+BigShot מופעל להתנתק?

כסף על הרצפה: כל מה שאתה חייב לדעת על ההזדמנויות בשוק המט"ח

שוק המט"ח מגלגל כ-6.6 טריליון דולר ביום, ומהווה יותר מכל התפוקה הכלכלית השנתית של יפן. זה הופך את הפורקס למחלקת הנכסים הגדולה והנסחרת ביותר בעולם, ולהזדמנות לתיק שאתה לא יכול להרשות לעצמך לפספס

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
המסחר בשווקי המט"ח הגיע ל-6.6 טריליון דולר ליום לעומת 5.1 טריליון דולר שלוש שנים קודם לכן
המסחר בשווקי המט"ח הגיע ל-6.6 טריליון דולר ליום לעומת 5.1 טריליון דולר שלוש שנים קודם לכן

תוכן עניינים

פעילות שוק המט"ח נבדקת אחת לשלוש שנים מאז שנת 1986. בסקר האחרון שכלל בנקים מרכזיים ורשויות אחרות ב-53 תחומי שיפוט, נאספו נתונים מקרוב ל-1,300 בנקים ועוסקים נוספים מהתחום. עלה מהסקר כי המסחר בשווקי המט"ח הגיע ל-6.6 טריליון דולר ליום לעומת 5.1 טריליון דולר שלוש שנים קודם לכן. למעשה, זה הופך את עולם הפורקס למחלקת הנכסים הגדולה והנסחרת ביותר בעולם. ומכאן, להזדמנות עבורך.

האם FX הוא בכלל סוג נכס?

האמת היא שלא חשבו שזה יהיה – בוודאי שלא בהתחלה. הסיבה לכך היא שפורקס (FX) הוא שער חליפין, ולא מדד המקושר לבעלות על פריט ערך בסיסי כלשהו כמו נכסי חברה, סחורות פיזיות, חלקות אדמה וכו'. למעשה, כדי לקנות דולרים, אתה צריך למכור פאונד, או יורו, או כל מטבע אחר.

זו הסיבה שהשקעה במט"ח התחילה את דרכה כהגנת מטבע פשוטה. נסביר: החשיפה למטבעות הייתה תוצר לוואי של השקעה במניות ובאיגרות חוב בינלאומיות. חשיפה זו הכניסה לתיק תנודתיות לא רצויה ללא רווח. לכן, מטרת הגידור הייתה להסיר את הסיכון המטבעי ולהוריד את הסיכון הכולל של התיק, כפי שניתן לראות בגרף למטה.

תנודתיות צפויה במדדים עם ובלי גידור מט"ח. מקור: BlackRock
תנודתיות צפויה במדדים עם ובלי גידור מט"ח. מקור: BlackRock

אך מאז ועד היום, השקעות במט"ח עברו מגידור פשוט לאסטרטגיות פעילות המניבות תשואות אטרקטיביות.

אז מה ההזדמנות כאן?

שוק המט"ח אינו "יעיל", וזה משהו שאתה יכול לנצל.

על פי תיאוריית השוק היעיל (Efficient Market Theory), תיאוריה העוסקת בשוקי ניירות ערך שנולדה בתחילת שנות ה-60, שוק הון יעיל משקף בכל רגע נתון את כל האינפורמציה הידועה על נייר ערך כלשהו, כולל שקלול מלא של תחזיות והערכות מומחים/אנליסטים לגביו. 

על פי תיאוריה זו, מניות תמיד נסחרות לפי שווי הוגן. כלומר, כמה הן שוות בפועל על סמך ניתוח משקיעים. זה מאוד מקשה על משקיעים לרכוש מניות במחיר מאוד נמוך או למכור מניות במחירים גבוהים. במילים אחרות, הכל כבר מגולם במחיר. לעומת זאת, ערכי מטבע חורגים לעיתים קרובות מהערכים הפנימיים שלהם. הסיבה לכך היא שיש הרבה משתתפים בשוק שלא מחפשים רווחים.

לדוגמה, בנקים מרכזיים מתערבים בשוק המט"ח בכדי לייצב מטבעות, ולא בכדי להרוויח. אנשים וחברות קונים ומוכרים מטבעות בעסקאות יומיומיות: נסיעות, סחורות, יבוא/יצוא, וכן הלאה. מחלקות המסחר של הבנקים קונות ומוכרות מטבעות כדי לספק נזילות, לא כדי לייצר תשואות השקעה.  משקיעים בעקיפין קונים ומוכרים מטבעות בעת השקעה בנכסים זרים, ובדרך כלל כדי להרוויח מהנכסים עצמם ולא ממטבעות הבסיס.

דרך נוספת להסתכל על הדברים – משקיעי מניות מנסים לקנות מניות במחיר נמוך ככל שניתן ולמכור מניות בעלות ערך גבוה, וזה עוזר לשמור על מחירי המניות באיזון יחסי. אבל כל הצדדים הללו קונים ומוכרים מטבעות לא בעקבות מה שהם חושבים שהם שווים, אלא בגלל שהם חייבים. זה יוצר חוסר יעילות, ומשאיר כסף על השולחן עבור משקיעי המט"ח.

האם עליך להוסיף השקעות מט"ח לתיק שלך?

זה עשוי להיות רעיון טוב – משתי סיבות עיקריות:

ראשית – התשואות. בעולם שבו ערך המניות בשמיים ותשואות האג"ח שואפות לאפס, אתה צריך לבחון מקורות תשואה נוספים – ושוק המט"ח יכול להציע בדיוק את זה.

יש גם דרך אחרת להרוויח: אתה יכול להשתמש במטבעות כדרך ליישם חלק מההשקפות או ההערכות שלך. נניח שאתה חושב שתוכנית החיסונים של בריטניה מתקדמת הרבה יותר מהר מזו של אירופה: אתה עשוי לצפות שהכלכלה שלה תיפתח מוקדם יותר ולכן תתאושש חזק יותר. אתה יכול לנקוט עמדה זו על ידי רכישת לירה שטרלינג ומכירת אירו.

שנית, יש גיוון. לאסטרטגיות השקעה במט"ח יש מתאם נמוך עם מחלקות הנכסים המסורתיות כגון מניות ואג"ח, מה שאומר שהן לא עוקבות אחר גחמות השוק הרחב יותר. פירוש הדבר הוא שהוספת מט"ח לתיק יכולה להיות דרך נהדרת להגביר את הגיוון ולהפחית את הסיכון.

נקודות למחשבה לסיכום

  • מט"ח הוא שוק בו סוחרים במטבעות, שהם סוג הנכסים הגדול ביותר והנסחר ביותר בעולם.
  • שוק המט"ח אינו יעיל לחלוטין בשל נוכחות גדולה של משתתפים ללא מטרות רווח בשוק אשר "משאירים כסף על השולחן".
  • משקיעים יכולים לדחוף קדימה את התיקים שלהם על ידי ניצול חוסר היעילות של שוק המט"ח כדי לייצר תשואות אטרקטיביות.
 
* כל סוג של מסחר על אחת כמה וכמה כשמדובר במסחר במט"ח יכול להיות מסוכן. מומלץ לעשות בדיקה מקיפה ובחינה מקצועית לפני שנכנסים לסחור במט"ח. אין לראות בטקסט כהמלצה לביצוע פעולה כלשהי בשוק המט"ח וכל פעולה שתעשה בעקבות קריאה של המאמר תיעשה באחרויותו של הקורא בלבד.  

רוצה לגלות מי המניות הבאות שיקפצו באלפי אחוזים?

סבב ב' בוול סטריט התחיל

וכל מי שחשב שזו אפיזודה זמנית טעה בגדול. 

הצטרפו להדרכה חינמית שבה תוכלו ללמוד איך אפשר להרוויח מהסקירות של WallStreetBets מבלי להפסיד את התחתונים. 

בונוס מיוחד שיהיה בהדרכה: אלה 20 מניות ה-WallStreetBets שצפויות לעלות בקרוב

מומלצים עבורך
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן