+BigShot מופעל להתנתק?

הריבאונד שראינו אחרי הודעת האינפלציה, הסיבות והמשמעויות

מייד לאחר פרסום נתוני האינפלציה ביום חמישי, המדדים התהפכו באותה מהירות שבה צנחו וסגרו את היום גבוה ב-5% מהשפל. הנה למה...

שתף כתבה

היפוך במדדים לאחר הודעת האינפלציה
היפוך במדדים לאחר הודעת האינפלציה

תוכן עניינים

אין אחד שלא היה עד למכירות החדות מייד לאחר שדוח האינפלציה מיום חמישי פורסם. אבל דיי מהר קרה משהו מעניין: המדדים התהפכו באותה מהירות וסגרו את היום גבוה ב-5% מהשפל.

אז בואו נרד לעומק העניין ונעבור על הגורמים העיקריים שיכולים להסביר בצורה הטובה ביותר את הריברסל שהיינו עדים לו, וגם ננסה להבין האם משהו בסביבה הכלכלית השתנה פתאום לטובה.

מהם הגורמים העיקריים להיפוך החד שראינו?

ראשית, נוצר מצב של כיסוי שורטים: המשקיעים כבר ציפו שהמניות ירדו אם נתוני האינפלציה ינחתו אלינו גבוה מהצפוי, והם גידרו עבור הסיכון הזה על ידי רכישת אופציות מכר ומניות שורט. אז לאחר שהצניחה של האינפלציה למעשה דחפה את המניות עמוק למטה בכמעט 3%, רבים התחילו לגבות את הרווח מהגידור שלהם. כיסוי השורטים האלה, כלומר, כאשר שורטיסטים הופכים לקונים על ידי סגירת הפוזיציות שלהם, זה כמובן דוחף את המחירים למעלה, ולוחץ על שורטיסטים אחרים לכסות גם את הפוזיציות שלהם. ועל ידי כך זה דחף את המחירים אפילו גבוה עוד יותר.

בנוסף, זה לא עזר שאנחנו ברבעון האחרון של השנה: מנהלי קרנות שעלו השנה ירצו לממש כל רווח שהם הרוויחו, ומי שכבר נמצא ברמות הנמוכות לא מוכן להתחיל לעשות שורט ברמות האלה.

תנועת ה-SPY לאחר פרסום נתוני האינפלציה, גרף 5 דקות מאת TradingView
תנועת ה-SPY לאחר פרסום נתוני האינפלציה, גרף 5 דקות מאת TradingView

שנית, קנייה של סוחרים טכניים: המניות ירדו בכ-50% מהעלייה שראינו אחרי מגיפת הקוביד, שאולי רבים מהסוחרים הטכניים ראו כרמת תמיכה חזקה. ואם צ'ארטיסטים/גרפיסטים אכן ניצלו את ההזדמנות לקנות מניות ברמות האלה, זה יכול להסביר חלק מהריבאונד החד שנצפה.

קנייה על בסיס אסטרטגיות מבוססות כללים: שפע של עסקאות נעשות על בסיס אלגוריתמים בימינו, וחלק גדול מהיקפי השוק מונעים אך ורק על ידי קרנות הנשענות לחלוטין על כל מיני תנאים וכללים שנקבעו מראש. ולמרות שקשה לדעת בדיוק כיצד העסקאות הללו תרמו לפעולה של יום חמישי, סביר להניח שהם החמירו את המהלכים.

גורמים פונדמנטליים: הרווחים היו טובים מהצפוי ביום חמישי (למשל, פפסיקו), וכמו כן, השמועות על כך שממשלת בריטניה עשויה לעשות פרסה על תוכניות המס שלה עזרו כנראה לשכנע משקיעים לקנות את הירידה הזאת.

מעבר לכך, המשקיעים לגמרי עשויים גם לחשוב שני צעדים קדימה: האינפלציה היא הרי אינדיקטור מפגר, והיא אמורה לרדת בסופו של דבר עם האטה בצמיחה. ועכשיו, כשהשווקים מתמחרים אינפלציה גבוהה יותר לטווח ארוך יותר, ואמרנו שהאינדיקטור נמצא בפיגור, יתכן והמשקיעים נמשכים למסחר סיכון-סיכוי שמהמר על ירידה באינפלציה ופיבוט של הפדרל ריזרב.

בנוסף, למרות שנתון האינפלציה היה גרוע, פרסום הנתון הגרוע הזה לפחות הקל על המצב בו היינו, של חוסר ודאות גובר. נוסיף לכך את העובדה שהיומן הכלכלי נראה דליל יחסית לשבועיים הקרובים, כלומר, אין פרסום אירועים משמעותיים, אז ייתכן שחלק מהסוחרים התחילו להמר שהמסלול פתוח לעלייה של המניות גבוה יותר.

אז… מה מהנ"ל בעצם גרם לראלי התוך יומי הזה?

אף אחד לא באמת יודע, זו האמת. וכל מי שמתיימר לדעת פשוט מתהדר בדעה נחרצת  ולא בעובדה. ההסבר הסביר ביותר הוא שכל הגורמים שהוזכרו ועוד אחרים שאולי לא נמצאים בטווח ראייתנו, שיחקו חלק בפעולת המחיר הקיצוני.

אחרי הכל, יש נתונים שתומכים בכל אחד מהדברים הנ"ל. ראינו ריבאונד מסיבי בווליום ושינוי בפוזיציות, מה שמסמן שסביר להניח שכיסוי שורטים שיחק תפקיד משמעותי. אבל ראינו גם שסלים של המניות הנפוצות ביותר בשורט נשארו ברובם בקנה אחד עם השוק הרחב יותר, בעוד שמניות הערך והדיבידנד עמדו בביצועים טובים יותר ממניות אחרות.

נוסף על כך, גם נכסים אחרים כמו זהב ואיגרות חוב רשמו היפוך כבד. כל זה מצביע על כך שגורמים פונדמנטליים ופחות טכניים עמדו כנראה מאחורי הרבה מהדרמה של תנועת השוק ביום חמישי.

האם משהו השתנה מהותית במצב הכולל?

השאלה החשובה ביותר היא לא מה גרם למהפך, אלא האם משהו השתנה מהותית בסביבה הכלכלית. התשובה הקצרה היא כנראה: לא. אינפלציית הליבה לוהטת מתמיד, הכלכלה נמצאת בהאטה, והפדרל ריזרב מוכן לפעול בכל הכוח כדי להשתלט ולרסן את האינפלציה שלדבריו, נמצא בעדיפות עליונה.

רמת האינפלציה בארצות הברית 8.2% USIRYY גרף מאת TradingView
רמת האינפלציה בארצות הברית 8.2% USIRYY גרף מאת TradingView

הפד אולי מכוון את העלאות הריבית שלו למיתון האינפלציה, אבל נראה שהדבר היחיד שהוא פוגע בו כרגע הוא הכלכלה: לאחר העלאת הריבית חמש פעמים השנה, ההפצצה המשולבת של שלוש נקודות האחוז השאירה את השווקים עם מלא חורים יותר מאשר גבינה שוויצרית, בעוד שהאינפלציה נותרה ללא פגע יחסית.

אמנם האינפלציה ירדה בתחומים כמו אנרגיה וכלי רכב משומשים, אבל המחיר הכולל של סחורות ושירותים עלה ב-0.4% בין אוגוסט לספטמבר, כפול ממה שציפו הכלכלנים של 0.2% ועלייה של 8.2% בספטמבר בשנה שעברה.

אז אם כבר, אפשר אפילו לומר שהנסיבות למעשה רק הופכות להיות חמורות יותר. שימו לב, מחירי האנרגיה אולי ירדו בחודש שעבר, אבל זה לא אומר שלמשקי הבית יהיה קל בהשוואה לחורפים הקודמים.

למעשה, מינהל מידע האנרגיה מעריך כי מחירים גבוהים יותר וחורף קר במיוחד יביאו את חשבונות האנרגיה הביתיים לשמיים. המינהל צופה שאנשים שמחממים את בתיהם בגז טבעי, ומדובר ביותר ממחצית ממשקי הבית בארה"ב, ישלמו החורף 28% יותר מאשר בחורף קודם, ואילו שמשקי בית שמסתמכים על חשמל יראו עלייה של 10%.

לסיום, למי שכבר פתח את השמפניה, אולי לא כדאי למהר ולהניח שראלי כמו זה שראינו מהווה סימן כלשהו לכך שהסביבה הכללית השתפרה: משום שלמרבה הצער, כל הסיכונים עדיין נמצאים ממש כאן.

הנ"ל מהווה סקירה על הסיבות האפשריות לתנועת המחיר החדה שנצפתה בשווקים לאחר פרסום  נתוני האינפלציה האחרון והמשמעויות לעתיד הקרוב על בסיס נתוני מאקרו. יתכן שמסיבות שונות, הדברים יבואו לידי ביטוי באופן שונה ואחר מהמתואר בכתבה. ככלל, חובה על הקורא לעקוב אחר השווקים והעדכונים השוטפים, לנקוט בגישה ביקורתית ולעשות מחקר עצמאי בהתייחס לרעיונות ההשקעה המוזכרים בכתבה שכן, דבר אינו בבחינת המלצה לפעולה כלשהי.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן