+BigShot מופעל להתנתק?

הביטקוין לאן? זיהוי התחתית בשיטת ריצ'רד וויקוף

הביטקוין צלל אל מתחת ל-20 אלף דולר וכבר רחוק מהשיא שלו ביותר מ-70%. איך שיטה בת 100 שנה יכולה לתת אור על תפנית בכיוון?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
הביטקוין רחוק מהשיא שלו ביותר מ-70%
הביטקוין רחוק מהשיא שלו ביותר מ-70%

תוכן עניינים

הרבה לפני שהקריפטו היה עניין גדול, המשקיע ריצ'רד וויקוף הגה תיאוריה לגבי מה מניע את מחירי השוק, כשהטענה המרכזית שלו היא שמשקיעים עם כסף גדול סוחטים ומנערים שוב ושוב סוחרים ומשקיעים קמעונאיים קטנים יותר על ידי הזזת השוק לטובתם.

תיאוריה בת מאה שנה זו מתאימה ל​​קריפטו באופן דיי מושלם. מי שמזיז את הקריפטו (אם כי לא רק את הקריפטו) הם השחקנים הגדולים, ואפשר להשתמש בשיטת וויקוף כדי להבין היכן הם מתכננים לקבוע את רמת המחירים המשמעותית הבאה.

אבל לפני שנעמיק לניתוח רמות המחירים המעניינות שמסתמנות כעת, ניישר קו לגבי מהי שיטת וויקוף. אם כן, הוא הסביר את התיאוריה שלו עם תיאור של מעין ישות דמיונית כלשהי שיושבת מאחורי הקלעים ומתמרנת את השוק. אם אתה מבין את המשחק שלו זה יכול לתגמל אותך, אם לא.. זה יכול לעשות בדיוק את ההפך.

לפי תיאוריה זו, השוק נע בארבעה שלבים. בתחילה, יש את שלב הצבירה (accumulation), שבו משקיעים גדולים בונים את הפוזיציות שלהם בצורה החמקמקה ביותר שאפשר. בניגוד למשקיעים הקטנים, לווייתנים גדולים לא יכולים לקנות את כל מה שהם רוצים בבת אחת כי לא יהיו מספיק מוכרים שימכרו להם. אז הם חייבים לקנות בהדרגה, נתח אחר נתח, תוך שמירה על מחיר נמוך עד שהם מקבלים את מה שהם רוצים עבור מה שיבוא אחר כך.

זה השלב שבו מתחיל שלב צמיחת המחיר (markup). ברגע שהכסף הגדול קנה בערך את כל מה שהיה להציע, לא נשארו הרבה מוכרים, רק קונים, כך שהמחירים עולים במהירות כתוצאה מכך. זה מפתה משקיעים קטנים יותר (אפילו אלה שרק עכשיו מכרו את הפוזיציות שלהם ללווייתנים) לקנות בחזרה, מה שמעלה את המחיר עוד יותר גבוה.

ברגע שהכסף הגדול הרוויח מהעלייה המהירה, או צמיחת המחיר, הם צריכים לממש את הרווחים האלה על ידי מכירה. וכך מתחיל שלב הפיזור/החלוקה (distribution), שלב שבו הם מוכרים בהדרגה, טיפין טיפין, ובשקט, כדי לשמור על המחיר ברמות גבוהות יותר עד שיסיימו "לפרוק" סחורה. חשוב לזכור שהמשקיעים הגדולים יכולים לבנות כאן גם פוזיציות שורט לפני שהם יורידו את המחיר בשלב הירידה/דעיכה.

מחזור המחירים של וויקוף. מקור: stockcharts
מחזור המחירים של וויקוף. מקור: stockcharts

כיצד שיטת וויקוף עוזרת להבין תפניות בשוק הקריפטו?

השלבים האלה מתקיימים כל הזמן עבור ביטקוין ונכסים דיגיטליים אחרים. אחרי הכל, קריפטו הוא שוק קטן בהשוואה לשוק במניות, ויכול לקחת להם חודשים עד שהכסף הגדול יאסוף או יפזר את הפוזיציות שלהם. זו הסיבה שרואים לעתים קרובות שלוקח כל כך הרבה זמן לתחתית הביטקוין להיווצר, כאשר התאוששות "בצורת V" היא בכלל תופעה נדירה בהשוואה למניות.

ב-2018, לקח לביטקוין ארבעה חודשים למצוא שפל בשוק הדובי. ובשנת 2015 לקח 10 חודשים עד שהמשקיעים הגדולים יכלו להכניס פקודות קניה לפני הריצה השוורית שהגיעה לאחר מכן.

איסוף ביטקוין בשוק הדובי של 2015 גרף מאת TradingView
איסוף ביטקוין בשוק הדובי של 2015 גרף מאת TradingView

ואם נעשה זום למה שקרה עם הביטקוין (סימול: BTCUSD) במהלך השנתיים האחרונות, אפשר לראות כמה דוגמאות לשלבי וויקוף. אבל חשוב לזכור שבפועל, אפשר לקבל שניים או יותר צבירות ועליות ברצף, או שתיים או יותר שלבי פיזור וירידה מטה ברציפות. זה נראה באופן ברור מהגרף הבא:

הביטקוין בעקבות מחזורי Wyckoff בשנים 2021-22. גרף מאת TradingView
הביטקוין בעקבות מחזורי Wyckoff בשנים 2021-22. גרף מאת TradingView

שימוש בשיטת וויקוף כדי לזהות את כיוון המחיר

כאשר ביטקוין או כל נכס אחר נסחר בטווח מחירים צדדי משעמם למשך תקופה, זה בדיוק הזמן שצריך לשים לב לדברים. סביר להניח שהשחקנים הגדולים בונים את הפוזיציות שלהם, ומתכוננים למהלך התנודתי הבא. כפי שאפשר לראות, זה בדיוק מה שהביטקוין עושה מאז יוני, נע בין כ-18,000 דולר לקצת מתחת ל-25,000 דולר.

ולמרות שאין דרך לדעת בוודאות אם הטווח הנוכחי הוא של איסוף או פיזור, ישנם רמזים טכניים שיכולים לעזור להבחין בהבדל. אם מדובר באיסוף, נרצה לשים לב איך המחיר מתנהג בתחתית של הטווח. אם הוא ממשיך להתרומם בכל פעם שהוא יורד מעט מתחתיו, זה בדרך כלל סימן שמשקיעים גדולים קונים.

מה הכוונה? אז ככה: כאשר המחיר יורד באופן זמני מתחת לתחתית הטווח, סוחרים רבים מתייחסים לכך לעתים קרובות כסימן למכירה. מכיוון שהכסף הגדול זקוק להרבה מוכרים כדי לקנות, הם משתמשים בירידות הזמניות האלה כדי להעמיס עוד מטבעות.

בהקשר לכך, להלן דוגמה היפותטית לגמרי של איך זה עשוי להיראות בהתבסס על המחיר הנוכחי של הביטקוין במהלך החודשים הקרובים (חץ ירוק) אם המחיר יירד פתאום מתחת לטווח, אז נקנה בחזרה במהירות במהלך הימים הקרובים, ואז נסחר מעל המחיר הגבוה האחרון (קו אופקי בסביבות $20,600), זה עשוי להיות סימן שהכסף הגדול מצטבר, כלומר, אוספים סחורה. וכאן אולי כדאי לשקול להתחיל לקנות בהדרגה, לפי השיטה.

דוגמה היפותטית לביטקוין בשלב הצבירה במהלך החודשים הקרובים.
דוגמה היפותטית לביטקוין בשלב הצבירה במהלך החודשים הקרובים.

רמז נוסף שכסף גדול סיים לאסוף יהיה פשוט כשהביטקוין יעלה מעל לראש הטווח, יעשה ריטסט  ויחזיק את הרמה הזו לזמן מה, דבר שעשוי להעיד על כך שאין להם יותר כוונה למכור.

לשווקים יש דפוסים מסוימים. והם בדרך כלל סובבים סביב תמריצים, פחד ותאוות בצע, ולא משנה באיזה עידן אנחנו נמצאים. זו הסיבה שהשיטה של ​​וויקוף, שהיא בת מאה שנה, עדיין יכולה להיות כלי שימושי בשוק כמו שהוא מעולם לא דמיין לעצמו.

הנ"ל מהווה סקירה על האופן בו ניתן לנתח את הביטקוין בעזרת שיטת וויקוף. הכתבה כוללת רעיון למסחר כאפשרות היפוטתית, כתרחיש בלבד לצורך המחשת השיטה ולא כהמלצה לקניה או פעולה כלשהי. בהחלט יתכן שהתרחיש המוצג לא יצא אל הפועל כמתואר. על כן, מומלץ מאד לנקוט בגישה ביקורתית ולעשות מחקר עצמאי בהתייחס לכל תרחיש המוצג בכתבה הנ"ל.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן