+BigShot מופעל להתנתק?

ההקלות הצפויות של ממשל סין וההזדמנויות

לאחר שני משברים משמעותיים בכלכלת סין האם הצעדים החדשים ירימו שוב את הכלכלה שלה?

שתף כתבה

שי ג'ינפינג נשיא סין
שי ג'ינפינג נשיא סין

תוכן עניינים

בשנה האחרונה, כלכלת סין עברה שני משברים. האחד בא בעקבות ההגבלות המחמירות הקשורות לוירוס והשני על ידי מגזר הנכסים המנופח והעמוס בחובות שלה. אבל שימו לב, הצעדים החדשים של ממשלת סין בשתי הנושאים האלה עשויים להניע שוב את הכלכלה השנייה בגודלה בעולם. ולכן זה גם יכול להיות בבחינת חדשות טובות למשקיעים ומתעניינים למיניהם

מה חדש בסין?

בשבועיים האחרונים ממשלת סין מדברת על מדיניות חדשה שהמטרה שלה היא להקל את הסגרים המחמירים הקשורים לוירוס הקורונה (כן, בסין עדיין מתעסקים עם זה) ושנית, לחזק את מגזר הנכסים שלה.

מערך הצעדים שלה בעניין מגזר הנכסים דיי מרשים וכולל תמיכה פיננסית והלוואות לאנשים עם חובות כבדים שרוצים לשפר את הדיור, והפחתה של ההפקדות הנדרשות לרוכשי דירות. הכללים האלה למעשה שואפים לשפר הן את ההיצע והן את הביקוש במגזר, זה משהו שללא ספק חשוב עבור הכלכלה הסינית.

לגבי התכנית של סין בעניין חוקי הוירוס חדשים, בינתיים, היא מצמצמת את משך הזמן שאנשים נאלצים לבלות בסגרים מרוכזים, מפסיקה עונשים לחברות תעופה שמביאות נוסעים נגועים למדינה, היא גם מסכימה להפחית את הבדיקות ההמוניות ותפעל לקדם יותר חיסונים. למה כל זה מעניין?  כי הכללים האלה עשויים להביא לתנועה חופשית יותר למדינה ולכל רחבי הארץ ובעיקר, להוצאות באופן חופשי יותר. כל זה אומר במנילה אחת…צמיחה.

הציפיה כאן היא להתאוששות כלכלית רחבה עם התאוששות חזקה שצפויה להיות בביקוש הצרכני, כולל רכב, תעשיות נסיעות ופנאי, אירוח, כמו גם בתי קזינו. מאד דומה לפריחה שראינו לאחר תקופת הסגרים ברחבי ארה"ב, אירופה ובמקומות אחרים.

אבל יותר מעניינת היא העובדה שההשפעה שתהיה לשתי התוכניות האלה היא לא רק מקומית, אלא אמורה להיות גלובלית. הרי סין היא יצרנית מרכזית ברמה עולמית של טונות של סחורות, ושותפת סחר מרכזית של אירופה וארה"ב.

כך שככל שהייצור הסיני יתעורר שוב, היא בהחלט אמורה להקל על חלק מהבעיות המתמשכות שיש בשרשרת האספקה, מה שבתור עשוי לגרום לירידה באינפלציה בארה"ב ובמקומות אחרים ולהגביר את הצמיחה הכלכלית העולמית. ומיותר לציין שכל זה מגיע בזמן מבורך, כשהכלכלה העולמית מתמודדת עם האטה חדה ומיתון אפשרי.

יש כאן הזדמנות?

יש לא מעט הזדמנויות. בנק ההשקעות מורגן סטנלי חושב שצפויה עלייה חדה בצמיחה הכלכלית השנתית בסין ל-5%, לעומת 3% השנה. הוא מעריך שההקלות על המגבלות הקשורות לוירוס יביאו לעלייה רצינית בתחום הצרכנות בשנה הבאה.

אז רק אם אתה מסכים עם ההערכה הזו, תוכל לשקול כמה כיוונים אפשריים, אך לא לפני שחקרת אותם לעומק. ראשית,  תעודת הסל Kraneshares CSI China Fund (טיקר: KWEB US) היא תעודה שעוקבת אחרי מדד האינטרנט של CSI Overseas China, והוא כולל בתוכו חברות סיניות הקשורות בעיקר לאינטרנט ושצפויות להגיב יפה לביקוש הצרכני החדש הזה…לכשיגיע כמובן.

Kraneshares CSI China Fund גרף מאת TradingView
Kraneshares CSI China Fund גרף מאת TradingView

אפשר גם להסתכל רחוק יותר ויצירתי יותר, כי לריבאונד האפשרי הזה יכולות להיות השפעות בכל ברחבי העולם. סין היא שותפת הסחר הגדולה ביותר של אירופה גם ליצוא וגם לייבוא, כך שמצופה שכשהכלכלה הסינית תשתפר זה ייתן דחיפה גם לכלכלת אירופה, במיוחד בכל מה שקשור למוצרי היוקרה, התעשייה, האנרגיה ותעשיות הרכב שם.

בהקשר לכך, אפשר לבחון השקעה בחברות כמו Richemont (CFR), שמוצרי היוקרה שלהן כוללות את Cartier (MC), הבעלים של לואי ויטון; וקרינג (KER), הורה של גוצ'י.

צריך לקחת בחשבון שהמודלים העסקיים של חברות האופנה הייחודיות הללו נוטים להיות הרבה יותר חסינים למיתון מאשר רוב מגזר מוצרי הצריכה, כי הלקוחות האמידים שלהם נוטה להיות פחות מושפעים ממיתון או ממשבר של יוקר המחיה.

בתחום הרכבים

מי שבענייני רכבים למשל, יש תעודת סל אחת שכדאי לקחת בחשבון: iShares MSCI Consumer Discretionary ETF (ESIC LN). שתי ההחזקות הגדולות שלה הן LVMH ו-Richemont. כמובן שגם אפשר לשקול את BMW  ופולקסווגן (VOW), ששניהם מוכרים הרבה מכוניות לצרכנים האמידים יותר של סין.

מעבר לכך, כשהכלכלה הסינית תחזור לפעולה, הסחורות יכנסו חזרה לתמונה. וזה עשוי להעלות במיוחד את מחיר הנחושת. הסיבה לכך היא שיש מלאי נמוך מהרגיל של המתכת הרב-תכליתית הזו אך מצד שני, יש ביקוש חזק מתמשך מכלי רכב חשמליים וחשמול.

אפשר לשקול השקעה בקרן הנחושת של ארצות הברית (CPER) מארה"ב, או ב-WisdomTree Copper ETF (COPA) מאירופה. לחלופין, לחשיפה מתכת מגוונת יותר, אולי תשקול להשקיע ישירות ב-BHP או ב Rio Tinto .

Rio Tinto גרף שבועי מאת TradingView
Rio Tinto גרף שבועי מאת TradingView

לסיום, חשוב: שימו לב איך הדברים מתפתחים מכאן. אם אמצעי הוירוס החדשים של סין ממשיכים להגביל את הצמיחה והתנועה הכלכלית, או אם מגזר הדיור נשאר איטי, אולי כדאי מאד לנקוט בגישה זהירה יותר.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן