+BigShot מופעל להתנתק?

החורף מגיע? איך נגן על התיק שלנו מפני ירידות בשווקים

למרות החששות ממפולת בשווקים המדדים המובילים שוברים שיאים חדשים בכל שבוע. איך בכל זאת נוכל להיות מוכנים לתיקון כשיגיע? סדרת כתבות לשבוע זה

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
כריס בלומשטיין, נשיא ומנהל ההשקעות של חברת סמפר אוגוסטוס אינווסטמנטס,
כריס בלומשטיין, נשיא ומנהל ההשקעות של חברת סמפר אוגוסטוס אינווסטמנטס

תוכן עניינים

כשוול סטריט מפלרטטת עם שיא כל הזמנים אחרי ראלי פסיכי שהחל בחודש מרץ 2020, מניות רבות נמצאות בתחום הבועתי שלהן כשהתמחורים מזכירים את התמחור של מניות טכנולוגיה רבות לפני התפוצצות בועת הדוט.קום. 

המפולת האחרונה שנתקלנו בה הייתה עם התפרצות הקורונה, אז ראינו את המדדים המובילים קורסים ב-30-40% בפחות מחודש. מאז אנחנו רואים ראלי חסר תקדים שמונע על ידי מיליוני משקיעים קמעונאים שנכנסו לשוק בתקופת התפרצות הקורונה וכן בעובדה שאין אלטרנטיבה אטרקטיבית למשקיעים עם סביבת ריבית אפסית בפיקדונות הבנקאיים. למרות זאת, נראה שתיקון בשוק נמצא ממש מעבר לפינה ובשביל זה כדאי להיות מוכנים.

כריס בלומשטיין, נשיא ומנהל ההשקעות של חברת סמפר אוגוסטוס אינווסטמנטס, התראיין ביום שישי לרשת CNBC ופשוט חזר על דברים שאני כותב ואומר במשך שבועות. הוא נשאל לגבי הצהרתה של קאת'י ווד שאמרה בשבוע שעבר כי "אנחנו רחוקים משמעותית מבועה בשווקים".

בלומשטיין, אשר נראה כי נמצא בעמדת מיעוט בקרב מנהלי ההשקעות בוול סטריט, אמר כי תיק ההשקעות של ARK אינווסט "מתומחר ביתר רב מבחינה פונדמנטלית" (כלומר בועה בפני עצמה – י.כ.) וכי בתחום ההשקעות "למחיר יש חשיבות. לנתונים פונדמנטליים יש חשיבות". בלומשטיין ממשיך ואומר כי אספקטים שונים בשוק מזכירים לו את בועת הדוט.קום וכי מה שקרה בשנתיים האחרונות (כשהוא מתייחס למשקיעים הקמעונאים והשימוש באפליקציית רובינהוד לכישויות ממונפות של מניות) דומה מאוד למה שחווינו לפני ההתרסקות של שנת 2000.

מי שקורא את הטורים שלי יודע שבלומשטיין מהדהד דברים שאני טוען מזמן: בסופו של דבר הנתונים הפונדמנטליים והפיננסיים של חברות והמחיר של המניות שלהן חייבים להגיע לעמק השווה. לצערי הרב משקיעים רבים נוהרים אחרי מניות מנופחות בלי להבין את התמחור ואת הסיכונים, כשהם נישאים על גלי המלצות וקשקושים של אנליסטים וגורואים מטעם עצמם. תזכרו תמיד! מי שמשלם את המחיר בסוף הם המשקיעים הקמעונאים, לא המוסדיים. 

ובכל זאת, אם השווקים בדרך ליפול, איך נגן על התיק שלנו כשזה יקרה?

עם התפרצות הקורונה היא הגנה על המשקיעים מפני הירידה הדרסטית במדד הדאו ג'ונס, תעודת הסל DOG
תעודת הסל DOG, הגנה על המשקיעים מפני הירידה הדרסטית במדד הדאו ג'ונס עם התפרצות הקורונה.

כניסה לפוזיציה בתעודות שורט 

אחת הדרכים לא רק למנוע הפסדים אלא אפילו להרוויח מהירידות בשוק הן ללכת "נגד השוק", כלומר להשקיע בתעודות סל שמנפקות תשואות חיוביות כשהשוק יורד ותשואות שליליות כשהשוק עולה. כמובן שבעשור החולף ראינו את התעודות האלה מפסידות עשרות אחוזים למשקיעים אבל כשהשוק יתחיל לרדת הן יהיו אלו שינפקו תשואות חיוביות. בכל מקרה צריך מאוד להיזהר מהמכשירים האלו ולהחליט מראש לאיזה טווח זמן נכנסים ומה אסטרטגיית היציאה. 

לפניכם שלוש תעודות סל שמנפקות תשואות חיוביות כשהמדדים המובילים יורדים. שתי החברות המובילות בתעודות סל שורט/לונג ממונפות על מדדים וסקטורים הן דירקסיון ופרו-שיירס. 

תעודות שורט על מדדים מובילים

פרו-שיירס  שורט דאו 30 (סימול: DOG) – תעודת הסל הזאת עולה כשמדד הדאו ג'ונס יורד ולהיפך ביחס של 1 ל-1 פחות או יותר (ישנן עלויות המתווספות מעבר לדמי ניהול הקשורות להשקעות בסוואפים וחוזים עתידיים).

התעודה משקיעה בנגזרים שונים על מניות של חברות מדד הדאו ג'ונס במטרה לספק את התשואה ההפוכה לתשואת המדד. התעודה הוקמה בשנת 2006 ומנהלת נכסים בהיקף של כ-230 מיליון דולר. דמי הניהול עומדים על 0.95%. בשנה החולפת צנחה התעודה ב-25% ובחמש שנים איבדה קרוב ל-60%. למרות זאת מבט בגרף התעודה יראה לכם שעם התפרצות הקורונה היא בהחלט הגנה על המשקיעים מפני הירידה הדרסטית במדד הדאו ג'ונס. 
דירקסיון S&P 500 דובי כפול 1 (סימול: SPDN) – בדומה לתעודה הקודמת גם היא נהנית מתשואה חיובית כשמדד הייחוס, במקרה זה ה-S&P 500, מאבד גובה במסחר בוול סטריט. העובדה שאנחנו נמצאים בשוק שורי שנמשך מאז המשבר הפיננסי של 2008, למעט מרץ 2020 בו השוק צנח בעקבות הקורונה, בהחלט סייעה למחוק את נכסי התעודה הזאת בצורה מתודולוגית.

נהנית מתשואה חיובית כשמדד ה-S&P 500 מאבד גובה, גרף SPDN
נהנית מתשואה חיובית כשמדד ה-S&P 500 מאבד גובה, גרף SPDN

למרות זאת, כפי שראינו בגרף התעודה הקודמת, גם SPDN ניפקה תשואה חיובית יפה כשמדד ה-S&P 500 צנח. התעודה קיימת מאז שנת 2016 ומנהלת נכסים בהיקף של 108 מיליון דולר עם דמי ניהול של 0.5%. בשנה החולפת צנחה התעודה ב-27% ובחמש שנים איבדה למשקיעים כ-60%, זהה כמעט לחלוטין לתעודת ה-DOG. 

פרו-שיירס שורט QQQ (סימול: PSQ) התעודה הזאת מספקת תשואה הפוכה לתשואת תעודת הסל QQQ, שבעצמה מספקת חשיפה למדד הנאסד"ק 100. התעודה הזאת כבר מנהלת נכסים בהיקף של 470 מיליון דולר ודמי הניהול שלה עומדים על 0.95%.

צניחה של 30% בשנה החולפת, תעודת הסל PSQ

מכיוון שמדד הנאסד"ק 100 היה המדד המוביל בחמש השנים האחרונות, התעודה הזו רשמה תשואה שלילית של  מעל 75% בתקופה האמורה, ובשנה החולפת צנחה בכ-30%. אם אתם מאמינים כמוני שהתיקון יגיע בעיקר ממחיקה מסיבית בערכן של מניות הטכנולוגיה זו התעודה שצפויה לתת את התשואה הגבוהה ביותר. נזכיר כי מדד הנאסד"ק 100 אינו מכיל רק מניות של חברות טכנולוגיה אלא את 100 המניות בעלות שווי השוק הגדול ביותר הרשומות למסחר בבורסת נאסד"ק, אבל חלק הארי של המדד עדיין כולל את מניות אפל (AAPL), מיקרוסופט (MSFT), אלפבת (GOOG) ואמזון (AMZN). 

בשבוע הקרוב אפרסם מכשירים נוספים שמספקים תשואה חיובית כשהשווקים יורדים. בכל מקרה אני ממליץ להתנהל איתם בזהירות, בעיקר במכשירים הממונפים. 

וול סטריט ממשיכה לשבור שיאים חדשים, אבל האם יגיע התיקון שכולם מדברים עליו?

הדרכה מיוחדת על הדרכים לשמור על התיק שלך מפני זעזועים.

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

רוצה להרוויח משכורת של מהנדס תוכנה מכל מקום בעולם, בלי לעבוד 9 שעות ביום בעבודה מתישה?

מלא פרטים ועבור לשאלון התאמה לשוק ההון

*במידה ותמצא מתאים לאחר שתמלא את שאלון ההתאמה אחד מציידי הכישרונות של גיא ברנד יצור איתך קשר לגבי המשך התהליך

דילוג לתוכן