+BigShot מופעל להתנתק?

סינון השקעות: המדריך שיוביל אותך להשקעה המנצחת הבאה שלך

יש עשרות אלפי מניות ותעודות סל ברחבי העולם, אז איך לכל הרוחות אתה אמור לבחור באילו מניות להשקיע? התשובה היא סינון השקעות. מדריך קצר זה יוביל אותך לסינון הולם של העולם הפיננסי שלך ויקרב אותך לניירות הערך המתאימים לך באופן אישי

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
סינון השקעות היא פעילות שימושית מאוד בעולם שוק ההון והיא בדרך כלל מבוצעת על ידי משקיעים פרטיים ומקצועיים כאחד
סינון השקעות היא פעילות שימושית מאוד בעולם שוק ההון והיא בדרך כלל מבוצעת על ידי משקיעים פרטיים ומקצועיים כאחד

תוכן עניינים

בואו נתחיל! החלטת להשקיע במניות ובקרנות הנסחרות בבורסה (תעודות סל), אך אינך בטוח מאיפה להתחיל? אתה לא לבד – זה מצב בו סוחרים ומשקיעים רבים נמצאים. עם עשרות אלפי מניות ותעודות סל הזמינים ברחבי העולם, איך אתה יכול לסנן בהצלחה  את כולן כדי למצוא השקעות מתאימות ואטרקטיביות? ובכן, אחד הפתרונות הוא סינון השקעות.

סינון הוא תהליך מיון של השקעות פוטנציאליות על סמך קריטריונים מסוימים על פי הגדרה עצמית. המטרה היא להגיע לרשימת מניות ו/או תעודות סל מצומצמת יותר אשר ניתנת לניהול. סינון השקעות היא פעילות שימושית מאוד בעולם שוק ההון והיא בדרך כלל מבוצעת על ידי משקיעים פרטיים ומקצועיים כאחד.

הדרך בה אתה ניגש לסינון תלויה באופן בו אתה ניגש להשקיע מלכתחילה. בהקשר זה נתייחס לשני סוגי משקיעים: יש משקיעים "מלמעלה למטה" שמתחילים לבחון מגמות כלכליות גדולות. הם נוטים להשקיע בתעודות סל העוקבות אחר מגזרים או שווקים ולא מניות בודדות. תהליך מיון מלמעלה למטה מתמקד במציאת תעודות סל המציעות חשיפה לתחומים הנ"ל.  לעומת זאת, משקיעים "מלמטה למעלה" בוחרים בעיקר מניות בודדות על בסיס "היסודות" של החברה.  הם עוקבים בדרך כלל אחר מניות שהמאפיינים הפיננסיים שלהם נראים אטרקטיביים – ולכן הם עשויים לזכות בבדיקה מעמיקה יותר . 

חשוב להדגיש שאין גישה נכונה או לא נכונה. למשקיעים רבים יש תערובת בריאה של מניות ותעודות סל בתיקים שלהם. אך סוגי השקעות שונים אלה דורשים תהליכי סינון שונים. למזלך, אנחנו מכסים הכל בכתבה זו! אז בואו נצא לדרך.

סינון תעודות סל

לצורך הסינון תוכלו להשתמש באתר ETFdb.com לבדיקה וחיפוש אחר בדיקת תעודות סל. לא רק שהאתר מציע מאגר מידע חינמי עם מידע מפורט על למעלה מ -2,000 תעודות סל ברחבי העולם, אלא שהוא כולל גם כלי סינון קל לשימוש.

המסנן הראשון בתהליך המיון של תעודת הסל הוא סוג הנכסים.  האם אתה מחפש תעודות סל העוקבות אחר מניות? אג"ח? סחורות? תוכל לקבל פירוט רב יותר על ידי סינון סוג נכסי משנה, למשל, להתמקד רק בתעודות סל העוקבות אחר סחורות חקלאיות, או כאלה שמשקיעות באג"ח שוק מתפתח.

באמצעות תעודות סל של מניות, ניתן להחיל מסננים נוספים בהתבסס על שווי החברה (שווי שוק גדול, שווי שוק קטן וכו'), ועל פי סגנון או אסטרטגיית השקעה (למשל ערך, צמיחה, רמת תנודתיות), אזור וסקטור. לדוגמה, להלן מה שמעלה מסך הסינון לתעודות סל העוקבות אחר מניות צמיחה אמריקאיות קטנות:

לאחר שקיבלתם רשימה קצרה כמו הנ"ל של תעודות סל, השאלה הבאה ברורה: באיזו מהן אתם בוחרים? 

מקום טוב להתחיל בו הוא הנזילות של תעודות הסל: כלומר, כמה קל לקנות או למכור בלי לגרום לשינויים גדולים במחיר. אם מוצגים בפניכם מספר תעודות סל העוקבות אחר אותו הדבר, מומלץ לצמצם את הרשימה ולהשאיר את הנזילות ביותר שבניהן. 

תוכל להשוות נזילות בקלות באמצעות העמודות (המופיעות במסך מעלה) "סך הנכסים" ו- "נפח היומי הממוצע" (Total Assets & Avg. Daily Volume).

אם מסתכלים על המסך שלמעלה, אנו רואים שתי תעודות סל – VBK ו- IWO – כל אחת מהן כוללת מעל 10 מיליארד דולר סך הנכסים, ואילו השאר מתחת למיליארד דולר.  בחישוב פשוט: ביום ממוצע כ- 189,00 מניות של VBK מחליפות ידיים, לאחרונה במחיר של 286 דולר למניה. עם שווי של כ-50 מיליון דולר הנסחר מדי יום, תעודה זו למשל עונה על הקריטריון שלנו לתעודת סל נזילה .

גורם חשוב נוסף הוא עלות תעודת הסל, כפי שהיא נמדדת ב"יחס ההוצאות" שלה. כדי לראות זאת במסך, הקש על הכרטיסייה הוצאות –  "Expense Ratio"

לאחר שצמצמנו את הרשימה שלנו ל- VBK ו- IWO בהתבסס על נזילות, כעת נשווה את שני אלה מבחינת עלות. ניתן לראות שיחס ההוצאות של IWO גבוה יותר פי יותר מ 3 מ- VBK. אם אנו רוצים לקבל חשיפה למניות צמיחה אמריקאיות קטנות, כנראה שנבחר ב-VBK לא רק שהיא נזילה מאוד, אלא שהיא גם תעודת הסל הזולה ביותר בחבורה .

טיפים נוספים:

על מה עוד כדאי להסתכל בעת בדיקת תעודות סל? 

כמה מדויקת תעודת הסל במעקב שלה אחר כל מה שהיא אמורה לעקוב אחריו. בואו נסתכל לדוגמה על שני תעודות סל מזהב, למשל GLD ו-DGL:

 GLD עוקבת אחר מחיר הזהב על ידי קנייה פיזית של מטילי זהב – וזה כנראה עדיף על רכישות DGL בחוזים עתידיים על זהב. תעודת הסל צריכה להשקיע כל פעם מחדש בחוזים חדשים יותר מכיוון שלחוזים עתידיים יש תאריך תפוגה. תהליך זה יכול לגרום לביצועי תעודת הסל לסטות מביצועי הזהב בפועל  ולכן לא בטוח שכדאי.

אחרון חביב אך לא פחות חשוב, כשמדובר בתעודות סל העוקבות אחר מדדי מניות, חשוב לבחון במיוחד את האחזקות של תעודת הסל כדי לוודא שהיא לא מרוכזת יתר על המידה במספר השקעות מצומצמות בלבד. ב-ETFdb תוכלו לעשות זאת על ידי לחיצה על הכרטיסייה אחזקות.  

מבט חטוף למשל על VGT, המתיימר לעקוב אחר תחום טכנולוגיית המידע בארה"ב, חושף שכמעט 40% מתעודת הסל מושקעת בשתי מניות בלבד! במילים אחרות, אם אתה משקיע ב VGT אתה למעשה מהמר יותר על Apple ו-Microsoft מאשר על תחום הטכנולוגיה הרחב יותר.

התבוננות באחזקות של תעודת סל יכולה, כמובן, גם לעזור לך למצוא רעיונות למניות בודדות.
 
נניח שאתה מעוניין לאתר כמה חברות מתחדשות. סנן תעודות סל העוקבות אחר מדדי מניות. תחת סקטור, בחר אנרגיה נקייה. מבין רשימת תעודות הסל שתקבל,  לחיצה על אחת מהן ואז בחינת האחזקות שלה אמורה לעזור לך להרכיב רשימה קטנה ונחמדה של מניות אנרגיה סולארית ורוח.

דרך נוספת למצוא רעיונות למניות כמובן, היא – ניחשתם נכון – להשתמש בסורק לסינון מניות.
בכל הנוגע לחיפוש מניות בודדות ניתן להשתמש בכלי הסינון המקוון של TradingView  – כלי חינמי ועוצמתי, המאפשר לך לסנן מניות על סמך קריטריונים שונים, רבים ומגוונים.

אילו קריטריונים אתה צריך לבחון מלכתחילה? 

ובכן, זה תלוי באיזה סוג מניות אתה מתעניין. אם אתה מחפש, נניח, מניות טכנולוגיות גדולות, עליך להזין את הקריטריונים של שווי שוק וסקטור כמוצג להלן.

 

המסך המתקבל מכיל 21 תוצאות ממוקדות, שגם אותן תוכלו לצמצם על בסיס קריטריונים נוספים שניתן להגדיר על פי בחירתכם .

ניתן להוסיף לסורק קריטריונים לניתוח טכני. למשל, נחפש מניה אשר ממוצע נע אקספוננציאלי 20 (EMA) שלה  נמצא מעל ממוצע נע אקספוננציאלי ל -50 יום (EMA), והממוצע נע אקס. 50 נמצא מעל ממוצע נע אקס 200 –  קריטריונים אלה מנסים לסנן מניות עם מחירים במגמת עלייה. כך תוכל להוסיף קריטריונים עד  לקבלת העשירייה המובילה.

לסיום, ללא קשר לאופן בו תנהל את המסנן שלך ובאילו קריטריונים תבחר להשתמש, עליך לחשוב על סינון מניות כ'מנוע חיפוש' שבו אתה משתמש כדי להכין רשימה קצרה ראשונית של רעיונות למסחר והשקעה, שלאחריו עליך לעשות שיעורי בית לפני כל רכישה, דהיינו, מחקר יסודי מעמיק יותר לגבי התוצאות שמתקבלות.

כעת יש לך בסיס טוב למדי כיצד לבצע סינון לתעודות סל ומניות על סמך קריטריוני ההשקעה המתאימים לסגנון האישי שלך כמו גם לכמה רעיונות ראשוניים. 

צא לדרך והוצא לפועל את מה שלמדת זה עתה – יש מצב שתמצא את רעיון ההשקעה הבא הכי טוב שלך באמצעות הפעלת כמה מסכים!

*** הניתוח הנ"ל אינו תחליף לייעוץ או המלצה מכל סוג שהוא והטקסט המצוין הוא אך ורק לפי דעתו של כותב המאמר. אנא הפעילו שיקול דעת.

תמיד חלמת לסחור בשוק ההון אבל פחדת להפסיד את הכסף? זה לגמרי מובן!

מרבית האוכלוסיה לא משקיעה וסוחרת באופן פעיל בשוק ההון בגלל שאיפות שקשורות ליציבות ופחד מלהפסיד. 

אבל יש 2 עובדות שאפשר לפספס כאן. 

1. כיום הדרך הכמעט יחידה שמפרידה בינך לבין האפשרות להתעשר היא כשכסף עובד בשבילך. ושוק ההון הוא אחלה מקום להתחיל ממנו.
2. אפשר לסחור ולהשקיע בטוח, אבל בשביל זה צריך לדעת קצת יותר ממה שאתה יודע עכשיו על שוק ההון.

בשביל זה עשינו תוכנית הכשרה למסחר בשוק ההון שממש כדאי לך להכיר. 

רוצה לבדוק את התאמתך לתוכנית שנותנת תיק מסחר התחלתי אמיתי לסחור בו?

לחץ למטה כדי למלא שאלון התאמה לתוכנית

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
מניות MEME ב-Reddit, אילוסטרציה

מניות ה-MEME: הדור הבא כבר כאן!

מה זה שיבה אינו וגיים-סטופ לעומת מה שראינו במניות HKD בחודש החולף? האם יש דרך למצוא את המניה הבאה שתעלה ב-20,000% בשבוע?

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן