+BigShot מופעל להתנתק?

זאת שעולה וזאת שיורדת: מאנדיי ונאנו-X נעות בכיוונים מנוגדים

בעוד שמאנדיי כבר נסקה בלמעלה מ-100% מאז ה-IPO עושה רושם שנאנו-X ממשיכה להתרחק מהצלחה מסחרית ומתחילה להזכיר את ננו-דיימנשן בהתנהלות שלה

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
ערן זינמן, אחד ממייסדי מאנדיי

תוכן עניינים

טעיתי. מודה. ואם כבר, אז מודה ועוזב ירוחם כמו שכתוב בתורה בספר משלי. אם חשבתי שאנחנו רואים בועה משמעותית במניות מאנדיי (ולמי שמתעקש monday.com), הגיע השבוע האחרון והוכיח מעל כל צל של ספק שלשוק תוכניות משלו. אתה יכול לשבת שעות ולנתח מניה, לקרוא דוחות כספיים, נתונים פונדמנטלים או המלצות אנליסטים השוות כקליפת השום ברוב המקרים. אז מגיע אדון שוק ומרים/מפיל מניות בצורה כל כך קיצונית שכבר באמת נגמרו לי הסופרלטיבים לתאר את האנומליה הזאת. 

ואם בקצה אחד של הסקאלה נמצאת מאנדיי (MNDY), בצידה השני נמצאת נאנו-X (סימול: NNOX), עוד חברה ישראלית שהגיעה לוול סטריט עם הרבה FANFARE ובניגוד למאנדיי, רכבת ההרים שלה נראית בדרך להתרסקות בלתי נמנעת אחרי עוד מכשול בדרכה להפוך לחברה שגם מוכרת מוצרים ולא רק מפתחת אותם.  

מאנדיי (MNDY) – זינוק של 40% בשבוע החולף

ביום שלישי פרסמה מאנדיי תוצאות כספיות לרבעון השני, הפרסום הראשון שלה מאז הנפיקה את מניותיה לציבור במחיר של 155 דולר למניה בתחילת יוני. השורה התחתונה: מאנדיי רשמה הפסד של 26 סנט למניה, ב-74 סנט טוב מהתחזית. ההכנסות נסקו ב-124% לרמה של 70.62 מיליון דולר, ב-8.5 מיליון מעל התחזית. בשנה כולה צופה החברה הכנסות של 280-282 מיליון דולר, מעל התחזית להכנסות של 261.3 מיליון דולר (הכנסות המשקפות עלייה של מעל 74% לעומת 2020) והפסד תפעולי של 91-93 מיליון דולר. 

השוק הגיב למספרים בהתנפלות פסיכית על מניות החברה והטיס אותן בחדות במסחר יום שלישי ולאחר מכן גם ביום רביעי וזאת לפני שחלה רגיעה מסוימת בימי המסחר הבאים. במחיר של מעל 350 דולר, נסחרת חברת התוכנה הישראלית שנוסדה על ידי יוצאי WIX בשווי של קרוב ל-16 מיליארד דולר. מאנדיי הונפקה ביוני בשווי של 6.8 מיליארד דולר, כך שמדובר בקפיצה מטורפת בשווי, כמעט שלושה חודשים לתוך חייה כחברה ציבורית.

אז נכון שהשוק מתמחר את החברה בשווי פסיכי שמשקף מכפיל שבע על ההכנסות הצפויות השנה וזאת בלי קשר לכך שהחברה ממשיכה להפסיד כמובן. מה שיותר שורף לי את המוח זה שמאנדיי דילגה למקום השלישי ברשימת החברות הישראליות עם שווי השוק הגדול ביותר מבין החברות הנסחרות בוול סטריט. לפניה ברשימה רק נייס (NICE) וצ'קפוינט (CHKP) ומאחוריה סולאר-אדג' (SEDG), טבע (TEVA) ו-WIX.

השוק הגיב למספרים בהתנפלות פסיכית על מניות החברה והטיס אותן בחדות, גרף מאנדיי
השוק הגיב למספרים בהתנפלות פסיכית על מניות החברה והטיס אותן בחדות, גרף מאנדיי

אני בהחלט מפרגן למשקיעים במאנדיי שעשו יופי של קופה על השקעתם אבל אמשיך להיות פרקליטו של השטן ואטען כי השווי הזה לא הגיוני ולא יחזיק מים. השאלה היא רק מתי השוק יחליט לרסק את המניה חזרה מטה. בינתיים למדתי עוד שיעור חשוב: לא משנה כמה תנסה להעריך, לשקלל ולתמחר מניה, השוק כנראה יחשוב הפוך ממך. 

ואגב אנליסטים, 11 בתי השקעות שמסקרים את החברה מעניקים למניה יעד קונצנזוס של 325 דולר, הנמוך ב-7% ממחיר השוק. 8 אנליסטים ממליצים לקנות את המניה ו-3 להחזיק בה, ללא המלצת מכירה אחת. 

נאנו-X (סימול: NNOX) – הבטחה שממשיכה לא להתממש 

כתבתי כאן על נאנו-X בתחילת חודש מאי השנה. זאת אחרי שהמניה צנחה כל הדרך ממחיר של 90 דולר בתחילת 2021 למחיר של כ-20 דולר במאי. שלושה חודשים אחרי ונאנו-X נמצאת פחות או יותר באותו מחיר וזאת אחרי שכבר החלה מהלך מעלה על רקע התנפלות של מחפשי מציאות והרצות בפורומים של רדיט. בשבוע האחרון צנחו מניות החברה בכ-25% כולל ירידה של כ-10% ביום חמישי. ביום שישי התאוששה המניה אחרי שאנליסטים בבית ההשקעות קנטור (עוד פעם אתם?) הגנו על החברה וחזרו על המלצת משקל יתר ומחיר יעד של 40 דולר. מניות NNOX סגרו את מסחר ביום שישי במחיר של 22.6 דולר. 

נזכיר כי החברה הישראלית מפתחת מערכת הדמייה דיגיטלית הצפויה להחליף את ציוד הרנטגן המיושן במכוני הדמייה בכל רחבי העולם. החברה הנפיקה את מניותיה לציבור בדיוק לפני שנה, כשמכרה מניות לציבור במחיר של 18 דולר למניה. זאת תוך שהיא מגייסת 170 מיליון דולר, פחות מחודש אחרי שגייסה 59 מיליון דולר טרום ה-IPO. 

אז מה קרה בשבוע החולף שהביא שוב לצניחה במחיר?

למרות שנאנו-X קיבלה אישור מה-FDA לשווק את המוצר הראשון שלה – מערכת ההדמיה Nanox.ARC, ביום חמישי הודיעה החברה כי מנהל המזון והתרופות השהה את האישור למסחור מערכת הדור הבא של החברה וזאת אחרי שמצא חוסרים וכשלים בבקשת האישור של נאנו-X. רק באפריל נסקו מניות החברה בחדות אחרי האישור המסחרי של המוצר הראשון, אבל זה לא צפוי להיות המוצר שיכניס לקופת החברה את המזומנים שהיא מצפה להם. 

בשבוע האחרון צנחו מניות החברה בכ-25% כולל ירידה של כ-10% ביום חמישי, גרף נאנו-X
בשבוע האחרון צנחו מניות החברה בכ-25% כולל ירידה של כ-10% ביום חמישי, גרף נאנו-X

נאנו-X ציינה כי המערכת מרובת המקורות הדיגיטליים צפויה להיות זו שתוטמע בצורה נרחבת יותר אבל מרוב הודעות יח"צ של החברה נשארתי די מבולבל. איזה מוצר ייצא לשוק? מתי זה יקרה בדיוק? ומתי צפויה החברה לרשום הכנסות ראשונות אם בכלל?

בינתיים נאנו-X מזכירה לי את ננו-דיימנשן (NNDM) שעל פניו אמורה לייצר מדפסות תלת מימד אבל בשנה האחרונה בעיקר הייתה עסוקה בלהדפיס כסף בחסות השוק כשגייסה 1.4 מיליארד דולר וברבעון האחרון דיווחה על הכנסות של 0.81 מיליון דולר בלבד. אם ננו דיימנשן רשמה הכנסות, זניחות ככל שיהיו, נאנו-X אפילו לא קרובה לרשום הכנסות בשלב הנוכחי ולפי נתונים אחרונים שבידיי היא צפויה למכור 1,000 מערכות רנטגן דיגיטליות בשנת 2022, לא ברור מתי עדיין. 

עד כה נראה שמדובר בעוד פלופ כשהבדיחה היא על חשבון המשקיעים. בשווי הנוכחי, 1.4 מיליארד דולר, זה רק אירוני שמדובר בסכום זהה למה שגייסה ננו-דיימנשן בשנה האחרונה. אני מציע שננו-דיימנשן תיקח את הכסף שגייסה ותקנה את נאנו-X, וכך שתי החברות תוכלנה לאחד כוחות בסיפורים לשעת לילה מאוחרת. מה שבטוח הוא שאני לא אתקרב למניות שתי החברות בשנים הקרובות. את זה אני אשאיר לספקולנטים וחובבי הרפתקאות.  

למידע נוסף על נאנו-X

תמיד חלמת לסחור בשוק ההון אבל פחדת להפסיד את הכסף? זה לגמרי מובן!

מרבית האוכלוסיה לא משקיעה וסוחרת באופן פעיל בשוק ההון בגלל שאיפות שקשורות ליציבות ופחד מלהפסיד. 

אבל יש 2 עובדות שאפשר לפספס כאן. 

1. כיום הדרך הכמעט יחידה שמפרידה בינך לבין האפשרות להתעשר היא כשכסף עובד בשבילך. ושוק ההון הוא אחלה מקום להתחיל ממנו.
2. אפשר לסחור ולהשקיע בטוח, אבל בשביל זה צריך לדעת קצת יותר ממה שאתה יודע עכשיו על שוק ההון.

בשביל זה עשינו תוכנית הכשרה למסחר בשוק ההון שממש כדאי לך להכיר. 

רוצה לבדוק את התאמתך לתוכנית שנותנת תיק מסחר התחלתי אמיתי לסחור בו?

לחץ למטה כדי למלא שאלון התאמה לתוכנית

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

רוצה להרוויח משכורת של מהנדס תוכנה מכל מקום בעולם, בלי לעבוד 9 שעות ביום בעבודה מתישה?

מלא פרטים ועבור לשאלון התאמה לשוק ההון

*במידה ותמצא מתאים לאחר שתמלא את שאלון ההתאמה אחד מציידי הכישרונות של גיא ברנד יצור איתך קשר לגבי המשך התהליך

דילוג לתוכן