+BigShot מופעל להתנתק?

בואינג מדשדשת: האם יצרנית המטוסים תמריא חזרה?

חברת הענק ספגה מכה קשה בקורונה ונאלצה לגייס מיליארדי דולרים כדי להמשיך לפעול כשמכירות המטוסים שלה ירדו לאפס. מה קורה איתה עכשיו?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
דיוויד קלהאן, מנכ"ל בואינג
דיוויד קלהאן, מנכ"ל בואינג

תוכן עניינים

מי היה מאמין שהשמיים יסגרו לגמרי? מי היה מאמין שחברה שמכרה מטוסים בקצב שבו ליונל מסי כובש שערים תרד למכירות של אפס מטוסים בחודש? מי חשב בכלל שחברת דאו ג'ונס ותיקה וענקית תגיע למצב שהיא נאלצת לגייס מיליארדי דולרים כדי להישאר בחיים ולהימנע מפיטורים של אלפי עובדים?

והנה אנחנו כאן, בשנתיים ההזויות ביותר שידע העולם מאז מלחמת העולם השנייה. התפרצות הקורונה והפאניקה העולמית שבאה בעקבותיה (ומסרבת לגווע כפי שמסתמן עם הוריאנט ההודי), הביאה לסדרת אירועים שדורות ה-X, ה-Y וה-Z לא דמיינו בכלל שיחוו בזמן שהם עסוקים בתיעוד כל רגע מחייהם ברשתות החברתיות. 

כל הפתיח הזה נועד להראות שלא לעולם חוסן וגם אם התרגלנו לראות את ענקית החלל והביטחון בואינג (BA) טסה קדימה יחד עם השוק מאז שנת 2000, כנראה שהיינו צריכים לעבור את האירוע המתגלגל הגדול ביותר של המאה ה-21 כדי לצפות בדברים שאינם סטנדרטיים בשוק ההון.

אחרי שנגעה בשיא של 440 דולר בינואר 2019 וצנחה כל הדרך למחיר של 90 דולר בימי השפל של הקורונה, האם בואינג השאירה את המשבר מאחוריה?

בואינג (BA) – תשואה שלילית של 50% מהתפרצות הקורונה

עוד לפני התפרצות הקורונה וסגירת השמים שהביאה את עסקי המטוסים המסחריים של בואינג לעצירה מוחלטת, התמודדה החברה עם שני אסונות אוויריים שאירעו למטוסים מתוצרתה. למי שאינו זוכר, מטוס 737 מקס של חברת ליון אייר האינדונזית התרסק באוקטובר 2018. פחות מחצי שנה לאחר מכן התרסק מטוס מאותו הדגם של חברת אתיופיאן איירליינס, כשבשתי התאונות נהרגו 346 נוסעים ואנשי צוות.

אחרי ההתרסקות הראשונה בואינג די התנערה מאחריות, אולם אחרי התאונה השנייה החברה כבר לא הצליחה להתחמק והרגולטורים של ענף התעופה בכל העולם הורו לקרקע את דגם המטוס עד להודעה חדשה. מחודש מרץ 2019 קורקעו כל מטוסי החברה מדגם ה-737 מקס, ורק לאחרונה החלו לחזור לשירות אחרי בדיקות מחמירות, עדכון התוכנה שכשלים שלה הביאו כנראה להתרסקויות, וטיסות מבחן רבות שבחנו את בטיחות הדגם.

סרטון המסביר את מה שקרה ל-737 מקס וחזרתו לשירות:

בדיוק שנה לאחר מכן החלה התפרצות הקורונה ברחבי העולם וזאת אחרי כמה חודשים של דיסאינפורמציה מסין. השמים ברוב העולם נסגרו הרמטית, לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה, ומניות בואינג צללו יחד עם השוק כשהן מאבדות יותר מ-75% מערכן מינואר 2019 ועד ה-20 במרץ של 2020, מחיר השפל העמוק ביותר של המניה משנת 2013. מאז עלתה המניה עם השוק, אולם היא עדיין נמצאת פחות מ-50% ממחיר השיא שלה שנרשם בינואר 2019 לפני שכל האירועים השליליים איימו לשתק לחלוטין את החברה ואת פעילותה העסקית. 

מה עושים עם בואינג עכשיו?

במהלך של אין ברירה גייסה בואינג מעל 25 מיליארד דולר בגיוס חירום בחודש אפריל 2020 באמצעות מכירת אג"ח. זאת על מנת להימנע ממכירת מניות במהלך שידלל משקיעים קיימים וכן על מנת להימנע מקבלת סיוע ממשלתי שלמרות חבל ההצלה שהוא מעניק, כרוך בהתחייבויות ועמידה בתקנות שונות שבואינג רצתה להימנע מהן. הגיוס איפשר לחברה לממן את ההפסדים התפעוליים העצומים שנגרמו לה בעקבות המשבר החריף ביותר שידעה מעודה.

מלבד מטוסים מסחריים, בואינג עוסקת גם בייצור ומכירת מגוון מוצרים לתעשיית החלל-אוויר וביטחון. בין היתר מטוסי קרב, מערכות נשק מתקדמות, מערכות ביון, טילים טקטיים ומערכות הגנה, מערכות תקשורת להתקנה על מטוסים, מטוסי ביון ועוד ועוד ועוד. החברה מוכרת את מוצריה לממשל האמריקאי, לצבאות זרים שיש לה אישור למכור להם וכמובן לחברות תעופה מסחריות ברחבי העולם. 

המניה עדיין מדשדשת, גרף בואינג
המניה עדיין מדשדשת, גרף בואינג

מהכנסות של 101 מיליארד דולר בשנת 2018 צנחו הכנסות בואינג בשנת הקורונה ל-58.16 מיליארד דולר והשנה צפויה החברה להציג הכנסות של 78.63 מיליארד דולר. בשנת 2022 צפויות ההכנסות לטפס לרמה של 89.45 מיליארד דולר. ההפסד בשנת הקורונה היה הכבד ביותר של החברה בעשרים השנים האחרונות והסתכם ב-23.25 דולר למניה. גם השנה צפויה החברה לרשום הפסד אך היא מתכננת לחזור לרווחיות בשנת 2022, בהנחה שאנחנו לא נמצאים לפני משבר עולמי חדש שיסגור את השמים שוב. 

אחרי שירדה לשפל של 90 דולר עם התפרצות הקורונה חזרו מניות בואינג לרמה של מעל 250 דולר בתחילת יוני אבל מאז המניה מדשדשת לה. אני סבור שבמידה והעולם יחזור לנורמליות גם מניות בואינג יחזרו למקום הראוי להן – למעלה בשמים. לפני הקורונה הציגה מניית בואינג תשואות יפות מאוד למשקיעים שלה וגם חילקה דיבידנד אותו נאלצה להפסיק על רקע מצוקת מזומנים. 

במידה ואתם משקיעים עם סבלנות ורוצים חשיפה למגזר שתמיד יהיה בו צורך (מטוסים ונשקים), אני מאמין שבואינג תהיה מניה מתגמלת מאוד, גם אם המסע מעלה יהיה רצוף בכיסי אוויר ועיכובים

למידע נוסף על בואינג

 אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

תמיד חלמת לסחור בשוק ההון אבל פחדת להפסיד את הכסף? זה לגמרי מובן!

מרבית האוכלוסיה לא משקיעה וסוחרת באופן פעיל בשוק ההון בגלל שאיפות שקשורות ליציבות ופחד מלהפסיד. 

אבל יש 2 עובדות שאפשר לפספס כאן. 

1. כיום הדרך הכמעט יחידה שמפרידה בינך לבין האפשרות להתעשר היא כשכסף עובד בשבילך. ושוק ההון הוא אחלה מקום להתחיל ממנו.
2. אפשר לסחור ולהשקיע בטוח, אבל בשביל זה צריך לדעת קצת יותר ממה שאתה יודע עכשיו על שוק ההון.

בשביל זה עשינו תוכנית הכשרה למסחר בשוק ההון שממש כדאי לך להכיר. 

רוצה לבדוק את התאמתך לתוכנית שנותנת תיק מסחר התחלתי אמיתי לסחור בו?

לחץ למטה כדי למלא שאלון התאמה לתוכנית

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

רוצה להרוויח משכורת של מהנדס תוכנה מכל מקום בעולם, בלי לעבוד 9 שעות ביום בעבודה מתישה?

מלא פרטים ועבור לשאלון התאמה לשוק ההון

*במידה ותמצא מתאים לאחר שתמלא את שאלון ההתאמה אחד מציידי הכישרונות של גיא ברנד יצור איתך קשר לגבי המשך התהליך

דילוג לתוכן