fbpx

ארה”ב השקיעה שני מיליארד דולר בחיסול הקורונה. מיהן החברות שעומדות בראש?

נציגי חמש החברות המובילים הופיעו בפני בית הנבחרים, המניה של מי מהן זינקה הכי הרבה ומה יקרה לחברה שתנסה לייקר את מחיר החיסון?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
Young female chemist looking in microscope in lab

נציגים בכירים של חמש החברות המובילות בפיתוח חיסון לוירוס הקורונה הופיעו בפני בית הנבחרים האמריקאי לדיון על התקדמותם בפיתוח המחקר שסביבו, המאמצים המושקעים בפיתוחו, בטיחותו לציבור ויעילותו.

ארצות הברית ממשיכה להוות מוקד מרכזי בכל הנוגע להתפשטות וירוס הקורונה עם יותר מ-140 אלף נפטרים וכארבעה מיליון חולים מאומתים. בעולם ישנם כ-14 מיליון וחצי מקרים מאומתים וכ-600 אלף נפטרים.
ארצות הברית שמה לה כיעד לפתח חיסון לנגיף הקורונה עד סוף השנה הנוכחית והשקיעה כשני מיליארד דולר במענקים לחברות תרופות נבחרות.

אז מי הן חמשת החברות המונפקות שעומדות בראש פיתוח החיסון לנגיף?
1. חברת MRK Merck היא אחת מחברות התרופות הגדולות בעולם. היא נוסדה בשנת 1891 כחברת בת אמריקאית לחברת מרק הגרמנית. החברה מתמקדת במחקר, פיתוח, ייצור ושיווק של מגוון תרופות חדשניות.

2. חברת MRNA – Moderna היא חברת תרופות וביו-טכנולוגיה המתמקדת כעת בפיתוח חיסונים מבוססים על החדרת חומר גנטי לגוף המטופל, הגורם לגופו לייצר נוגדנים לנגיף מוגדר וידוע מראש. שיטה זו חדשנית ושונה מהשיטה המקובלת כיום, שבה מוזרקים לגוף תאים מוחלשים או מתים של וירוס ספציפי על מנת שהגוף יפתח נוגדנים בעצמו. מדובר בטכנולוגיה חדשה שעדיין לא הוכיחה את עצמה, אך היא בעלת פוטנציאל עצום לפיתוח חיסונים בעתיד. אגב, מניות החברה אשר פעלה בחשאי עד כה נסקו מתחילת התפשטות וירוס הקורונה בכ-380 אחוז.


3. חברת PFE – Pfizer היא חברה אמריקאית לייצור ושיווק תרופות או חיסונים, המוכרת לעולם עקב גלולת הויאגרה המפורסמת שלה. לפייזר מחזור המכירות הגבוה בעולם בסקטור התרופות.

4. חברת AZN – AstraZeneca היא חברת תרופות בריטית-שוודית. היא בולטת בהצלחותיה בעיקר בתחום הסרטן, כלי הדם, הלב, הפסיכיאטריה והנשימה. החברה פועלת בשיתוף עם אוניברסיטת אוקספורד לפיתוח החיסון לנגיף הקורונה וזאת על-ידי גילוי נוגדנים הבנויים מחלבון שיכולים לספק הגנה מחוזקת וחיזוק למערכת החיסון.
החברה מתוקצבת בעיקר על-ידי ממשלת ארה”ב ובעלת תמיכה אוהדת של ביל גייטס. מניות החברה זינקו בכ-22 אחוז בלבד מתחילת השנה. לא רע, אבל בוודאי לא משקף את הנסיקה של מודרנה.
5. חברת JNJ – Johnson & Johnson הוא תאגיד רב לאומי אמריקאי שעסוק בתחומים רבים החל מתרופות, מכשור רפואי ועד למוצרי קוסמטיקה והיגיינה.

אגב, ישנם לא מעט חברות אשר מפתחות חיסונים לנגיף במקביל לחברות לעיל. למרות הציפייה כי חברת NVAX – Novavax תוזמן להעיד בפני בית הנבחרים האמריקאי, שכן מדובר בחברה המתמחה במחקר, פיתוח ושיווק מוצרים תרופתיים וחיסונים למגוון מטרות טיפוליות ונמצאת בחזית הפיתוח של חיסון לוירוס הקורונה על פי הצהרותיה הרבות בחודשים האחרונים – זה לא קרה. החברה קיבלה מימון של כ-1.6 מיליארד דולר מהממשל האמריקאי ומניותיה זינקו בכ-3000 אחוז (!) מתחילת השנה וחלק מהמשקיעים חוששים שהניסוי לא יצלח.

כלל החיסונים, אגב, ירכשו על ידי הממשלות עבור הציבור. חברות התרופות כבר הכריזו שימכרו את החיסונים במחירים תחרותיים וללא כוונת רווח. חברה אשר תנסה לייקר את החיסון לוירוס, אשר השבית את הכלכלה העולמית, תתקל במחאה אלימה.

כל שנותר כעת, הוא להחליט איזו חברה אתם מכניסים לתיק ההשקעות שלכם, אם בכלל

הנצפים ביותר

התכנים המופיעים באתר והתכנים המועברים על ידי Big Shot אינם מהווים ייעוץ השקעות, טעון רישוי לפי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תנה”ש 1995 (“החוק”). תכנית חדר המסחר מועברת על ידי בית ההשקעות גולד ניהול פיננסי בע”מ (להלן: “גולד”) שהינה חברה המפוקחת על ידי הרשות לניירות ערך עם רישיון למתן שירותי ייעוץ השקעות וניהול תיקים מכוח החוק בשיתוף פעולה עם Big Shot. בטרם יוכלו הלקוחות להיות לקוחות 'גולד' בחדר המסחר יהיה עליהם למלא את טפסי הרישום של 'גולד'. בכל אופן, התכנים המועברים על ידי החברה ו/או 'גולד' אינם מתייחסים לפרמטרים של לקוחות מסוימים ולכן מומלץ להתייעץ עם יועץ השקעות אישי לפני קבלת החלטה כלשהי. הלימודים וההתנסויות במסחר בשוק ההון עשויים להיות מסוכנים ולא מתאימים לכל אחד. Big Shot, במישרין או בעקיפין , עושה את מירב המאמצים בכדי להכשיר את לקוחותיה להיות סוחרים מוצלחים ורווחיים בשוק ההון. יחד עם זאת, היא לא תהיה אחראית בשום צורה שהיא לנזק ו/או להפסד שיגרם מהסתמכות בשימוש בתכנית ההכשרה באופן מלא או חלקי, ככל שייגרם. אין בשימוש בתכנית ההכשרה כערובה להשגת תשואה חיובית כלשהי ו/או להפסד שיגרם מהסתמכות בשימוש בתכנית ההכשרה באופן מלא או חלקי, חל איסור על התלמידים להשתמש בפלטפורמת קהילת הסוחרים בכדי להעביר תכנים שעשויים לעלות כדי ייעוץ השקעות. במקרה שבו תלמיד מסוים יעשה כן, Big Shot שומרת לעצמה את הזכות לאסור על אותו תלמיד מלעשות שימוש בפלטפורמת קהילת הסוחרים לאלתר. אין להעביר רכיב כלשהו מרכיבי תכנית ההכשרה לצד ג’ כלשהו ללא קבלת אישור מ- Big Shot מראש ובכתב. מוצא לקרוא בעיון את הסכם ההתקשרות לפני שימוש בתכנית ההכשרה.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן