+BigShot מופעל להתנתק?

ארבע רשתות מזון מהיר במחיר אחד: יאם! מותגים משמינה את העולם

לא ברור איזה ממותגי הג'אנק פוד אהוב יותר על ההמונים: KFC? טאקו בל? פיצה האט? או בכלל מותג ההמבורגר האביט בורגר גריל? העולם צמא לג'אנק פוד ויאם! מותגים תמשיך לספק אותו כל עוד יהיו אנשים על הכדור

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
KFC סין, אחת מרשתות המזון של חברת יאם!
KFC סין, אחת מרשתות המזון של חברת יאם!

תוכן עניינים

אחרי שסיקרנו את פעילות דומינו'ס פיצה (DPZ) ועברנו על הסיפור של שייק שאק (SHAK), היום הגיעה תורה של חברה שמספקת למשקיעים הרעבים חשיפה לארבע רשתות מזון מהיר באמצעות מניה אחת בלבד. 

הסיפור של יאם! מותגים, ומעכשיו YUM, מתחיל בשנת 1977 בעסקה שבה ענקית המזון והמשקאות פפסי-קו (PEP) רכשה את רשת הפיצריות המפורסמת פיצה האט. ב-1978 צורפה גם רשת המזון המהיר המקסיקני טאקו בל לקבוצה וב-1986 הוסיפה פפסי-קו את רשת העופות המטוגנים של הקולונל סנדרס, KFC, וזאת אחרי שרכשה אותה מ-RJ ריינולדס. ב-1996 החליטה פפסי-קו לצאת מעסקי המזון המהיר ולהתרכז בתחום הליבה שלה – משקאות ומוצרי צריכה.

ב-1997 הושלם הספין אוף וחברת האחזקות טריקון גלובל רסטורנטס נוצרה כחברת האם של KFC, פיצה האט וטאקו בל. ב-2002, מיזוג נוסף שנערך בין טריקון ויורקשייר גלובל רסטורנטס הביא ליצירת החברה המוכרת היום, !YUM. בעבר היו בבעלותה גם רשתות מזון מהיר נוספות אולם נקודת הזמן הנוכחית מוצאת אותה עם מותג העוף המטוגן, מותג האוכל המקסיקני, מותג הפיצות עתירות השמן וגם עם רשת האביט בורגר גריל אשר נרכשה על ידי YUM במרץ 2020, ממש עם התפרצות הקורונה בארה"ב. 

למרות מחיר שיא: YUM מפגרת אחרי המדדים המובילים

מהלך חשוב נוסף בחייה של YUM התרחש בשנת 2016, או אז הופרדה פעילות החטיבה הסינית של החברה במהלך ספין אוף שיצר את חברת YUM סין, הנסחרת תחת הסימול YUMC. החברה האם והחברה הבת אינן קשורות יותר ופועלות כישויות עצמאיות נפרדות לחלוטין למרות שהן מפעילות את אותן הרשתות, כשהחברה הסינית גם מחזיקה בבעלות על רשתות נוספות בנוסף ל-KFC, פיצה האט וטאקו בל. 

דייויד גיבס, מנכ"ל יאם
דייויד גיבס, מנכ"ל יאם

הגדולה של YUM ברנדס בעיני היא היכולת שלה להפעיל שלוש רשתות שפונות לסוגי אוכלוסיה שונים עם טעמים שונים. האוכל המקסיקני פופולרי מאוד בארה"ב אבל טאקו בל מפגרת בצורה משמעותית אחרי המתחרה הגדולה והמוצלחת ממנה, צ'יפוטלה מקסיקן גריל (CMG). בסגמנט הפיצות המסחריות, פיצה האט עדיין שולטת בשוק האמריקאי אולם מפסידה בקרב הבינלאומי לדומינו'ס פיצה (DPZ). רשת KFC היא לטעמי גולת הכותרת של YUM ולא נראה לי שיש רשת בינלאומית שקרובה בכלל לאיים על ההגמוניה שלה בתחום העופות המטוגנים. ניסיתי לא מעט חלופות והציפוי הפריך של KFC הוא הטעים ביותר בתחום הג'אנק. האביט בורגר גריל נוספה רק לאחרונה לארסנל הרשתות של YUM ולכן אין לי יותר מדי דברים לומר עליה, ואציין גם שלא שמעתי עליה מעולם למרות שאני מבקר על בסיס קבוע בסנטה ברברה בקליפורניה, מקום הולדתה ומושבה של הרשת.

אין דבר קל וזמין יותר מג'אנק פוד עבור אזרחי העולם הרעבים. גם אם איננו מבקרים על בסיס קבוע במסעדות מזון מהיר, אני מוכן להתערב שלפחות פעם בחודש רובנו חוטאים בפיצה או המבורגר ואם אתם אמריקאים או סינים אז אין מצב שלא טחנתם כנפיים מטוגנות של KFC לפחות ארבע פעמים בשנה. לגבי אוכל מקסיקני אני BY FAR מעדיף את צ'יפוטלה בארה"ב, אבל טאקו בל לא פראיירית ורשמה בעצמה הכנסות של מעל 2 מיליארד דולר בשנה החולפת מתוך הכנסות של 5.5 מיליארד דולר עבור YUM. 

למרות העובדה שאזרחי העולם חוגגים על המותגים של YUM, המניה דווקא די אכזבה למרות שהיא נסחרת סביב מחיר שיא של כל הזמנים מתחילת יולי. בתקופות של שנה, חמש ועשר שנים רשמה YUM תשואה של 32%, 36% ו-125%. זאת לעומת 36%, 102% ו-226% שרשמה תעודת הסל SPY המייצגת את ההשקעה במדד ה-S&P 500. למרות זאת ממחירי השפל של הקורונה רשמה YUM תשואה יפה על רקע העובדה שהמשיכה לעבוד במרץ למרות הסגרים וההגבלות. 

גרף YUM
נסחרת במחיר שיא של כל הזמנים, מניית YUM

האם YUM עדיין מעניינת להשקעה?

בשנים האחרונות ניכר דשדוש זוחל ברמת ההכנסות של YUM. הן שומרות על יציבות, אבל מוטיב הצמיחה נעלם לחלוטין. בדומה לחברות אחרות שסיקרתי לאחרונה, גם YUM הפסיקה להיות חברת צמיחה והפכה להיות חברת ערך. בשנים שבהם השוק שועט מעלה זה פחות טוב למשקיעים ולראיה התשואות שהציגה המניה לעומת מדד ה-S&P 500.

מהכנסות של 6.4 מיליארד דולר ב-2016 ירדו הכנסות החברה ל-5.65 מיליארד דולר בשנת הקורונה. השנה כבר צפויה YUM לחזור לפסי צמיחה ולהציג הכנסות של 6.35 מיליארד דולר וב-2022 הכנסות של 6.73 מיליארד דולר. מלבד 2017, השנה הראשונה שבה פעלה YUM בנפרד מ-YUM סין, המשיכה החברה להגדיל את הדיבידנד השנתי ובשנה החולפת היא שילמה למשקיעים 1.88 דולר למניה. השנה הדיבידנד צפוי לקפוץ ל-2 דולר למניה, המשקף תשואה מינורית של 1.63%, אבל כסף שנכנס לחשבון תמיד טוב במידה ומחזיקים כמות נכבדת של מניות.

אני מעריך שאחרי שנות הדשדוש ועם המשך מגמת ההשמנה העולמית, קהל היעד של YUM צפוי להמשיך ולגדול. למרות שאני אישית אוהב רק את KFC מבין המותגים של YUM (למרות שמבטיח לבדוק עבורכם את האביט בורגר בביקור הקרוב שלי בארה"ב), אזרחי העולם ממשיכים לצעוד על קיבתם וממשיכים לבלוס פיצות מבית פיצה האט ואוכל מקסיקני מבית טאקו בל. התאווה הגדולה לג'אנק פוד תימשך בשנים הבאות וגם YUM צפויה להמשיך לספק להמונים את מה שהם רוצים. הבעיה היחידה שלי בשלב זה: תמחור המניה המנופח למדי – מכפיל 30 על הרווח הצפוי השנה ושווי שוק של 36.5 מיליארד דולר. מצד שני, במידה והשוק צפוי לתקן, YUM אמורה להיות מניה דפנסיבית קלאסית. בשלב זה אני עדיין מעדיף להסתכל מהצד ולחכות למימוש המתבקש אחרי ראלי מרשים בשנה החולפת. 

למידע נוסף על YUM!

תמיד חלמת לסחור בשוק ההון אבל פחדת להפסיד את הכסף? זה לגמרי מובן!

מרבית האוכלוסיה לא משקיעה וסוחרת באופן פעיל בשוק ההון בגלל שאיפות שקשורות ליציבות ופחד מלהפסיד. 

אבל יש 2 עובדות שאפשר לפספס כאן. 

1. כיום הדרך הכמעט יחידה שמפרידה בינך לבין האפשרות להתעשר היא כשכסף עובד בשבילך. ושוק ההון הוא אחלה מקום להתחיל ממנו.
2. אפשר לסחור ולהשקיע בטוח, אבל בשביל זה צריך לדעת קצת יותר ממה שאתה יודע עכשיו על שוק ההון.

בשביל זה עשינו תוכנית הכשרה למסחר בשוק ההון שממש כדאי לך להכיר. 

רוצה לבדוק את התאמתך לתוכנית שנותנת תיק מסחר התחלתי אמיתי לסחור בו?

לחץ למטה כדי למלא שאלון התאמה לתוכנית

מומלצים עבורך
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן