+BigShot מופעל להתנתק?

לאלון מאסק יש "תחושה סופר רעה" לגבי הכלכלה. האם זה צריך להדאיג?

עד לא מזמן אלון מאסק היה אופטימי באופן כללי ושורי מאוד בכל הקשור לטסלה, אך בשבוע שעבר הוא השמיע פעמוני אזהרה

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
אלון מאסק,מנכ
אלון מאסק,מנכ"ל טסלה משמיע פעמוני אזהרה

תוכן עניינים

בשבוע שעבר, אילון מאסק אמר למנהלים בכירים בטסלה שיש לו "תחושה סופר רעה" לגבי הכלכלה העולמית ואף נתן אזהרה חריפה, מעין תחזית ישירה על תעשיית הרכבים החשמליים והביע חשש מפני מיתון פוטנציאלי וההשפעה הישירה על יצרניות הרכב.

העניין הוא שהוא לא המנכ"ל היחיד עם הפרופיל הגבוה שמצייר לאחרונה תמונת מצב פסימית: גם ג'יימי דיימון, מג'יי.פי מורגן הזהיר את המשקיעים להיערך ל"הוריקן" כלשונו. ג'יימי דימון אמר שיש  להתכונן לקראת הוריקן כלכלי שנגרם על ידי מלחמת הפד ואוקראינה כאשר ישנם שני גורמים עיקריים שמדאיגים את דיימון: הידוק כמותי שאמור להתחיל החודש ויגדל ל-95 מיליארד דולר בחודש בהחזקות אג"ח מופחתות ומלחמת אוקראינה והשפעתה על סחורות, כולל מזון ודלק.

למה אנחנו צריכים להיות מודאגים?

מאסק ודימון היו פעם אופטימיים.

מאסק היה עד לאחרונה שורי מאוד לגבי הסיכויים של טסלה, כשהביקוש עדיין חזק לרכבי היוקרה החשמליים שלה, ולגבי השווקים העולמיים, כפי שהמחישה ההצעה שלו של 44 מיליארד דולר לרכישת טוויטר. ודימון, עד לא מזמן ראה רק "ענני סערה" כפי שהגדיר זאת שלדבריו יכולים אפילו להתפוגג בקרוב.

אז אמנם לרוב יש לקחת כותרות והצהרות של מנהיגים בעלי פרופיל גבוה כל כך בזהירות  וביקורתיות רבה משום שהרי יכולה להיות אג'נדה רחבה יותר במשחק אך יחד עם זאת, עדיין כדאי  לקחת שינוי דרמטי כל כך בסנטימנט כאות אזהרה.

זה לא רק אילון וג'יימי…מאסק ודימון עלו לכותרות, אבל הם מצטרפים למקהלה ההולכת וגדלה של מנהיגי תאגידים שמזהירים מפני התדרדרות התחזית העסקית. ולא הכל מסתכם בדיבורי סרק: רווחים אחרונים של סוכנים כלכליים כמו וולמארט וחברות חדשניות כמו בורסת הקריפטו Coinbase הראו שהרווחים כבר נבחנים על ידי שיעורי ריבית ואינפלציה גבוהים יותר. בסך הכל, המגמה ברורה: אמריקה התאגידית מתכוננת לתקופות קשות יותר.

גרף יומי וולמארט (סימול WMT)
גרף יומי וולמארט (סימול WMT)

נקודה חשובה: טסלה וג'יי.פי מורגן הן חברות גדולות במגזרי מפתח

מאסק ודימון מנהלים שניים מהעסקים הגדולים בכלכלה החשובה בעולם. אז כשהם נהיים זהירים יותר, אנחנו מדברים גם על הפוטנציאל של אלפי עובדים לאבד את מקום עבודתם וגם על השלכות עצומות שיכולות להיות על השותפים העסקיים, הספקים והלקוחות הגלובליים שלהם. מעבר לכך, ההשפעה היא לא רק כלכלית: טסלה הייתה חביבת המשקיעים במשך זמן רב, וג'יי פי מורגן, הבנק הגדול ביותר בכלכלה הגדולה בעולם, נתפס כמקלט משמעותי עם עליית הריבית.

אם תחזית החברות הללו תתדרדר עוד יותר, סביר מאד להניח שההשלכות צפויות להיות מורגשות לא רק בכלכלה, אלא גם בשווקים הפיננסיים.

שתי החברות מהוות פעמונים לכלכלה

מכירות רכב וזרימת האשראי העולמי הם שני אינדיקטורים אמינים לבריאות הכלכלה. כאשר מכירות מכוניות חדשות מואטות באופן משמעותי, לעתים קרובות זה מצביע על כך שהצרכנים מהדקים את החגורה בציפייה או לפחות חשש מפני מיתון. וכאשר האשראי העולמי מאט, לעתים קרובות זה מצביע על כך שהבנקים מתחילים להיות מודאגים מכך שחברות ואנשים פרטיים עלולים להיתקל בקשיים כשהם יצטרכו להחזיר הלוואות.

ולמרות שעשויים להיות גורמים אחרים במשחק הכולל עבור שתי החברות הללו, האתגרים של טסלה עשויים להיות קשורים למחסור הנוכחי ברכיבים מרכזיים, והרי היא לא היחידה בתעשייה הזו (כמו גם תעשיות אחרות) שמפרסמת הצהרות אזהרה וזה סימן אזהרה ברור לכך שהתחזית נותרת עגומה בטווח הקרוב.

סנטימנט שלילי יכול לגרור סנטימנט שלילי גדול יותר

כל כמה זמן השווקים עוברים ירידות חדות וממושכות, ו"שרשרת של משובים שליליים" יכולות להיות חלק מהסיבה. זה מה שקורה כשחברות נעשות זהירות יותר לגבי התחזיות שלהן, והזהירות שלהן הופכת את סנטימנט המשקיעים לשלילי יותר. ההשפעה מורידה את מחירי המניות והאג"ח הקונצרני, מה שמעלה את עלות ההלוואות לחברות, וזה בתורו משפיע על התחזית של חברות אלה ומוביל את ההנהלה להיות זהירה עוד יותר.

שרשרת המשוב הזו בין הפונדמנל הכלכלי וסנטימנט המשקיעים, שאיקון ההשקעות ג'ורג' סורוס מכנה "רפלקסיביות", יכולה להפוך במהירות לספירלה שלילית, שתיפסק רק כאשר המחירים ירדו משמעותית. (רפלקסיביות בכלכלה היא התיאוריה הטוענת שקיימת לולאת משוב שבה תפיסות המשקיעים משפיעות על הפונדמנטל הכלכלי, אשר בתורו משנה את תפיסת המשקיעים).

זו לא הייתה סערת הציוצים הרגילה

בואו נהיה כנים, זה לא היה הציוץ הפרובוקטיבי הרגיל של אלון מאסק. אם זה היה אחד הציוצים הרגילים שלו, היינו יכולים פשוט להתעלם מזה. ההערה שלו למנהלים, והאזהרה של דימון למשקיעים, היו יותר מזה. יחד הם מוסיפים לקצב האזהרות של מנהיגי תאגידים הנוקטים בפעולות קשות כגון קיצוץ בכוח העבודה שלהם או ביטול הצעות עבודה שהוגשו לאחרונה  כדי להגן על עצמם מפני הרעה בסביבת צמיחה.

זה משהו שאמור להדאיג אותנו. הסיבה העיקרית לכך ששוק המניות לא נמכר בצורה משמעותית יותר וחווה ירידות עמוקות יותר היא משום שהמשקיעים עדיין מצפים שחברות יוכלו לעמוד בתקופה מאתגרת יותר…ויתכן שהם בסוף יהיו צודקים. אך בינתיים, ההערה של מאסק למנהלים הקוראת לקיצוץ משרות והפוגה עולמית בגיוס עובדים ללא ספק מרמזת שזה לא הולך להיות קל.

למה לא בהכרח צריך להיות מודאגים ברמה האישית?

אמנם לא חסרות סיבות להיות מוטרדים בתקופה זו.  אך מצד שני, יש דברים שאפשר לעשות כדי להגן על עצמינו ולהיות פתוחים ומוכנים להזדמנות כאשר היא תופיע בשוק המאתגר הזה.

למשל, אפשר לוודא שתיק ההשקעות מגוון מספיק: יתכן ולא כדאי להחזיק רק מניות, אלא גם אג"ח, זהב, סחורות ואפילו דולר אמריקאי אם אתה רוצים גידור קצר טווח מפני נפילה של כל הנכסים בו זמנית. בנוסף על כך, אפשר גם להיות הגנתי: להחזיק במניות באיכות גבוהה במגזרים חיוניים שקשה לחיות בלעדיהם, תחומים כמו שירותי בריאות, שירותים ומוצרי צריכה. ואם אתה רוצה להרוויח קצת כסף רציני, כדאי לזכור שגם החזקת מזומן זה סוג של פוזיציה ולכן אולי טוב יותר לשקול להחזיק במזומן שאפשר להשתמש בו כשתראה כניעה אמיתית בשוק. כי רק אז יש להפעלת תותחים מלאה סיכוי טוב למקסם את התשואות.

לסיום, אם, בינתיים, אינכם יכולים לעמוד בפיתוי של הוספת קצת סיכון לתיק שלכם, חפשו נכסים שכבר נמכרו הרבה וללא ספק מציגים רמות סיכון-סיכוי אטרקטיביות יותר, כמו מניות טכנולוגיה בודדות. למשל, גולדמן זאקס חושב ש-JD.com, Alibaba, Baidu ו-Pinduoduo נראות אטרקטיביות, או אפילו מניות טכנולוגיה משבשות.

BABA, JD, PDD גרף שבועי מקור TradingView
BABA, JD, PDD גרף שבועי מקור TradingView

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן