+BigShot מופעל להתנתק?

הכינו עצמכם לעידן הפוסט-מודרני החדש בשוק ההון

אסטרטגים טוענים שאנחנו במחזור פוסט-מודרני חדש שבו התשואות יהיו ככל הנראה "שמנות ושטוחות יותר", בואו נבדוק איך זה עשוי לשנות את הדרך בה אתם משקיעים...

שתף כתבה

מחזור פוסט-מודרני חדש בשוק ההון
מחזור פוסט-מודרני חדש בשוק ההון

תוכן עניינים

כמו שלומדים מערכות חדשות כשמתחילים עבודה חדשה ובודקים מקומות בילוי חדשים לדייטים כשיש אהבה חדשה, כך גם כדאי לעדכן את האסטרטגיות כשאנו מוצאים את עצמנו נזרקים לעידן חדש של השקעות

תחשבו על זה…רק לעיתים רחוקות העולם עבר כל כך הרבה שינויים בפרק כה זמן קצר. הייתה לנו מגיפה, יש לנו אינפלציה גבוהה, משבר אנרגיה ומלחמה. והדברים שהניעו את התשואות בעשר שנים האחרונות לא אינם אותם הדברים שיניעו אותם בעתיד.

אסטרטגים בגולדמן זאקס אומרים שאנחנו ב"מחזור פוסט-מודרני חדש" שבו התשואות יהיו ככל הנראה "שמנות ושטוחות יותר", כלומר, עם יותר מנצחים אבל עם זכיות קטנות יותר. בואו ננסה להיות עם הפנים קדימה ולראות איך זה עשוי לשנות את הדרך בה אתם משקיעים…

מה הניע את התשואות בעשור האחרון?

התשואות בעשר השנים האחרונות, והכוונה היא לחלק האחרון של השוק השוורי האחרון, היו מהטובות ביותר, אך גם מהצפויות ביותר. כלומר,  משקיעים לא היו צריכים להיות גאוני הדור כדי להצליח. כל מה שהם היו צריכים לעשות היה לעקוב אחר 'מתכון' של רכישה במניות בארה"ב, ומשקל יתר של תיק ההשקעות בחברות FAANG שזה כידוע, פייסבוק (כיום מטא), אמזון, אפל, נטפליקס וגוגל (כיום אלפבית).

מניות FAANG מקור Tradingview
מניות FAANG מקור Tradingview

והמתכון הנ"ל הצליח בגלל שישה גורמים עיקריים:

שיעורי אינפלציה נמוכים יותר: עלייה בפריון, גלובליזציה ופריצות דרך טכנולוגיות הגדילו מאוד את ההיצע, מה שהוביל להורדת מחירים.

ריבית נמוכה יותר: המשבר הפיננסי העולמי והאינפלציה הרכה הביאו לכך שהריבית נשמרה מאוד נמוכה לאורך זמן.

רגולציה נמוכה יותר: רפורמות לצד ההיצע הגבוה ושיעורי מס נמוכים יותר יצרו סביבה נוחה לחברות לצמוח.

סיכונים פוליטיים נמוכים: הסיכון הגיאופוליטי היה באופן כללי נמוך יותר לאחר התמוטטות ברית המועצות.

גלובליזציה: הסחר העולמי גדל, מה שעזר להרחיב את השווקים ולהוריד עלויות כאשר חברות הצליחו להעביר דברים שונים בין מדינות בעלות נמוכה יותר.

דיגיטציה: מכשירים ואנשים הפכו בעשור האחרון מחוברים יותר בלשון המעטה, התאפשרו על ידי שבבים וכוח מחשוב.

מה יוביל לתשואות בעשור הקרוב?

העולם השתנה באופן משמעותי בשנים האחרונות. ראשית, נראה שרבים מהגורמים המניעים הללו שצויינו למעלה עומדים להתהפך עם סדר עולמי חדש:

אינפלציה גבוהה יותר: עליות המחירים נבעו ברובן מהיצע, בהתחלה בגלל בעיות בשרשרת האספקה ​​כתוצאה מהמגיפה. ולמרות שאפשר להבחין בכך שלאט לאט הבעיות הללו הולכות ודועכות, עדיין הלחצים במחירים צפויים להימשך במיוחד כשאירופה מתמודדת עם עלויות אנרגיה גבוהות יותר ו"מייצאת" בהדרגה אינפלציה לשאר העולם.

ריביות גבוהות יותר: סביר להניח שהריבית לא תהיה קרובה לרמות הנמוכות שראינו בעשר שנים האחרונות בזמן הקרוב. הרי בנקים מרכזיים בכלכלות גדולות רבות כבר התחילו להעלות את הריביות, ואולי יצטרכו לעלות יותר, כדי להפחית את האינפלציה.

סיכונים פוליטיים גבוהים יותר: הסיכונים הפוליטיים כבר עלו באופן משמעותי בעקבות המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, וגם עם העלייה במתיחות בין סין לטייוואן.

יותר רגולציה: מכסות מחיר* ומסי רוחב* הם סימנים מוקדמים שממשלות מתכוונות להיות יותר מעשיות בשווקים.
(נציין שמכסת מחיר היא סוג של רגולציה כלכלית המציבה מגבלה על המחירים שספק שירות יכול לגבות. עם השנים זה אומץ עבור מגוון תעשיות שירות ברחבי העולם. ומס רוחב הוא מס חד פעמי שממשלות בדרך כלל גובות בדיעבד מעבר לשיעורי המס הרגילים על רווחים).

אזוריות גדולה יותר: בעיות בשרשרת האספקה ​​בתקופת המגיפה והמתיחות שמתבשלת לה בין סין לארה"ב הביאו למגמה של 'חזרה לחוף', במילים אחרות, חברות שואפות להחזיר את הייצור הביתה, קרוב יותר למקום הביקוש. וזה משהו שכבר קורה בתעשיית המוליכים למחצה.

כל השינויים האלה מסבירים גם למה אסטרטגים בגולדמן זאקס מצפים שהתשואות ארוכות הטווח בכשר שנים הקרובות יהיו נמוכות ושטוחות יותר. ראו, הערכות השווי היו המניע העיקרי לתשואות, אבל היום השוק כבר לא יכול לסמוך על התנאים של ריביות נמוכות במיוחד שיניבו תשואות.

במקום זאת, ככל שהריבית תעלה ותתחיל להכביד על הביקוש, לחברות יהיה קשה יותר לצמוח. כל צמיחה שהם כן יצליחו להשיג גם צפויה להיות כרוכה בעלויות גבוהות יותר, לא רק בגלל ריביות גבוהות יותר ואינפלציה, אלא גם בגלל שהן מחזירות את הפעילות שלהן לאזורים יקרים יותר.

מה זה אומר מבחינת השקעות?

הסביבה החדשה אמורה לשנות דברים רבים, וכנראה שבין השאר גם את האופן שבו אנו משקיעים.

כל זה מתאים לאנשים שנוהגים לעשות בדיקה לפני שהם בוחרים היכן להשקיע ומאמינים בניתוח פונדמנטלי. אחד המאפיינים של השקעה בעשור האחרון היה שהבחירה בגורם מנצח (כמו צמיחה) היה חשוב הרבה יותר מאשר באילו חברות בודדות אתה בוחר.

כפי שמראה הגרף למטה, מניות הטכנולוגיה והצמיחה השיגו ביצועים טובים יותר ללא קשר לרווחים שלהן, בעוד שמניות הערך הניבו ביצועים נמוכים ללא קשר לאיכות או למצב התחרותי של העסק שלהן. וזה מעניין.

ערך עולמי מול ביצועי צמיחה מקור גולדמן זאקס
ערך עולמי מול ביצועי צמיחה מקור גולדמן זאקס

ללא תמיכה של שיעורי ריבית נמוכים, בחירת מניות באופן מושכל היא חשובה יותר כדי לייצר תשואות שמכות את השוק. הביצועים האישיים של החברות שבהן נבחר להשקיע יהיו חשובים ביותר ולא הביצועים של המגזר הכולל שלהן.

אז כנראה שכדאי להתחיל להתמקד בזיהוי חברות עם יתרונות תחרותיים חזקים ויצירת מזומנים עמיד ובכלל, לבדוק איך אפשר באמת לגוון את תיק ההשקעות.

הזוכים בעשור האחרון היו אלה שהסתמכו בעיקר על מניות בארה"ב וטכנולוגיה כדי לקבל תשואות. בעידן החדש הזה, יש מגוון רחב יותר של מגזרים שעשויים להשיג ביצועים טובים יותר ומניות ה-FAANG 1.0 המוכרות יכולות להיות מוחלפות בקלות ב-FAANG 2.0  כפי שמתואר בפירוט במאמר זה.

ולסיום, יתכן גם שהגיע הזמן לעיין שוב בעצה של סת' קלרמן…לקנות מניות בזול. בעשר השנים האחרונות העצה הזו הייתה קשה ליישום כשמניות יקרות הלכו והתייקרו ומניות בעלות ערך זול, נחלשו. אך כעת, נראה שהקרקע מתחילה להיות בשלה לכך.

הנ"ל מהווה סקירה על כיווני להשקעה המבוססת על הסביבה הכלכלית העולמית בתקופה זו. בהחלט יתכן שמסיבות מאקרו שונות, הדברים יבואו לידי ביטוי באופן שונה ואחר מהמתואר בכתבה. ככלל, חובה על הקורא לעקוב אחר השווקים והעדכונים השוטפים, לנקוט בגישה ביקורתית ולעשות מחקר עצמאי בהתייחס לרעיונות ההשקעה המוזכרים בכתבה שכן, דבר אינו בבחינת המלצה לפעולה כלשהי.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן