+BigShot מופעל להתנתק?

ה-OECD והבנק העולמי רוצים שתדעו שכן, המצב דיי עגום

לא אחד, אלא שני ארגונים כלכליים בין-ממשלתיים גדולים קיצצו השבוע את התחזיות שלהם לצמיחה הכלכלית העולמית

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
ה-OECD קיצץ השבוע את התחזיות שלו לצמיחה הכלכלית עולמית
ה-OECD קיצץ השבוע את התחזיות שלו לצמיחה הכלכלית עולמית

תוכן עניינים

לא אחד, אלא שני ארגונים כלכליים בין-ממשלתיים גדולים קיצצו השבוע את התחזיות שלהם לצמיחה הכלכלית עולמית. מה זה אומר?

כבר לפני חצי שנה ה-OECD והבנק העולמי לא בדיוק היו ב"מצב רוח טוב" כשהם נתנו בינואר ודצמבר את התחזיות שלהם לשנת 2022.

בזמנו הזהירו אותנו מפני וירוס האומיקרון שעלול לגרום להאטה עולמית חמורה, יגביר את המחסור, יגביר את האינפלציה, או אפילו יאלץ לחזור לשלב המוקדם ביותר של המגיפה. בנוסף, התחזית חזתה לפני חצי שנה צמיחה עולמית של התמ"ג ב-4.5% ב-2022, לפני שהיא תחזור ל-3.2% ב-2023, קרוב לשיעורים שלפני המגיפה.

ובכן, מובן מאליו שהרבה קרה מאז. הנה תקציר למקרה שירדת אופליין לכמה זמן: מלחמת אוקראינה העלתה את מחירי האנרגיה והמזון ברחבי העולם, בעוד שמדיניות האפס-קוביד של סין שיבשה את הסחר הבינלאומי. אז דיי ברור שהדברים הולכים רק בכיוון אחד:

ה-OECD הוריד כעת את התחזית הכלכלית העולמית שלו מ-4.5% ל-3%, הורדה של 1.5 נקודת אחוז מהתחזית שניתנה בדצמבר. ואילו הבנק העולמי הוריד את התחזית מ-4.1% של חודש ינואר ל-2.9%, כאשר ה-OECD כמעט הכפיל את תחזית האינפלציה שלו למדינות החברות בו ב-2022.

לפלישה של רוסיה לאוקראינה יש השלכות עצומות על הכלכלה העולמית, אבל מדיניות האפס-קוביד של סין, אסטרטגיה שבה משתמשת בייג'ינג כדי לשלוט בנגיף עם סגרים קפדניים, היא גם אחראית במידה רבה למצב הצמיחה העולמית בהתחשב בחשיבותה של המדינה בשרשרות האספקה הבינלאומיות והצריכה הכוללת.

הערכות צמיחה כלכלית עולמית מקור World Bank
הערכות צמיחה כלכלית עולמית מקור World Bank

מה לגבי תחזית לסטגפלציה?

אז הבנק העולמי אמר ביום שלישי כי הסיכונים לסטגפלציה פוטנציאלית גדלים והזהיר כי הדבר יקשה עוד יותר על חייהם של אלה החיים בכלכלות עם הכנסה בינונית ונמוכה. למרות זאת, מתיאס קורמן, מזכ"ל ה-OECD, אמר כי למרות הסביבה הכלכלית הקשה, לא סביר שהכלכלה העולמית הולכת לקראת תקופה של סטגפלציה שבה כלכלה רואה אינפלציה גבוהה ואבטלה גבוהה לצד ביקוש נמוך כפי שהיה בשנות ה-70.

נראה שלמרות שרבים רואים כמה הקבלות עם המשבר של שנות ה-70, הם לא משתמשים במונח סטגפלציה, ולא מאמינים שזה המונח הנכון לתאר את מה שאנחנו רואים בכלכלה העולמית עכשיו.

בעיקרון רוב המדינות עברו ארבעה רבעונים של צמיחה חזקה מאוד, וכן יש לנו אינפלציה גבוהה, והציפיה היא שהאינפלציה המוגברת תימשך זמן רב יותר, אך עדיין מצפים שהיא תרד לאורך המחצית השנייה של שנת 2022 עד סוף 2023 .

אך יש מי שנמצא בבעיה קשה יותר מהאחרים

באשר לשנה הבאה, ה-OECD צופה שהכלכלה העולמית תצמח רק ב-2.8%. אבל התחזית שלו למדינה מזויימת אחת היא חמורה במיוחד:

הארגון לא חושב שכלכלת בריטניה תצמח בכלל. ההערכה היא שהאינפלציה בבריטניה תמשיך לעלות ולהגיע לשיא של למעלה מ-10% בסוף שנת 2022 וזאת עקב מחסור מתמשך בעבודה ובאספקה ומחירי האנרגיה הגבוהים, לפני שתרד בהדרגה לרמה של 4.7% עד סוף שנת 2023.

שיעור האינפלציה של בריטניה גבוה יותר מרוב הכלכלות המתקדמות האחרות, כלומר היא תצטרך להעלות את הריבית מהר יותר כדי לשמור על המחירים בשליטה. גם העלאת הריבית וגם העלאת המיסים, שניהם באופן טבעי יפחיתו את ההוצאות של הבריטים, מה שעלול בסבירות מאד גבוהה לפגוע בצמיחה של בריטניה. למעשה, רק רוסיה, שעוברות עליה סנקציות משמעותיות צפויה לתפקד גרוע יותר בקרב ה-G20.

אם כן, תחזית ה-OECD היא שכלכלת בריטניה תרשום צמיחה של 3.6 אחוזים בשנת 2022, אם כי חלק ניכר מזה משקף התאוששות מנגיף הקורונה בסוף השנה שעברה. אבל כאמור, הצמיחה הזו ככל הנראה תרד לאפס בשנה הבאה על רקע לחצים רבים יותר על משקי הבית. האינפלציה תישאר גבוהה והכלכלה שלה תהיה בקפאון בשנת 2023 עקב ירידה בביקוש.

הערכות תוצר מקומי גולמי שנתי ל-2022 מקור OECD Economic Outlook
הערכות תוצר מקומי גולמי שנתי ל-2022 מקור OECD Economic Outlook

זה יכול להיות גרוע יותר…

ה-OECD אמנם אמר שיש יותר סיכוי (וגם כנראה תקווה) שלא נראה סטגפלציה – השילוב של אינפלציה גבוהה, צמיחה נמוכה בקנה מידה שראינו בשנות ה-70, כאשר עלייה במחיר הנפט הובילה למחירים גבוהים ולאבטלה חמורה.

הוא ציין שמה שמניע כיום כלכלות מפותחות הם שירותים יותר מאשר אנרגיה כפי שהיה בעבר, בעוד שהבנקים המרכזיים כיום עצמאיים ברובם ויש להם חופש גדול יותר בקבלת החלטות קשות כדי להתמודד עם האינפלציה.

ישנם הבדלים חשובים נוספים בין המצב הנוכחי לשנות ה-70. ראשית, לפחות נכון לעכשיו, עוצמת הזינוק במחירי הסחורות הייתה קטנה יותר מאשר בשנות ה-70. מחירי הנפט הכפילו עצמם פי ארבע בשנים 1973-74 והוכפלו ב-1979-80. השילוב של אינפלציה גבוהה עם צמיחה כלכלית חלשה, כתוצאה מזעזועים בהיצע למעשה הולידה "סטגפלציה". לעומת זאת כיום, מחירי הנפט במונחים ריאליים הם עדיין רק כשני שלישים מאלה של 1980 או 2008.

שנית, בשנות ה-70, במקום התמקדות מרכזית באינפלציה, הבנקים המרכזיים שילבו יעדים נוספים למשל יעדים עבור תפוקה תעסוקה, יציבות מחירים. מדיניות זו הביאה לתקופה של עשורים רבים של עלייה באינפלציה. האינפלציה התחילה את שנות ה-60 בשפל של 1.5% והגיעה לשיא ב-14% ב-1980.

USIRYY אינפלציה בין השנים 1960-2022 מקור TradingView
USIRYY אינפלציה בין השנים 1960-2022 מקור TradingView

יש לציין שבנוסף, כיום, לבנקים מרכזיים בכלכלות מתקדמות יש מנדטים ברורים ליציבות מחירים, המתבטאים כיעד אינפלציה מפורש. הם אימצו נהלים שקופים, הם מכריזים ומנמקים את הגדרות הריבית שלהם. ובמהלך שלושת העשורים האחרונים, יש להם רקורד אמין של השגת יעדי האינפלציה שלהם.

הנ"ל מהווה סקירה אינפורמטיבית על המצב הכלכלי הנכחי בעולם על פי דיווחי ארגון ה OECD והבנק העולמי ואינו בבחינת דעה אישית של הכותבת. מוצגים תרחישים אפשריים שיתכן ולא יבואו לידי ביטוי בדיוק כפי שההערכות מציעות. כמו כן, אין באמור כל המלצה לקניה/מכירה/החזקה של נכסים כלשהם כתוצאה מההערכות המתוארות בכתבה. ככלל, תמיד עליכם לעשות מחקר מעמיק עצמאי כדי לקבל החלטות מושכלות ומבוססות.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן