+BigShot מופעל להתנתק?

הסיכונים הגדולים ביותר לתיק שלך לשנת 2022

חלק מהאנליסטים והכלכלנים מרגישים טוב לגבי הכלכלה העולמית ב-2022, וחלק פחות. אבל כולם מכירים בכך שהשנה הבאה טומנת בחובה אי ודאויות וסיכונים

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
השנה הבאה טומנת בחובה אי ודאויות וסיכונים
השנה הבאה טומנת בחובה אי ודאויות וסיכונים

תוכן עניינים

זו יכולה להיות הקלה שיש לבלומברג כלי חדש העריך עבורכם כמה נזק עלולים לעשות סיכונים אפשריים אלה אם, בדגש על 'אם' הם יתממשו.

תרחישים לגבי גרסת אומיקרון

עדיין מגששים באפילה. גורמים מוסמכים עדיין לא יודעים לומר כמה גרועה תהיה גרסת אומיקרון החדשה. אם בסופו של דבר זה יתגלה כהבזק קצר, לא יעבור זמן רב עד שאנשים יחזרו לבזבז כספים על שירותים כמו חדרי כושר ומסעדות. וזה אמור להוסיף עד 0.4% לצמיחה הכלכלית בשנה הבאה.

אבל הפעם כאמור, התוכן שלנו יתמקד בסיכונים השליליים, ובכל הקשור לגרסת אומיקרון, הם יכולים להיות גדולים. השלכות שליליות יותר עלולות לגרום לכך שלמשל, סגר נוסף של שלושה חודשים עלול להפיל 0.5% מהצמיחה הכלכלית, שלא לדבר על הגדלת חוסר האיזון בהיצע וביקוש שחווינו בשנה האחרונה.

תרחישים להוצאות על שירותים על רקע התפשטות אומיקרון מקור: בלומברג
תרחישים להוצאות על שירותים על רקע התפשטות אומיקרון מקור: בלומברג

מצב בו האינפלציה נשארת גבוהה מדי, זמן רב מדי

האינפלציה השנה עברה את כל התחזיות חוץ מהקיצוניות ביותר, ויש סיכון שזה יקרה שוב ב-2022.

אז אפשר להאשים את המגיפה, אבל מחירי המוצרים והשכר, שכבר עולים בקצב מהיר בשווקים המפותחים, עלולים להישאר גבוהים באופן מתמשך גם אם הם יתחילו מעט לרדת. בנוסף,  המתיחות הגיאופוליטית בין רוסיה לאוקראינה, בינתיים, עשויה להיות אחראית לשיבושים באספקת הגז ואלה בתורם יעלו את המחירים. זה עלול להשאיר את הכלכלה העולמית מול "סטגפלציה"-עליית מחירים גבוהה בתקופה של צמיחה כלכלית נמוכה, מה שמציב את הבנקים המרכזיים במצב כמעט בלתי אפשרי.  לכלכלות לוקח יותר זמן ממה שציפו להסתגל לביקוש המוגבר. לבנקים המרכזיים, בינתיים, לוקח יותר מדי זמן לנקוט באמצעי נגד כמו העלאת הריבית. בהשוואה לתחזיות הכלכליות הבסיסיות הצמיחה תרד ב-1% והאינפלציה תעלה ב-3%.

צווארי בקבוק מתמשכים מהווים סיכוני אינפלציה

במצב של התעוררות מחודשת של נגיף הקורונה בכלכלות אסיה, בהן בין השאר מרוכז ייצור מוצרי מפתח כמו שבבים, יחד עם מדיניות ממשלתית שממשיכה להגביל נסיעות, בילויים, התכנסויות  ויציאות. קיים סיכון שנראה  זאת משתקף גם בעדכוני החברות, גם אם הבנקים המרכזיים כנראה ימשיכו להתעקש בעקשנות שהאינפלציה הגבוהה היא עדיין רק זמנית, שכן הם מצביעים על מחסור באספקה, כמו גם על מחירי תשומה ותפוקה גבוהים יותר.

הפדרל ריזרב מעלה הילוך

אם הפדרל ריזרב יעלה את הריבית שלוש פעמים בשנה הבאה כפי שהודיע ויאותת שזה ימשך, ארה"ב ככל הנראה תתחיל להתכונן למיתון אפשרי בתחילת 2023.

מצב זה עלול להיות מסוכן עבור מניות ארה"ב, שנמצאות כיום סמוך לטריטוריית בועה, וזה עשוי להיות מסוכן גם עבור תחום הנדל"ן. וזה לא מסתיים כאן,  סביר להניח שגם השווקים המתעוררים יספגו מכה. שיעורים גבוהים יותר בארה"ב בדרך כלל מגבירים את ערכו של הדולר האמריקאי, מה שמוביל גם את המשקיעים להעביר את המזומנים שלהם אל מחוץ לארה"ב וגם מייקר את החוב הנקוב בדולר המוחזק על ידי השווקים המתעוררים. אם זה יקרה מהר מדי, מטבעות שווקים מתעוררים עלולים לקרוס. ארגנטינה, טורקיה ודרום אפריקה נמצאות בסיכון הגבוה ביותר.

בועת הנדל"ן של סין מתפוצצת

תעשיית הנדל"ן בסין מייצגת בין רבע לשליש מהכלכלה שלה, זה המון. וזו הסיבה שהצניחה של התעשיה השנה הייתה בעלת השפעה על הצמיחה הכלכלית המאד מאכזבת של המדינה שעמדה כידוע על 0.8%, שזה הרבה פחות מהיעד שניתן, של 6%. ולמרבה הצער, הנושא הנ"ל לצד סוגיות נוספות שנוצרות על ידי גרסת האומיקרון עלולים לתת את הביטוי שלהם גם בשנה הבאה.

מכירות בתים ובניה בסין במגמת ירידה מקור בלומברג כלכלה

תעשיות בסין

כלכלנים צופים שכלכלת סין תצמח ב-5.3% בשנה הבאה. אבל אם למשל, הביקוש לסחורות יפול על רקע ירידה בהון של מפתחי נדל"ן גדולים, הצמיחה הזו עלולה לרדת. וזה משהו שעשוי לעשות גלים גם ברחבי העולם.

הברקזיט של בריטניה

יציאתה של בריטניה מהאיחוד האירופי לא הייתה חלקה, והים עלול להיות סוער עוד יותר בשנת 2022. אם המשא ומתן בנושא הסחר, שעדיין בעיצומו, ילך דרומה, ההיסטוריה מעידה על כך שאי הוודאות תפגע בהוצאות העסקיות ותפיל את ערך המטבע הבריטי. גם מלחמת סחר היא לא אפשרות מוגזמת מאד, מה שאף יגרום עוד יותר לצווארי בקבוק בשרשרת האספקה, עלייה באינפלציה ולצניחת הכלכלה.

כמו כן, כדאי לשים לב לכל הסלמה בין סין לטייוואן, כמו גם המצב המתמשך של רוסיה-אוקראינה שלשניהם יש פוטנציאל לערער את הגיאופוליטיקה, הכלכלות והשווקים העולמיים.

לסיום, אם נחשוב ממש פסימי לצורך השלמת התמונה ונוסיף את אי-השוויון הגובר בין העשירים והעניים ביותר בחברה אז היציבות הכלכלית העולמית עשויה להיות תלויה על חוט.

הנ"ל מהווה סקירה על סיכונים אפשריים בלבד ואינם בבחינת נבואה או תחזית. עליכם לעקוב מקרוב אחר אירועי המאקרו העולמיים בתקופה רגישה זו, לקבל החלטות ממקום מבוסס ומושכל ולפעול בהתאם.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

 

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
איפה וורן באפט משקיע אתת כספו

וורן באפט: "אלו 3 המניות שלי"

האם שלושת האחזקות הגדולות ביותר בתיק ההשקעות של באפט יכולות ללמד אותנו כיצד להגיע ליעדים הפיננסיים שלנו?

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן