או בשמה המלא טאיוואן סמיקונדקטור מניופקצ'ורינג קומפני, ומעכשיו TSMC. על פי נתונים אחרונים שדגתי, היא שלטה ב-56% מהכנסות החברות שמספקות שירותי ייצור שבבים בעולם, ברבעון הראשון של 2021. סמסונג אלקטרוניקס הקוריאנית נמצאת רחוק מאחור במקום השני עם נתח שוק של 18% בלבד ו-UMC נושקת למקום השלישי יחד עם גלובל פאונדריז עם 7% בלבד. זה אומר ש-TSMC היא למעשה מונופול בתחום שירותי ייצור השבבים. היא מצליחה לדחוק חברות ענק סיניות ואת סמסונג הקוריאנית שמספקת שבבים הן לעצמה והן לחברות אחרות. זה פסיכי בעיני. 

החברה מספקת מגוון שירותי ייצור ואספקת שבבים מסוג מעגלים משולבים (IC) ומוליכים למחצה שניתן לראות בכל מכשיר אלקטרוני אפשרי הקיים היום בעולם. השירותים כוללים גם הנדסה, ייצור, הרכבה ואריזה של השבבים הללו אשר מגיעים ללקוחות הקצה מוכנים לשימוש. לקוחותיה העיקריים של החברה כוללים את AMD, אפל (AAPL), ברודקום (AVGO), קוואלקום (QCOM) ואנבידיה (NVDA), חברות שיש להן את יכולות התכנון, העיצוב והטכנולוגיה אך אין להן מפעלי ייצור משל עצמן. חברות הענק הללו מבטיחות ל-TSMC קו הכנסה יציב לשנים ארוכות קדימה וככל שהעלייה בדרישה נמשכת גם TSMC ממשיכה לנסוק ולצמוח כשהחברות הללו תלויות בה כמעט לחלוטין.

TSMC, מבט מבפנים

השורשים של טייוואן כמעצמת ייצור שבבים בינלאומית החלו לצמוח בשנות השבעים, כשהממשלה המקומית שכנעה את חברת האלקטרוניקה האמריקאית RCA (שסיימה את חייה כעסק שנרכש על ידי ג'נרל אלקטריק ב-1986) להעביר טכנולוגיה ושירותי ייצור לאי הקטן. טאיוואן, כמו סין לאחר מכן, סיפקה כוח אדם מוכשר וזול שאפשר לייצר את השבבים בעלות קטנה משמעותית מהייצור בארה"ב.

ב-1987 נולדה TSMC אשר הציגה לעולם ושכללה את מודל ה-FABLESS שהלך ותפס תאוצה. יש לכם טכנולוגיה? יש לכם עיצוב? עזבו אתכם מהייצור. תביאו אותו לנו ותקבלו חזרה את השבב המוגמר שאותו תמכרו הלאה. קל, פשוט, נוח והכי חשוב: הרבה יותר זול מלייצר לבד. עם השנים הלכה השיטה והשתכללה כשגם טכנולוגיית השבבים הלכה והתקדמה והפרוסות הדקות הפכו להיות קטנות יותר ויותר על מנת להתאים עצמן למוצרים שהלכו וקטנו (מי זוכר את הטלפונים הסלולריים הראשונים שהיו בגודל של 2 בננות?).

למרות משבר הקורונה – TSMC ממשיכה לצמוח

אחרי TSMC קמו שתי חברות נוספות שניצלו את הדחיפה החזקה של הממשלה המקומית כלפי ייצור מקומי: UMC, הנסחרת אף היא בוול סטריט וכן מדיה-טק, המתמחה בעיקר בייצור שבבים לתחום התקשורת הסלולרית והטלוויזיות המתקדמות. למרות זאת, TSMC נותרה השליטה הבלתי מעורערת מבין כל חברות ה-FOUNDRIES השונות.

למרות הקורונה, TSMC דווקא רשמה את ההכנסות הגדולות ביותר שלה בשנת 2020: 47.63 מיליארד דולר וזאת לעומת 35.74 מיליארד דולר בלבד ב-2019. השנה צפויה החברה לרשום הכנסות של 56.25 מיליארד דולר וב-2022 לחצות לראשונה את קו ה-60 מיליארד דולר, עם הכנסות בהיקף כולל של 65.2 מיליארד דולר. ב-2020 רשמה החברה את הרווח המנייתי הגדול ביותר שלה, 7.16 דולר, לעומת תחזית האנליסטים לרווח של 3.25 דולר למניה. לא רק שהקורונה לא עצרה את הנסיקה המטורפת של TSMC, היא אפילו האיצה אותה.

סיפקה למשקיעים תשואה של 847% בעשר השנים החולפות, מניית TSMC
סיפקה למשקיעים תשואה של 847% בעשר השנים החולפות, מניית TSMC

העולם הופך טכנולוגי מיום ליום והדרישה לשבבים גדולה משמעותית מההיצע. הקריאה של ארה"ב להחזיר את הייצור הביתה לא נפלה על אוזניים ערלות ו-TSMC החלה בהקמת מפעל ייצור באזור המטרופוליטני של פיניקס במדינת אריזונה, בטכנולוגיית ייצור של 5 ננו-מטר. החברה תשקיע בין 10-12 מיליארד דולר במפעל שיהפוך להיות פעיל בשנת 2024. בכך מתקרבת החברה הטייוואנית ללקוחות שלה וצפויה להגדיל עוד יותר את הפער שלה מהמתחרות בארצה ומסביבה (SMIC הסינית וסמסונג הקוריאנית).

השאלה היחידה הנשאלת בהקשר של TSMC, אשר סיפקה למשקיעים תשואה של  847% בעשר השנים החולפות, היא האם נותר כאן אפסייד? האם השוק כבר מתמחר את הסיפור שלה קדימה. במחיר הנוכחי, אחרי מימוש של 19% ממחיר השיא שנרשם בתחילת 2021, נסחרת TSMC במכפיל 27.5 על הרווח המנייתי הצפוי השנה. כשהיא נושקת לשווי שוק של 545 מיליארד דולר (יותר מאינטל! מקוואלקום! ומאנבידיה!) האם היא לא מתומחרת גבוה מדי?

לטעמי היא תמשיך אולי להיות יצרנית השבבים הגדולה ביותר בעולם אבל את ההזדמנות הייתי מחפש דווקא ב-"אחות" הקטנה השוכנת איתה יחד באותו אי – חברת UMC המספקת מכפיל רווח של 18 בלבד ושווי שוק של 24 מיליארד דולר. לא מן הנמנע ש-UMC גם תהפוך ליעד רכישה עבור אחת המתחרות של TSMC (אם זה יעבור רגולציה). בשלב הזה אני אצפה ב-TSMC מהצד ואחכה לראות כיצד משבר השבבים העולמי והתנודתיות הצפויה בשוק ישפיעו על ביצועי המניה

למידע נוסף על טאיוואן סמיקונדקטור

 אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

בטח שמעתם!

זה הרי התחום הכי לוהט כיום בשוק ההון ולא סתם.

יש מחסור עצום בשבבים שמשפיע על כל ענף שאפשר להעלות על הדעת: מרכבים ועד לקריפטו – פשוט הכול.

וול סטריט היא כמובן חלק בלתי נפרד מהסיפור הזה ולכן הכנו הדרכה סופר מעניינת על כל מה שחשוב לדעת בתחום.

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
מניות MEME ב-Reddit, אילוסטרציה

מניות ה-MEME: הדור הבא כבר כאן!

מה זה שיבה אינו וגיים-סטופ לעומת מה שראינו במניות HKD בחודש החולף? האם יש דרך למצוא את המניה הבאה שתעלה ב-20,000% בשבוע?

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן