+BigShot מופעל להתנתק?

לאחר הרכישה: המשקיעים הזניקו את מחיר המניה של ויזה

ויזה הסכימה ביום חמישי לרכוש את את חברת הסטארט-אפ השוודית הטכנולוגית הפיננסית Tink תמורת שני מיליארד דולר. האם מדובר בעסקה חכמה שמטרתה לחזק את השאיפות הדיגיטליות שלה ולחסום מיני מתחרים חדשניים?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
אלפרד קלי, מנכ
אלפרד קלי, מנכ"ל ויזה

תוכן עניינים

פלטפורמות "בנקאות פתוחה" כמו זו של טינק תפסו חזק ברחבי אירופה מאז שנכנסו לתוקף כללים חדשים בשנת 2018 שמטרתם העיקרית הייתה לשפר את הבחירות העומדות בפני הצרכנים. (בנקאות פתוחה היא הדרך המאובטחת לתת לספקים גישה למידע הכספי שלך).

לצורך העניין, נזכיר שבעבר הלא רחוק לבנקים היה יתרון עצום בכל הקשור לנתונים של לקוחותיהם החל מחשבונות שוטפים ועד כרטיסי אשראי. למלווים מבוססים למיניהם הייתה גישה לכמויות עצומות של מידע שמתחרים בטכנולוגיה הפיננסית יכלו רק לחלום עליו. 

כל זה השתנה לאחר שהאיחוד האירופי הנהיג הוראה מתוקנת שבעקבותיה הבנקים נאלצו לפתוח את נתוני הלקוחות שלהם בפני חברות צד ג'. במילים אחרות, הטכנולוגיה של טינק מאפשרת לחברות צד ג' לגשת ישירות לנתוני הבנקאות של אנשים, בהסכמתם כמובן, ולקבל סקירה כללית של מצבם הכספי. צעד זה העניק לחברות חוץ בנקאיות את ההזדמנות להתחרות בבנקים בעסקי התשלומים, ולא פחות חשוב, העניק לנו, הצרכנים, אפשרויות רבות יותר של מוצרים ושירותים פיננסיים.

העסקה התרחשה לאחר שהצעתה של ויזה לרכוש את Plaid, יריבה אמריקאית של Tink, טורפדה על ידי הרגולטורים האמריקאים. יש לציין כי פלאיד וטינק פועלות שתיהן במרחב המתהווה המכונה 'בנקאות פתוחה'.

ויזה (V) אם כן, מחפשת להתרחב מעבר לשיטות התשלום המסורתיות, תוך שהיא דואגת למנוע ממתחרים חדשניים שונים לנגוס ברווחיה. הרכישה הזו תעזור לויזה להישאר קרוב ליותר מ-3,400 בנקים אירופיים להם טינק נותנת שירות – יחד עם הנתונים של כ-250 מיליון הלקוחות שלהם.

ראוי להדגיש שהעסקה עם טינק כפופה לאישורים רגולטוריים ולתנאי סגירה מקובלים אחרים. 

המשקיעים שלחו את מחיר המניה של ויזה מעלה לאחר ההודעה של ויזה על הרכישה ביום חמישי גרף ויזה
המשקיעים שלחו את מחיר המניה של ויזה מעלה לאחר ההודעה של ויזה על הרכישה ביום חמישי, גרף ויזה

למה שיהיה לך אכפת?

המשקיעים שלחו את מחיר המניה של ויזה מעלה לאחר ההודעה של ויזה על הרכישה ביום חמישי שכללה הבטחה מעודדת למשקיעים שהעסקה האמורה תמומן אך ורק במזומן ולא תשפיע על תוכנית רכישת המניות בחברה או על מדיניות הדיבידנד.

מצד שני, קחו בחשבון שההשתלטות הזו עדיין לא הושגה, וכאמור, הניסיון האחרון של ויזה לרכוש את יריבתה של Tink האמריקאית Plaid תמורת 5 מיליארד דולר נחסם על ידי הרגולטורים האמריקאיים בעקבות חששות הקשורוים לתחרות וסוגיות מונופול שיכולים לקרות גם ברכישה זו. במידה וגם עסקה זו תטורפד, מבחינת טינק, זה אולי לא יהיה כל כך נורא משום ששימו לב: כאשר העסקה עם פלאיד נכשלה, החברה הודיעה על סבב גיוס של 425 מיליון דולר בהשתתפות משקיעים חדשים כגון Silver Lake ו- Ribbit Capital. מה שהוביל להערכת השווי של פלאייד להגיע ל-פי שלוש. לא פחות!

התמונה הרחבה יותר:

אם תחום הבנקאות הפתוחה מעניין אתכם, כל מה שנותר לכם לעשות כעת, זה לעקוב אחר הצלחת הרכישה ולשקול לבחון כיווני פעולה. אך לא פחות חשוב להביט על התמונה הרחבה יותר: בעוד בנקאות פתוחה היא מציאות בבריטניה (השימוש בבנקאות פתוחה בבריטניה הוכפל בשנת 2020, וטכנולוגיית בנקאות פתוחה הפעילה 6 מיליארד שיחות באמצעות ממשקי API של FinTech ויותר מ-4 מיליון עסקאות צרכניות), בארה"ב היא עדיין בחיתוליה, אך יחד עם זאת היא בהחלט בדרכה אל חופי אמריקה. 

ארה"ב עשויה להפוך למובילה הבאה של האבולוציה הבנקאית הפתוחה, מכיוון שלצרכניה יש אינטרס הולך וגובר להגיע לחוויות תשלום חדשניות תוך שמירה על שליטה בנתונים שלהם. בלתי נמנע הוא שחברות שמתכוונות להישאר תחרותיות חייבות לפתח פתרונות צופים פני עתיד כדי להתאים את המודלים העסקיים שלהם לדרישה העתידית לתשלומים נוחים יותר, וזה ככל הנראה מה שעומד לקרות דיי בקרוב.

*** הניתוח הנ"ל אינו תחליף לייעוץ או המלצה מכל סוג שהוא והטקסט המצוין הוא אך ורק לפי דעתו של כותב המאמר. אנא הפעילו שיקול דעת.

תמיד חלמת לסחור בשוק ההון אבל פחדת להפסיד את הכסף? זה לגמרי מובן!

מרבית האוכלוסיה לא משקיעה וסוחרת באופן פעיל בשוק ההון בגלל שאיפות שקשורות ליציבות ופחד מלהפסיד. 

אבל יש 2 עובדות שאפשר לפספס כאן. 

1. כיום הדרך הכמעט יחידה שמפרידה בינך לבין האפשרות להתעשר היא כשכסף עובד בשבילך. ושוק ההון הוא אחלה מקום להתחיל ממנו.
2. אפשר לסחור ולהשקיע בטוח, אבל בשביל זה צריך לדעת קצת יותר ממה שאתה יודע עכשיו על שוק ההון.

בשביל זה עשינו תוכנית הכשרה למסחר בשוק ההון שממש כדאי לך להכיר. 

רוצה לבדוק את התאמתך לתוכנית שנותנת תיק מסחר התחלתי אמיתי לסחור בו?

לחץ למטה כדי למלא שאלון התאמה לתוכנית

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
מניות MEME ב-Reddit, אילוסטרציה

מניות ה-MEME: הדור הבא כבר כאן!

מה זה שיבה אינו וגיים-סטופ לעומת מה שראינו במניות HKD בחודש החולף? האם יש דרך למצוא את המניה הבאה שתעלה ב-20,000% בשבוע?

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן