+BigShot מופעל להתנתק?

האמריקאים מבזבזים יותר, אבל לא בטוח שזה יימשך עוד זמן רב

האמריקאים מבזבזים יותר ויותר בשנה האחרונה, כשהחסכונות שלהם מייצגים כעת לא יותר מ 4.4% מההכנסה החודשית הפנויה שלהם

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
צרכנים עדין לא נרתעים מהאינפלציה הגבוהה ביותר מזה כ-40 שנה
צרכנים עדין לא נרתעים מהאינפלציה הגבוהה ביותר מזה כ-40 שנה

תוכן עניינים

נראה שהצרכנים עדיין לא נרתעים יותר מידי מהאינפלציה הגבוהה ביותר מזה כ-40 שנה, ועדיין להוטים לבזבז עם אנרגיות לאחר כל המגבלות של תקופת המגיפה. בנוסף, עפ"י בלומברג, ההלוואות שלהם זינקו בחודש מרץ, בזמן שהדברים החיוניים היומיומיים התייקרו. זה בדרך כלל סימן טוב כי זה מצביע על כך שהם מרגישים מספיק בטוחים בכלכלה ולכן הם מוכנים לבזבז. אבל לא בטוח שזה המקרה הפעם.

בולמוס ההוצאות הזה צפוי לרדת כי מחירי הדלק חוזרים כעת לשיא וחשבונות המכולת מטפסים ומוציאים נתח גדול יותר מתקציבי משק הבית. במילים אחרות, הפעם המחירים עולים כל כך מהר שהצרכנים צוללים לתחתית החסכונות שלהם רק כדי להרשות לעצמם את מה שהם צריכים.

WTI Crude Oil גרף שבועי מקור: TradingView
WTI Crude Oil גרף שבועי מקור: TradingView

ראינו את אותה הסיטואציה בעבר

עוד בשנות ה-70, כשהיה רקע דומה של אינפלציה גבוהה לצד האטה בצמיחה הכלכלית. אז לפני שנמשיך, בואו נתעכב קצת על מספר הבדלים בין המשבר של שנות ה-70 לבין המשבר הנכחי ונראה לאן זה לוקח אותנו.

למרות שהזינוק האחרון במחירי הסחורות, בעקבות פלישת רוסיה לאוקראינה, החריף את הלחצים האינפלציוניים, לטווח הבינוני, ככל שהזעזועים האלה יתפוגגו, האינפלציה צפויה להירגע, אך יחד עם זאת, האינפלציה הגדולה של שנות ה-70 היא גם תזכורת לסיכונים שיש לתחזית הזו. ככל שהאינפלציה נשארת גבוהה, כך גובר הסיכון שכדי להחזיר את האינפלציה ליעד הרצוי, הבנקים המרכזיים יצטרכו שוב לנקוט בצעד יותר תקיף מהצפוי.

האינפלציה העולמית עלתה בשנה האחרונה מרמה של פחות מ-2% ליותר מ-6%, הרמה הגבוהה ביותר מאז 2008. כלומר, האינפלציה נמצאת עכשיו הרבה מעל יעדי האינפלציה של הבנק המרכזי. הזינוק האחרון במחירי הסחורות כתוצאה מפלישת רוסיה לאוקראינה עשוי להעלות עוד יותר את האינפלציה השנה.

USIRYY אינפלציה בין השנים 1960-2022 מקור TradingView
USIRYY אינפלציה בין השנים 1960-2022 מקור TradingView

מהם קווי דמיון לשנות ה-70?

לאור הניסיון של שנות ה-70, האפשרות שארה"ב עומדת הפני תקופה ממושכת של אינפלציה גבוהה לא מנותקת מהמציאות. ראשית, השיבושים בשרשרת האספקה ​​שהמגיפה יצרה וההשפעה שלהם על מחירי האנרגיה דיי דומים לזעזועי הנפט בשנים 1973 ו-1979–80.

שנית, גם אז כמו היום, המדיניות המוניטרית הייתה מפרגנת מאוד לקראת הזעזועים הללו כך שיכול להיות שנידרש להידוק מדיניות חד מהצפוי כדי להחזיר את האינפלציה ליעד, מה שעשוי לעורר השלכות קשות בדומה לתחילת שנות ה-80.

מהם ההבדלים?

ישנם הבדלים חשובים בין המצב הנוכחי לשנות ה-70. ראשית, לפחות נכון לעכשיו, עוצמת הזינוק במחירי הסחורות הייתה קטנה יותר מאשר בשנות ה-70. מחירי הנפט הכפילו עצמם פי ארבע בשנים 1973-74 והוכפלו ב-1979-80. השילוב של אינפלציה גבוהה עם צמיחה כלכלית חלשה, כתוצאה מזעזועים בהיצע למעשה הולידה "סטגפלציה". לעומת זאת כיום, מחירי הנפט במונחים ריאליים הם עדיין רק כשני שלישים מאלה של 1980 או 2008.

שנית, בשנות ה-70, במקום התמקדות מרכזית באינפלציה, הבנקים המרכזיים שילבו יעדים נוספים למשל יעדים עבור תפוקה תעסוקה, יציבות מחירים. מדיניות זו הביאה לתקופה של עשורים רבים של עלייה באינפלציה. האינפלציה התחילה את שנות ה-60 בשפל של 1.5% והגיעה לשיא ב-14% ב-1980.

יש לציין שכיום, לבנקים מרכזיים בכלכלות מתקדמות יש מנדטים ברורים ליציבות מחירים, המתבטאים כיעד אינפלציה מפורש. הם אימצו נהלים שקופים, הם מכריזים ומנמקים את הגדרות הריבית שלהם. ובמהלך שלושת העשורים האחרונים, הם ביצעו רקורד אמין של השגת יעדי האינפלציה שלהם.

לקחים משנות ה-70

בסופו של דבר, הידוק המדיניות המוניטרית האגרסיבית בסוף שנות השבעים ותחילת שנות השמונים הפחיתה את האינפלציה בכלכלות מתקדמות ודיי ביססה את אמינות הבנק המרכזי, גם אם במחיר של מיתון עמוק. גם כיום, קיימת סבירות שבטווח הקרוב האינפלציה תישאר גבוהה, אך גורמים שונים גם מצביעים על כך שמאוחר יותר האינפלציה צפויה לרדת ולחזור בטווח הבינוני לשיעורי היעד.

עם זאת, כלום לא בטוח ועדיין יש סיכון שהאינפלציה תישאר גבוהה לאורך זמן. לפי הכלכלן הנס גרסבאך יש כמה תנאים (גם אם קיצוניים) שיכולים להוביל לכך, זעזועים סטגפלציוניים עלולים להיות תכופים יותר או בולטים יותר ולגרום לחריגות אינפלציה חוזרות ונשנות. שנית, בנקים מרכזיים עשויים להסס מידי בתגובתם ועלולים להיכשל בהשגת היעדים שלהם לעתים קרובות כל כך ויאבדו את האמון שיש בהם, במחויבותם או ביכולתם לשמור על היציבות. שלישית, הכוחות המבניים שדיכאו את האינפלציה בעשור האחרון עלולים לדעוך.

איך זה קשור אליך?

אף אחד לא יודע מה ילד יום, אך אם נשתמש במשבר שנות ה70 במידה מסוימת כמדריך וניזכר בצרכן האמריקאי על רקע המשבר הגדול של שנות ה-70, אז מעבר לכך שבזמנו האמריקאים נהיו יותר ויותר עצבניים מהסיכוי למיתון הם גם סגרו את הארנק לכל דבר מלבד הדברים החיוניים המוחלטים והעלו את החסכונות החודשיים שלהם עד 15% מההכנסה הפנויה.

אם דבר דומה יקרה במשבר הנכחי, אפשר להמר ששיקול הדעת של הצרכן עשוי בהחלט להשתנות ומוצרים ש"נחמד שיהיו בבית" הולכים להימחק מרשימת הקניות (אם הם עדיין לא עשו זאת). ובמקרה כזה, אולי כדאי להיות זהירים יותר גם לגבי השקעה בדברים כמו מגזרי היוקרה והרכב, ולבחור בשירותים ומוצרים שאף אחד לא יכול בלעדיהם וכולם תמיד צריכים אותם: מוצרי צריכה, שירותים ושירותי בריאות.

אפשר לבחון השקעות בהנ"ל דרך Invesco S&P 500 High Dividend Low Volatility UCITS ETF (טיקר: HDLG):

Invesco S&P 500 High Dividend Low Volatility UCITS ETF
Invesco S&P 500 High Dividend Low Volatility UCITS ETF

או לבחון נכסים דומים כגון תעודות סל עם תנודתיות נמוכה.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן