+BigShot מופעל להתנתק?

האם הנפט באמת יכול להגיע ל 200$?

הערכות של בתי השקעות וקרנות גידור מדברות על המשך עליות במחיר הנפט

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
הפער בין ההיצע והביקוש לנפט הוא מה שיקבע בסופו של דבר עד כמה המחיר שלו יעלה בטווח הקצר
הפער בין ההיצע והביקוש לנפט הוא מה שיקבע בסופו של דבר עד כמה המחיר שלו יעלה בטווח הקצר

תוכן עניינים

המצב הפונדמנטלי של הנפט כבר היה שורי הרבה לפני שרוסיה תקפה את אוקראינה: רמות המלאי דיי התייבשו, וכושר הייצור בעולם הגיע לשפל של עשרות שנים. אבל עכשיו יש הערכות מעניינות. , למשל, בגולדמן זאקס צופים מחיר של כ-135 דולר עד סוף השנה, ו-בג'יי פי מורגן צופים מחיר של 185 דולר אם גם האיסור של ארה"ב על יצוא רוסי יימשך. לקרנות גידור כמו ווסטבק ואנדורנד יש הערכות גבוהות עוד יותר, מה שהופך את המקרה ש-200 דולר כנושא מדובר מאד. השאלה היא האם זה באמת אפשרי?

באילו תנאים מחיר נפט של 200$ יכול להתרחש?

הכל זה עניין של היצע וביקוש. ויש סימן שאלה גדול לגבי כמה גדול הפער בין ההיצע והביקוש לנפט כרגע. וזה בסופו של דבר אמור להיות מה שיקבע עד כמה המחיר שלו יעלה בטווח הקצר.

אז ההיצע לא נראה טוב. גם אם עדיין לא הייתה סנקציה רשמית נגד הפקת הנפט של רוסיה, השוק כבר החרים אותה. רוסיה לא מצאה לאחרונה קונה לנפט שלה למרות שנתנה הנחת שיא של 18 דולר לחבית, למשל. וגם אם הנפט שלה יופנה למקום אחר (כאשר סין היא בעלת הסבירות הגבוהה ביותר ללכת על זה), זה עדיין כרוך בנתיבי סחר ארוכים יותר שכוללים עיכוב באספקה.

כמובן שמדינה גדולה אחרת המייצרת נפט יכולה להיכנס לתמונה כדי להציל את המצב. (הקיבולת הפנויה של אופ"ק עומדת לדיון), כך שרק סעודיה ואיחוד האמירויות הערביות יכולות להגדיל באופן ריאלי את הייצור לטווח קצר בכמות מספקת כדי לעמוד בביקוש.

איראן עדיין נתונה כיום לסנקציות, גם אם היא מראה התקדמות טובה במשא ומתן על הסכם גרעין…גם ונצואלה נתונה לסנקציות והיא תומכת ברוסיה מה שהופך משא ומתן על הנושא ללא הגיוני. ולוב – מדינת עתודות הנפט הגדולה ביותר באפריקה – עומדת בפני הפסקה בייצור עקב משבר פוליטי שהולך ומעמיק.

עכשיו, גם אם סעודיה ואיחוד האמירויות אכן יגדילו את הייצור (ופגישת אופ"ק האחרונה הראתה שהם עדיין לא מוכנים לכך), זה יגרום לריקון מוחלט של מה שנשאר מהקיבולת הפנויה של השוק העולמי, ושוב, יגרום למחיר גבוה עד לפתרון קבוע יותר.

WTI Crude Oil גרף שבועי מקור TradingView
WTI Crude Oil גרף שבועי מקור TradingView

מה יכול לעצור מחיר נפט של 200$ מלהתרחש?

תפנית פתאומית מצד חברות אופ"ק והתפוגגות המתיחות הגיאופוליטית יכולה באופן טבעי להוריד את מחיר הנפט לרמות סבירות יותר. אבל אם לא, נראה שהפתרון היחיד למחיר נפט גבוה עשוי להיות… ובכן, מחיר נפט גבוה.

בטווח הארוך מחירי נפט גבוהים יכולים לזרז את המעבר לאנרגיה מתחדשת. כי ביקוש גבוה מהרגיל לרכבים חשמליים, למשל, יכול להוסיף לחץ משמעותי בזמן שהוא גונב את הצרכנים מהזהב השחור. וגם ההפך יכול להיות נכון: ממשלות יכולות להתנער בעדינות מהבטחות האקלים שנתנו כדי להפחית את ההשפעה השלילית שיש למחיר גבוה יותר על הצרכנים, מה שיוביל להשקעות גבוהות יותר בתעשיית הנפט והגז, להגברת הייצור, ובסופו של דבר למחיר נמוך יותר.

בטווח הקצר יותר, מחיר גבוה במשאבות תחנות הדלק שהגיע ל-6 דולר לגלון באזורים מסוימים יכול לתמרץ אנשים לקצץ בהוצאות שלהם, וכך גם סחורות יקרות יותר באופן כללי (נפט משמש כמעט בכל דבר, כזכור). על ידי פחות נסיעות וצמצום ההוצאות שלהם, גם הביקוש לנפט וגם מחירו יתחילו לרדת. כמובן, תהליך כזה עשוי להימשך מספר חודשים.

אבל ישנה אפשרות שבה אפשרי לראות ירידה מהירה במחירי הנפט: אם יתרחש זעזוע אינפלציוני, זה עלול להביא את הכלכלה למיתון ולמוטט את שוק המניות העולמי. למעשה, זיכרו שבכל פעם שמחיר הנפט עלה בצורה חדה כמו שהוא עולה, זה גרר אחריו מיתון. במצב של בעיות נזילות וכניסה מוגברת של סוחרים אלגוריתמים, קריסת מחיר הנפט אפשרית. אחרי הכל, הנפט ירד מ-140 דולר ל-40 דולר בארבעה חודשים בלבד ב-2008.

אז האם הנפט צפוי להגיע ל-200 דולר?

הנתונים מראים שהמחיר של 200 דולר בקירוב הוא אפשרות ריאליסטית. הקושי, כמובן, הוא לדעת כמה זמן הוא יישאר שם לפני שהביקוש יושפע והמחיר יתחיל לרדת שוב: זה תלוי אם הכלכלה העולמית תוביל למיתון או לא..

קנייה ישירה של קרן כלשהי שנסחרת בבורסה או חוזה עתידי לרוב לא אידיאלית בסביבת שוק זו, משום שתצטרכו לשים סטופ-לוס עמוק מאוד בהתחשב בתנודתיות הקיצונית של השוק. סיכון של 40 דולר כדי להרוויח 50 דולר מפחית משמעותית את האסימטריה שלכם וזה אומר שאתם מסתמכים יותר מידי על נכונות ההערכה שלכם. אם כן, 'אופציות' יכולות להיות רלוונטיות יותר בסביבת שוק זו.

הנ"ל מהווה סקירה בנושא מחיר הנפט על רקע סביבת שוק אפשרית. אין בכתוב כל המלצה לנקיטת פעולת קניה/מכירה/אחזקה של נייר ערך כלשהו, כולל נכסים הקשורים לנפט. לפני כל פעולה בשוק ההון יש לעשות מחקר מעמיק נוסף על מנת לקבל החלטות מבוססות ומושכלות.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן