+BigShot מופעל להתנתק?

בועות ה-SPAC ממשיכות להתפוצץ: מי הקורבנות הפעם?

הכתובת אמנם הייתה על הקיר, אבל המשקיעים ממשיכים לנהור לחברות ה-SPAC המפוקפקות. אחרי הפלופים של אינוביז, פיי-סייף והיפו גם טוקספייס נמחקה לחלוטין אחרי עזיבת המייסדים

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שאקיל או'ניל, אחד 'היועצים האסטרטגיים' של חברת ביצ'באדי שהבועה סביבה התפוצצה ברעש גדול
שאקיל או'ניל, אחד "היועצים האסטרטגיים" של חברת ביצ'באדי שהבועה סביבה התפוצצה ברעש גדול

תוכן עניינים

בזמן שריביאן אוטומוטיב (RIVN) ממשיכה להתנפח לשווי דמיוני עם עליות שערים בכל יום מאז נכנסה לבורסה בהנפקה ראשונה לציבור, מניות רבות שנכנסו לבורסה בעסקת SPAC ממשיכות לקרוס ולמחוק השקעות של מיליארדי דולרים. 

מלבד סיפורי הצלחה בודדים (לוסיד אייר למשל) רוב המניות שעקבתי אחריהן במהלך השנה האחרונה רשמו מחיקת ערך משמעותית לעומת השווי שקיבלו בעסקאות ה-SPAC המפוקפקות. קחו לדוגמא את חברת התשלומים המקוונים פיי-סייף (PSFE) אשר ביצעה עסקת מיזוג בשווי של 9 מיליארד דולר בסוף חודש מרץ השנה. בשעת כתיבת שורות אלו נסחרות מניות החברה לפי שווי של קצת יותר מ-3 מיליארד דולר, אחרי קריסה של 66%. 

אינוביז הישראלית (INVZ), המייצרת חיישני LIDR לרכבים אוטונומיים, ביצעה עסקת מיזוג לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר והיום נסחרת בשווי של פחות מ-800 מיליון דולר. אחרי שנגעה במחיר של קרוב ל-18 דולר נסחרת מניית החברה במחיר של פחות מ-6 דולרים. העתיד לא נראה ורוד גם במקרה הזה.

חברת האינשורטק היפו (HIPO), אשר קיבלה שווי מגוחך של 5 מיליארד דולר במסגרת עסקת ה-SPAC, נסחרת לפי שווי של פחות מ-2.5 מיליארד דולר ואני יכול לטעון שיש מצב שהחברה שווה 0 דולרים. זאת מכיוון שהיא לא צפויה להיות רווחית עד שנת 2025 ובמקרה הדובי גם לא עד שנת 2030. הרבה כסף יצטרך לזרום לחברה כדי לממן את ההפסדים הללו. היפו הייתה אחד הפלופים הגדולים ביותר במסגרת עסקאות ה-SPAC וזאת אחרי שהמשקיעים סירבו להזרים לחברה כספים נוספים במסגרת השקעת ה-PIPE ו-"תקעו" אותה עם כספי ה-SPAC בלבד. 

ביממה האחרונה ראינו שתי מניות שנכנסו לבורסה בעסקת SPAC קורסות בקול רעש גדול. הראשונה היא טוקספייס הישראלית ואילו השנייה היא חברת הפיטנס ביצ'באדי. שתיהן אחרי עדכונים עסקיים. אז מה קרה שם בדיוק?

טוקספייס (TALK) – קריסה של 80% ונטישת המייסדים

אמש אחרי הסגירה (שני בלילה) הודיעה חברת הטלהלת' המנטלי טוקספייס כי מייסדי החברה, הזוג אורן ורוני פרנק, יפרשו מתפקידים פעילים בחברה שהקימו ב-2018. אורן כיהן כמנכ"ל ונשיא ואילו רוני כיהנה בתפקיד ראש השירותים הקליניים בחברה. על פניו טוקספייס מספקת פלטפורמה נהדרת שסייעה למיליוני מטופלים לקבל טיפולים פסיכולוגיים ואחרים באמצעות אפליקציית החברה.

צניחה יומית של יותר מ-30%, מניית טוקספייס
צניחה יומית של יותר מ-30%, מניית טוקספייס

הפלטפורמה חיברה בין מטפלים מנטליים לסובלים מבעיות נפשיות באמצעות ממשק משתמש חדשני ויעיל. בתקופת הקורונה הלחוצה והמלחיצה נרשם שימוש מסיבי בפלטפורמה. אבל עם היציאה מהסגרים, השימוש במוצר הלך ופחת והחברה נאלצה לדווח פעמיים על הפחתת תחזית ההכנסות לשנת הכספים. זו מוזיקה שמשקיעים לא ממש אוהבים לשמוע, ובעת כתיבת שורות אלו קורסות מניות TALK למחיר של 2.2 דולר אחרי צניחה יומית של יותר מ-30%. 

טוקספייס נכנסה לבורסה בעסקת SPAC שהעניקה לה שווי של 1.4 מיליארד דולר. אחרי צניחה של 80% בערך המניה ממחיר ה-SPAC המקורי (10 דולרים), לא ברור מתי בדיוק תיעצר המפולת. במקביל להודעה על עזיבת המייסדים וכניסת נציג ה-SPAC, דגלאס בראונשטיין, לתפקיד המנכ"ל, פרסמה החברה כי רשמה הכנסות של 26 מיליון דולר בלבד במהלך הרבעון השלישי המספרים ממשיכים להצביע על האטה משמעותית בפעילות החברה אבל במחיר של 2.2 דולר למניה, יש מצב שיש לנו עכשיו הזדמנות מעניינת. בכל מקרה אני ממליץ להמתין להתפתחויות כי גם זו מניה שלא מן הנמנע שתהיה שווה 0 דולרים בהמשך. 

ביצ'באדי (BODY) – השם של שאקיל או'ניל לא סייע למשקיעים

חברת הפיטנס ביצ'באדי נכנסה לבורסה בעסקת SPAC עם חברת השקעות שקישטה את מועצת המנהלים שלה בשמות פופולריים כמו שחקן הכדורסל האגדי שאקיל או'ניל, מרתין לות'ר קינג השלישי (בנו של פעיל זכויות האדם השחור שנרצח) וכן קווין מאייר שהיה סמנכ"ל תפעול בטיק טוק ובכיר בדיסני. התפקידים הרשמיים של כולם הם "יועצים אסטרטגיים", אבל הסיבה היחידה שהם שם הייתה כדי לגרום למשקיעים מוסדיים ופרטיים לפתוח את הכיס ולשפוך מעל 300 מיליון דולר במימון לחברת ה-SPAC פורסט רוד אקוויזישן במסגרת הגיוס הראשוני ועוד 225 מיליון דולר בהשקעת ה-PIPE שהגיעה אחרי. 

עוד בועה שהתפוצצה ברעש גדול בחודש החולף, מניית ביצ'באדי
עוד בועה שהתפוצצה ברעש גדול בחודש החולף, מניית ביצ'באדי

מכל הסלט הזה קיבלנו את ביצ'באדי שמספקת שירות דומה לזה של פלוטון אינטראקטיב (PTON), עוד בועה שהתפוצצה ברעש גדול בחודש החולף, ואשר נכנסה לבורסה בעסקת מיזוג שהקנתה לה שווי של 2.9 מיליארד דולר. ממחיר ה-SPAC, הסטנדרט של 10 דולרים, צנחה המניה למחיר של 3.5 דולרים בלבד וזאת אחרי שהחברה דיווחה על תוצאות רבעוניות מאכזבות: הפסד של 13 סנט למניה וירידה של 17% בהכנסות הרבעון השלישי לרמה של 208 מיליון דולר. ההנהלה פרסמה צפי שמרני וזהיר להמשך השנה והמניה קרסה ב-25% כדי להשלים את הצניחה הבלתי נמנעת משווי מנופח לשווי סביר שמעניק לה השוק כעת.

המסקנה מכל מה שנאמר כאן היא די ברורה. כל עסקאות ה-SPAC נעשו בהערכות שווי מנופחות ולא ריאליות עבור החברות. העובדה שבעולם יש יותר מדי כסף מיותר גורמת לו לזרום לחברות עם מודל עסקי לא ברור, הפסדים ללא צפי לרווחיות ועם פיננסיירים שיושבים על הברז ומחלקים כספים כמו דילרים של קלפים בווגאס. מי שכמובן מקבל בראש הם המשקיעים הקמעונאים שנוהרים למניות ה-SPAC בדיוק כפי שנהרו בזמנו לגיוסי ICO בשוק הקריפטו. אחרי שהמשקיעים המוסדיים נפטרים מהמניות ברווחים מהירים, הקמעונאים נשארים הפראיירים שמחזיקים את קצה המקל. השמש זרחה, החיטה פרחה והמשקיע הקמעונאי המשיך להישחט. עולם כמנהגו נוהג.

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

רוצה להרוויח משכורת של מהנדס תוכנה מכל מקום בעולם, בלי לעבוד 9 שעות ביום בעבודה מתישה?

מלא פרטים ועבור לשאלון התאמה לשוק ההון

*במידה ותמצא מתאים לאחר שתמלא את שאלון ההתאמה אחד מציידי הכישרונות של גיא ברנד יצור איתך קשר לגבי המשך התהליך

דילוג לתוכן