+BigShot מופעל להתנתק?

ההשתלטות על טוויטר הייתה נחרצת ומהירה כשמאסק דחף ושעט קדימה

זו הייתה אחת מהצעות הרכישה המטורפות והבלתי צפויות ביותר אי פעם, כאשר אילון מאסק חתם עסקה לרכישת טוויטר בע"מ תמורת 44 מיליארד דולר תוך שבועות מרגע שמישהו בכלל ידע שהוא משקיע

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
אילון מאסק חתם עסקה לרכישת טוויטר בע
אילון מאסק חתם עסקה לרכישת טוויטר בע"מ תמורת 44 מיליארד דולר

תוכן עניינים

לפני חודש, הקשר העיקרי של מאסק לפלטפורמת המדיה החברתית היה כמשתמש פעיל לכל דבר. מנקודה זו הוא דאג להפוך לבעל המניות הגדול ביותר של טוויטר, לפני שהפך לחבר דירקטוריון פוטנציאלי (קצר מועד בעליל), 'מחזר עוין' ולבסוף לבצע עיסקה מוצלחת כל זאת כשהוא מצייץ עשרות פעמים לאורך כל הדרך (הקצרה יש לומר).

העסקה התגבשה במהירות מסחררת, בין השאר משום שמאסק ויתר על ההזדמנות לבדוק את הכספים של טוויטר מעבר למה שהיה זמין לציבור, אבל גם בגלל שכך כנראה מאסק נוהג לעבוד.
לדברי אנשים שמכירים את התהליך, מאסק בן ה-50, היה מעורב עמוקות בפרטי העסקה. ומכיוון שהוא היה משקיע אינדיבידואלי שלא היה משועבד על ידי דירקטוריון או בעלי מניות, בניגוד למציע תאגידי, הוא הצליח לקבל הרבה מההחלטות הגדולות בעצמו.

ההשתלטות על טוויטר (סימול: TWTR) מבוססת על ראיונות עם מספר אנשים לא קטן המעורבים ישירות בעסקה. רבים מהם הביעו את אותה תחושה: שהם מעולם לא ראו עסקה כל כך גדולה, מורכבת ומהירה כמו זו בכל הקריירה שלהם.

מהרגע שמאסק חשף את אחזקתו של כ-9% בטוויטר ב-4 באפריל, הוא נתפס כיריב פוטנציאלי של מועצת המנהלים של טוויטר, של עובדי החברה ורבים ממשתמשי טוויטר.

זה היווה את הקרקע לקרב הבא כאשר הוא פרסם את הצעתו של 54.20 דולר למניה לציבור ב-14 באפריל. טוויטר נכנסה מיד למצב הגנה ואימצה גלולת רעל למחרת. נראה היה כי הציוצים של מאסק שרומזים על הצעת רכש נועדו לאיים על החברה.

מניית טוויטר גרף יומי מקור TradingView
מניית טוויטר גרף יומי מקור TradingView

לחיזור של מאסק היו כמה טקטיקות שהיוו נקודות מפנה מרכזיות, שאפשרו לו להתחבב גם על מועצת המנהלים של טוויטר:

להגיע עם 46.5 מיליארד דולר עבור ההצעה

פריצת הדרך הראשונה הייתה להגיע עם 46.5 מיליארד דולר. לאחר שהכניס את מורגן סטנלי ליועץ שלו, מאסק הצליח לגרום למספר בנקים להתחייב ל-25.5 מיליארד דולר במימון חוב והוא עצמו התחייב בעצמו למימון הון של 21 מיליארד דולר נוספים.

בין השאר הוא ביצע שיחות וידאו, הציג מצגות ושיתף חלקים מהחזון שלו לגבי עתיד טוויטר, מה שעזר לבנקים להרגיש בנוח לעבוד איתו. היו גם לפחות שני סופי שבוע רצופים שבהם היועצים עבדו כמה לילות ללא שינה.

פנייה הישירות לבעלי המניות

הטקטיקה השנייה שבה השתמש מאסק פנתה ישירות לבעלי המניות בטוויטר בסוף השבוע שעבר. לאחר שחשף שיש לו מימון, מאסק הביא את ההצעה שלו לכמה מהמשקיעים הפעילים הגדולים ביותר בטוויטר ודיי דחק בהם ללחוץ על טוויטר. ואכן, חלק מבעלי המניות פנו לטוויטר ואמרו שהם רוצים שהיא תיקח את ההצעה ברצינות.

בינתיים, הדירקטוריון של טוויטר, קבע פגישות עם שמונה עד 10 משקיעים כדי לקבל תמונת מצב ולאמוד את דעות בעלי המניות על העסקה המדוברת, הפגישות הללו החלו לפני שמאסק פרסם את התחייבויות המימון שלו בפומבי.

הצעה של 54.2 דולר

הזרז השלישי שהוביל לעסקה היה המחיר, 54.20 דולר בהשוואה לסיכויי הצמיחה של טוויטר עצמה. יועצי החברה, שכללו את גולדמן זאקס ו-ג'יי פי מורגן ערכו ניתוח שווי והציגו אותו לדירקטוריון ביום שישי האחרון. יש לציין, שמאסק לא ראה את החומרים הללו, לאור ההחלטה לעקוף את בדיקת הספרים של טוויטר.

המניות של טוויטר נסחרו הרבה מתחת להצעת המחיר של מאסק, כשהמניה נסגרה ב-47.08 דולר ביום הקודם, ורחוק מהשיא של 70 דולר בשנה שעברה. אבל השאלה הייתה אם המניה תוכל להתאושש מבלי ללכת על העסקה. הניתוח לא צייר תמונה אופטימית ומועצת המנהלים של טוויטר הגיעה למסקנה שהמניות שלה לא יגיעו למחיר ההצעה של מאסק בזמן הקרוב.

השיחות החלו להתחמם וסללו את הדרך לעסקה

לאחר שהניתוח הושלם, הצדדים הגבירו את קצב הדיונים ושני הצדדים עבדו לקראת מתווה העסקה.

כשמאסק חשף לראשונה את ההצעה, הוא תיאר אותה כמחיר "הטוב והסופי" שלו, וזה היה נכון. במהלך השיחות, היועצים של טוויטר לא הצליחו להשיג מחיר גבוה יותר וגם לא התאפשר להם לבקש הצעות אחרות.

ככל שהמשא ומתן עם טוויטר התקדם, מאסק התייעץ עם גורמים שונים כגון בנקאים כדי לקבל את דעתם על כמה מרכיבים במשא ומתן, שקל את היתרונות והחסרונות בצורה שקולה.

ומה הן המשמעויות הנוספות של רכישת טוויטר והפיכתה לחברה פרטית וההשלכות האפשריות?

זה לדיון אחר.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן