+BigShot מופעל להתנתק?

חודש ספטמבר לרוב מביא רוח שלילית לשווקים. למה ואיך זה צפוי להתפתח השנה?

חודש ספטמבר ממש מעבר לפינה וכך גם האפקט שלו. "אפקט ספטמבר" מתייחס לתשואות חלשות בשווקים מבחינה היסטורית לחודש ספטמבר

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
"אפקט ספטמבר" עשוי להיות ממש מעבר לפינה

תוכן עניינים

אם ל-S&P 500 יש חודש חביב, חיובי ומועדף, ספטמבר כנראה הוא לא האחד: הנתונים מצביעים על כך שהמדד באופן היסטורי מתקשה בתקופה זו של השנה. זה מה שגרם לו לזכות בכינוי בשוק "אפקט ספטמבר". ואם אנחנו צריכים לשפוט לפי כמה אינדיקטורים טכניים, רוב הסיכויים שגם האפקט של השנה צפוי להיות קשה.

אנחנו מתקרבים לחודש ספטמבר עכשיו ואין זמן טוב יותר לבחון את המשמעות של זה מבחינת השווקים, ולא פחות מעניין, איך אפשר להתכונן לחודש זה במידה ואכן יהיה קשה…

מהו אפקט ספטמבר?

אפקט ספטמבר מתייחס לתשואות חלשות בשווקים מבחינה היסטורית בכל הקשור לחודש ספטמבר. אם נבדוק את הביצועים החודשיים הממוצעים של S&P 500 מאז ינואר 1928: אז היסטורית, בכל הקשור לחודש ספטמבר הוא סימן את הירידה הממוצעת החדה ביותר שלו, ירידה של 1%. רק בשני חודשים אחרים נרשמו ירידות: פברואר ומאי  והירידות שלהם היו קטנות יחסית, ב-0.1% בלבד. ובשאר חודשי השנה בממוצע, נרשמו עליות.

אפקט ספטמבר בא לידי ביטוי גם בשווקי המניות הגדולים ברחבי העולם ובשאר המדדים הגדולים בארה"ב. מדד הדאו ג'ונס סימן ירידה ממוצעת של 0.7% בחודש ספטמבר בין 1950 ל-2020, הנאסד"ק סימן ירידה ממוצעת של 0.6% לחודש מאז שהוא התחיל להיסחר בשנת 1971.

אם לומר את האמת, זה בהחלט מוזר שחולשה כזו תחזור על עצמה שנה אחרי שנה. למעשה, היינו  מצפים שלאור ההיסטוריה המשקיעים איכשהו יחזו את הירידה הקרובה וימצבו את עצמם בפוזיציות מתאימות כדי לנצל את החולשה הזאת, למשל, על ידי מכירות באוגוסט לפני החולשה הצפויה בספטמבר.

ובכל זאת, גם ב-25 השנים האחרונות, מדד S&P 500 המשיך ברצף הזה של ספטמבר, וירד בממוצע ב-0.7%. בשנת 2021, למעשה, הירידות של ספטמבר היו חדות במיוחד: המדד ירד כ-5% לאחר שבעה חודשים רצופים של עליות.

S&P 500 גרף יומי ירידה של כ-5% בספטמבר 2021. מאת TradingView
S&P 500 גרף יומי ירידה של כ-5% בספטמבר 2021. מאת TradingView

מה מניע את המכירות הללו?

אם החולשה ההיסטורית של השוק בספטמבר ברורה, הסיבות שלה הרבה פחות.

יש האומרים שההפסדים קורים כאשר מקבלי ההחלטות הראשיים בחברות השקעות גדולות חוזרים מחופשות הקיץ, ומשליכים את הנכסים שהם לא אוהבים. מהלכים אלה מעוררים לחץ מכירה חדש, כך אומר ההיגיון, שלאחר מכן מוריד את השווקים למטה.

יש האומרים שהרצון למכור רק נערם במהלך הקיץ כשווליום השוק דליל. ויש גם גורם נוסף: כשאנשים חוזרים מחופשת הקיץ עם חשבונות שהם צריכים לשלם בכרטיס האשראי, רבים מחפשים למכור כמה מניות כדי לשלם אותם.

מה צפוי לקרות בספטמבר הקרוב?

בסביבה המאקרו כלכלית הקיימת בתקופה זו, סביר להניח שהדבר שישפיע הכי הרבה על המניות בספטמבר הקרוב הוא הפדרל ריזרב וההחלטה הבאה על שיעורי הריבית, שהרי הוא שואף להשתלט  על האינפלציה הגבוהה בארצות הברית מבלי לרסק את כל הכלכלה.

כך שהודעה מהפד על עלייה גדולה ממה שמצפים, או הודעה על העלאות גדולות יותר בהמשך הדרך, סביר להניח שתגרום לשווקים לרדת. עלייה קטנה יותר, או הודעות על האטה בקצב עליות הריבית, ככל הנראה תגרום לשווקים לעלות.

בנוסף, יכול להיות שגם הודעה מרגיעה בהשראת הפד לא תספיק כדי להוציא את ה-S&P משוק הדובים הנוכחי שלו. כלומר, כשמסתכלים על הגרף ועל הממוצע הנע של 200 יום (קו אדום), שמהווה את אחד האינדיקטורים השימושיים שעוזר לזהות מגמות ארוכות טווח ושינויים פוטנציאליים בכיוון השוק, מתבהרת תמונה מעט שלילית.

S&P 500 גרף חמש שנים עם ממוצע נע פשוט ל-200 יום. מקור TradingView
S&P 500 גרף חמש שנים עם ממוצע נע פשוט ל-200 יום. מקור TradingView

כידוע, הממוצע הנע יכול לשמש כתמיכה או התנגדות לנכס כלשהו. במקרה הזה, אנחנו על ה-S&P 500. הגרף מראה שה-S&P 500 נתן תנועה מעלה לעבר הקו האדום של הממוצע נע, אבל לא הצליח בינתיים לעבור מעליו. במילים אחרות, הממוצע הנע של 200 יום נראה כאילו הוא פועל כרגע כרמת התנגדות  ל-S&P 500 .

כמו כן, ידוע שקווי מגמה הם כלי טכני נוסף המשמש לניתוח מחירים גם לטווח הקצר וגם לטווח הארוך. קו מגמה מחבר לפחות שתי נקודות בגרף ובדרך כלל מורחב לאחר מכן כדי לראות היכן התמחור עלול להיתקל בהתנגדות ותמיכה בעתיד.

קו המגמה (באדום) מתחיל מהשיא בינואר 2022, מתחבר לשיא התחתון במרץ 2022, ולאחר מכן נוגע ב-4,337 ב-16 באוגוסט. מדד S&P 500 התקרב  לרמה הזו אך לא הצליח לעבור מעל רמת ההתנגדות.

גרף S&P 500 לשנה אחת עם קו מגמה יורד מהשיאים של ינואר 2022. מקור TradingView
גרף S&P 500 לשנה אחת עם קו מגמה יורד מהשיאים של ינואר 2022. מקור TradingView

לסיכום, בדיוק כמו הממוצע הנע של 200 יום, גם האינדיקטור הטכני הזה (קו המגמה היורד) מצביע על התנגדות סביב הרמה הנוכחית. במילים אחרות, שני הנ"ל תומכים בכך שאפקט ספטמבר צפוי להיות חי וקיים השנה.

האם יש כאן הזדמנות?

ספטמבר הוא רק חודש אחד בשנה, ומי שמתמקד בהשקעה לטווח ארוך יותר, המהלכים החודשיים של השוק לא צריכים להדאיג אותו יותר מידי. יחד עם זאת, אם מי שמודאג מהפוטנציאל של הפסדים/ירידות של השוק בששת השבועות הקרובים, עדיין יכולים להיות כמה מהלכי מסחר לטווח קצק שיכולים להיות רלוונטיים.

לדוגמה, אפשר לשקול לפתוח פוזיציית שורט על תעודת סל S&P 500 (טיקר:  (SPY) או תעודת סל Invesco QQQ סימול: (QQQ).

אם מדד ה-S&P 500 יצליח לחצות מעלה את הממוצע נע 200 יום וקו המגמה המשופע כלפי מטה המודגש בגרפים למעלה, הדבר יצביע על כך שהשוק עשוי להיות מוכן לריצה מעלה. כדאי לשקול להשתמש באינדיקטורים האלה ובאינדיקטורים נוספים המקובלים עליך כדי להגדיר את רמות הכניסה והיציאה. אבל רק נזכיר שלא פחות חשוב הוא לנהל היטב את הסיכונים.

הנ"ל מהווה סקירה המבוססת על נתונים היסטוריים הקשורים לתנועת השווקים בחודשי ספטמבר. בהחלט יתכן שמסיבות מאקרו שונות, הדברים יבואו לידי ביטוי באופן שונה ואחר מהמתואר בכתבה. על כן, חשוב לעקוב אחר השווקים והעדכונים השוטפים, לנקוט בגישה ביקורתית ולעשות מחקר עצמאי בהתייחס לרעיונות המסחר המוזכרים בכתבה שכן, דבר אינו בבחינת המלצה לפעולה כלשהי.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן