+BigShot מופעל להתנתק?

ביג שורט: כל הסיבות למהלך אגרסיבי על מניות חברות החיסונים

עליות של מאות ואלפי אחוזים ללא נתונים שיתמכו בכך, מעמידות את מפתחות החיסונים תחת שווי מנופח. בטווח הארוך, שורט מסתמן כמהלך רווחי. וגם: טור מיוחד של עמיר רובשטיין בנושא עסקת שורט באופציות, עבור גולשי +BigShot
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מניות קורונה
הוא יודע היטב מהי השפעת החיסון. ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון. צילום: UK-Prime Minister

מי שצופה בתוכנית "חדשות שוק ההון" בערוץ היו-טיוב שלנו, יודע את עמדתי בנוגע לתמחורים מנופחים של מניות הנסחרות בוול סטריט. נכון שבכל רגע נתון השוק משקף לחברות שווי רלבנטי לתקופת זמן נתונה, אבל האנומליות הן רבות. משקיעים חכמים יודעים לזהות הזדמנויות שכאלה בעסקאות לונג ושורט גם יחד. העובדה שמשקיעי השורט "נשרפו" על ידי החוליגנים של רדיט ומשקיעים קמעונאים אחרים, היתה אפיזודה חולפת בעיניי.

רוצה לראות את שאר התוכן?

כבר לקוח שלנו?

מי שצופה בתוכנית "חדשות שוק ההון" בערוץ היו-טיוב שלנו, יודע את עמדתי בנוגע לתמחורים מנופחים של מניות הנסחרות בוול סטריט. נכון שבכל רגע נתון השוק משקף לחברות שווי רלבנטי לתקופת זמן נתונה, אבל האנומליות הן רבות. משקיעים חכמים יודעים לזהות הזדמנויות שכאלה בעסקאות לונג ושורט גם יחד. העובדה שמשקיעי השורט "נשרפו" על ידי החוליגנים של רדיט ומשקיעים קמעונאים אחרים, היתה אפיזודה חולפת בעיניי.

השפעת החוליגנים

בסופו של דבר, הכסף הגדול והחכם יודע להתגבר על מכשולים זמניים שמעמידים בפניו עדר של סוחרים קטנים שמתאגדים. העובדה שאני מכנה אותם חוליגנים היא לא משום שאני מביט עליהם באופן שלילי. חוליגנים הם אנשים שמייצרים בלאגן בכל מקום שאליו הם הולכים. בלאגן הוא הגדרה המתארת במדויק את אירועי השורט סקוויז והגמא סקוויז שהמשקיעים הקמעונאים הצליחו להוציא לפועל במקרה של גיימסטופ (GME), קוס (KOSS), אקספרס (EXPR) ומניות אחרות שטורגטו על ידם בחודש ינואר. מלבד הרגשה של ניצחון זמני, התמחור של כל המניות הללו מנופח בצורה בלתי סבירה. בסופו של דבר, השוק חוזר לנורמליות ואיתו גם ההתרסקות הצפויה במניות של החברות הללו.

לצורך המחשה, ניקח את המניות האמורות ונבדוק את מחירן בשוק לעומת מחיר השיא שנשקו אליו בימי  השורט סקוויז. אקספרס נגעה במחיר של 14 דולר ונסחרה בשבוע החולף ברמה של מעל 4.5 דולר. החברה, שכבר הייתה על סף פשיטת רגל, קיבלה מתנה משמים בחסות החוליגנים. זה איפשר לה לגייס הון במחירים שלא היתה מדמיינת לפני מהלך השורט סקוויז. למרות זאת, הנתונים הפונדמנטליים לא השתנו. החברה ממשיכה לראות את הכנסותיה מתכווצות וצפויה לרשום הפסדים בשלוש השנים הבאות. 

גיימסטופ כבר נגעה ב-483 דולר, צנחה ל-46 דולר ונסחרה לאחרונה ברמות של מתחת ל-200 דולר. את שורשי מהלך השורט סקוויז החלה המניה כבר באוגוסט 2020, כשנסחרה ברמות של 4 דולר בלבד. תוך שנה מהיום, אני מבטיח, היא לא תהיה שווה יותר מ-10 דולר (במקרה הטוב). מוזמנים לבדוק אותי. גם קוס, שכבר נגעה ב-127.5 דולר בשיא החגיגה, נסחרה לאחרונה במחיר של פחות מ-24 דולר. את המהלך שלה החלה המניה במחיר של פחות מ-3 דולר בדצמבר 2020. זה לא יהיה הימור גדול מדי לראות אותה חוזרת לשם, כאשר הנתונים הפונדמנטליים ימשכו אותה מטה למחיר "האמיתי" שלה.

נכון שלא ניתן לקחת את המקרה של המניות הנ"ל ולהלביש אותו על מקרים אחרים. כל מקרה לגופו. היה חשוב לי להשתמש בדוגמאות הללו כדי להמחיש את הפער העצום בין מחיר המניה בשוק לבין הביצועים העסקיים דה פקטו של החברות האמורות. אנומליה דומה אני מזהה בסגמנט מפתחות החיסונים שראו את מניותיהן נוסקות בחלק מהמקרים במאות ואלפי אחוזים.

לפניכם שלוש מניות של חברות תרופות, שלטעמי מנופחות בצורה לא פרופורציונלית יחסית לביצועים הנוכחיים ולביצועים העתידיים הצפויים להן.

נובה-ווקס (NVAX)

אם חיי היו תלויים בזה כפי שאומרת הקלישאה, והיו מכריחים אותי לבחור מניה אחת בלבד לעסקת שורט עבור השנים הקרובות, נובה-ווקס הייתה האופציה הראשונה.

אחרי עלייה "פסיכית" לכל הדעות של מעל 2,000% בשנה החולפת ועם ההייפ הגדול של חיסוני הקורונה, נובה-ווקס חזרה מהמתים, תרתי משמע. בדצמבר 2019 נסחרו מניות חברת החיסונים הקטנה והלא רלבנטית דאז במחיר של 4 דולר בלבד. או אז, החליט וירוס הכתר הסיני לצאת למסע חובק עולם וברשימת המנצחות הגדולות של התקופה ההזויה אותה חווינו. חברות החיסונים יכולות לטעון למקום טוב סמוך לפסגה. 

15 חודשים אחרי, נסחרות מניות נובה-ווקס במחיר של כ-237 דולר וזאת אחרי שכבר נגעו ב-331.7 דולר. נכון, חיסון הקורונה של נובה-ווקס נמצא יעיל וסוף סוף, אחרי שלוש שנים בלי הכנסות, היא לסיים את 2020 עם הכנסות של 475 מיליון דולר. בשנה הבאה, צפויה החברה לרשום הכנסות של 4.46 מיליארד דולר והכנסות דומות גם ב-2022. כל זה, בהתחשב במימוש חוזי אספקת החיסונים שחתמה החברה לאחרונה. לטעמי, התמונה רחוקה מלהית ורודה. שוק חיסוני הקורונה צפוי להיות צפוף ביותר והעובדה שנובה-ווקס החליטה לפתח את החיסון ולשווק אותו לבד תפגע ביכולת התחרותית שלה אל מול ענקיות משומנות היטב כמו פייזר (PFE), אסטרה-זנקה (AZN), ג'ונסון וג'ונסון (JNJ) ואחרות. אם אפשר לנבא את העתיד על סמך העבר, מספיק מבט אחד על הגרף של נובה-ווקס ב-20 השנים האחרונות כדי להבחין שאחרי כל שיא שנתמך על ידי מומנטום חיובי, הגיעה הנפילה הכואבת והבלתי נמנעת.

אוקיוג'ן (OCGN)

אוקיוג'ן היא מניה נוספת שראתה את המשקיעים נוהרים אליה ומזניקים אותה בקרוב ל-3,000% בשנה החולפת. היא חברת ביוטכנולוגיה, שפועלת בכלל בתחום של תרופות עיניים, אך עדיין ללא מוצר מסחרי. החברה הונפקה בשנת 2015 ובסוף 2020 נסחרו מניותיה במחיר של פחות מ-30 סנט. אז, זיהתה אוקיוג'ן הזדמנות נדירה וחתמה על הסכם שיתוף פעולה עם חברת בהרט ביוטק ההודית.

תחת ההסכם, תקבל אוקיוג'ן את זכויות ההפצה בארה"ב של חיסון הקורונה קובקסין שפיתחה בהרט בהודו. על פניו, מדובר במהלך יפה שצפוי להכניס סוף סוף כסף לקופת החברה, עם תחזית להכנסות של 734 מיליון דולר ב-2021 ו-853 מיליון דולר ב-2022. זאת, כמובן, במידה והחברה אכן תמכור את חיסוני הקורונה שלה בארה"ב. בהודו ניתן לבהרט ביוטק אישור הפצה לחיסון שלה ללא שביצעה ניסויים קליניים יסודיים ובתנאים מחמירים, כפי שערכו החברות הגדולות. ניתן להצמיד לעניין הזה את הסיסמא הידועה למטיילים:  ONLY IN INDIA. בנוגע ליכולת של אוקיוג'ן להפיץ ולמסחר את החיסון של בהרט בארה"ב עם תנאים כאלו, הרשו לי להיות סקפטי. לכן, אני חושב שגם במחיר של 8.5 דולר, המניה עדיין מהווה הזדמנות לשורט בוהק עבורי (וזאת אחרי שהמניות נגעו כבר שיא תוך יומי של 18.77 דולר בחודש שעבר).  

מניית OCGN‎
מניית OCGN‎

מודרנה (MRNA)

זאת אולי המנצחת הגדולה ביותר של ימי הקורונה העליזים עבור חברות הביוטכנולוגיה והחיסונים. מודרנה, אשר הונפקה בשלהי 2018 ומאז בעיקר שרפה כסף שהלך על מחקר ופיתוח של מוצרים תרופתיים מבוססי המולקולה הפולימרית RNA (לא ניכנס להסברים ביוטכנולוגיים מסובכים כי אינני מדען או רופא. ממליץ לחפש בוויקיפדיה את ההסבר). החברה פועלת משנת 2010 בתחום של תרופות המיועדות למחלות מדבקות שונות. עד ההזדמנות הנדירה שהביאה איתה התפרצות הקורונה, היא הייתה ממשיכה לפתח ולחקור ועל הדרך לגייס עוד ועוד כסף, תוך שיש לה 13 מוצרים בניסויים קליניים ו-24 תוכניות פיתוח בסך הכול, בשלבים כאלה ואחרים. 

מאז התפרצות הקורונה, נסקו מניות מודרנה בכ-410%. הן נגעו בשיא של 189 דולר לפני שהתממשו לרמה של מעל 140 דולר בשבועות האחרונים. נכון שהחיסון של מודרנה היה אחד הראשונים שאושרו לשימוש, נכון שהפוטנציאל של הפייפליין שלה עשוי לתת לה ערך נוסף, אבל אף אחד לא ישכנע אותי שהיא מצדיקה שווי של 57.6 מיליארד דולר. הסכנה מצד מפתחות חיסוני קורונה נוספות אורבת בפתח וגם המשקיעים שרשמו את התשואות הנאות יממשו בסופו של דבר כשהשוק יעבור תיקון. אסייג ואומר: זו עסקת השורט שאני הכי חושש ממנה, כי מודרנה במומנטום ובאזז מטורף בשוק, אך לדעתי הנתונים בעולם האמיתי יצטרכו להתיישר עם התמחור של השוק ומודרנה תעבור את התיקון. אני רוצה להיות שם כשזה קורה.

מניית מודרנה
מניית מודרנה

מהי עסקת שורט בעזרת אופציות?

עמיר רובשטיין, יועץ השקעות ומנהל חדר מסחר BIG-SHOT, מסביר כי במידה ואינכם יכולים או רוצים לבצע עסקת שורט בדרך הקלאסית, אמצעי שיש להכיר על מנת להיכנס לשורט על מניה הוא קניית אופציית Put.

קניית אופציית Put מעניקה לנו את הזכות למכור את נכס הבסיס במחיר ידוע מראש, שזהו מחיר המימוש של האופציה. לכל אופציית Put יש מועד פקיעה שאחריו האופציה נעלמת, כך שאם אנו מעוניינים להמשיך את השורט על המניה, אנו צריכים למכור את ה Put עם מועד הפקיעה הקרוב ולקנות Put חדש למועד ארוך יותר. במידה ואנו מחזיקים אופציית Put אשר פקעה "בתוך הכסף", זאת אומרת פקעה עם ערך, אנו נמצא את עצמנו לאחר הפקיעה עם פוזיציית שורט במניה עליה היינו קונים אופציות Put. כמות המניות שנהיה בשורט תלויה בכמות האופציות שהיינו קונים ומכפיל האופציה.

למשל, נניח ואנו מאמינים שמניית נובה-ווקס תרד ב 50% בחצי שנה הקרובה, מחירה הנוכחי של המניה הוא 220$. אנו יכולים לקנות אופציית Put 220 הפוקעת ב-15/10/2021, הווה אומר לטווח של 205 יום, במחיר כ- 65$. לאופציה מכפיל 100, כך שהמשמעות היא שנשלם 6,500$ לאופציה, בתמורה לזכות למכור 100 מניות במחיר של 220$, למשך 205 ימים. מכיוון שישנם מספר גורמים המשפיעים על מחיר האופציה, ננתח את העסקה רק מועד הפקיעה.

מכיוון שקנינו את הזכות למכור את המניה ב 220$, נרצה שמחיר המניה במועד פקיעת האופציה יהיה מתחת ל-220$. צריך לזכור ששילמנו 65$ עבור ה"הביטוח" כנגד ירידת מחיר המניה, כך שנרוויח במועד הפקיעה רק אם מחיר המניה יהיה מתחת ל-155$.

מחיר מניית נובה ווקס בפקיעה היה 200$? הבורסה תמכור 100 מניות במחיר של 220$ ואנו נוכל לקנות אותם בחזרה במחיר של 200$. כלומר, נרשום רווח של 20$*100, 2000$ בסך הכל. יש לזכור ששילמנו על האופציה כ-6500$ , אזי – על העסקה בכללותה הפסדנו 4500$.

נניח ומחיר מניית נובה ווקס בפקיעה היה 100$, הבורסה תמכור 100 מניות במחיר של 220$ ואנו נוכל לקנות אותם בחזרה במחיר של 100$. כלומר, נרשום רווח של 120$*100, שזה 12,000$ בסך הכל. יש לזכור ששילמנו על האופציה כ-6500$, כלומר – רווח של 5500$.

במידה ומחיר מניית נובה ווקס בפקיעה יהיה מעל 220$, הרי האופציה שלנו תפקע ללא ערך. כלומר, על העסקה בכללותה הפסדנו 6500$, שזה הפרמיה ששילמנו. בניגוד למכירה בשורט של 100 מניות, בה ההפסד שלנו אינו מוגבל כי המניה יכולה להמשיך ולעלות, כאשר אנו קונים אופציית Put, לעולם לא נפסיד יותר מהפרמיה ששילמנו. יש לציין כי האופציה ממשיכה להיסחר בבורסה באופן רגיל כל עוד היא לא פקעה. המשמעות: אם דעתנו על המחיר העתידי של המניה השתנתה במהלך חיי הפוזיציה, תמיד נוכל למכור אותה בחזרה, לעיתים ברווח, לעיתים בהפסד. זה, כמובן, תלוי במחיר באותו הזמן, הזמן שנותר לפקיעת האופציה ותנודתיות המניה.

רוצים ללמוד עוד על מסחר באופציות? אם תלחצו על הלינק הזה, תוכלו לצפות בפרק מיוחד של חדשות שוק ההון ולדעת יותר על אופציות וגם על סקירת המניות שבכותרות.

המומלצים עבורך

איפה וורן באפט משקיע אתת כספו

וורן באפט: "אלו 3 המניות שלי"

האם שלושת האחזקות הגדולות ביותר בתיק ההשקעות של באפט יכולות ללמד אותנו כיצד להגיע ליעדים הפיננסיים שלנו?

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן