+BigShot מופעל להתנתק?

אחרי הפיאסקו של דידי גלובל: האם להמשיך להשקיע במניות סיניות?

הרגולציה בסין "נכנסה" בחברת הרכיבה השיתופית וגרמה לצניחה במניותיה. זאת בהמשך להתקפה החזיתית על ג'ק מא ועליבאבא. האם הגיע הזמן לוותר על החשיפה לחברות הסיניות?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
צ'נג ויי, מנכ"ל ומייסד דידי גלובל
צ'נג ויי, מנכ"ל ומייסד דידי גלובל

תוכן עניינים

סין היא מדינה מוזרה. על פניו מדובר בשלטון קומוניסטי אבל מביקור חד פעמי שעשיתי בארץ המלוכסנים אני יכול לספר לכם שהיא מתנהלת כמדינה קפיטליסטית לכל דבר. כנראה שהדרך היחידה לנהל 1.4 מיליארד אנשים היא באמצעות משטר אוטוריטרי שמספק לאזרח מספיק חופש מצד אחד אבל יודע לפקח עליו סטייל "האח הגדול" מצד שני. קחו לדוגמה את התפרצות הקורונה במדינה. כמובן שרב הנסתר על הגלוי אבל לפי השמועות, מהרגע שהוחלט על סגר במחוז הונאן, הצבא המקומי נכנס לאזור ומנע מאזרחים לצאת מהבתים עד שההתפרצות נעצרה. שם לא משחקים משחקים ומי שרוצה להפר בידוד יכול לסיים את חייו עם כדור בראש. 

ברמה העסקית, אזרחים בסין יכולים לצבור הון, אבל ברגע שהם מתחילים לקרוא תיגר או לבקר את המשטר, הם עשויים להיעלם מעל פני האדמה בלי להשאיר זכר. ע"ע מייסד עליבאבא (BABA) ג'ק מא שפשוט נעלם מעיני הציבור מאז ביקר את השלטון זמן קצר לפני ההנפקה של אנט גרופ במהלך לא ממש PC מצידו. השלטונות לבסוף קנסו את עליבאבא בסכום של כ-3 מיליארד דולר אבל ההנפקה של אנט נדחתה למועד לא ידוע עד שתעמוד בתקנות שהכריז עליהם הרגולטור. 

למרות שבשני העשורים האחרונים צמחו בסין חברות טכנולוגיה ענקיות כמו סינה, סוהו, עליבאבא, באידו (BIDU), טנסנט ואחרות, נראה שהממשל החליט לעשות סוף לחגיגה אחרי שהבין שצברו כוח גדול מדי שעשוי לערער על ההגמוניה השלטונית הסמי-דיקטטורית. אין בעיה שיזמים יעשו כסף, אבל שיזכרו תמיד מי הבוס במדינת הענק.

ועכשיו לפיאסקו הנוכחי: ההתקפה החזיתית של סין על דידי גלובל (DIDI) פחות מיומיים אחרי שהונפקה לציבור בארה"ב.  

ג'ק מא, מנכ"ל עליבאבא. נעלם מעיני הציבור מאז ביקר את השלטון זמן קצר לפני ההנפקה של אנט גרופ
ג'ק מא, מנכ"ל עליבאבא. נעלם מעיני הציבור מאז ביקר את השלטון זמן קצר לפני ההנפקה של אנט גרופ

דידי גלובל (DIDI) – "האובר" של סין 

חברת דידי גלובל מוגדרת כ-"אובר" של סין וזאת על סמך תחום פעילותה העיקרי: שירות רכיבה משותפת. הסיבה היותר ספציפית היא שדידי גלובל קנתה את החטיבה הסינית של אובר (UBER). החברה האמריקאית גם מחזיקה במניות דידי גלובל יחד עם סופטבנק היפנית וטנסנט הסינית.  

דידי גלובל מציעה את השירות שלה בעיקר בסין, אבל גם בברזיל, במקסיקו, וצפויה להיכנס לשווקים נוספים ברחבי העולם. דידי גלובל מספקת גם שירותי ליסינג של רכבים, שירותי תדלוק, תחזוקה ותיקונים עבור הנהגים שמתפעלים את צי הרכיבה השיתופית המפלצתיים שלה. היא גם משכירה רכבים חשמליים וקטנועים חשמליים ומספקת שירותי משלוחים ממסעדות ופתרונות מימון התומכים בצירוף נהגים נוספים לשירות. 

נכון לנתונים המעודכנים לחודש מאי 2021, לדידי גלובל היו 62 מיליון משתמשים חודשיים פעילים (MAU). זאת לעומת כמות של בין 90 ל-100 מיליון משתמשים חודשיים באובר, כשהמספר ירד בתקופת הקורונה וטרם התייצב. 

דידי גלובל ביצעה הנפקה ראשונה לציבור בשבוע האחרון של חודש יוני, בשבוע ההנפקות הגדול ביותר מאז שנת 2006. דידי גייסה כ-4.4 מיליארד דולר לפי שווי של  73 מיליארד דולר על בסיס דילול מלא וזאת לפני אופציה למכירת מניות נוספות לחתמים במקרה של ביקושי יתר. 

אחד הדברים החשובים להבין כשרוכשים מניות של חברות זרות הנסחרות בארה"ב, הוא שברוב המקרים מדובר ב-ADR, או תעודות פיקדון אמריקאיות. אלו הן תעודות שמספקות את הזכות לבעלות על מניות של החברות הזרות, ומונפקות על ידי מוסדות פיננסיים אמריקאים. לא ניכנס להסברים מסובכים מדי (תוכלו לקרוא יותר כאן), אבל המשמעות היא שמי שרוכש את ה-ADR עלול למצוא את עצמו עם מכשיר פיננסי חסר ערך במקרה ש-SHIT IS GOING DOWN. 

תחת משטר האימה הסיני

אז אחרי שסין איפשרה לדידי גלובל לבצע את ה-IPO ולהתחיל להיסחר בניו יורק, המניה דשדשה ביום הראשון למסחר אבל אז נסקה בחדות ביום השני כשהיא מתחילה למשוך קונים מתעניינים (אני למשל) שהסתכלו על המחיר, 14 דולר, וחשבו לעצמם: "וואלה זה מחיר ממש זול למניה של אובר הסינית!". 

אחרי היומיים הראשונים יצאנו לוויקנד ארוך לכבוד יום העצמאות האמריקאי שחל ב-4 ביולי, אבל בתזמון שהיה מתוכנן לחלוטין כנראה, הממשל הסיני חירב את החג והודיע לדידי שאסור לה לגייס משתמשים חדשים, תוך שהוא מורה לחנויות האפליקציות להסיר את האפליקציה מהשירותים שלהן. הסיבה הרשמית: החברה אספה נתוני משתמשים בצורה לא הולמת ובנוסף לא שמרה עליהם כמו שצריך (כלומר, הם פרוצים, כלומר ה-CIA האמריקאי יכול לגנוב את הנתונים ולעשות איתם מה בדיוק?). הסיבה הלא רשמית: תצוגת כוח נוספת של המשטר הטוטליטרי בראשות שי ג'ינפינג ששואף להיות המאו טסה טונג של העידן המודרני – האל הכול יכול ששומר על סין מהאימפריאליזם המערבי. 

שי ג'ינפינג, נשיא הרפובליקה הסינית
שי ג'ינפינג, נשיא הרפובליקה העממית של סין

כשהמסחר נפתח ביום שלישי בשבוע שעבר, מניות דידי גלובל צנחו ב-25% לפני שתיקנו מעט אבל גם ביום רביעי וחמישי נרשמו ירידות שערים נוספות שהביאו את המניה למחיר שפל שאחרי ההנפקה, ברמה של 11 דולר. זאת לפני התאוששות שנרשמה ביום שישי, בו סגרה המניה מעט מעל 12 דולר, ב-15% פחות ממחיר ההנפקה. נראה שהדימום נפסק, לפחות בשלב זה. מעניין לציין כי מדובר בפיאסקו השני שבו מעורבת סופטבנק כבעלת מניות אחרי הפסד של מיליארדי דולרים מההשקעה הכושלת ב-WEWORK.

בנק אוף אמריקה מיהר לציין כי מניות שלושת הענקיות הסיניות באידו (BIDU), עליבאבא (BABA) וטנסנט נגעו במחירי שפל של 12 חודשים בתגובה להתפתחויות האחרונות. 

מה עושים עם דידי גלובל עכשיו?

השאלה הגדולה ביותר לטעמי היא לא מה עושים עם דידי גלובל עכשיו (אני ממשיך להחזיק ללונג. מקסימום הלך הכסף), אלא האם עדיין ניתן להשקיע במניות של חברות סיניות שנסחרות בוול סטריט?

כפי שציינתי קודם, ההשקעה ב-ADR משמעותה שבמידה והדברים יתבלגנו, למשל מלחמת חורמה פיננסית בין סין לארה"ב, הגישה למניות עצמן יכולה להיחסם כי לא מדובר בהחזקה ישירה של המניות. כפי שראינו במקרה של עליבאבא ואנט גרופ, הרגולטור בסין יכול להתעורר על צד שמאל ולהחליט שהוא מוחק מיליארדים בשווי שוק כי מישהו אמר עליו משהו שלא מצא חן בעיניו.

מעבר לפחד מפני הרגולציה, יש בעיה נוספת בחברות סיניות. הן שקרניות מדופלמות וקשה מאוד לסמוך על אמינות הדיווחים שלהן. אף אחד לא יכול באמת לדעת האם יש אמת מאחורי המספרים הפיננסיים שהחברות מנפקות. המקרה המפורסם ביותר מהשנים האחרונות הוא הנסיקה וההתרסקות של רשת בתי הקפה לאקין, ה-"סטארבקס" של סין. אחרי שהשלימה הנפקה ראשונה לציבור ונסקה יפה בחודשים הראשונים, הסתבר שכל המספרים שפרסמה החברה מנופחים לחלוטין. לאקין קפה נמחקה מהמסחר לא לפני ששרפה למשקיעים את כל השקעתם. 

תגידו – זה לא אופייני רק לחברות סיניות. גם חברות אמריקאיות שקרו בעבר (שערוריית אנרון, הנפילה של וורלדקום). זה נכון, אבל השקיפות בחברות האמריקאיות הרבה יותר טובה מזו של החברות הסיניות. האחרונות משווקות למשקיעים האמריקאים כ-XXX (השלימו את החסר: אובר, פייסבוק, יו-טיוב) של סין, אבל מי יודע לעשות את הבדיקות ואת המחקרים שלו כדי לוודא שמדובר באמת בפרסום? לסיכומו של עניין, אחרי המקרים האחרונים של דידי גלובל ועליבאבא, אני אמשיך להחזיק במניות של שתי החברות אבל מרגע זה ואילך אני לא מתקרב יותר למניות של חברות סיניות. יש מספיק הזדמנויות בשוק הגדול בעולם. 

לעומת זאת נראה שמה שקרה עם דידי לא ממש הזיז למשקיעים שהטיסו את מניות חברת ההלוואות סנטאג' (SNTG) ב-600% ביום שישי אחרי ה-IPO, או את אלו של פופ קאלצ'ר גרופ (CPOP) ב-900% ביום המסחר הראשון שלהן. 

כשהגברת השמנה תשיר, החגיגה הסינית תגיע לסיומה. ראו הוזהרתם!

למידע נוסף על דידי גלובל

 אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

תמיד חלמת לסחור בשוק ההון אבל פחדת להפסיד את הכסף? זה לגמרי מובן!

מרבית האוכלוסיה לא משקיעה וסוחרת באופן פעיל בשוק ההון בגלל שאיפות שקשורות ליציבות ופחד מלהפסיד. 

אבל יש 2 עובדות שאפשר לפספס כאן. 

1. כיום הדרך הכמעט יחידה שמפרידה בינך לבין האפשרות להתעשר היא כשכסף עובד בשבילך. ושוק ההון הוא אחלה מקום להתחיל ממנו.
2. אפשר לסחור ולהשקיע בטוח, אבל בשביל זה צריך לדעת קצת יותר ממה שאתה יודע עכשיו על שוק ההון.

בשביל זה עשינו תוכנית הכשרה למסחר בשוק ההון שממש כדאי לך להכיר. 

רוצה לבדוק את התאמתך לתוכנית שנותנת תיק מסחר התחלתי אמיתי לסחור בו?

לחץ למטה כדי למלא שאלון התאמה לתוכנית

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
איפה וורן באפט משקיע אתת כספו

וורן באפט: "אלו 3 המניות שלי"

האם שלושת האחזקות הגדולות ביותר בתיק ההשקעות של באפט יכולות ללמד אותנו כיצד להגיע ליעדים הפיננסיים שלנו?

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן