+BigShot מופעל להתנתק?

כדור הארץ בוער: האם 3 החברות האלה יצליחו לכבות אותו באמצעות צמחונות?

שתי חברות שפועלות בתחום האלטרנטיבות לבשר חי מספקות למשקיעים חשיפה לענף שצפוי לצמוח בצורה היסטרית בשנים הקרובות. האם ביונד מיט ומיט-טק מעניינות להשקעה? בונוס: חברה נוספת בתחום משיק שהונפקה לאחרונה

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
מוצרי ביונד מיט, ככה זה נראה
מוצרי ביונד מיט, ככה זה נראה

תוכן עניינים

אני לא צמחוני ולא טבעוני אבל ברור לי שהמשך גידול בעלי חיים למטרות מזון עבור בני אדם רוצחת את הכדור שלנו. זו כבר לא שאלה או תהייה, זו עובדה ברורה. כל מי שטוען אחרת הוא בור חסר ידע. בשנים האחרונות הפחתתי משמעותית את צריכת המזון מן החי שלי לטובת תחליפים ידידותיים יותר לסביבה, אבל אין לי שום כוונה להיות מטיף לטבעונות וצמחונות וגם ככה התמונה העתידית עגומה בכל מה שקשור להתחממות הגלובלית. את הנזק שגרמו חברות הנפט והגז בשנות השמונים והתשעים כבר לא יהיה ניתן להפוך, והטבח הברברי של בעלי חיים למטרות בליסה בשני העשורים האחרונים מהווה כנראה את המסמר האחרון בארון הקבורה הבוער של כדור הארץ. 

הקרב הגדול הבא של פעילי איכות הסביבה הוא אם כן זירת צריכת המזון של אוכלוסיית העולם, אשר צפויה להגיע ל-9.2 מיליארד אנשים בשנת 2040. נניח שכל בן אדם אוכל בממוצע פרה אחת וארבע תרנגולות בשנה (בנטרול צמחונים, טבעונים ומי שלא אוכל בעלי חיים מכל מיני סיבות), תחשבו לבד כמה פרות ותרנגולות יישחטו בשנה קלנדרית על מנת לספק את תאוות הבשרים של המין האנושי. המשמעות עבור הכדור שלנו? לא פחות משואה אקולוגית. 

המבורגר צמחוני של חברת ביונד מיט
המבורגר צמחוני של חברת ביונד מיט

בשנים האחרונות עלתה משמעותית המודעות בנוגע לחשיבות צריכת חלבונים מן הצומח צריכת תחליפים לחלב, ביצים וגבינות ואם אתם גם רוצים להיות חשופים להשקעה בתחום המתפתח, להלן שתי חברות שפועלות בו ועוד אחת שהונפקה לאחרונה ושווה אזכור. 

ביונד מיט (BYND) – תשואה של 20% מתחילת 2021

אין משקיע בשוק ההון שלא שמע את השם ביונד מיט מאז הונפקה לראשונה לציבור בחודש מאי 2019. ההייפ הגדול סביב המניה נרגע אמנם בשנה האחרונה, אבל התנודתיות הגדולה בה היא נסחרת נמשכת ללא קשר לתוצאות הכספיות של החברה. ב-52 השבועות החולפים נסחרו מניות ביונד מיט בטווח מחירים של 100-221 דולר ומתחילת השנה הניבה המניה למשקיעים תשואה של קרוב ל-20%. 

נכון להיום מדובר בחברת הבשר מן הצומח הטהורה היחידה שנסחרת בוול סטריט. המתחרה הגדולה שלה בסגמנט, אימפוסיבל פודס, טרם ביצעה הנפקה ראשונה לציבור אולם סביר להניח שנראה את זה קורה בקרוב, בין אם בעסקת SPAC, רישום ישיר למסחר או הנפקה קלאסית. ההבדל בין המוצרים של ביונד מיט לאלו של טבעול למשל (חלוצת החלבון מן הצומח בישראל ואולי בעולם) הוא הטעם שממש מזכיר בשר מן החי. 

מתחילת השנה הניבה למשקיעים תשואה של קרוב ל-20%, מנית ביונד מיט

מאז 2017 הגדילה ביונד מיט את הכנסותיה בצורה מרשימה, אולם היא ממשיכה לדמם כסף ולרשום הפסדים למרות הגידול בהכנסות. ב-2020 רשמה ביונד מיט הכנסות של 407 מיליון דולר והפסד של 60 סנט למניה, גבוה משמעותית מתחזית האנליסטים. ב-2022 צפויה ביונד מיט לרשום הכנסות של 859 מיליון דולר ולקצץ את ההפסד השנתי לרמה של 6 סנט למניה. 

ביונד מיט נסחרת לפי שווי של 9.42 מיליארד דולר ואחוז השורט על המניה עומד על 22.36%. בנתונים הללו אני מעדיף לרכב על מניות ביונד מיט במהלכי שורט סקוויז של סוחרי הרדיט מאשר להשקיע בה לטווח ארוך כי נראה לי שהיא מתומחרת ביתר רב לעומת הנתונים הפונדמנטליים. בכל מקרה, שווה להמשיך ולעקוב אחרי ביונד מיט והמספרים שהיא מפרסמת כל רבעון כדי לנסות לתפוס גלים חיוביים. מניה תנודתית כזו תמיד מספקת הזדמנויות למשקיעים וכדאי לנצל אותם. 

למידע נוסף על ביונד מיט

מיט-טק 3D (סימול: MITC) – חזון מדהים אבל השקעה ספקולטיבית 

חברת החלום הישראלית מביאה לשולחן הצעה קוסמת: בשר מן הצומח בלי הצורך לגדל, לפטם ולשחוט את בעלי החיים! איך זה קורה תשאלו? טכנולוגיה שכאילו לקוחה מסרט בדיוני. מיט-טק 3D מפתחת דרכים לגדל תאי גזע של בשר מן הצומח בתנאי מעבדה, להדפיס אותם באמצעות מדפסות תלת מימד ייעודיות כחלקיקים של מוצרי בשר מוכרים (המבורגר, סטייק וכד') ולאחר מכן להרכיב אותם  לכדי מוצר מוגמר. מבולבלים? גם אנחנו. זה בכל מקרה מה שהחברה מתכוונת לעשות. 

ביום המסחר הראשון שלה היא צנחה בחדות, מניית מיט-טק
ביום המסחר הראשון שלה היא צנחה בחדות, מניית מיט-טק

עד שזה יקרה יצטרכו לקרות הרבה מאוד דברים והרבה מאוד ניסיונות ועל הדרך צפויה החברה לגייס עוד ועוד כסף כדי לתמוך במאמצי המחקר, הפיתוח והשיווק של הטכנולוגיה והמוצרים שהיא מתכוונת להוציא לשוק. על פניו מדובר ברעיון מדהים. תחשבו על כל פליטת הפחמן שתימנע ממעבר לייצור מוצרי בשר בלי הצורך לעבור את כל שרשרת הגידול, שינוע, הזנה, שחיטה והפצה של בעלי חיים. מעבר לפתרון האקולוגי המדהים מדובר גם בצעד חסכני מאין כמותו, אשר צפוי להפחית משמעותית את עלויות ההפקה של מוצרים אלו. החברה צפויה לרשום את הכנסותיה על ידי מכירת רישיון שימוש בטכנולוגיה ליצרניות מזון בכל רחבי העולם.

מיט-טק 3D הונפקה במרץ 2021 כשהציעה לציבור את מניותיה במחיר של 10.3 דולר למניה. ביום המסחר הראשון שלה היא צנחה בחדות והגיעה כבר לשפל של 6.27 דולר לפני שטיפסה לאחרונה למחיר של כ-8 דולרים. בשלב זה של חייה, אין שום ערך לשווי החברה או מחיר המניה. החברה רחוקה משמעותית ממוצר מסחרי וכפי שציינתי תצטרך לגייס הון עתק כדי להמשיך ולתמוך בתוכנית המחקר והפיתוח שלה. זה לא אומר שבעתיד ובהתאם לפרסום הודעות על התקדמות מסחרית המניה לא צפויה להיות מעניינת. בשלב זה אני ממליץ להוסיף אותה לתיק המעקב ולהמשיך להתעדכן מקרוב אחר פרסומי החברה בנושא התקדמותה המסחרית לקראת הכנסות ראשונות, אי שם בעתיד הרחוק. 

למידע נוסף על מיט-טק 3D

שווה בדיקה: אוטלי גרופ (OTLY)

אוטלי גרופ הונפקה לפני פחות מחודש וכבר ניפקה מעל 60% תשואה למשקיעים שלה. אוטלי גרופ מייצרת תחליפי "חלב" שונים משיבולת שועל. החברה ממאלמו בשבדיה נחשבת מובילה עולמית בתחומה ומותג שאהוב מאוד על צרכני המשקאות האלטרנטיביים לחלב.

הונפקה לפני פחות מחודש וכבר ניפקה מעל 60% תשואה למשקיעים שלה, מניית אוטלי גרופ
הונפקה לפני פחות מחודש וכבר ניפקה מעל 60% תשואה למשקיעים שלה, מניית אוטלי גרופ

משקיעים נבחרים בחברה בתקופה שלפני ההנפקה הראשונה לציבור כוללים סלבריטאים כמו אופרה ווינפרי, הראפר ואיש העסקים ג'יי זי, השחקנית נטלי פורטמן ומייסד סטארבקס (SBUX) הווארד שולץ. בין הקרנות שהשקיעו בחברה ניתן למצוא את בלקסטון (BX). מדובר בחברה השבדית השנייה בעלת פרופיל גבוה שהגיעה לוול סטריט בשנים האחרונות, אחרי ספוטיפיי (SPOT). 

כמו במקרה של ביונד מיט, גם אוטלי גרופ לא מרוויחה כסף. ההפסד השנה צפוי לעמוד על 22 סנט למניה ובשנת 2022 על 20 סנט למניה, וזאת לצד הכנסות של 631 מיליון דולר ו-904 מיליון דולר, בהתאמה. 

אם למדנו משהו מחברות שעשו IPO בשנה האחרונה (וקחו את WISH AI FROG COIN CPNG BMBL כדוגמה), זה שיש להן נטייה לזנק בימים ולעיתים בשבועות הראשונים אחרי תחילת המסחר בוול סטריט, כשלאחר מכן מגיעה הנפילה הגדולה לפני שהמשקיעים מתחילים לבחון אותן בצורה רצינית נטולת כל הרעש והצלצולים שמסביב. נכון לכתיבת שורות אלו נסחרת אוטלי גרופ בשווי של מעל 17 מיליארד דולר, יותר מצ'ק פוינט (CHKP) אם תרצו. נכון שהעתיד נראה ורוד אבל לטעמי גם היא שווה מעקב בלבד לפני כניסה להשקעה בשלב הזה. 

למידע נוסף על אוטלי גרופ

לרשימת חברות המספקות אלטרנטיבה למזון מן החי

אחרי המניות האלה: מי תהיה המניה הבאה שתקפוץ באלפי אחוזים

סבב ב' בוול סטריט התחיל

וכל מי שחשב שזו אפיזודה זמנית טעה בגדול. 

הצטרפו להדרכה חינמית שבה תוכלו ללמוד איך אפשר להרוויח מהסקירות של WallStreetBets מבלי להפסיד את התחתונים. 

בונוס מיוחד שיהיה בהדרכה: אלה 20 מניות ה-WallStreetBets שצפויות לעלות בקרוב

מומלצים עבורך
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן