+BigShot מופעל להתנתק?

אמזון, אפל ומה שביניהן – מה הדוחות שלהן מספרים למשקיעים?

ענקית הקמעונות אמזון פספסה תחזיות ואילו אפל היכתה אותן בשורת הרווח וההכנסות

שתף כתבה

אמזון ואפל דיווחו על התוצאות הכספיות שלהן
אמזון ואפל דיווחו על התוצאות הכספיות שלהן

תוכן עניינים

התוצאות הרבעוניות של אמזון (טיקר: AMZN) נמוכות מהציפיות של האנליסטים, בעוד שהחברה, חברת הביג טק הכבדה, אפל (טיקר: AAPL), הכריזה על תוצאות טובות מהצפוי בסיום המסחר של יום חמישי.

מה זה אומר?

בדומה לשאר חברות  הביג טק, אמזון עברה שנה מאתגרת כשהיא מתמודדת עם רוחות מאקרו כלכליות, אינפלציה גבוהה ועליית ריבית. האתגרים הללו התרחשו במקביל להאטה בעסקי הליבה הקמעונאיים של אמזון משום שהצרכנים חזרו לעשות קניות בחנויות הפיזיות.

זו הפעם השנייה השנה שהתוצאות של אמזון מאכזבות מספיק כדי לעורר אחוז מכירות באחוזים גבוהים. כזכור, גם באפריל, תחזית חלשה לרבעון השני הובילה לירידה של 14% במניה.

אמנם עסקי המסחר האלקטרוני של אמזון כן הצליחו להפגין עליה של 13% במכירות בסך הכל ברבעון האחרון מאשר בתקופה המקבילה בשנה שעברה, אבל כנראה שהמשקיעים בחרו להתמקד במקומות אחרים.

הם ראו שפלח הענן של אמזון הגדיל את המכירות בשיעור נמוך באופן משמעותי מהצפוי שעומד על 27%, האטת הצמיחה הזו היא סימן רע עבור חטיבת הרווחים שמימנה את העסקים האחרים של אמזון. אז אחרי שההכנסות זה לא הצליחו להתעלות מעל הציפיות והתחזית של אמזון שניתנה לרבעון זה אכזבה, המשקיעים שלחו דיי מהר את המניות שלה בכ-20% למטה.

מניית אמזון לאחר פרסום הדוח. גרף מאת TradingView
מניית אמזון לאחר פרסום הדוח. גרף מאת TradingView

מה עם אפל?

ענקית הטכנולוגיה אפל היכתה את הציפיות הן בשורת הרווחים והן בהכנסות. אמנם היא דיווחה על עלייה במכירות האייפון, אך מדובר בעליה מאכזבת ונמוכה מהצפוי. אך עדיין, החברה הצליחה להמשיך "לגנוב" את משתמשי אנדרואיד למגרש שלה, ונוסיף לזה עוד כמה נקודות אור מהתוצאות של אפל כמו מכירות מק חזקים, הציוד הלביש של אפל שגדל בכמעט 10% משנה לשנה. כל אלה  סייעו לבסיס המשתמשים הפעילים שלה להגיע לשיא חדש של כל הזמנים.

סמנכ"ל הכספים של אפל שיתף עם המשקיעים כמה נתונים שעזרו למניה לרדת מעט במהלך שיחת הרווחים של החברה.

הוא אמר כי סך ההכנסות משנה לשנה יצמחו בדצמבר פחות מ-8.1% ברבעון ספטמבר. הוא הוסיף כי מכירות המק ירדו למעשה ברבעון דצמבר על בסיס שנתי. הוא גם אמר שהשירותים יגדלו משנה לשנה במהלך הרבעון, אך ייפגעו מהסביבה המקרו-כלכלית.

בקיצור, אפילו הכנסות ורווח טובים מהצפוי לא הצליחו לפייס את המשקיעים: המניה ירדה בתגובה לפרסום ובמהלך שיחת הרווחים, ולאחר מכן המשיכה לדשדש לה אל תוך הלילה.

מניית אפל לאחר פרסום הדוח. גרף מאת TradingView
מניית אפל לאחר פרסום הדוח. גרף מאת TradingView

למה שיהיה אכפת לך?

אפל העלתה את המחירים של שירותי המוזיקה והטלוויזיה שלה החודש לראשונה אי פעם, אבל היא עשויה לירות לעצמה ברגל. העניין הוא שבתקופה לא וודאית זו אפל יותר ויותר מסתמכת על השירותים האלה עכשיו. מנגד, אנשים נוטים כרגע לדחות שדרוגי חומרה יקרים, והסיפור הזה הופך אותם ליקרים יותר מהמקבילים של ספוטיפיי ואמזון.

אז כשכמות הצופים של Apple TV+ עומדת בפני תחרות מול פלטפורמות סטרימינג מרכזיות אחרות, עליות המחירים הללו הן מהלך שמסכן יתרון מול המתחרות בתעשייה.

התמונה הגדולה יותר נמצאת מעבר לטכנולוגיה

הביג טק לא יכולות להאשים את עונת הרווחים הזו בכלכלה האמריקאית יותר מידי, או שכן. אז העניין הוא שנתונים שפורסמו ביום חמישי הראו שכלכלת ארה"ב צמחה בקצב שנתי של 2.6% ברבעון האחרון, לאחר שני רבעונים של התכווצות.

שיעור התמ
שיעור התמ"ג, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ארצות הברית

אמנם זה בהחלט נראה כמו חדשות טובות. זה מצביע על כך שארה"ב עברה את המיתון ה"טכני" שהוגדר כשני רבעונים רצופים של ירידה בצמיחה הכלכלית השנתית ואיכשהו התנערה ממנו.

אבל האם אכן? או שמא נגלה בהמשך שהרבעון השלישי היה רק ​​חופשת סוף הקיץ לפני חורף קריר שממתין מעבר לפינה?

כנראה האחרון. כי הסטטיסטיקות שאנחנו מדברים עליהן (כלומר תוצר מקומי גולמי, או תמ"ג, הנחשב בדרך כלל למדד הרחב ביותר של כל הסחורות והשירותים שהכלכלה מוציאה) הן חדשות ישנות בשעה שהפרסום יוצא לאור. ומבחינת השווקים, מה שקרה בין חודש יוני לספטמבר הוא כבר היסטוריה עתיקה.

למרבה הצער, אינדיקטורים שצופים את הדברים קדימה כמו מדד מנהלי הרכש של המכון לניהול אספקה ​​(PMI) או האינדיקטורים הכלכליים המובילים של הועידה (LEI) המתפרסמים מדי חודש, כולם מצביעים על ההיפך מצמיחה.

למשל, קחו את ה-PMI של הייצור. הנתונים של ספטמבר הראו שהמגזר עדיין גדל אבל ממש בקושי, ליר דיוק גדל בקצב הנמוך ביותר שלו מאז מאי 2020, עם קריאה של 50.9 (מספר מעל 50 אומר שהוא מתרחב, בעוד שמספר מתחת אומר שהוא מתכווץ). אבל מה שבאמת מעניין הם מרכיבי המשנה של המדד כמו הזמנות חדשות (הן צופות לחלוטין את פני העתיד) שצנחו מתחת ל-50, משמע, הן מתכווצות.

ככל הנראה שההוצאות הצרכניות שזה מניע הצמיחה העיקרי של הכלכלה, צפויה להישאר עוד קצת תחת הלחץ הכבד של האינפלציה. וכדאי לשים לב לנתוני ה-PMI וה-LEI של החודש הבא. סביר להניח שהם יתנו לנו אינדיקציה הרבה יותר טובה לאן מועדות פניה של כלכלת ארה"ב.

לסיום, הביצועים של הביג טק בהחלט יכולים להכתיב את כיוון המדד בהמשך. המדד כבר צנח השנה ביותר מ-30% ואיבד בערך 6 טריליון דולר מערכו בגלל העלאות ריבית של הפדרל ריזרב והפוטנציאל הגובר של מיתון, והוא עשוי לרדת עוד יותר עם התוצאות המעורבות שהפגינו יחד חברות הטכנולוגיה לצד ההנחיות המעורבות שלהן להמשך.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן