fbpx

בצל משבר הקורונה: שוק האג”ח מתחיל להתאושש

בנק ישראל פרסם את ניתוח דו"ח היציבות הפיננסית, ממנו עולה כי ההתערבות במשבר שוק אג"ח החברות נוצרה על רקע המשבר בחודש פברואר. מאז, השוק לא חזר לרמתו המקורית. המספרים בפנים

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

בנק ישראל פרסם את ניתוח דו”ח היציבות הפיננסית למחצית הראשונה של 2020, הכולל בתוכו את ההתפתחויות בשוק אג”ח החברות במהלך המשבר. הפרסום משמעותי על רקע העובדה שמסוף חודש פברואר 2020 סבל שוק אג”ח החברות מירידות מחירים חדות בגלל משבר הקורונה והשלכות התגובה החריפה של המדיניות למשבר. ירידות אלה התבטאו בפתיחה של מרווח התשואה בין אג”ח החברות לאג”ח ממשלתיות דומות. ב-18.3.2020 החלה התאוששות באג”ח החברות, אבל נכון לסוף מאי 2020 הן טרם חזרו לרמתן טרם המשבר. למעשה, בנק ישראל חשף בהודעתו את המניעים ליציאה בתוכנית התערבות בשוק האג”ח. בין עיקרי הדו”ח אפשר למצוא כי בתחילת החודש הנוכחי, חודש יולי, כ-23 אחוז מהחברות, האחראיות לכ-13 אחוז מהערך הנקוב של האג”ח בבורסה בתל אביב, עדיין נסחרו בתשואה דו-ספרתית.

עיקרי הדוח:

1. החל מסוף חודש פברואר 2020 סבל שוק אג”ח החברות מירידות מחירים חדות עקב משבר הקורונה והושפע מתגובת המדיניות למשבר. בשיא המשבר שיקפו מחירי האג”ח הערכה פסימית, שלפיה כרבע מכלל החברות לא יוכלו להחזיר את חובותיהן בהתאם לתנאי האיגרת וייקלעו לכשל.

2. קרנות הנאמנות שהחזיקו ערב המשבר בכשליש משוק אג”ח החברות ספגו במהלך המשבר פדיונות נטו גבוהים, שאילצו אותן למכור אג”ח, וכך להזרים היצע גבוה לשוק, וזה היה בין הגורמים לירידה של מחירי האג”ח.

3. בשבועות הראשונים של המשבר עליית מרווחי התשואות של האג”ח בישראל הייתה חדה יותר מאשר בעולם.

4. ב-18.3.2020 החלה התאוששות במחירי אג”ח החברות, אבל גם לאחר התקופה הנסקרת בתיבה נסחרו אגרות החוב של חברות רבות בתשואה גבוהה שצפויה להקשות על מחזור החוב. נכון ל- 5.7.2020, תשואות האג”ח של כ- 23 אחוז מהחברות האחראיות לכ-13 אחוז מהערך הנקוב של האג”ח בבורסה בתל אביב היו עדיין ברמה דו-ספרתית.

 

בישראל, בניגוד למרבית המדינות המפותחות, אג”ח חברות נסחרות בעיקר במסגרת הבורסה. השוק לאג”ח חברות התפתח רק בתחילת שנות ה-2000, אבל מאז הוא גדל במהירות על רקע הירידה של החוב הממשלתי (ביחס לתוצר), ‘רפורמת בכר’ והפניית כספי החיסכון הפנסיוני לשוק ההון. כך, בשנים 2004–2019 גדל שוק אג”ח החברות פי שישה. לשם השוואה, האשראי העסקי הבנקאי גדל בתקופה המקבילה פי 1.7 בערך. שוק אג”ח החברות נפגע קשות במשבר 2008. במהלכו עלה המרווח בין תשואת אג”ח החברות לתשואה של אג”ח ממשלתיות עם סוג הצמדה ומח”ם דומים לרמה גבוהה, בין היתר עקב פדיונות מסיביים מקופות הגמל, שהיו שחקניות מרכזיות בשוק זה. בשנת 2009 נרשמה התאוששות בשוק, וצמיחתו נמשכה, על אף מספר ניכר של הסדרי חוב באותה שנה ובשנים שאחריה. בסוף שנת 2019 היו ל-255 חברות 684 סדרות של אג”ח סחירות (כולל אג”ח להמרה, ללא ניירות ערך מסחריים) בערך נקוב כולל של 404 מיליארד שקל ובשווי שוק כולל של 375 מיליארד. 

הנצפים ביותר

התכנים המופיעים באתר והתכנים המועברים על ידי Big Shot אינם מהווים ייעוץ השקעות, טעון רישוי לפי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תנה”ש 1995 (“החוק”). תכנית חדר המסחר מועברת על ידי בית ההשקעות גולד ניהול פיננסי בע”מ (להלן: “גולד”) שהינה חברה המפוקחת על ידי הרשות לניירות ערך עם רישיון למתן שירותי ייעוץ השקעות וניהול תיקים מכוח החוק בשיתוף פעולה עם Big Shot. בטרם יוכלו הלקוחות להיות לקוחות 'גולד' בחדר המסחר יהיה עליהם למלא את טפסי הרישום של 'גולד'. בכל אופן, התכנים המועברים על ידי החברה ו/או 'גולד' אינם מתייחסים לפרמטרים של לקוחות מסוימים ולכן מומלץ להתייעץ עם יועץ השקעות אישי לפני קבלת החלטה כלשהי. הלימודים וההתנסויות במסחר בשוק ההון עשויים להיות מסוכנים ולא מתאימים לכל אחד. Big Shot, במישרין או בעקיפין , עושה את מירב המאמצים בכדי להכשיר את לקוחותיה להיות סוחרים מוצלחים ורווחיים בשוק ההון. יחד עם זאת, היא לא תהיה אחראית בשום צורה שהיא לנזק ו/או להפסד שיגרם מהסתמכות בשימוש בתכנית ההכשרה באופן מלא או חלקי, ככל שייגרם. אין בשימוש בתכנית ההכשרה כערובה להשגת תשואה חיובית כלשהי ו/או להפסד שיגרם מהסתמכות בשימוש בתכנית ההכשרה באופן מלא או חלקי, חל איסור על התלמידים להשתמש בפלטפורמת קהילת הסוחרים בכדי להעביר תכנים שעשויים לעלות כדי ייעוץ השקעות. במקרה שבו תלמיד מסוים יעשה כן, Big Shot שומרת לעצמה את הזכות לאסור על אותו תלמיד מלעשות שימוש בפלטפורמת קהילת הסוחרים לאלתר. אין להעביר רכיב כלשהו מרכיבי תכנית ההכשרה לצד ג’ כלשהו ללא קבלת אישור מ- Big Shot מראש ובכתב. מוצא לקרוא בעיון את הסכם ההתקשרות לפני שימוש בתכנית ההכשרה.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן