+BigShot מופעל להתנתק?

זה לא המשבר הפיננסי העולמי 2008 וזה לא בועת הדוט קום 2000

למשקיעים עם כוונות טובות (אך לא מומלצות) החושבים שיש להתארגן לחזרה של 2008: ההיסטוריה לא חוזרת, היא מתחרזת: מדד S&P 500 אינו זהה לזה שהיה בשנת 2000, או 2008

שתף כתבה

מדד S&P 500 אינו זהה לזה שהיה ב-2000, או 2008
מדד S&P 500 אינו זהה לזה שהיה ב-2000, או 2008

תוכן עניינים

שווקי דובים קודמים יכולים לספר הרבה על השוק הדובי שאנחנו נמצאים בו עכשיו. אז, למרות שמובן שמשקיעים ותיקים יזכרו בהפסדים הקטסטרופליים שהם חוו במשבר הדוטקום או במשבר הפיננסי העולמי ויעשו השוואות, צריך לומר שמדד S&P 500 אינו זהה לזה שהיה ב-2000, או 2008. אז מי שמנסה להבין היכן ומתי עשוי להסתיים השוק הדובי של היום, כדאי שיבדוק כיצד המדד שונה היום

במה שונה ה-S&P עכשיו?

ההרכב של ה S&P 500 שונות מהותית. אז ככה: החברות הגדולות ביותר לפי שווי מהוות את האחוז הגדול ביותר של המדד. והחברות והמגזרים ששולטים במדד הם אלה שיניעו את הרווחים ואת המחיר שלו. התרשים הבא מציג את משקלי המגזר של S&P כיום, ב-1999 וב-2007.

השוואת משקל הסקטוריםS&P500 מקור CNBC, FastSet, Vanguard
השוואת משקל הסקטוריםS&P500 מקור CNBC, FastSet, Vanguard

2022 מול 2008

כפי שניתן לראות בתרשים, הרכב המדדים של היום שונה מזה של 2007: בקיצור, הוא פחות מחזורי. וזה חשוב כי אלו חברות מחזוריות שהכי נפגעות מרוחות נגד מאקרו כלכליות ולכן הן נוטות לראות את התנודות הגדולות ביותר מבחינת הרווחיות שלהן.

אפשר לראות את המגזרים הפיננסיים והאנרגיה המחזוריים, שביחד, הם ייצגו 30% מהמדד ב-2007, לעומת 15% בלבד כיום.

במגזרי החומרים והתעשייה, שהיוו 45% מהמדד של 2007 עשויים להיות מתויגים כמחזוריים לעומת 26% של היום.

עכשיו נשווה את זה למגזר הטכנולוגיה הפחות מחזורי, בעל צמיחה גבוהה יותר. בשנת 2007, מניות הטכנולוגיה היוו רק 16% מהמדד, בהשוואה ל-26% כיום ויותר מ-30% אם כוללים את אמזון, מטא  ואלפבית.

אז אמנם נכון שחלק מחברות הטכנולוגיה הן מחזוריות (כל החברות הן, במידה מסוימת מחזוריות). אבל השמות הטכנולוגיים הגדולים ביותר כמו אפל (AAPL, 7% מה-S&P 500 כיום), מיקרוסופט (MSFT, 6%), אלפבית (4%) ואמזון (3%) הוכיחו לאורך זמן שהרווחים שלהן פחות מחזוריים מאשר השוק הכולל.

למעשה, חוץ ממיקרוסופט, חברות הטכנולוגיה הגדולות של היום למעשה הגדילו את המכירות והרווחים לאורך המשבר הפיננסי. זאת בהשוואה לבנקים הגדולים ולחברות הנפט שהיוו חלק גדול מהמדד ב-2007. הרווחים של חברות כמו ExxonMobil (XOM) ו-CVX (CVX) נחתכו בחצי והבנקים הגדולים בכלל רשמו הפסדים של מיליארדים.

כלומר, ההנחה היא שחברות הטכנולוגיה הגדולות השולטות ב-S&P 500 של היום צריכות להיות עמידות הרבה יותר מהבנקים וחברות הנפט של 2007. קריסת ברווחים שלהם בזמנו הובילה לירידה מטורפת של 46% ברווחים עבור המדד כולו. ההרכב של המדד של היום אומר שלא סביר שזה יחזור על עצמו.

אם זו לא חזרה אל 2008 אז מה עם 2000?

אחרי הכל, נראה שה-S&P הנשלט על ידי הטכנולוגיה של היום דומה לתקופת הדוטקום. אבל, שוב, ההבדלים נמצאים מתחת לפני השטח.

אמנם בחודשים שלפני השוק הדובי הנוכחי, הערכת השווי הממוצעת של ה- S&P התקרבה לשיאי 1999. אבל עבור רוב החברות, כולל חברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם, הערכות השווי נפלו בהרבה מרמות הבועות האלה.

הקו הירוק בתרשים למטה מציג את ה-P/E קדימה של מגזר הטכנולוגיה שב S&P 500. אז נכון שהערכות השווי של מניות הטכנולוגיה נראו גבוהות בשנה שעברה, אבל הן לא היו כמו הרמות של 1999.

P/E קדימה של מגזר הטכנולוגיה שב S&P 500. מקור Yardeni Research
P/E קדימה של מגזר הטכנולוגיה שב S&P 500. מקור Yardeni Research

אז האם מניות הטכנולוגיה המשוקללות בכבדות של ה-S&P הנוכחית סובלות מבעיות שווי כאלה ואחרות? כן. אבל תעשיית הטכנולוגיה של היום נראית בריאה בהשוואה להרס של תחילת שנות ה-2000.

בזמנו, לאחר ההתרסקות, משקיעים הטילו ספק בעצם הישרדותה של תעשיית הטכנולוגיה. היום, קשה לראות תרחיש שבו קיומה של מיקרוסופט, אפל או אמזון מוטלת בספק. החברות הללו הן אימפריות גלובליות רווחיות שמייצרות הרים של מזומנים.

הקו הסגול בתרשים שזה שולי הרווח התפעולי של מגזר הטכנולוגיה, מראה עד כמה השתפרה הרווחיות של מגזר הטכנולוגיה עם השנים.

הרווחיות של מגזר הטכנולוגיה במהלך השנים מקור Yardeni Research
הרווחיות של מגזר הטכנולוגיה במהלך השנים מקור Yardeni Research

אז ה-S&P אולי נראה על פני השטח דומה ל-2000, אבל מתחת לפני השטח אפשר להיווכח שמניות הטכנולוגיה הגדולות של היום זולות יותר ורווחיות יותר ממה שהיו אז.

מה ההזדמנות אם כך?

במילים פשוטות, ה-S&P 500 רווחי בערך כפי שהיה אי פעם. בהנחה שהרווחים האלה מגיעים מאזורים פחות מחזוריים ויותר עמידים בשוק כמו טכנולוגיה גדולה, אולי לא כדאי לחכות יותר מידי לשידור חוזר סטייל 2008 או 2000 ולהישאר מחוץ לתמונה.

וכמובן שכידוע, אף אחד לא יכול לתזמן במדויק את השוק, ולמרות שזו לא התראת קנייה או משהו, אבל העניין הוא שמי שממוקד כראוי בטווח הארוך יותר ופחות מתמקד בפחדים מהעבר, עכשיו יכול להיות זמן טוב לקנות.

הנ"ל מהווה סקירה המשווה באופן כללי בין שני המשברים הקודמים לנוכחית. יתכן שמסיבות מיקרו/מאקרו שונות, הדברים יבואו לידי ביטוי באופן שונה מהמתואר בכתבה. ככלל, חובה על הקורא לעקוב אחר השווקים, לנקוט בגישה ביקורתית ולעשות מחקר עצמאי בהתייחס לכל רעיון השקעה המוזכר בכתבה. דבר אינו בבחינת המלצה לפעולה כלשהי.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

 

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן