+BigShot מופעל להתנתק?

חמישה דברים שאתה צריך לדעת על שוק הדובים הזה

עם העליה בשווקים של חודש יוני, ואז שוב הצניחה לאחר פרסום נתוני אינפלציה שיצאו גרועים ממה שציפו, היה קשה לקבל החלטות לכאן או לכאן, אז בואו נבדוק עוד כמה דברים שיתנו אור על המצב

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
חמישה דברים על שוק הדובים הזה
חמישה דברים על שוק הדובים הזה

תוכן עניינים

התנודות קצרות טווח האלה שלאחר כל מיני הודעות אף פעם לא באמת יכולות לתת אותות ברורים. אז בואו נבדוק מה אמרו האסטרטגים של גולדמן זאקס על שווקי הדובים בעבר, ונבודד כמה נקודות מפתח חשובות שיכולות לעזור לנווט דברים בנקודה זו…

ראשית, אנחנו בשוק דובי מחזורי

כאשר הדברים הולכים דרומה, חשוב להבדיל באיזה סוג של שוק דובים אתה נמצא, מכיוון שזה יכול להשפיע על משך זמן ההתאוששות ואופן ההתאוששות. בגדול, ישנם שלושה סוגים של שווקי דובים: אלה שמונעים על ידי אירועים, שווקי דובים מבניים ומחזוריים.

שווקי דובים המונעים מאירועים נגרמים מ"הלם" חד פעמי כמו מלחמה, שיבוש במחיר הנפט או אפילו מגיפה. שוקי דובים מבניים הם בדרך כלל תוצאה של חוסר איזון כלכלי או תיקון בועה גדול, כמו המיתון של 2008-09. ושוקי דובים מחזוריים, כמו זה שאנו נמצאים בו כעת, מופעלים בדרך כלל על ידי עליית ריבית, מיתון מתקרב וירידה ברווחיות.

שווקי הדובים המבניים היו באופן היסטורי הגרועים ביותר מבחינת עומק הירידות, אורך וזמן ההתאוששות. עם זאת, ההיסטוריה תגיד לך שזה חכם לא לעורר תקוות לגבי זה. שוקי הדובים המחזוריים נופלים בדרך כלל בסביבות 30%, נמשכים בממוצע שנתיים, ולוקח כחמש שנים כדי להגיע בחזרה לשיאים הקודמים שלהם. זה אומר שהדרך יכולה להיות ארוכה.

שנית, עדיין לא הגיע הזמן לקנות את הדיפ

הראלי של השוק שהיה באמצע חודש יוני גרם לאנשים לשאול האם הגענו לתחתית והאם הגיע הזמן לקנות. הדעות כמו תמיד כנראה חלוקות, אך האסטרטגים של גולדמן לפחות אומרים שזה מוקדם מדי, מכיוון שאנחנו רק בשלב ה"תקווה" של מחזור ההשקעות.

בנקודה זו חשוב להבין שיש בדרך כלל ארבעה שלבים נפרדים במחזור הזה:  ייאוש, תקווה, צמיחה ואופטימיות. שלב התקווה נמשך בדרך כלל בממוצע 10 חודשים ומתרחש כאשר השוק צופה שפל במחזור הכלכלי והתאוששות בצמיחת הרווח העתידית. לפני שאתם מתרגשים יותר מדי מהראלי הבא, כדאי לזכור שראלי בשוק דובי זה דבר נפוץ, כך שנצטרך לראות עוד כמה סימנים לפני שנהיה כל כך אופטימיים.

שלישית, הסיכויים מאותתים על נחיתה קשה

חלק מהסיבה לכך שעדיין לא הגיע הזמן לקנות את הדיפ היא שעדיין לא ראינו או תמחרנו את ההשפעה המלאה של ריביות גבוהות יותר על הכלכלה. עדיין לא ברור אם ארה"ב תמליח להימנע  ממיתון, ותשיג מה שנקרא נחיתה רכה.

למעשה, ידוע שמבחינה היסטורית, הסיכויים לנחיתה רכה בארה"ב לאחר מחזור של העלאות ריבית הם דיי נמוכים: 11 מתוך 14 מחזורי הידוק מאז מלחמת העולם השנייה גררו בתוך שנתיים מיתון.

שיעורי ההצלחה של מחזורי העלאות ריבית בארצות הברית, מקור גולדמן זאקס
שיעורי ההצלחה של מחזורי העלאות ריבית בארצות הברית, מקור גולדמן זאקס

וכפי שגם הטבלה למטה מראה, הסיכויים לנחיתה רכה יורדים עוד יותר כאשר האינפלציה גבוהה. בסביבות אינפלציוניות כמו זו שאנו נמצאים בה כעת, כלים כמו העלאת ריבית נוטים להיות פחות שימושיים כי הלחצים האינפלציוניים של היום מונעים יותר מבעיות בצד ההיצע, ולא מביקוש.

סיכוי להימנע ממיתון במשך שנתיים לאחר העלייה האחרונה מקור גולדמן זאקס
סיכוי להימנע ממיתון במשך שנתיים לאחר העלייה האחרונה מקור גולדמן זאקס

רביעית, ישנם ארבעה סימנים שצריך לשים לב אליהם לפני התאוששות

זה אמנם לא מדד מושלם, אבל יש ארבעה סימנים שכדאי לשים לב אליהם לפני שאפשר לצפות להתאוששות סבירה: הערכות שווי זולות, האטה בהידרדרות הכלכלה, שיא בריבית ובאינפלציה, ומיצוב שלילי.

הערכות שווי נוטות לרדת כשהמשקיעים צופים מיתון, ולמרות שהערכות שווי זולות עשויות להיות תנאי הכרחי לפני התאוששות, הן לבדן אינן מספיקות.

צריך לראות גם סימנים של שיפור בכלכלה. שימו לב: שוקי המניות נוטים להצליח יותר כאשר הצמיחה חלשה אך משתפרת מאשר כאשר הצמיחה חזקה אך מואטת. רוב שוקי הדובים עוברים בסביבות שישה עד תשעה חודשים לפני התאוששות ברווחים של החברות, וזה יכול לקרות רק כשאנחנו קרובים לשיא בשיעורי הריבית והאינפלציה.

נכון לעכשיו, נראה שזה לא ממש קורה: הפדרל ריזרב אינו מראה סימנים להאט את מחזור העלאת הריבית האגרסיבי שלו, והאינפלציה עדיין צפויה לראות רוח נגדית נוספת ממשבר האנרגיה באירופה. לבסוף, כמו שאומרים בהשקעות, הכל תלוי בציפיות ובמה שמתומחר. התאוששות קודמת בדרך כלל בקיצוניות במיצוב המשקיעים ובסנטימנט, במילים אחרות, נצטרך לראות שאנשים מצפים לגרוע מכל לפני שתוכל להתחיל להיות אופטימי.

רמת האינפלציה בארצות הברית. גרף מאת TradingView
רמת האינפלציה בארצות הברית. גרף מאת TradingView

חמישית, סביר להניח ששוק השוורים הבא יהיה שמן ושטוח יותר

ללא ריביות נמוכות במיוחד שיניעו הערכות שווי גבוהות, התשואות צפויות להיות חלשות יותר בשלב שלאחר ההתאוששות בהשוואה לריצת השוורים האחרונה. זה יכול להסביר למה גולדמן זאקס מאמין שהתשואות במהלך העשור הבא יהיו "שמנות ושטוחות יותר", עם טווח מסחר רחב יותר ותשואות נמוכות יותר.

זה עשוי לשנות את אופן בחירת המנצחים לעשור הבא, כולל פחות התמקדות בצמיחה בשורה העליונה ודווקא חיפוש אחרי חברות הממוקמות בצורה תחרותית עם מרווחים חזקים ויצירת מזומנים כדי לשמור על דיבידנדים.

מה זה אומר עבורך?

השווקים משתנים כל הזמן, והשוק הדובי של היום עשוי להיראות שונה מאוד בהשוואה לשווקי דובים שהיו בעבר. וייתכן שהמבט ההיסטורי הזה יכול להיות מועיל כנקודת התחלה כדי להבין באיזה שלב אנו נמצאים במחזור הזה ומתי יגיע הזמן להיות אופטימיים.

בינתיים, אולי כדאי להצטייד באסטרטגיה שנותנת סיכוי להצליח בלי קשר למצב, ובנוסף, לחשוב על כמה עצות בדוקות של חכמים כדי לעבור טוב את שוק הדובים הזה.

הנ"ל מהווה סקירה על מאפייני השוק הדובים הנכחי המבוססת על הניתוח של גולדמן זאקס. בהחלט יתכן שמסיבות מאקרו שונות, הדברים יבואו לידי ביטוי באופן שונה ואחר מהמתואר בכתבה. ככלל, חובה על הקורא לעקוב אחר השווקים והעדכונים השוטפים, לנקוט בגישה ביקורתית ולעשות מחקר עצמאי בהתייחס לרעיונות ההשקעה המוזכרים בכתבה שכן, דבר אינו בבחינת המלצה לפעולה כלשהי.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן