+BigShot מופעל להתנתק?

בית קברות למשקיעים: האם AT&T יכולה לתת יותר?

תשואה שלילית של 4% בעשר שנים לעומת 250% שהניב מדד ה-S&P 500 זה לא משהו שמשקיעים מרוצים ממנו. האם אחרי המהלכים האחרונים חברת האם של HBO תחזיר סוף סוף כסף למשקיעים?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
ג'ון סטנקי, מנכ"ל AT&T
ג'ון סטנקי, מנכ"ל AT&T

תוכן עניינים

הרציונל של משקיעים בשוק ההון אומר בסופו של דבר משהו מאוד פשוט: אני רוצה לשים כסף שיעבוד בשבילי. כסף שייצר לי תשואה עודפת על הכלום בפיתה שאני מקבל על הכסף ששוכב בחשבון הבנק, ואם על הדרך אני גם יכול לנצח את המדדים המובילים מה טוב, ואם החברות שאני משקיע בהן יכולות לספק לי הכנסה פסיבית באמצעות הדיבידנדים שהן משלמות, ממש טוב. 

אבל מה קורה אם אתם יושבים על מניה של חברה שבמשך שנים לא מספקת תשואה עודפת על הכסף ששוכב בחשבון הבנק, לא תשואה עודפת על המדדים (ההיפך הוא הנכון) והדיבידנדים שהיא מחלקת במשך שנים לא קרובים לכסות את התשואות שהפסדנו מכך שלא השקענו במדדים המובילים?

אם אתם שואלים את עצמכם את השאלה הזאת כנראה שהייתם מושקעים במניות ענקית הטלקום האמריקאית AT&T (סימול: T) בעשור החולף.   

חברת AT&T: חובות בהיקף גדול משווי החברה

קשה כבר לעקוב אחרי הפעילות של AT&T עקב העובדה שהיא לא מפסיקה לקנות ולמכור חברות תוך שהיא מגייסת רמות חוב עצומות על מנת לממן את הרכישות הללו. למרות זאת בואו ננסה לחזור אחורה בזמן כדי להבין איך נוצרה אחת ממפלצות התקשורת והמדיה הגדולות בעולם.

מניית AT&T
מניית AT&T

הכל התחיל בשנת 1877 עם הקמת חברת הטלפון הדרום מזרחית של בל, חברת בת של חברת הטלפון בל שהוקמה על ידי ממציא הטלפון אלכסנדר גרהם בל. שמונה שנים אחר כך שינתה החברה את שמה לחברת הטלגרף והטלפון האמריקאית, או בקיצור AT&T. מדהים לחשוב על חברה כסוג של אורגניזם שנולד, חי ומתפתח לכיוונים שונים לחלוטין מהייעוד המקורי שלו תוך התחשבות בטרנדים תקופתיים, טכנולוגיות חדשות והתנהגות צרכנים. 

עד 1984 שלטה החברה בצורה אבסולוטית בשוק הטלפון הקווי בצפון אמריקה ולפיכך גם נחשבה חברת הטלקום הגדולה בעולם. עם כניסתן של טכנולוגיות כמו אינטרנט, סלולר ותקשורת בקצבים מהירים פלשה החברה לכל תחום אפשרי כמעט בתעשיית הטלקום. בשנת 1984 פירק הממשל האמריקאי את המונופול שלה בשוק התקשורת האמריקאי ושבע חברות הבת שלה, ה-BABY BELLS, הפכו לחברות עצמאיות, כששתיים מהן, ורייזון (VZ) ולומן (לשעבר סנצ'ורי-לינק) הפכו לענקיות תקשורת בפני עצמן.

במהלך השנים השתמשה כאמור AT&T במכשיר אגרות החוב על מנת לממן את שאיפות הצמיחה הגרנדיוזיות שלה, בין היתר באמצעות רכישת חברת הלוויין דיירקט TV ולאחר מכן באחת הרכישות הגדולות ביותר בעולם התקשורת מאז ומעולם, הרכישה של טיים וורנר ב-2016 תמורת 85.4 מיליארד דולר. הרכישות הללו הביאו את רמות החוב של AT&T להיקף בלתי נתפס של 201.42 מיליארד דולר, גבוה משווי השוק שלה, 200.3 מיליארד דולר, נכון לכתיבת שורות אלו. 

הרכישה של טיים וורנר, שהפכה לוורנר מדיה, הפכה את AT&T מחברת טלקום וסלולר לאחת מספקיות התוכן הגדולות בעולם והרכישה של דיירקט TV סייעה לה גם לחדור לתחום אספקת שירותי טלוויזיה במטרה לכסות על הירידה המסיבית בשוק הטלפוניה הקווית עם המעבר של רוב הצרכנים הפרטיים לסלולר. שתי הרכישות הללו לא רק שלא הניבו לחברה את ההחזר המתבקש אלא גרמו לחור גדול בכיס.

הרכישה של דיירקט TV עלתה ל-AT&T כ-67 מיליארד דולר כולל התחייבויות. בשנה שעברה הצליחה AT&T למכור 30% בחברה לקרן ההשקעות TPG תמורת 16.25 מיליארד דולר, או שווי של כ-50 מיליארד דולר לעסק כולו, הפסד של 17 מיליארד דולר על ההשקעה המקורית. AT&T תישאר עם 70% בחברת הטלוויזיה בלוויין, עוד סגמנט שהולך ומתאייד ככל שענקיות הסטרימינג ממשיכות לשנות את הרגלי הצריכה של משתמשי הוידאו.

פחות משלוש שנים אחרי שרכשה את וורנר מדיה החליטה AT&T למזג את פעילותה עם חברת דיסקברי (DISCA) בעסקה סבוכה שבמסגרתה תשלשל לכיסה 43 מיליארד דולר כולל מזומן והתחייבויות, ותקים חברה חדשה עם דיסקברי, תוך שמירה על 71% בחברה הממוזגת. כל המשחקים האלה נועדו בסופו של דבר לפשט את המבנה הסבוך והבירוקרטי של AT&T ולאפשר לכל חברת בת להתנהל בצורה עצמאית וגמישה יותר. בסופו של היום, הפסידה AT&T בדרך מיליארדי דולרים והתוצאה למשקיעים? קטסטרופה. 

התוכניות להציף ערך למשקיעים התרסקו בדרך. במשך 10 השנים האחרונות איבדה המניה 3.7% בעוד שמדד ה-S&P 500 זינק ב-250%. מי שנכנס להשקעה במניה לפני חמש שנים איבד 35% על השקעתו. זאת לעומת זינוק של 103% ב-S&P 500. גם תשלום דיבידנד שנתי בהיקף של בין 2.58 דולר למניה (ב-2011) ל-5.69 דולר למניה (ב-2020) לא שיפר את התחושה החמוצה של המשקיעים, בראשן קרנות ענק שמחזיקות את T בצורה פסיבית באמצעות תעודות סל שמשקיעות במדדים המובילים. 

HBO: מלכת התוכן האיכותי

מהלך המיזוג של וורנר מדיה עם דיסקברי יוצר את אחת מספקיות התוכן האיכותיות ביותר בשוק הוידאו. רשימת מותגי המדיה שמביאה עמה וורנר מדיה לחברה החדשה כוללים את HBO ושירות הסטרימינג HBO מקס, את ענקית הקולנוע והטלוויזיה וורנר ברדרס, ערוצי טרנר ו-TBS, קרטון נטוורק ו-CNN, ואלו יתחברו לתכנים האיכותיים של דיסקברי הכוללים מלבד ערוץ הטבע והמדע גם את פוד נטוורק (שאני אישית מאוד אוהב, בעיקר את התוכנית של גיא פיירי), ערוץ HGTV, אנימל פלנט ו-TLC. מדובר במותגי זהב של ממש כשהכתר כמובן מונח על ראשו של ערוץ HBO, או HOME BOX OFFICE, שבמשך שנים מפיק ומשדר את התוכניות הטובות ביותר בטלוויזיה (לטעמי ולטעמם של רבים אחרים בסביבה).

מספיק להסתכל על הרשימה הבאה כדי להבין שלא מדובר בעוד חברת תוכן: משחקי הכס, הסמויה, אימפריית הפשע, תרגיע, הפמלייה, ווסטוורלד, בלש אמיתי (מה עם עוד עונה באמת?!!!), הנותרים, הניק, אוז, סיליקון ואלי ועוד ועוד ועוד סדרות פנתיאון שכנראה שכחתי בדרך. אני לא יכול לדמיין טלוויזיה בלי HBO ובשנים האחרונות הרשימה הולכת ומתמלאת בעוד הפקות חדשות במטרה לספק תחרות לשירותי הסטרימינג היריבים.

נכון לסוף הרבעון הראשון היו ל-HBO (שהוא ערוץ פרימיום מקורי בפני עצמו) ולשירות הסטרימינג החדש HBO מקס כמות של 67.5 מיליון מנויים. מדובר במקום הרביעי מבין ספקיות הסטרימינג האמריקאיות אחרי נטפליקס (NFLX), אמזון (AMZN) ודיסני (DIS). נכון להיום זמין השירות בארה"ב, פורטו ריקו, אמריקה הלטינית והקריביים כך שאפשרויות הצמיחה הן עצומות. 

אם נניח ש-HBO מקס תאחד כוחות עם דיסקברי אחרי שהמיזוג יושלם הרי שמדובר כאן בשירות הסטרימינג האיכותי ביותר מבין השחקניות האמריקאיות. השאלה היא כמה מכל זה תראה חברת האם AT&T. עם החזר מביך למשקיעים ורמת חוב מפלצתית, ועם דיבידנד שצפוי לרדת בעקבות ויתור על 30% מנכסי החברות הבנות, לא בטוח שהמניה עדיין מעניינת להשקעה. מה שכן, אני מחכה בקוצר רוח לאפשרות להירשם ל-HBO מקס גם בלי VPN. 

למידע נוסף על AT&T

תמיד חלמת לסחור בשוק ההון אבל פחדת להפסיד את הכסף? זה לגמרי מובן!

מרבית האוכלוסיה לא משקיעה וסוחרת באופן פעיל בשוק ההון בגלל שאיפות שקשורות ליציבות ופחד מלהפסיד. 

אבל יש 2 עובדות שאפשר לפספס כאן. 

1. כיום הדרך הכמעט יחידה שמפרידה בינך לבין האפשרות להתעשר היא כשכסף עובד בשבילך. ושוק ההון הוא אחלה מקום להתחיל ממנו.
2. אפשר לסחור ולהשקיע בטוח, אבל בשביל זה צריך לדעת קצת יותר ממה שאתה יודע עכשיו על שוק ההון.

בשביל זה עשינו תוכנית הכשרה למסחר בשוק ההון שממש כדאי לך להכיר. 

רוצה לבדוק את התאמתך לתוכנית שנותנת תיק מסחר התחלתי אמיתי לסחור בו?

לחץ למטה כדי למלא שאלון התאמה לתוכנית

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

רוצה להרוויח משכורת של מהנדס תוכנה מכל מקום בעולם, בלי לעבוד 9 שעות ביום בעבודה מתישה?

מלא פרטים ועבור לשאלון התאמה לשוק ההון

*במידה ותמצא מתאים לאחר שתמלא את שאלון ההתאמה אחד מציידי הכישרונות של גיא ברנד יצור איתך קשר לגבי המשך התהליך

דילוג לתוכן