+BigShot מופעל להתנתק?

בריטניה נמצאת במצב קשה. איך זה יכול לעבוד לטובתך?

המדינה מתמודדת עם אינפלציה גבוהה, משבר אנרגיה מתיש, ירידה בצמיחה הכלכלית ו...משקיעים שנוטשים את הספינה

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
למה המשקיעים כל כך מודאגים מבריטניה?
למה המשקיעים כל כך מודאגים מבריטניה?

תוכן עניינים

נראה שאף אחד לא מתלהב להשקיע בבריטניה בימים אלה. כשהמדינה מתמודדת עם אינפלציה גבוהה, משבר אנרגיה מתיש, ירידה בצמיחה הכלכלית ואם כל זה לא מספיק, עכשיו גם יש שינוי בהנהגה, אז למשקיעים נמאס והם זרקו את המטבע של בריטניה וגם את איגרות החוב שלה. אבל עם כל משבר, יש הזדמנויות גם להרוויח. והמקרה הזה לא שונה…

למה המשקיעים כל כך מודאגים מבריטניה?

עם כל מה שעומד בפני כלכלת בריטניה, השנה הבאה לא צפויה להיות קלה עבורה. אז המשקיעים היו סקפטיים לגבי התוכנית של 100 מיליארד ליש"ט (115 מיליארד דולר), שהציגה ראשת הממשלה החדשה שלה, ליז טרוס, כדי לנסות ולנווט איכשהו את הכלכלה דרך המשבר הכלכלי. הם כנראה יודעים שהוצאות ממשלתיות גבוהות יותר נוטות להוביל לאינפלציה גבוהה יותר וזה משהו שבריטניה הייתה מוותרת עליו בשמחה.

יותר מזה, האינפלציה כבר מעל 10% ופוגעת בכלכלת המדינה. וכשהמלחמה של רוסיה באוקראינה גורמת לעליות נוספות במחירי המזון והדלק, האינפלציה צפויה רק ​​לעלות בחורף הקרוב. אז חבילת הוצאות ממשלתית גדולה, עשויה להעלות את המחירים אפילו יותר אולי עד 22% בשנה הבאה, לפחות לפי ההערכות של בנק ההשקעות גולדמן זאקס.

כלכלנים מסכימים באופן כללי שבריטניה בדרך לסטגפלציה, שזו נחשבת לתקופה עגומה וממושכת של צמיחה איטית או שלילית ואינפלציה גבוהה. באוגוסט, האג"ח הממשלתיות של בריטניה ל-10 שנים עשו את העלייה הגדולה ביותר בתשואות מאז סוף שנות ה-80. וגם הליש"ט הבריטי ירד באופן משמעותי… ירידה של 4.5% מול הדולר האמריקאי, מדובר בביצועים הגרועים ביותר מבין מטבעות הכלכלה המתועשת הגדולים "G10".

ביצועי הליש
ביצועי הליש"ט הבריטי ומדד אג"ח ממשלתי בבריטניה. מקור: בלומברג

הליש"ט החלש, לגמרי מחמיר את המצב: בריטניה מנהלת "גירעון בחשבון השוטף", כלומר היא מייבאת יותר דברים ממה שהיא מייצאת כך שמטבע חלש יותר למעשה, מייקר את היבוא שלה, מה שרק מעורר עוד יותר אינפלציה, ועשוי להוריד את המטבע אפילו נמוך יותר, ואת הגירעון המסחרי גבוה יותר. בתרחיש הגרוע ביותר, זה יכול לגרום לליש"ט לצלול ב-30% נוספים, לפחות לפי הערכות דויטשה בנק מהשבוע.

השאלה היא על רקע הנ"ל, היכן יש הזדמנות?

יש פתגם שוק ישן שאומר שסוחרי איגרות חוב חכמים יותר מסוחרי מניות. אז כמובן שלא כולם מסכימים עם זה, אבל הנקודה היא כשהדעה של סוחרי האג"ח משתנה באופן משמעותי, כדאי לשים לב לזה. והמכירה המטורפת הזו באוגוסט גם בפאונד הבריטי וגם באג"ח הממשלתיות של בריטניה עשויה להיות אחד מאותם המקרים.

מי שמעריך שסוחרי אג"ח עלו על משהו כאן…מוזמן לבחון ארבעה מהלכים שיתכן ושווה לשקול בכל הקשור להשקעות בתקופה זו.

מהלך ראשון: שורט על הלירה הבריטית

נראה שהמשקיעים מהמרים יותר ויותר שהפאונד ייסחר בשוויון  או 1 ל-1 עם הדולר האמריקאי והערכה היא שזה עשוי לקרות כבר בשנה הבאה. נדגיש שזו הערכה בלבד. במקרה כזה, אפשר לשקול שורט* (מכירה בחסר) על הליש"ט ולונג על הדולר, מהלך שאפשר לעשות באמצעות מרג'ין דרך הברוקר. לחילופין, אפשרי גם לשקול לקנות את WisdomTree Long USD Short GBP ETF (טיקר: GBUS).

(שורט/מכירה בחסר היא שיטה לעשיית רווחים כשערכו של נכס בסיס סחיר בשוק ההון נמצא בירידה. בשיטה זו נמכרים ניירות ערך, סחורות או מטבע זר שאינם בבעלות המוכר במטרה לגריפת רווחים במועד מאוחר יותר, אם ערכם אכן ירד. המשמעות היא שהסוחר מקבל בהשאלה נייר ערך מבעליו ומוכר אותו בשוק).

המהלך השני: לונג לטווח ארוך FTSE 100 לעומת שורט FTSE 250

כלכלת בריטניה נמצאת בלחץ, אבל ה-FTSE 100 המתמקד במניות עם שווי שוק גדול הוא למעשה אחד המדדים עם הביצועים הטובים ביותר עד כה השנה. הסיבה לכך היא שלרבות מהחברות שלו יש פעילות והכנסות גדולות בחו"ל בדולרים אמריקאים, כך שליש"ט בריטי חלש למעשה עוזר לרווחים שלהן. 

לעומת זאת, ה-FTSE250 הממוקד בנכסים בעלי שווי שוק בינוני, שהחברות שלו חשופות יותר לכלכלת בריטניה, התקשה (באופן לא מפתיע). אם המגמה הזו תימשך, אפשר לשקול לקנות (לונג) את תעודת הסל Vanguard FTSE 100 (VUKE), ולמכור בחסר (שורט) את ה-Vanguard FTSE 250 ETF  (VMID).

תעודת הסל Vanguard FTSE 100 מאת: TradingView
תעודת הסל Vanguard FTSE 100 מאת: TradingView

מהלך שלישי: קניית מניות של Shell

למעוניינים בחשיפה לנפט וגז, Shell (SHEL LN), החברה הגדולה ביותר ב-FTSE 100, נראית זולה: היא נסחרת ביחס של פי 5 מחיר לרווח (PE), בהשוואה לממוצע של פי 9 במדד. למרות שתשואת הדיבידנד שלה היא רק 3.5%, החברה מתגמלת את בעלי המניות ברכישה חוזרת של מניות. רווחים חזקים ויצירת תזרים מזומנים חופשי עשויים להגדיל את הרכישה הנוכחית של 6 מיליארד ליש"ט (7 מיליארד דולר). יש לציין ש-Shell נסחרת גם בארה"ב, במחיר בדולרים (SHEL).

מניית SHEL גרף יומי מאת: TradingView
מניית SHEL גרף יומי מאת: TradingView

מהלך רביעי: קניית מניות של חברות שיקול דעת צרכני

זה בטוח נראה כמו צעד שמנוגד לאינטואיציה. הרי אנשים משלמים הרבה יותר על דברים חיוניים, שהם ממש צריכים ואשר אינם בגדר מותרות כמו חימום, שכר דירה ומצרכים, כך שהגיוני מאד שלמאפיות ועסקים אחרים המסתמכים על הוצאה של שיקול דעת צרכני יהיה קשה בימים אלה.  והכוונה כאן לסוג הדברים שהם בבחינת "נחמד שיהיה בבית" אך לא חובה. למשל, תחשבו על פיצריות ומאפיות שצריכות להשתמש בתנורים שלהן במשך כל יום העבודה, תחשבו על הגז והחשמל שעושים בהם שימוש. כך שלא מפתיע שמחירי המניות שלהם ירדו כתוצאה ממשבר האנרגיה ויוקר המחיה.

אבל חבילת ההצלה הכלכלית שהוכרזה השבוע בבריטניה כוללת תמיכה מסוימת לעסקים ומשקי בית, מה שמצביע על כך שיש סיכוי דיי טוב שהגרוע מכל הולך להסתיים עבור חלק מהמגזר הצרכני. במקרה כזה, אפשר לשקול לקנות מניות ב-Restaurant Group (RTN LN) או רשת המאפיות Greggs, (GRG LN), או Domino's Pizza (DOM LN), הזיכיון הבריטי של Domino's Pizza שבסיסה בארה"ב.

הנ"ל מהווה סקירה על רעיונות להשקעה אפשריים על רקע המצב הכלכלי בבריטניה בתקופה זו. בהחלט יתכן שמסיבות מאקרו שונות, הדברים יבואו לידי ביטוי באופן שונה ואחר מההערכות המוצגות בכתבה. על כן, חשוב לעקוב אחר השווקים והעדכונים השוטפים, לנקוט בגישה ביקורתית ולעשות מחקר עצמאי בהתייחס לרעיונות ההשקעה המוזכרים בכתבה שכן, דבר אינו בבחינת המלצה לפעולה כלשהי.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן