+BigShot מופעל להתנתק?

המערב הפרוע של וול סטריט: בורסת ה-OTC

מהי בורסת ה-OTC (מעבר לדלפק) ולמה משקיעים נמשכים אליה כמו זבובים לחרא? ואיך כל זה קשור לג'ורדן בלפורט - "הזאב מוול סטריט"

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
ג'ורדן בלפורט - "הזאב מוול סטריט"
מתוך הסרט "הזאב מוול סטריט"

תוכן עניינים

אחרי שבשבוע החולף סקרנו את הדרכים בהם תוכלו להתגונן מירידות בשוק ההון (וזאת למרות שהשוק לא עושה סימנים שהוא בדרך לתיקון כזה), כולל וובינר בנושא בערוץ היו-טיוב של ביג שוט, היום ננסה להבין מהי בורסת ה-OTC ולמה משקיעים נמשכים אליה למרות שהיא מסוכנת מאוד עבור משקיעים לא מנוסים.

בורסת ה-OTC – מעבר לדלפק

ההגדרה הסטנדרטית של בורסת ה-OTC היא מסחר מעבר לדלפק (בדומה לתרופות שנמכרות מעבר לדלפק ללא מרשם, כלומר ללא רופא מתווך שצריך לחתום על המרשם). מדובר במסחר במכשירים פיננסיים שונים כולל מניות, אג"ח, נגזרים או סחורות בצורה ישירה בין שני צדדים ללא בורסה שמתווכת ביניהם. בזמן שרוב המניות בארה"ב נסחרות בבורסות נאסד"ק ו-NYSE, ישנן חברות שאינן מעוניינות לשלם את דמי הרישום והעמלות השנתיות לבורסות ומעדיפות למכור את מניותיהן בבורסת ה-OTC.

כמו מטבעות קריפטוגרפיים שהם מבוזרים, גם ה-OTC נחשב מבוזר מכיוון שאינו מנוהל על ידי ישות מרוכזת כמו בבורסות הראשיות של וול סטריט. אחת הבעיות של מסחר במניות OTC היא היעדר הפיקוח הזה. בזמן שבבורסות נאסד"ק ו-NYSE יש מי שבודק דוחות כספיים, עמידה במחיר מניה מינימלי, מניפולציות על מחירי מניות, הרי שבבורסת ה-OTC, המערב הפרוע משתולל וחברות אינן חייבות בדיווח ובמקרים רבים ניתן לראות מניות שנסחרות במחירים של פחות מסנט. 

דבר נוסף שחשוב להבין הוא מחיר המכשיר הפיננסי בבורסה אשר נקבע רק לאחר שהעסקה נסגרת בין שני צדדים. שלא כמו בבורסות הגדולות בהן יש פירוט ברור של היצע וביקוש, BID ו-ASK, בבורסות ה-OTC השונות אין לנו את המידע הזה ולכן לא ברור בכל רגע נתון מה קורה עם המכשיר הפיננסי אותו אנחנו רוצים לקנות/למכור. 

בשנים האחרונות נעשה ניסיון לעשות סדר ב-OTC על ידי חלוקה לשלושה שווקים: OTC QX שמפוקחת בצורה כזו או אחרת על ידי ה-SEC ונחשבת הרשת הבטוחה ביותר בתחום. לאחר מכן יש את ה-OTC QB, שהוא שוק ההון סיכון עם גישה ליותר מ-11 אלף מכשירים פיננסיים באמצעות ספקי מידע שונים כמו בלומברג, תומסון רויטרס ו-REDI טכנולוגיות ולבסוף יש את בורסת ה-PINK, שהיא המערב הפרוע האמיתי. לשם מגיעות מניות כדי למות או להיסחר במחירים של 0.0000001 דולר למשל. 

למרות הסטיגמה השלילית של ה-OTC יש גם מניות של חברות רציניות שנסחרות בבורסות ראשיות אחרות מחוץ לארה"ב, בעיקר חברות זרות כמו טנסנט, נינטנדו, פולקסווגן ואחרות, אשר עדיין רוצות להעניק חשיפה למשקיעים בארה"ב ולכן נסחרות מעבר למדף. זאת על מנת להימנע מתשלום מיותר של עמלות ודמי רישום שנתיים לנאסד"ק ו-NYSE. השקעה במניות האלה נחשבת יותר "בטוחה" מאשר במניות של חברות שבעיקר עוברות הרצה בפורומים חברתיים ועוברות תהליכי PUMP AND DUMP קלאסיים.

מניית TCEHY, אחד המכשירים המעניינים להשקעה ב-OTC
מניית TCEHY, אחד המכשירים המעניינים להשקעה ב-OTC

למה משקיעים נמשכים ל-OTC ומה הקשר לזאב מוול סטריט?

בשנת 1987 יצא האלבום Appetite For Destruction של להקת גאנז אנד רוזס. שיר הפתיחה שלו היה Welcome to the Jungle.  קשה לי לחשוב על הגדרה טובה יותר לבורסות ה-OTC מאשר ג'ונגל. אם הכותרת של אלבום המופת של גאנז דיברה על תיאבון להשמדה הרי מה שאנחנו רואים בשנים האחרונות מצד משקיעים זה תיאבון לסיכון רב בעת שהם משקיעים במניות. זאת הסיבה העיקרית שבעקבותיה משקיעים נכנסים להרפתקאות ב-OTC.

מי ששלט ביד רמה בתחום ה-OTC בערך במקביל לתקופה שבה דרך כוכבם של גאנז אנד רוזס הוא ג'ורדן בלפורט, מלך הג'ונגל, או הזאב מוול סטריט. בשנת 1987 הקים בלפורט את חברת ההשקעות סטרטון אוקומונט אשר התמחתה בקנייה ומכירה של מניות פני סטוק, או מניות שנסחרות במחירים של פחות מדולר, ואשר נסחרו כמובן באמצעות רשת ה-OTC. 

בלפורט ניצל את התיאבון לסיכון וחלומות ההתעשרות של משקיעים פרטיים רבים והריץ מניות של חברות פח אשפה כשהוא משתמש בטקטיקות מכירה אגרסיביות ורשת של 1,000 סוחרים ואנשי מכירות על מנת לקדם את המניות הללו. בלפורט והחברה שלו הרוויחו הון מהרצת המניות במהלכי PUMP AND DUMP וכשכל העשן התפזר, איבדו הלקוחות שלו סכום מצטבר של 200 מיליון דולר. 

כבר מימיה הראשונים של אוקמונט ה-SEC שמה עליה עין ואחרי עשור של מעקב וחקירות היא סוף סוף עצרה אותו בשנת 1996 כשבלפורט הועמד לדין על הונאה בניירות ערך והלבנת כספים. הוא ישב בכלא 22 חודשים לפני שיצא והפך לאייקון בעיקר בזכות ליאונרדו דיקפריו שגילם אותו בסרט הפנתיאוני "הזאב מוול סטריט"

מכשירים מעניינים להשקעה ב-OTC

למרות האמור לעיל יש דווקא כמה מכשירים מעניינים שהייתי שוקל להשקיע בהם בבורסת ה-OTC למרות הסיכון הרב שכרוך בכך. 

גרייסקייל קרן את'ריום (ETHE) – קרן המאפשרת למשקיעים לעקוב אחרי מחיר האת'ריום בלי להשקיע במטבע עצמו. 

גרף ETHE
גרף ETHE

גרייסקייל קרן ביטקוין (GBTC) – קרן המאפשרת למשקיעים לעקוב אחרי מחיר האת'ריום בלי להשקיע במטבע עצמו.

טנסנט הולדינגס (TCEHY) – הדרך היחידה להשקיע בענקית הטכנולוגיה הסינית באמצעות מניות אמריקאיות. למרות שציינתי בשבועות האחרונים שעדיף לא לגעת במניות סיניות, טנסנט מתומחרת בשווי כל כך אטרקטיבי שיש מצב שאולי יש פה הזדמנות.

גרף GBTC
גרף GBTC

מה שכן, הייתי מתרחק כמו מאש ממניות פני סטוק שבהן מתבצעות הרצות PUMP AND DUMP על בסיס יומי ושבהן המשקיעים מפסידים את רוב כספם. אחת הסיבות שמשקיעים רבים נהנים לשחק ב-OTC היא תכונת המהמר שטמונה כנראה בכולנו. הם רואים מכשירים שעולים ב-400-500% ביום ואומרים יאללה אני נכנס לרולטה. מה שקורה בסופו של דבר זה כמובן אותו סיפור נושן: בקזינו רק הבית מרוויח בסופו של היום. ובמקרה של ה-OTC, מרוויחים את הכסף מריצי המניות למיניהם שבמערב הפרוע שהיא, קשה מאוד לפקח עליהם. 

למידע נוסף על בורסת ה-OTC

וול סטריט ממשיכה לשבור שיאים חדשים, אבל האם יגיע התיקון שכולם מדברים עליו?

הדרכה מיוחדת על הדרכים לשמור על התיק שלך מפני זעזועים.

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

רוצה להרוויח משכורת של מהנדס תוכנה מכל מקום בעולם, בלי לעבוד 9 שעות ביום בעבודה מתישה?

מלא פרטים ועבור לשאלון התאמה לשוק ההון

*במידה ותמצא מתאים לאחר שתמלא את שאלון ההתאמה אחד מציידי הכישרונות של גיא ברנד יצור איתך קשר לגבי המשך התהליך

דילוג לתוכן