+BigShot מופעל להתנתק?

הפאסט פוד המקסיקני הפופולרי בעולם: סיפורה של צ'יפוטלה מקסיקן גריל

למרות מקרים חוזרים של הרעלות מזון בסניפיה, מניות CMG לא הפסיקו לטפס בעשור החולף. איך הפכה צ'יפוטלה לאחת מרשתות הפאסט פוד השוות בעולם?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
טאקו מקסיקני- מנת הדגל של צ'יפוטלה
טאקו מקסיקני, מנת הדגל של צ'יפוטלה

תוכן עניינים

השבוע הזה עשה אותי רעב במיוחד. תנו לבן אדם לכתוב על פיצות, המבורגרים, עופות מטוגנים, אוכל מקסיקני וקפה והוא הולך לישון רעב. בשנים האחרונות אני מנסה לשמור יותר מתמיד על תזונה בריאה. בגיל 18 אתה יכול לאכול מה שבא לך. בגיל 30 אתה מתחיל למיין. מגיל 40 ומעלה אתה לא יכול לאכול 90% מהדברים שאכלת בגיל 18 אם אתה לא רוצה לשקול כמו מקרר או לקבל זימון לרופאת המשפחה שמסבירה לך כמה חשוב לשמור על רמת כולסטרול נמוכה או למנוע את העלייה בכמות השומנים בדם. 

אז אחרי שסקרנו את דומינו'ס פיצה (DPZ), שייק שאק (SHAK), יאם! מותגים (YUM) וסטארבקס (SBUX) הגיעה תורה של רשת הפאסט פוד המקסיקני הפופולרית ביותר: צ'יפוטלה מקסיקן גריל (CMG). 

צ'יפוטלה מקסיקן גריל (CMG): מניית רשת הפאסט פוד היקרה ביותר

אחד הדברים הבולטים שקשורים ל-CMG הוא מחיר המניה. מעל 1,800 דולר בבדיקה אחרונה!

לא בדקתי לעומק אבל חוץ מדומינו'ס פיצה (DPZ) במחיר של 540 דולר, אני די בטוח שאין מניה של רשת פאסט פוד ששווה יותר מ-300 דולר. קחו את מקדונלד'ס (MCD) למשל – מחיר שקרוב ל-250 דולר. יאם (YUM) – מחיר של 125 דולר. סטארבקס (SBUX)? מחיר של 125 דולר. אז נכון שמחיר המניה לא בהכרח משקף כמה החברה שווה אבל במקרה של צ'יפוטלה הוא בהחלט משקף את העובדה שהחברה מעולם לא ביצעה פיצול מניות ולכן המניה שלה כמעט ואינה נגישה למשקיעים קמעונאים, אלא אם כן יש להם הרבה כסף או שהם קונים חלקי מניות ברובינהוד. 

אז איך הפכה צ'יפוטלה לאחת מרשתות הפאסט פוד השוות ביותר בעולם, עם שווי של קרוב ל-52 מיליארד דולר?

סטיב אליס, מייסד צ'יפוטלה
סטיב אליס, מייסד צ'יפוטלה

כמו בסיפור של כל רשת מסעדות, הסיפור של צ'יפוטלה מתחיל בסניף הראשון שהוקם בדנוור בקולורדו בשנת 1993 על ידי סטיב אליס. השף מסן פרנסיסקו ראה כמה פופולריות המנות המקסיקניות שהכין במסעדה שבה עבד בקליפורניה, והחליט לקחת את הקונספט של בוריטו וטאקו לשלב הבא. הוא קיבל מאביו הלוואה של 85 אלף דולר ופתח את הסניף הראשון דווקא בקולורדו. האגדה מספרת שהוא ואביו חישבו כי הם יצטרכו למכור לפחות 107 בוריטו ביום כדי להיות ברייק איוון. פחות מחודש לאחר מכן, המסעדה הפכה כל כך פופולרית, שהצליחה למכור מעל 1,000 בוריטו ביום. 

אליס המשיך ופתח סניפים נוספים במדינת קולורדו באמצעות כספים שגרף מהמסעדה הראשונה ומהלוואה נוספת מאביו, שהפעם העניק לו 1.5 מיליון דולר כדי לתמוך במאמצי ההתרחבות של צ'יפוטלה. כמה כיף שיש לך אבא שיכול להשקיע בך כמות כזו של כסף. ב-1998 ההצלחה כבר עשתה הרבה כותרות וענקית הפאסט פוד מקדונלד'ס (MCD) הפכה לבעלת מניות בחברה עם השקעה של כמה מיליוני דולרים. בין השנים 1998 עד 2006 תמכה MCD בצמיחה היפה של צ'יפוטלה ומ-16 סניפים טרום מקדונלד'ס הגיעה הרשת לכמות של יותר מ-500 סניפים. ב-2006 החליטה מקדונלד'ס לעשות אקזיט על השקעתה בצ'יפוטלה והחברה ניגשה ל-IPO מוצלח במיוחד כשביום המסחר הראשון זינקה המניה ביותר מ-100%, הפתיחה הטובה ביותר של רשת מסעדות אי פעם. 

פאסט פורוורד ל-2021: צ'יפוטלה מפעילה היום יותר מ-2,700 סניפים בארה"ב, בריטניה, קנדה, גרמניה וצרפת ומעסיקה קרוב ל-45 אלף עובדים. לא רע בכלל עבור רשת שהחלה מ-16 סניפים במדינת קולורדו היפהפיה. 

בריאן ניקול, מנכ"ל צ'יפוטלה
בריאן ניקול, מנכ"ל צ'יפוטלה

למרות משברים קשים: CMG רשמה תשואה של 445% בעשור

לצד הסיפור המוצלח שלה, צ'יפוטלה התמודדה עם לא מעט משברים מאז הקמתה. ב-2008 נדבקו 22 סועדים בצהבת נגיפית מסוג A אחרי שסעדו בסניף של צ'יפוטלה בסן דייגו. זה היה אירוע ראשון בסדרת אירועי הדבקות והרעלות מזון בסניפי הרשת לאורך השנים. ב-2008 חלו בהרעלת מזון יותר מ-400 סועדים שביקרו במסעדת החברה בקנט באוהיו.

האירועים הללו היו קטנים ונקודתיים אבל ב-2015 כבר התמודדה החברה עם משבר רציני מאוד. בין החודשים יולי לדצמבר אירעו בסניפי החברה לא פחות מחמש התפרצויות של הרעלות מזון מסוג אי. קולי, נורווירוס וסלמונלה. עשרות סועדים שסעדו בסניפי הרשת במקומות שונים בארה"ב לקו בהרעלות מזון שלמזלה של החברה לא הסתיימו ולו במקרה מוות אחד. 

בפברואר 2016 סגרה צ'יפוטלה את כל סניפיה בארה"ב לכמה שעות על מנת להדריך את העובדים על כמה חשוב לשטוף ידיים כל רבע שעה, לשים את הירקות במים רותחים למספר שניות כדי להרוג את החיידקים ולטפל בצורה היגיינית בהכנה ובהגשה של המנות ובסופו של דבר גם מניתה ראש חדש לתחום בטיחות המזון ברשת. על מנת לשקם את המוניטין שנפגע קשות יצאה צ'יפוטלה במבצעים חסרי תקדים, ארוחות חינם והטבות נוספות ללקוחות קבועים. כנראה שהאהבה הגדולה של סועדים אמריקאים לרשת צ'יפוטלה ניצחה את המשברים וברבעון הראשון של 2017 נרשמה כבר עלייה חדה במכירות סניפים זהים.

לטעמי, אחרי שבדקתי לפחות ארבע רשתות מזון פאסט פוד מקסיקניות בארה"ב (טאקו בל, קיודובה, באג'ה פרש וצ'יפוטלה), אני אישית מעדיף את צ'יפוטלה. לא יודע להסביר למה אבל המנות שלהם הרבה יותר טעימות משל המתחרות. טאקו עוף או חזיר, עם שליכטה של שעועית חומה, חסה, עגבניה, בצל וקצת יוגורט מלמעלה, זה אחד הביסים הטעימים שאכלתי במסעדת פאסט פוד. 

אחרי שהמניה ירדה לשפל של 255 דולר בשנת 2018 היא פשוט לא מפסיקה לטפס, גרף צ'יפוטלה
אחרי שהמניה ירדה לשפל של 255 דולר בשנת 2018 היא פשוט לא מפסיקה לטפס, גרף צ'יפוטלה

הקהל המשיך להצביע ברגליים ואחרי שהמניה ירדה לשפל של 255 דולר בשנת 2018 היא פשוט לא מפסיקה לטפס, כשחצתה כבר את קו ה-1,800 דולר במהלך השבוע החולף אחרי עוד דו"ח רבעוני מרשים. מהכנסות של 3.9 מיליארד דולר ב-2016, טיפסו הכנסות צ'יפוטלה ל-4.86 מיליארד דולר ב-2018 והשנה היא צפויה לסגור על הכנסות של 7.5 מיליארד דולר. למרות חולשה זמנית עם התפרצות הקורונה, צ'יפוטלה הייתה אחת מרשתות הפאסט פוד שהגיבו במהירות למצב, השקיעה הון עתק בהתאמה לשירות משלוחים והזמנות מקוונות באפליקציה, בשירותי המשלוחים השונים וכן בשיפור השירות לאיסוף עצמי, והשנה כבר צפויה החברה להציג רווח שיא שנתי ברמה של 25.48 דולר למניה. 

למרות המשברים הקשים, הרעלות המזון וגם תקריות זליגת מידע של לקוחות בשנים 2004 ו-2017, רשמה מניית CMG תשואה של 445% בעשור החולף. אני מרגיש שאני חוזר על עצמי, אבל אם אין לכם שום מושג בשוק ההון ואתם רוצים להשקיע במניות בכל זאת, פשוט תקנו מניות של חברות שאתם משתמשים בשירותים או במוצרים שלהם או כמוני במקרה של צ'יפוטלה: אוכלים בקביעות בסניפים שלה. לטעמי צ'יפוטלה היא רשת הפאסט פוד הטובה מכולן ואני מעדיף אותה על הפייבוריטיות האחרות שלי, כולל בורגר קינג, שייק שאק, דומינו'ס פיצה, או KFC. בתפיסה שלי המוצרים שלה גם בריאים יותר ומופחתי שומן מהאחרים. 

מה שכן, הייתי רוצה לראות את החברה מבצעת ספליט במניה כדי להנגיש אותה למשקיעים קטנים יותר. כשזה יקרה אני אשמח לרכוש כמות מניות יפה ולרכב על הבוריטו כל הדרך לשקיעה.    

למידע נוסף על צ'יפוטלה מקסיקן גריל

 אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

 

תמיד חלמת לסחור בשוק ההון אבל פחדת להפסיד את הכסף? זה לגמרי מובן!

מרבית האוכלוסיה לא משקיעה וסוחרת באופן פעיל בשוק ההון בגלל שאיפות שקשורות ליציבות ופחד מלהפסיד. 

אבל יש 2 עובדות שאפשר לפספס כאן. 

1. כיום הדרך הכמעט יחידה שמפרידה בינך לבין האפשרות להתעשר היא כשכסף עובד בשבילך. ושוק ההון הוא אחלה מקום להתחיל ממנו.
2. אפשר לסחור ולהשקיע בטוח, אבל בשביל זה צריך לדעת קצת יותר ממה שאתה יודע עכשיו על שוק ההון.

בשביל זה עשינו תוכנית הכשרה למסחר בשוק ההון שממש כדאי לך להכיר. 

רוצה לבדוק את התאמתך לתוכנית שנותנת תיק מסחר התחלתי אמיתי לסחור בו?

לחץ למטה כדי למלא שאלון התאמה לתוכנית

מומלצים עבורך
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן