+BigShot מופעל להתנתק?

אפילו באלסקה: Airbnb סידרה לי דירות נהדרות. אז למה אין סיבה להתלהב?

חברת התיירות המקוונת מציעה לנו לחוות את חו"ל כמו מקומיים. למרות מוצר יוצא מן הכלל, האם היוניקורן הפרטי לשעבר מצדיק שווי שוק של מעל 90 מיליארד דולר?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
משפחת דובים חומים בפארק הלאומי קטאמי שבאלסקה. צילום: שאטרסטוק
משפחת דובים חומים בפארק הלאומי קטאמי שבאלסקה. צילום: שאטרסטוק

תוכן עניינים

הפעם הראשונה שבה השתמשתי בפלטפורמת Airbnb (סימול: ABNB) הייתה בשנת 2014. אוגוסט 2014 ליתר דיוק. האתר שהבטיח ליהנות מהשהות בחו"ל כמו מקומי בהחלט עמד בהבטחה. הזמנתי חדר אצל זוג מקסים באנקורג', בירת אלסקה, בימים שעוד לא הייתי פיינשמקר מפונק מדי והתחלתי לשכור דירה שלמה עבור עצמי ולא חדר בלבד אצל מארח.  

צפו בסרטון שלי ושל אילן על מניית Airbnb:

גרתי בחדר חביב ליד זוג נוסף שהגיע מסיאטל הקרובה יחסית והזוג המארח הכין לנו "ערכת אורחים" נהדרת שכללה כל מה שצריך לדעת על העיר הקטנה והמקסימה באחד האזורים הצפוניים ביותר בכדור הארץ. לאחר מכן המשכתי להשתמש ב-Airbnb לאורך כל הטיול באלסקה ונהניתי מהמלצות של מארחים מקומיים בכל מקום אליו הגעתי במדינה הפראית. אם טרם הייתם באלסקה אני ממליץ לכם לקחת חופש מהחיים לפחות לחודש ולעשות את המאמץ כדי להגיע לשם. לא תצטערו. (רק אל תשכחו שלא חוויתם את אלסקה עד שנסתם על נפשכם מאייל צפוני עצבני אבל זה עניין לטור אחר). 

נופי אלסקה המהממת

הפלוס הגדול הנוסף בשימוש ב-Airbnb היה העלות הזולה משמעותית מחדרים בבתי מלון. הפלוס הזה נעלם עם השנים כשארגוני הפשע המאורגן שהם המדינות ומוסדות הגבייה שלהם (מס הכנסה, מע"מ וגנבים נוספים שלא נרחיב עליהם את הדיבור כעת) נכנסו לעובי הקורה והחלו לגבות מסים ועלויות נוספות מהמארחים. היום חדר בפלטפורמה כבר לא יהיה זול לעומת מלון וכל מה שנשאר זה החווייה של להתארח אצל מקומי וליהנות ממקום היעד עם המלצות של מארחים שמבינים מה המטיילים מחפשים וגם מספקים את התשובות הרלוונטיות.

בריאן צ'סקי, מנכ
בריאן צ'סקי, מנכ"ל Airbnb

אני שמח לציין שבכל 15 הפעמים שבהם השתמשתי בשירות מצאתי דירות נהדרות ומארחים מקסימים בלי נפילה אחת, אבל שמעתי על לא מעט מטיילים שנכוו, כולל עקיצות של כאלה שהשתמשו בפלטפורמה לסקאם. כמו בכל דבר בחיים, מחקר מעמיק, קריאה של המלצות, הבנה של המחירים (כן, יש עלות של ניקיון ומסים שצריך להוסיף למחיר) ובדיקה מדוקדקת של האזור בו אתם מתכוונים לשכור את הדירה/חדר תחסוך לכם את הנפילות הללו. 

אז בתור לקוח נאמן ומשתמש כבד בפלטפורמה, האם אני סבור ש-Airbnb מצדיקה שווי שוק של פי שלוש כמעט מרשת המלונות הוותיקה הילטון (HLT)?

מניית Airbnb – תשואה של 2% מתחילת 2021

החברה הנפיקה את מניותיה ב-10 בדצמבר 2020 במחיר של 68 דולר למניה. משקיעים קמעונאים רגילים לא זכו לרכוש את המניה במחיר הזה, אלא רק משקיעים מוסדיים או משקיעים פרטיים עם כיסים עמוקים. המניה פתחה את יום המסחר הראשון במחיר של 146 דולר והגיעה לשיא תוך יומי של 165 דולר לפני שסגרה במחיר של 144 דולר וזינוק יומי של 113% ממחיר ההנפקה. זאת על רקע ההייפ המטורף שקיבלו לא מעט חברות שביצעו IPO בשנה החולפת. Airbnb גייסה ב-IPO סכום מרשים של מעל 3.5 מיליארד דולר שנועד לתמוך בהמשך הצמיחה שלה.

מניות Airbnb המשיכו לטפס ובפברואר נגעו במחיר שיא – 220 דולר. אז החל המימוש המוכר, אבל בשבועות האחרונים התייצבה המניה על מחיר של 150 דולר ושווי שוק שנושק ל-92 מיליארד דולר. מתחילת 2021 עלתה המניה ב-2% בלבד. לא ממש משהו לספר עליו הביתה. 

גרף Airbnb
גרף Airbnb

כמו חברות צמיחה רבות גם Airbnb טרם רשמה רווחים מאז יום הקמתה. היא ממשיכה להשקיע הון עתק ברכישות, בפיתוח טכנולוגי ובהרחבת השירותים והמוצרים שלה גם לתחומים אחרים, כולל חוויות מקוונות. קריסת ענף התיירות עקב הקורונה לא פסחה גם על Airbnb ולראייה הירידה בהכנסות מרמה של 4.8 מיליארד דולר בשנת 2019 לפחות מ-3.4 מיליארד דולר בשנת 2020. השנה צפויה Airbnb לרשום הכנסות של 5.4 מיליארד דולר וב-2022 להגיע להכנסות של קרוב ל-7 מיליארד דולר. מדובר במספרים מרשימים מאוד אבל יש לזכור כי Airbnb לא צפויה להציג רווחים עד שנת 2023. 

אז האם חברה שמפסידה כסף והרבה מצדיקה שווי של 92 מיליארד דולר?

האם Airbnb תצדיק את השווי המפלצתי שלה?

בואו נחזור רגע לרשת הילטון (HLT) עליה כתבתי בפתיח. החברה המפורסמת שקיימת משנת 1919 מפעילה רשתות בתי מלון יוקרתיים ונחשבים בכל העולם. הילטון, וולדורף אסטוריה, קונראד, דאבל טרי, טרו ועוד. הילטון הינה חברה רווחית וגם בשנת הקורונה הצליחה להישאר עם הראש מעל המים ולרשום רווחים. השנה צפויה החברה לרשום הכנסות של 5.65 מיליארד דולר וב-2022 הכנסות של 8.4 מיליארד דולר, בשני המקרים מעל Airbnb. ב-2022 צפויה הילטון לרשום רווח של מעל 4 דולר למניה בעוד ש-Airbnb צפויה להציג הפסד של 18 סנט למניה לפני שתעבור לרווח, כנראה, בשנת 2023. 

כריסטופר נסטה, מנכ
כריסטופר נסטה, מנכ"ל קבוצת הילטון

הילטון נושקת לשווי שוק של 35.4 מיליארד דולר בעוד ש-Airbnb מקבלת כאמור שווי של 92 מיליארד דולר ובמחיר השיא שלה, 220 דולר, כבר קיבלה הערכת שווי של כ-135 מיליארד דולר. על מכפיל רווח אין מה לדבר וברמה של 92 מיליארד דולר אנחנו מדברים על מכפיל הכנסות של 17. עם כל הכבוד לעובדה שאני משתמש כבד ב-Airbnb (לפחות עד שנת הקורונה) אני מתקשה להצדיק שווי כה מנופח. Airbnb היא לא חברת טכנולוגיה למרות שהיא נתמכת על ידי פלטפורמה טכנולוגית. בסופו של היום היא מוכרת יחידות נופש, גוזרת עמלה מכל לילה, חוויה חיצונית או מקוונת. היא פועלת בשוק תחרותי מאוד ולכן אני סבור שהיא גם תתקשה להמשיך ולצמוח בקצבים שיצדיקו את שווי השוק הזה. 

הלובי של מלון וולדורף אסטוריה בניו יורק שנמנה עם קבוצת הילטון
הלובי של מלון וולדורף אסטוריה בניו יורק שנמנה עם קבוצת הילטון

לשם השוואה נוספת, חברת המלונות הייאט (H) מקבלת שווי של 8 מיליארד דולר ואילו מאריוט (MAR), עוד ענקית ברמה של הילטון, מקבלת שווי של 46 מיליארד דולר, חצי מזה של Airbnb. זה לא הגיוני בעיני

העובדה שהמחיר בדירות שמציעה Airbnb כבר לא אטרקטיבי כמו פעם צפויה לפגוע בה לאורך זמן. גם העובדה שמפלצת תיירות כמו בוקינג.קום (BKNG) מאפשרת להזמין דירות ולמעשה מספקת שירות דומה לחלוטין לזה של Airbnb צפויה לפגוע בה. למרות האהבה וההערכה הגדולה שיש לי לפלטפורמה הנהדרת של Airbnb, בשלב זה אני אשב על הגדר בתור משקיע ואחכה למימוש כבד במחיר לפני שאשקול השקעה במניה. הרכבת הזאת כבר יצאה מהתחנה מבחינתי. 

למידע נוסף על Airbnb

 אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

תמיד חלמת לסחור בשוק ההון אבל פחדת להפסיד את הכסף? זה לגמרי מובן!

מרבית האוכלוסיה לא משקיעה וסוחרת באופן פעיל בשוק ההון בגלל שאיפות שקשורות ליציבות ופחד מלהפסיד. 

אבל יש 2 עובדות שאפשר לפספס כאן. 

1. כיום הדרך הכמעט יחידה שמפרידה בינך לבין האפשרות להתעשר היא כשכסף עובד בשבילך. ושוק ההון הוא אחלה מקום להתחיל ממנו.
2. אפשר לסחור ולהשקיע בטוח, אבל בשביל זה צריך לדעת קצת יותר ממה שאתה יודע עכשיו על שוק ההון.

בשביל זה עשינו תוכנית הכשרה למסחר בשוק ההון שממש כדאי לך להכיר. 

רוצה לבדוק את התאמתך לתוכנית שנותנת תיק מסחר התחלתי אמיתי לסחור בו?

לחץ למטה כדי למלא שאלון התאמה לתוכנית + צפייה בהדרכה מיוחדת שהכנו

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
מניות MEME ב-Reddit, אילוסטרציה

מניות ה-MEME: הדור הבא כבר כאן!

מה זה שיבה אינו וגיים-סטופ לעומת מה שראינו במניות HKD בחודש החולף? האם יש דרך למצוא את המניה הבאה שתעלה ב-20,000% בשבוע?

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן