+BigShot מופעל להתנתק?

הטוב, הרע והסביר…כיצד להתכונן לשנה מלאה באי וודאויות?

שנת 2022 ככל הנראה תהיה שנה של אי ודאות הרבה יותר מקודמתה, ואם אתם רוצים להימנע מסיכון כספכם, האסטרטגיה הטובה ביותר שלכם עשויה להיות "אי אפשר לחזות, אבל אפשר להתכונן"

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
האסטרטגיה הטובה ביותר: "אי אפשר לחזות, אבל אפשר להתכונן"
האסטרטגיה הטובה ביותר: "אי אפשר לחזות, אבל אפשר להתכונן"

תוכן עניינים

כולם מדברים על התיק שלהם לשנה הבאה,  איך הוא יראה ומה הוא הולך לכלול בתוכו. אך בואו נודה בזה, אף אחד לא יודע איך תיראה הסביבה הכלכלית ב-2022, ולסכן את כל הכסף שהרווחתם בעמל כשיש כל כך הרבה אי ודאות זה בלשון המעטה, לא המהלך החכם ביותר. לכן, האסטרטגיה הטובה ביותר שלכם עשויה להיות הגישה של הווארד מרקס: "אתה לא יכול לחזות, אך אתה יכול להתכונן".

אז בואו נצלול לתוך שלושת התרחישים האפשריים שאתם עשויים למצוא את עצמכם מתמודדים מולם בשנה הבאה, ובעיקר, כיצד להתכונן לכל אחד ואחד מהם.

מה התרחיש הטוב ביותר שיכול להיות?

במידה ותהיה הקלה מבחינת ההיצע ונראה אותו עולה ועונה על הביקוש החזק הקיים, סביר מאד  שהאינפלציה בהדרגה תדעך ובמקביל, הצמיחה תקבל תאוצה. בסביבת "מושלמת" שכזו, ההסתברות להעלאת שיעורי ריבית במידה אינטנסיבית מידי, כזו שהורגת את הצמיחה (כפי שצפוי כרגע) ככל הנראה תרד.

מה זה אומר על ההשקעות שלכם? סביבה של צמיחה גבוהה יותר ואינפלציה נמוכה יותר היא המקרה הטוב ביותר עבור נכסים מסוכנים כמו מניות, אג"ח קונצרניות ונכסים חלופיים כמו הון פרטי. בנוסף, סביבה כלכלית כזו תהיה חיובית גם עבור המטבעות של השווקים המתעוררים, שעשויים להתאושש באופן משמעותי מול הדולר האמריקאי. לעומת זאת, אג"ח ממשלתיות וזהב צפויים להיות הנפגעים הגדולים ביותר בתרחיש חיובי זה.

התרחיש הסביר ביותר לשנה הבאה:

השווקים כבר מתומחרים, הצמיחה נשארת איתנה אך מואטת, והאינפלציה נשארת מעל הממוצע אך אינה גבוהה מספיק כדי להצדיק את צעדי הפד. התמיכה המוניטרית תרד בהדרגה בהתאם לציפיות השוק.

מה זה אומר על ההשקעות שלכם? כל עוד הפדרל ריזרב מקבל גב מהשווקים ולא דוחף את הריבית למעלה, יהיה ביקוש לנכסים מסוכנים. המניות אמורות לעלות גבוה יותר, גם אם לא באותה מידה כמו שעשו לאחרונה:

הרווחים עשויים לצמוח לאט יותר, אחרי הכל, ושיעורים גבוהים יותר יובילו ככל הנראה למכפילי שווי מעט נמוכים יותר. בסביבה כזו, אג"ח קונצרניות עדיין צריכות להצליח, זאת לעומת אג"ח ממשלתיות שעלולות להיכנס ללחץ עם עליית התשואות ברחבי העולם. ומה לגבי הזהב? הזהב עלול לסבול מהתשואות הגבוהות הללו אך מצד שני, האנרגיה והמתכות התעשייתיות אמורות להמשיך לתפקד היטב.

שיעור האינפלציה הנכחי בארצות הברית מקור TradingView
שיעור האינפלציה הנכחי בארצות הברית מקור TradingView

התרחיש הגרוע ביותר:

אם האינפלציה תעלה עוד יותר או תישאר גבוהה יותר זמן, הפד ייאלץ להעלות את הריבית מהר יותר ובאופן משמעותי יותר. אינפלציה גבוהה יותר תאיים על שולי הרווח של חברות, וריביות גבוהות יובילו גם להערכות שווי נמוכות יותר וגם להידרדרות בסנטימנט המשקיעים. זה מצב שעשוי לדחוף  את המשקיעים לקחת את הרווחים שלהם ולהיפטר מאחזקות מסוכנות. אם כן, ברור לכולם שצמיחה נמוכה יותר מלווה באינפלציה גבוהה יותר תהיה התרחיש הגרוע ביותר עבור נכסים מסוכנים, ואם התיק שלכם כולל אותם בתוכו, אז כנראה שגם עבור התיק שלכם.

מה זה אומר על ההשקעות שלכם? מיותר לציין שבתרחיש שלילי שכזה, מניות צפויות להיפגע מאוד. גרוע מכך, סביר להניח שאג"ח לא יהוו גידור טוב בסנאריו הזה והן ועלולות להיפגע קשות כמו מניות. הנכסים היחידים שיכולים לשרוד תרחיש כזה הם זהב וניירות ערך מוגני-אינפלציה של האוצר (TIPS), אשר ייהנו מאינפלציה גבוהה יותר והשקעות מסוג "מקלט בטוח". הדולר האמריקאי ומטבעות מקלט בטוח כמו הפרנק השוויצרי והין היפני עשויים להיות מנצחים, במיוחד לעומת מטבעות של שווקים מתעוררים.

אז איך תוכלו 'להתארגן על לארגן' את תיק ההשקעות שלכם לשנת 2022?

ראשית, תוכלו לבנות תיק "מאוזן", כזה שלא סביר שיספוג הפסדים גדולים אם המצב יחליט לסטות מהתרחיש הסביר. תיק כזה צריך להתחלק שווה בשווה בין הנכסים הבאים כדוגמא בלבד, מה שיהווה גם סיכום נחמד לאפשרויות השונות:

מניות (טוב לצמיחה גבוהה, אינפלציה נמוכה)

זהב (טוב לצמיחה נמוכה, אינפלציה גבוהה)

סחורות (טוב לצמיחה גבוהה, אינפלציה גבוהה)

ומטבעות קריפטוגרפיים פוטנציאליים (טובים לאינפלציה גבוהה במיוחד)

אם אתם חושבים שיש היתכנות גם לתרחיש של צמיחה נמוכה ואינפלציה נמוכה, תוכלו לשקול להקצות חלק מהכספים שלכם לאג"ח ממשלתיות.

למשקיעים מנוסים יותר, יש אפשרות נוספת. סביבת מאקרו לא ודאית צריכה להיות טובה למשקיעים שיודעים לייצר תשואות "אלפא". כלומר, תשואות שאינן מושפעות מהכיוון הכללי של השווקים. אחת הדרכים לעשות זאת היא לבצע עיסקאות לונג-שורט, ולמעשה להמר על ה"מרווח" בין שני נכסים במקום להמר על הסיכוי של נכסים כלשהם לזוז למעלה או למטה.

אחרון חביב אך לא פחות חשוב:

דרך חכמה להתכונן לשנה הבאה היא לשמור גם מזומנים בצד ולחכות להזדמנויות טובות יותר למצות את עצמן. המשקיעים הטובים ביותר יודעים להיות סבלניים ולתקוף באגרסיביות כאשר הסיכויים הם לטובתם.

לסיום, לא משנה מה בסופו של דבר תחליטו לעשות, כדאי לכם לוודא שיש לכם תוכנית להתמודד עם אי הוודאות. כי אם יש דבר אחד שהוא כרגע נראה כמעט בטוח, זה שבשנת 2022 יהיה לנו הרבה מזה.

הנ"ל מהווה סקירה על תרחישים אפשריים בלבד לצד אפשרויות שונות ואינם בבחינת נבואה או תחזית. עליכם לעקוב מקרוב אחר אירועי המאקרו העולמיים בתקופה רגישה זו, לקבל החלטות ממקום מבוסס ומושכל ולפעול בהתאם לשיקול דעתכם האישי.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
איפה וורן באפט משקיע אתת כספו

וורן באפט: "אלו 3 המניות שלי"

האם שלושת האחזקות הגדולות ביותר בתיק ההשקעות של באפט יכולות ללמד אותנו כיצד להגיע ליעדים הפיננסיים שלנו?

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן