+BigShot מופעל להתנתק?

וול סטריט ואומיקרון: מה בעצם קורה פה?

הסוחרים האנושיים בילו את חג ההודיה בבית והרובוטים הצניחו את השוק ביום שישי. ביום שני חזרנו לעסקים כרגיל עם עליות שערים יפות, אז האם הוריאנט החדש יוביל לתיקון המתבקש או שהשוק ימשיך לטפס?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
סטפן בנסל, מנכ"ל מודרנה
סטפן בנסל, מנכ"ל מודרנה

תוכן עניינים

תקציר אירועי סוף השבוע למי שטמן את ראשו בחול, היה עסוק ברכישות אינסופיות בבלאק פריידיי או בחיפוש מבצעי קניות מהסוג שהפאפטס אוהבים בסייבר מאנדיי. אז מסתבר שעכשיו מצמידים לוריאנטים של קורונה שמות של מטבעות קריפטו. אומיקרון. מטבע קריפטו חדש שעשוי לאיים על השיבה אינו כ-MEME הגדול הבא. או שלא. מדובר כמובן בשם שהצמידו לוריאנט הקורונה החדש שהתגלה באפריקה והוא מייצג את האות ה-15 באלפבית היווני. יאסו.

באתרי הבריאות, החדשות והפיננסים מיהרו לפרסם תמונות תלת מימד של הוירוס החדש. בעולם ה-NFT מיהרו למכור עבודות אמנות המתבססות על הדמיית הוריאנט החדש (לא באמת בדקתי אבל זה לא ממש יפתיע אותי אם כן כי העולם כבר מזמן השתגע ואפילו וורן באפט הפסיק לנסות להבין מה קורה פה) ובוול סטריט השווקים קרסו ביום שישי יחד עם מחיר הנפט וזאת למרות שכל הסוחרים בשר ודם בילו את סוף השבוע הארוך של חג ההודיה בבית.

אז איך השווקים נפלו בצורה חדה כל כך ביום שישי וזאת מבלי שאף לא סוחר אחד היה שם כדי ללחוץ על כפתורי ה-SELL? ככה זה כשיותר מ-70% מנפח המסחר בשוקי ההון מתבצע על ידי רובוטים, אלגוריתמים ומכונות שניזונות 24/7 מכל ציוץ, כותרת או נתון פיננסי שמתפרסם בעולם ומתרגמות אותם לפעולות מסחר מהירות בתדירות גבוהה. לכן למשקיע הקמעונאי היה כל כך חשוב "לדפוק את המערכת" באירועי השורט סקוויז של תחילת השנה. מטרן היחידה של המכונות, בניגוד לבני אדם, הינה לייצר כסף עבור בעליהן, בצורה קרה ומחושבת וללא התחשבות ברגש. לכן ראינו את מרחץ הדמים של יום שישי. 

מה שראינו ביום שישי היה שידור חוזר של ימי הפאניקה של מרץ 2020: קריסה במניות התעופה, המסעדות, התיירות, המלונאות, הנפט והגז ומצד שני זינוק במניות ה-STH (להישאר בבית), התרופות ומפתחות החיסונים למיניהן. ביום שני כבר ראינו את בלימת הקריסה במניות של הקבוצה הראשונה ובטור זה אני רוצה להתמקד בשמות החשובים של הקבוצה השנייה, ובעיקר באלה של חברות התרופות והחיסונים.

זאת במידה והאומיקרון הוא באמת איום מחודש שיצית מהלכים דרסטיים על ידי ממשלות (ישראל כבר סגרה את שעריה לזרים לשבועיים וסוף סוף אנחנו מגשימים את החזון של הרצל – בית אמיתי לעם היהודי ועבורו בלבד). ומידע נוסף על הוריאנט תוכלו למצוא בלינק הזה ממכון דיוידסון

אז מי המועמדות הטבעיות לככב במידה והכותרות המפחידות בנוגע לאומיקרון יהפכו לנבואה שמגשימה את עצמה? 

החשודות המיידיות: מודרנה (MRNA), פייזר (PFE) וביו-אן-טק (BNTX)

ההתפרצות המחודשת שבפתח לא יכלה להגיע בעיתוי טוב יותר עבור יצרניות החיסונים המובילות. מניות מודרנה, שבשיא הקורונה הגיעו למחיר של קרוב ל-500 דולר, צנחו כל הדרך למחיר של 230 דולר בתחילת נובמבר על רקע מימוש הגיוני שהוצת גם על רקע דו"חות מאכזבים של החברה. בשבוע החולף נסקה המניה חזרה כל הדרך למחיר של 370 דולר על רקע החששות בנוגע לאומיקרון.

מנכ"ל החברה כבר הוסיף שמן למדורה כשאמר היום (שני) שנראה לו שהחיסון הקיים לא יהיה יעיל באותה מידה כנגד הוריאנט החדש והחברה תצטרך לבצע התאמות לחיסון, מה שאומר מכירות של חיסונים חדשים בכמויות גדולות. עבור מודרנה מדובר בהזדמנות נהדרת לחזק את מעמדה כאחת משתי יצרניות החיסונים הגדולות ביותר נגד הקורונה יחד עם פייזר/ביו-אן-טק. 

נסקה חזרה כל הדרך למחיר של 370 דולר, מניית מודרנה
נסקה חזרה כל הדרך למחיר של 370 דולר, מניית מודרנה

החברה הגרמנית, שהשותפות עם פייזר הטיסה אותה לפנתיאון והפכו אותה למנצחת הגדולה של הקורונה עבור המשקיעים, ראתה את מניותיה נוסקות ממחיר של 20 דולר ב-IPO למחיר שיא של 464 דולר וזאת לפני שהתממשו אף הן למחיר של 216 דולר בתחילת נובמבר. ההודעה על האומיקרון הטיסו את מניותיה במסחר יום שישי וגם אמש (שני) ראינו המשך עליות למחיר של 362 דולר.

במידה והאומיקרון יהווה סכנה מוחשית ומיידית ביו-אן-טק תמשיך לככב בראש הרשימה של המניות שצפויות ליהנות מהדרישה הגדולה לחיסונים. השאלה מה עושים פייזר? ענקית התרופות הבינלאומית נהנתה מהחבירה המוצלחת לביו-אן-טק הגרמנית במה שיצר את מפלצת החיסונים המובילה בעולם יחד עם מודרנה. פייזר כבר נשקה למחיר שיא של 55.70 דולר לפני מימוש קטן אבל אם המצב יימשך לא נראה שהמניה צפויה לעצור בקרוב. במימושים האחרונים ירדה המניה למחיר של 41 דולר לפני שהתחילה את הריצה הנוכחית.

הימורים מחושבים: ג'ונסון וג'ונסון (JNJ), נובה-ווקס (NVAX) ואסטרה-זנקה (AZN)

נתחיל בגדולה מכולן: ג'ונסון וג'ונסון. חברת הענק נכנסה לענייני הקורונה בדלת האחורית עם חיסון שהיה פחות יעיל משמעותית מהחיסונים של מודרנה ושל פייזר/ביו-אן-טק. בניגוד לשלוש האחרות, מניותיה כמעט ואינן מגיבות להתפתחויות קורונה אבל אחרי שכבר נגעו בשיא תוך שנתי של 178 דולר התממשה המניה כל הדרך מטה למחיר של 157 דולר והיא לא רחוקה משם. במידה ו-JNJ תנפק הודעה הקשורה למאמציה בענייני האומיקרון, יש מצב שהדינוזאור הזה יבצע גיחה נוספת מעלה. בכל מקרה מדובר במניה הדפנסיבית ביותר מבין המניות שמוזכרות בטור הזה.

נובהווקס זה סיפור אחר. מדובר בחברה שבעיקר מנפקת כותרות בלי יותר מדי קבלות. חיסון הקורונה שלה מאושר בשלב זה לשימוש רק באינדונזיה ובפיליפינים, מדינות שכנראה לא ממש מעניין אותן מי עומד מאחורי ייצור החיסון. בארה"ב טרם קיבלה החברה אישור שימוש חירום עבור החיסון שלה ובעיני נובהווקס צריכה לחזור למחיר של 10 דולר מתישהו בשנתיים הקרובות כי היא חברה של חרטא. בינתיים נובהווקס נסקה למחיר של 330 דולר לפני שהתממשה חזרה כל הדרך ל-134 דולר ועכשיו נסחרת סביב ה-200 דולר. אני אישית חושב שהמהלך הטוב ביותר למשקיע סבלני זה שורט היסטרי על נובהווקס אבל בשלב הזה, הימור נגד חברת חיסוני קורונה שקול להתאבדות.

מה שמביא אותנו ליצרנית החיסונים הגדולה האחרונה – אסטרה-זנקה (AZN), אשר פיתחה את החיסון שלה יחד עם אוניברסיטת אוקספורד. החברה האנגלית-שבדית נמצאת במקום האחרון מבין ארבע הגדולות מבחינת כמות החיסונים שמכרה ובשלב מסוים גם הושהה השימוש בחיסון על רקע תופעות לוואי מוגברות לעומת החיסונים האחרים. מניות אסטרה-זנקה טיפסו למחיר של 64.2 דולר בשיא לפני שהתממשו למחיר של 55 דולר ולא השתתפו בחגיגה של יום שישי. למרות זאת טרם שמענו מהנהלת החברה בנוגע לתוכניות עבור האומיקרון ואם תצא הודעה כזו גם AZN צפויה לחזור מעלה. 

לא השתתפה בחגיגה ביום שישי, מניית אסטרה-זנקה
לא השתתפה בחגיגה ביום שישי, מניית אסטרה-זנקה

הימורים מטורפים: מניות ספקולטיביות שמספקות ריגושים למשקיעים אמיצים

אני לא מתכוון להיכנס להסברים עמוקים לגבי פעילות החברות ברשימה הבאה, אבל אני יכול להגיד לכן שכולן חברות חסרות תכלית, בלי מוצר מסחרי ועם הודעות שקריות ברובן שנועדו לייצר עליות שערים במניות כדי שהחברות יוכלו למהר ולגייס כסף שיקנה להם חמצן והישרדות לעוד תקופה. כל המניות האלו מסוכנות מאוד להשקעה אבל אם האומיקרון ימשיך לככב, גם המניות האלו יטוסו מעלה בחסות משקיעי הרדיט למיניהם. חלקן מניות של פחות מדולר או באזור וכולן עשויות למחוק את רוב ההשקעה בהן במידה ונחזור לשגרה ולכן רצוי להתנהל מולן בזהירות רבה. 

ואלו שמות:

פטרוס פרמסוטיקלס (PTPI) – עליות של מעל 90% במסחר יום שני. גאד דאם.

איי-ביו (IBIO) – זינוק של 30% ביום שני. קדימה

אארוקלין (AERC) – הבועה המסוכנת ביותר אחרי עליות של מעל 1,000% ממחיר ה-IPO עבור חברה שטרם רשמה מכירות של דולר

איי-ספסימן (ISPC) – עוד בועת IPO שרצוי מאוד לעקוב אחריה אבל להתנהל בזהירות

פלטין טכנולוג'יז (PTN) – מניה עם שם של סוג של בננה. 54% עלייה בחגיגות יום שני

קוואליג'ן (QLGN) – אהבתי את השם. לא בטוח שאהבתי את המניה

180 לייף סיינסז (ATNF) – אחרונה חביבה ועם שם חביב עוד יותר

לא ברור אם האומיקרון יבשר את תחילת המימוש בשוק המנופח בהיסטוריה וראינו שאחרי הצניחה ביום שני חזרנו לעליות שערים במסחר יום שני. בעת כתיבת שורות אלו החוזים העתידיים שוב באדום אבל מי יודע מה יילד יום. מה שבטוח זה שכבר נמאס לי להיות הילד שצועק "המלך הוא עירום" או "זאב זאב" אבל אין ספק שאנחנו בימי פומפיי האחרונים של בועת שוק ההון והתמונות של 2000, 2008 ותחילת ימי הקורונה יחזרו לרצד על מסכי העולם. זה רק עניין של זמן.

בלי קשר לבורסה או לאומיקרון, אני מאחל לכם חג חנוכה שמח עם הרבה סופגניות מתוקות, בלי סגרים ובלי הנחיות חירום חדשות. 

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
איפה וורן באפט משקיע אתת כספו

וורן באפט: "אלו 3 המניות שלי"

האם שלושת האחזקות הגדולות ביותר בתיק ההשקעות של באפט יכולות ללמד אותנו כיצד להגיע ליעדים הפיננסיים שלנו?

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן