+BigShot מופעל להתנתק?

וורן באפט: "אלו 3 המניות שלי"

האם שלושת האחזקות הגדולות ביותר בתיק ההשקעות של באפט יכולות ללמד אותנו כיצד להגיע ליעדים הפיננסיים שלנו?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
וורן באפט קנה מניות ב-51 מיליארד דולר.
וורן באפט קנה מניות ב-51 מיליארד דולר.

תוכן עניינים

וורן באפט הוא אחד המשקיעים המצליחים בכל הזמנים. למעטים, אם בכלל, יהיו אי פעם האמצעים לשכפל את תיק ההשקעות של ברקשייר האת'ווי בשווי כמעט 300 מיליארד דולר (סימול:BRK.B).

המשקיע הממוצע, לעומת זאת, יכול להצליח בעצמו על ידי ביצוע העצות והפעולות של באפט. בהסתכלות על רשימת המניות של וורן באפט, אנו יכולים לראות כי "אורקל אומהה" מתמקדת בבעלות על מניות של חברות איכותיות בעלות יתרונות תחרותיים משמעותיים וסיכויים לצמיחה עתידית.

היינו לוקחים את זה צעד אחד קדימה וטוענים שהמשקיע הממוצע צריך להתמקד בבעלות על מניות משלמות דיבידנד באיכות גבוהה כדרך להגיע ליעדים הפיננסיים שלו.

מאמר זה יבחן שלושה מהשמות האהובים עלינו מהרשימה של וורן באפט:

  • Apple (NASDAQ:AAPL)
  • Bank of America (NYSE:BAC)
  • Coca-Cola Company (NYSE:KO)


Apple (AAPL)

ראשונה היא אפל, שכמעט ואינה צריכה היכרות. החברה בכמעט 3 טריליון דולר היא הגדולה בעולם. אפל ייצרה הכנסות של 366 מיליארד דולר בשנת הכספים האחרונה שלה, שזה יותר משווי השוק של רוב החברות.

סל המוצרים של החברה כולל שורה שלמה של מכשירים ותוכניות טכנולוגיות. האייפון הוא התורם העיקרי להכנסות, אך החברה מוכרת גם אייפד, מקינטוש, שעוני אפל וטלוויזיות אפל. אפל מציעה גם מוזיקה, אפליקציות ושירותי מנויים.

היתרון התחרותי העיקרי של אפל הוא בכך שהיא יצרה מערכת אקולוגית מסיבית שלא ניתן לשחזר בקלות. זה מאפשר לחברה לבצע מכירה צולבת של מוצרים בכל בסיס המשתמשים שלה, כוח מניע בשילוב ההכנסות של אפל ביותר מ-14% בשנה בעשור האחרון.

מנכ"ל אפל, טים קוק

גורם נוסף הפועל לטובת אפל הוא עסקי השירות של החברה, הכוללים בין היתר iTunes, Apple Pay, App Store, iCloud וApple Music. עסק זה צמח בקצב חזק במהלך השנים, והניב הכנסות של יותר מ-68 מיליארד דולר בשנת הכספים האחרונה. לשירותים יש שיעור מרווח גבוה יותר מרוב התחומים האחרים בחברה, מה שהופך אותו לאחד הסגמנטים הרווחיים ביותר עבור אפל.

המודל העסקי של החברה סיפק לאפל שפע של תזרים מזומנים. ברבעון האחרון היה לאפל כמעט 63 מיליארד דולר במזומן ושווה ערך במאזנה. החברה עשתה שימוש במזומן שלה בעיקר באמצעות רכישות חוזרות של מניות, מכיוון שמספר המניות ירד בכמעט 5% בשנה בעשר השנים האחרונות.

אפל גם החזירה הון לבעלי המניות באמצעות דיבידנדים. המניות מניבות תשואה של 0.5% בלבד כרגע, אבל לדיבידנד יש קצב צמיחה שנתי מורכב בשיעורים דו-ספרתיים גבוהים מאז תחילתו.

הדיבידנד גם נראה בטוח מאוד. הדיבידנד השנתי הנוכחי של 0.88 דולר שווה ליחס התשלום הצפוי של 15% בלבד, שהוא נמוך מהיחס הממוצע של אפל ל-10 שנים של 20%. החברה העלתה את הדיבידנד שלה במשך תשע שנים רצופות. עם יחס תשלום נמוך ומצב מזומן גדול, סביר מאוד שרצף הצמיחה של הדיבידנד של אפל יימשך.

עם עסק שיש לו גודל וקנה מידה שאין שני להם, אין זה פלא שאפל היא האחזקה הגדולה ביותר בתיק ההשקעות של ברקשייר.

Bank of America (BAC)

הבא הוא בנק אוף אמריקה, אחד המוסדות הפיננסיים הגדולים בעולם. החברה מוערכת ביותר מ-400 מיליארד דולר ומפיקה הכנסות של 86 מיליארד דולר בשנה.

בנק אוף אמריקה מציע שירותים בנקאיים מסורתיים, כגון פיקדונות, חשבונות עו"ש, כרטיסי אשראי והלוואות צרכניות ומסחריות. החברה מספקת גם שירותי ניהול הון. סך הפיקדונות צמח ביותר מ-15% לקצת פחות מ-2 טריליון דולר ברבעון האחרון, מה שהעניק לבנק אוף אמריקה את אחד מבסיסי הפיקדונות הגדולים בעולם.

לבנק אוף אמריקה יש מספר יתרונות הפועלים לטובתו. הפדרל ריזרב אישר שוב כי יפעל בניסיון לבלום את האינפלציה. העלאות ריבית צפויות מאוד השנה, כאשר רוב המשקיפים מאמינים שלפחות שלוש, ואולי ארבע, יתקיימו השנה. גם האפשרות לשלוש עד ארבע העלאות ריבית לשנת 2023 גבוהה. זה יאפשר לבנק אוף אמריקה, יחד עם שאר תעשיית הבנקאות, לראות צמיחה משופרת בהרבה בהכנסות הריבית נטו בהשוואה למה שנוצר עם שיעורים קרובים לאפס במשך זמן רב.

במקביל, בנק אוף אמריקה התאושש במידה רבה מתקופת 2020 הקשה שבה ההפרשות להפסדי אשראי זינקו כאשר הצרכנים והעסקים הושפעו מאוד מההשבתות הקשורות למגפת קוביד-19. PCLs הסתכמו ביותר מ-11 מיליארד דולר בסוף 2020. ברבעון האחרון נרשם שיפור של PCL של 2 מיליארד דולר ותועלת של יותר מ-600 מיליון דולר. זה היה הרבעון השני ברציפות שבו PCLs התהפכו ושיעורי ההפסדים קרובים לשפל של חמישה עשורים עבור החברה, מה שמראה שבנק אוף אמריקה רואה התאוששות מוצקה מהגרוע ביותר של המגיפה.

בריאן מויניהן, מנכ
בריאן מויניהן, מנכ"ל בנק אוף אמריקה

כתוצאה מכך, נראה כי בנק אוף אמריקה היא חברה הרבה יותר חזקה ממה שהיא הייתה במהלך המשבר הפיננסי האחרון. בנק אוף אמריקה, יחד עם חלק גדול משאר תעשיית הבנקאות, נאלץ לקצץ את הדיבידנד שלו כשהחברה התמודדה עם התפוצצות בועת הדיור. הדיבידנד נחתך מ-2.24 דולר ב-2008 ל-0.04 דולר בלבד ב-2009, הפחתה מדהימה של 98%.

הדיבידנד השנתי הנוכחי של 0.78 דולר מייצג רק שליש מבעלי המניות שהתקבלו ב-2008, כך שלבנק אוף אמריקה יש מרחק ניכר לפני שיגיע לשיא חדש. עם זאת, בעלי המניות קיבלו סכום דיבידנד שנתי גבוה יותר במשך שמונה שנים רצופות, כאשר החברה העלתה את הדיבידנד ב-17% בשנה שעברה לאחר שמונה רבעונים באותו סכום חלוקה. לדיבידנד יש CAGR של 39% בעשור האחרון והכפיל את עצמו בחמש השנים האחרונות.

מניות מניבות תשואה של 1.7%, מעט יותר טוב מהתשואה הממוצעת של מדד S&P 500. התשואה נמצאת בצד הנמוך וסכום הדיבידנד הוא עדיין מעטפת ממה שהיה פעם, אבל ההפצות של בנק אוף אמריקה נראות היום על קרקע הרבה יותר יציבה . יחס התשלום החזוי לשנת 2021 הוא רק 25%, כמעט זהה ליחס התשלום הממוצע של 24% שנראה בחמש השנים האחרונות.

מיצובו של בנק אוף אמריקה כבנק מוביל בארה"ב מחוזק מאוד. לחברה יש בסיס פיקדונות נרחב והיא ראתה שיפורים ניכרים ב-PCL שלה מאז סוף 2020. הדיבידנד רחוק מהמקום שהיה פעם, אבל בעלי המניות צריכים להתנחם ביחס התשלום הנמוך מאוד של החברה. נראה כי בנק אוף אמריקה עבר היטב את תקופת 2020 ונראה היום הרבה יותר חזק ממה שהיה במהלך המיתון הגדול.

נראה שבאפט בטוח מאוד בבנק אוף אמריקה מכיוון שהוא המיקום השני בגודלו בתיק ההשקעות.

Coca-Cola (KO)

קוקה קולה היא היצרנית הגדולה בעולם של משקאות לא אלכוהוליים. לחברה שווי שוק של 261 מיליארד דולר והיא מייצרת הכנסות שנתיות של 33 מיליארד דולר.

לקוקה קולה יש הישג בתחום המשקאות הלא אלכוהוליים שהמתחרים לא יכולים להשתוות אליהם. החברה מחזיקה או מורשה יותר מ-500 קווי משקאות ומוכרת את מוצריה ביותר מ-200 מדינות. מוצרי החברה נצרכים כמעט 2 מיליארד פעמים ביום ברחבי העולם.

אפילו עם הפורטפוליו העצום, קוקה קולה באמת מייצרת את עיקר הכנסותיה מ-20 מותגים, כולל קוקה קולה, דיאט קולה, ספרייט ופאוארייד, שלכולם יש הכנסות שנתיות של יותר ממיליארד דולר.

שינוי טעם הצרכנים לאפשרויות מזון ושתייה בריאים יותר היווה רוח נגדית עבור רוב החברות בתעשיית המזון והמשקאות. מכירות הסודה בארה"ב נמצאות בירידה במשך זמן רב מכיוון שהצרכנים מודעים יותר למה שהם אוכלים ושותים. קוקה קולה ניסתה להתמודד עם האתגר הזה על ידי הבאת לשוק מוצרים המכילים פחות או אפס סוכר, כגון קולה ופנטה זירו סוכר.

גרף קוקה קולה ב-5 בחמשת השנים האחרונות
גרף קוקה קולה ב-5 בחמשת השנים האחרונות

החברה השקיעה גם במותגי תה, מים ומיצים. למרות שידועה במשקאות המוגזים שלה, לקוקה קולה יש כמה מותגי מפתח מחוץ לאזור זה שמכניסים יותר ממיליארד דולר של הכנסות שנתיות. זה כולל את Minute Maid, Dasani, Gold Peak, ו-Georgia Coffee.

ובעוד השווקים המפותחים רואים כמה שיבושים עקב שינוי בהתנהגות הצרכנים, קוקה קולה רואה בשווקים המתעוררים מקור לצמיחה עתידית. לדוגמה, לקוקה קולה יש נתח שוק של 15% מהכמויות המסחריות בשווקים המפותחים. נתח שוק זה יורד ל-5% בלבד עבור אזורים מתפתחים ומתעוררים. מינוף מותגי החברה בתחום זה יהיה מיקוד מתמשך ואמור להניע את נתח השוק של קוקה קולה לגבהים חדשים.

הצלחתה ארוכת הטווח של קוקה קולה אפשרה לחברה להעלות את הדיבידנד שלה רק בטווח של שישה עשורים, אחד מרצפי צמיחת הדיבידנד הארוכים ביותר בשוק. זה גם ממוקם בין מלכי הדיבידנד, קבוצה של 35 מניות בלבד עם יותר מ-50 שנה של צמיחה דיבידנד. הדיבידנד גדל ב-אגורה בלבד לרבעון בארבע השנים האחרונות. בעוד שהדיבידנד גדל ב-5.7% בשנה בעשור האחרון, שיעור הצמיחה הזה יורד לקצת יותר מ-3% בחמש השנים האחרונות.

מניית קוקה קולה מניבה 2.8%, יותר מכפול מזה של מדד S&P 500, אבל היא מתחת לתשואה הממוצעת של המניה לטווח ארוך של 3.1%. יחס התשלום החזוי לשנת 2021 הוא 73%, בהתאם ליחס התשלום הממוצע ל-10 שנים של 72%. יחס התשלום הגבוה נראה בר קיימא, אבל כנראה בגלל זה צמיחת הדיבידנד הושתקה לאחרונה.

כמעט 60 שנה של צמיחת דיבידנד היא הישג שרק לעתים רחוקות מושג, הוכחה לכך שהמודל העסקי של קוקה קולה פועל על כל חלקי המחזור הכלכלי.

מחשבות אחרונות:

הצלחתו של באפט אולי לעולם לא תהיה משוכפלת, אבל זה לא אומר שללקחים מהניסיון שלו אין חשיבות. בעלות על מניות של חברות עם מודלים עסקיים מושרשים היטב יכולה להיות דרך מצוינת לבנות עושר.

אפל, בנק אוף אמריקה וקוקה קולה הן שלוש מארבע האחזקות הגדולות ביותר בתיק ההשקעות של באפט.

כל חברה מביאה את היתרונות הייחודיים לה שמבדילים אותה מהמתחרים. כל שם יכול להיות השקעה טובה לטווח ארוך עבור אלה המחפשים להוסיף עסקים איכותיים לתיק ההשקעות שלהם.

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן