+BigShot מופעל להתנתק?

האם FAANG 2.0 זה מה שאתה צריך עכשיו?

אם העשור האחרון בהשקעות התרכז ב FAANG שהן החברות המשגשגות המובילות של מגזר הטכנולוגיה, פייסבוק (כיום מטא), אמזון, אפל, נטפליקס וגוגל (אלפבית), מעניין לבחון איך הולך להיראות העשור הבא

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
האנרגיה הגרעינית זוכה לתחייה מחודשת
האנרגיה הגרעינית זוכה לתחייה מחודשת

תוכן עניינים

אסטרטגים במריל לינץ' ובבנק הפרטי של בנק אוף אמריקה (BAML) הקצו מחדש את האותיות של ראשי התיבות הללו לשימוש אחר והציעו את FAANG 2.0, שמתייחס לעידן עם שיעורי ריבית גבוהים, אינפלציה גבוהה וצמיחה נמוכה. כך שאי אפשר להתעלם מהשאלה האם יש ל- FAANG 2.0יתרונות? אחרי בדיקת הנושא נראה שיש כמה נכסים שיכולים להיות דיי רלוונטיים. אז בואו נצלול קצת יותר עמוק לנושא.

F הוא עבור דלקים (Fuels)

הסכסוך בין רוסיה לאוקראינה הצית דאגות חדשות לגבי הביטחון באנרגיה. המתחים הגיאופוליטיים הללו, אספקה ​​מוגבלת, חוסר השקעה בהפקת נפט וגז והמשך הביקוש החזק עלולים להשאיר את מחירי האנרגיה גבוהים למשך זמן מה.

איזו הזדמנות אפשר לראות כאן? ההשקעות בתחום האנרגיה קצת צנחו לאחרונה, משום שהקרנות עברו לנכסים "ירוקים" יותר וראינו שנים של חוסר השקעה בהפקת נפט.

אבל יש כאן השקעות שיכולות להיות רלוונטיות: וורן באפט הוא מעריץ של המגזר, לאחר שצבר אחזקות עצומות בשניים מיצרניות הנפט הגדולות ביותר שברון (CVX) ואוקסידנטל (OXY). נפט הוא גם גידור אינפלציה טוב, אבל צריך להיות מודעים לכך שאם יהיה מיתון, סביר להניח שהוא יגרום למחיר של חברות הנפט לרדת, לפחות לזמן קצר. בכל אופן, אפשר להשקיע במגזר האנרגיה על ידי רכישת מניות בודדות, או, לחשיפה רחבה יותר, אפשר לשקול את תעודת ה-iShares U.S. Oil & Gas Exploration & Production ETF (IEO) או את iShares Global Energy ETF (IXC).

IXC, IEO תעודות סל IXC, IEO גרף שבועי, מאת TradingView
IXC, IEO תעודות סל IXC, IEO גרף שבועי, מאת TradingView

A מתייחס לתעופה וחלל והגנה (Aerospace and defense)

כדאי לשים לב לכך שהעלייה האחרונה במתיחות הגיאופוליטית מתרחשת במקביל להגדלת תקציבי הביטחון. הפלישה של רוסיה לאוקראינה גרמה להגדלת ההוצאות הצבאיות במדינות ברחבי אירופה. וכמו כן, מתחים נוספים בין סין לטייוואן הביאו להגדלת ההוצאות הצבאיות באזור אסיה פסיפיק.

מכיוון שלפרויקטים ביטחוניים נוטים להיות לוחות זמנים רב-שנתיים, לא סביר שנראה צמיחה מיידית בהכנסות. אבל סביר להניח שנקבל יציבות ונראות יותר על רווחים לטווח בינוני. יש  לומר גם שהוצאות ההגנה אינן מיועדות רק לבניית ספינות קרב או טנקים כך שזה תומך בכיוון האמור. ובנוסף, מכיוון לא נראה שמלחמות בין מדינות יורדות אלא להיפך, רואים אותן יותר ויותר, ממשלות ותעשיות מקוונות מתחילות להוציא יותר על אבטחת סייבר.

מכאן שמבחינת השקעה, כדי לקבל חשיפה למגזר, אפשר לשקול את הבאים: iShares U.S. Aerospace & Defense ETF (טיקר: ITA), Invesco Aerospace & Defence ETF ,(XAR) SPDR S&P Aerospace & Defence ETF (PPA), או תעודות סל לאבטחת סייבר כמו SPDR S&P Kensho Future Security ETF (FITE).

ITA, PPA גרף שבועי
ITA, PPA גרף שבועי

A מיועד גם לחקלאות (Agriculture)  

לפי נתוני המכון העולמי למשאבים, נשמע לא משהו אבל 'לא יהיה מספיק אוכל להאכיל את כולם'. ייצור המזון יצטרך לעלות ב-69% עד שנת 2035 כדי להאכיל את האוכלוסייה הגדלה ומעמד הביניים המתרחב.

המתחם החקלאי העולמי הוא עצום. זה לא רק מזון: זה מכונות חקלאיות, דשנים, חומרי הדברה כימיים, יצרני יבולים ויצרני זרעים יוקרתיים. לא כל אחד יקצור יתרונות דומים מהגידול בביקוש ומחירי מזון גבוהים יותר. לכן, אם מעוניינים להשקיע בתחום החקלאות, כדאי לחשוב על אלה שעוזרים לשפר את תפוקת המזון ביותר הכי הרבה כגון: יצרני זרעים. חקלאות אנכית* היא גם דרך מעניינת להשקיע בתעשייה הזו.

(חקלאות אנכית היא דרך לקחת את החממה המסחרית המודרנית לשלב הבא. חקלאות אנכית מאפשרת פי 10 מהתשואה עבור שטח אדמה נתון על ידי ערימת צמחים אנכית על מדפים או עמודים גבוהים).

N הוא עבור אנרגיה גרעינית ומתחדשת  (nuclear and renewables)

האנרגיה הגרעינית זוכה לתחייה מחודשת שנים לאחר שירדה מרשימת המועדפים כשברקע ממשלות מחפשות מקורות כוח אמינים ודלי פחמן.

בימים אלה, אפשר לראות את מחירי הגז והחשמל הגבוהים באירופה בעקבות צמצום הגז של רוסיה אשר מאלצים את אירופה ואת שאר מדינות העולם לשקול מחדש את התכניות שהיו להם לסגירת תחנות הכוח הגרעיניות שלהם.

גם אנרגיה גרעינית וגם אנרגיה מתחדשת הם נטולי פחמן ולכן הם חיוניים ומסייעים למדינות לעמוד ביעדי האקלים של האו"ם.

כך שנראה שיש בתחום הזה הזדמנויות. שהרי אירופה נמצאת בעיצומו של משבר אנרגיה כשברקע רוסיה מצמצמת את אספקת הגז לגוש. אז אמנם אירופה ממלאת את מיכלי האחסון שלה בכל הזדמנות שהיא יכולה ופונה למקורות אנרגיה אחרים, כמו גז טבעי נוזלי (LNG), כדי להשלים את הצרכים שלה, אך הבעיה היא שקניית LNG יקר מארה"ב היא לא בדיוק פתרון לטווח ארוך. אז יתכן ואנרגיה גרעינית היא כיוון רלוונטי.

כדי להשקיע באנרגיה גרעינית, אפשר לשקול את ה-Global X Uranium ETF (URA) או לשקול להשקיע  באורניום עצמו דרך ה-Sprott Physical Uranium Trust.

תעודת סל URA, גרף שבועי מקור TradingView
תעודת סל URA, גרף שבועי מקור TradingView

G מיועד לזהב ומתכות/מינרלים   (Gold and metals/minerals)

למרות שבאופן עקרוני אינפלציה גבוהה ומיתון מתקרב עשוי להיחשב לסביבה מתאימה להשקעה בזהב, בפועל אנו רואים שהזהב בקושי משגשג: מחיר המתכת הצהובה ירד השנה בכ-7%. אפילו השבוע, כשהאינפלציה בארה"ב הגיעה גבוה יותר מהציפיות…מחיר הזהב ירד מעט.

כך שאפשר לומר שהנוסחה של "אינפלציה גבוהה=לקנות זהב" אינה פשוטה כפי שהייתה בעבר  ולמרות שמחיר הזהב עלה במהלך כל מיתון מאז שנות ה-70, הוא יכול לעלות ב-80% כמו במיתון של שנות ה-70 או רק 1% כמו בשנות ה-90. כך שעדיין, הזהב נתפס כנכס המקלט האולטימטיבי: משקיעים רוצים להחזיק בו לביטחון כשהמצב משתבש.

אבל יש עוד סיבות להשקיע במינרלים: המעבר לרכב חשמלי, למשל, הולך להיות עתיר מינרלים. על פי סוכנות האנרגיה הבינלאומית IEA, בניית רכבים חשמליים דורשת פי שש מהתשומות המינרליות שמצריכה מכונית מנוע בעירה פנימית רגילה, כאשר נחושת, ניקל, קובלט מנגן, יסודות אדמה נדירים, ליתיום וגרפיט הם החשובים ביותר.

מה ההזדמנות כאן? האמת היא שבטווח הקצר, העלאות ריבית לא יעזרו לביצועי הזהב. אחרי הכל, הזהב נותן תשואה אפסית, לעומת אג"ח ממשלתיות, שהתשואות שלהן רק ממשיכות לעלות. אך יחד עם זאת, הזהב עדיין יכול לתפקד טוב כגידור אם האינפלציה נמשכת והחששות הגיאופוליטיים נמשכות ומתגברות.

הדרך הטובה ביותר להשקיע בזהב היא באמצעות תעודות סל כמו SPDR Gold Shares ETF (GLD) או iShares Gold Trust ETF (IAU), ולגבי רכבים חשמליים, שרשרת האספקה ​​של הרכבים החשמליים היא דבר מורכב, אך אחת הדרכים הישירות ביותר להשקיע בזה היא באמצעות השקעה במינרלים קריטיים כמו VanEck Rare Earth/Strategic Metals ETF (REMX).

אז האם כדאי להשקיע ב-FAANG העדכני ביותר?

מה שבטוח הוא שהתשואות כתוצאה מהשקעה ב-FAANG 2.0 לא צפויות להיות 'סקסיות' כמו אלה שקיבלנו עם OG FAANG, אז. FAANG 2.0 נותן גישה מגוונת יותר והגנתית יותר להשקעות, עם בעיקר בטא נמוכה, חשיפה לתנודתיות נמוכה דרך תעופה וחלל והגנה, חקלאות וזהב. זה בהחלט לא מתאים לכל אחד ודורש יותר סבלנות.

נושאים בתעופה וחלל והגנה, חקלאות, גרעיניות ומתחדשות וזהב יכולים לקחת שנים. אבל אם זה מעודד אותך באופן כלשהו, גם אילון מאסק וגם וורן באפט מסכימים על לפחות שניים מהנושאים  שהוזכרו כאן: דלקים וגרעין.

FAANG 2.0 אינו הימור על מטאוורס או על הגאדג'ט הצרכני העדכני ביותר. זה הימור על שינויי אקלים, עלייה במתחים הגיאופוליטיים ואינפלציה גבוהה מתמשכת. אז רק אם אתה מעריך וחושב שהמצב בעולם הולך להיות הרבה יותר תנודתי, זו יכולה להיות גישה מתאימה.

הנ"ל מהווה סקירה על רעיונות להשקעה המבוססת על הסביבה הכלכלית העולמית בתקופה זו. בהחלט יתכן שמסיבות מאקרו שונות, הדברים יבואו לידי ביטוי באופן שונה ואחר מהמתואר בכתבה. ככלל, חובה על הקורא לעקוב אחר השווקים והעדכונים השוטפים, לנקוט בגישה ביקורתית ולעשות מחקר עצמאי בהתייחס לרעיונות ההשקעה המוזכרים בכתבה שכן, דבר אינו בבחינת המלצה לפעולה כלשהי.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

 

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן