+BigShot מופעל להתנתק?

להרוויח כסף מהזוללים: איך FAT ברנדס נהנית מטרנד המזון המהיר

חברת הזכיינות של רשתות מסעדות צומחת בקצב מסחרר על ידי רכישת מותגים חדשים. האם הגיע הזמן לחשוב ברצינות על השקעה במניה?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
המבורגר של חברת פאטבורגר, אחת המחברות הבת של פאט ברנדס
המבורגר של חברת פאטבורגר, אחת המחברות הבת של פאט ברנדס

תוכן עניינים

בזמן שבישראל תפסו סוף סוף את הגנב והנוכל מנקר העיניים משה חוגג (לכאורה – אבל אני מבטיח לכם שכל האישומים נגדו נכונים), בשוקי הקריפטו לא ממש מתרגשים מהסיפור. אנשים כמו חוגג היו, ישנם וימשיכו להיות כל עוד בצד השני יש מספיק מטומטמים שלא עושים את בדיקת הנאותות שלהם לפני שהם מוסרים את כספם במתנה לנוכל התורן. הנפילה של חוגג מגיעה בגלל העובדה שניהל חיי פאר באור הזרקורים. גנבים מתוחכמים עושים את העבודה בשקט מאחורי הקלעים ולא חושפים את עצמם לעין הציבור. בקיצור – ABOUT FUCKING TIME. 

בוול סטריט העניינים ממשיכים להתנהל כרגיל והשווקים מדשדשים בשבוע המסחר המקוצר שבסופו חג ההודיה כשאחריו כמובן מגיע יום החג הגדול של הצרכנים – הבלאק פריידי (כאילו לא המצאנו מספיק ימי קניות מיוחדים – תנו לפאפטס לקנות, הם חולים על זה). חג הקניות הגדול היה בעבר יום אחד בלבד של חגיגה אבל בעולם כבר הבינו את הקונץ והחליטו להפוך את בלאק פריידי לחודש שלם של קידום מבצעי מכירות ולכן היום עצמו כבר די איבד מהיוקרה או הייחודיות שלו. מצד שני, הסייבר מאנדיי נראה לי יותר מרתק ויהיה מעניין לראות כיצד צרכני העולם מתנהלים שנתיים בתוך הקורונה ששוב מתפרצת לה באירופה.

לבלאק פריידי וסייבר מאנדיי אקדיש טור מיוחד בהמשך, אבל בטור זה אני רוצה לשים בפוקוס מניה שנחשפתי אליה במקרה בשנה שעברה ובלי לשים לב היא טסה לה בשקט בשקט מתחת לרדאר ובלי הרבה יותר מדי יחסי ציבור.

למרות התקדמות הידע, המדע והמודעות, תושבי העולם עדיין אוהבים לזלול ג'אנק פוד בכל רגע נתון על פני כדור הארץ. רשתות המזון המהיר בראשות מקדונלד'ס (MCD), פיצה האט (YUM), ברגר קינג (QSR) וקנטאקי פרייד צ'יקן (YUM) ממשיכות לגדול משנה לשנה על רקע המשך הנהירה של הזללנים למיניהם. באתונה שבה אני מתגורר כעת, מקדונלד'ס נכשלה כישלון חרוץ (בכל יוון יש פחות מ-15 סניפים), אבל בסניף היחיד שלה במרכז העיר- מול כיכר סינטגמה המופלאה, משתרך תור ארוך בכל שעה כמעט משעות היום. גם סניף KFC ממשיך לרכז עניין וזאת שגם פה המותג לא ממש תפס.  

מנכ"ל פאט ברנדס, אנדרו וידרהורן
מנכ"ל פאט ברנדס, אנדרו וידרהורן

פאט ברנדס (FAT) – זינוק של 400% בשנה

מאיפה היא באה ולאן היא הולכת רק אלוהים יודע אבל בשנה האחרונה מניות FAT טסו בצורה לא ברורה וזאת בזמן שחברת הגג של רשתות מזון מהיר מגוונות המשיכה לגדול באמצעות מיזוגים ורכישות שאפשרו לה להגדיל את היקף המסעדות שהזכיינים שלה מפעילים בעולם לכמות של מעל 2,000. בין הרשתות שמפעילה החברה ניתן למנות את רשת הדיינרים ג'וני רוקט, פאטבורגר, קפה בפאלו, בוננזה סטייקהאוס ואלביישן בורגר.

השבוע הודיעה החברה על רכישת מותג המסעדות העשירי שלה, נייטיב גריל אנד ווינגס, תמורת 20 מיליון דולר. דיברנו בעבר שרשתות מסעדות מספקות הכנסות זמינות מיידיות ולמרות הקורונה רשתות רבות למדו להתאים את עצמן למצב (בעזרת התאמת מנות למשלוחים, הורדת עלויות תפעול ובחירת מיקומים יעילים יותר) והצליחו לצאת מהמגיפה מחוזקות אף יותר. 

בתחילת נובמבר פרסמה החברה תוצאות לרבעון השני ודיווחה על הפסד של 14 סנט למניה, ב-4 סנט גרוע מהתחזית. המספרים המעניינים יותר הגיעו בשורת ההכנסות שהסתכמו ב-29.76 מיליון דולר, או עלייה פנומנלית של 627% (בעיקר על רקע השוואה לימי הקורונה של 2020 – אבל עדיין יפה) וחשוב יותר: 15.1 מיליון דולר מעל תחזית האנליסטים לתקופה. 

באפריל 2020, ימי השפל של הקורונה, נסחרו מניות החברה במחיר של פחות מדולר. שנה וחצי לאחר מכן נסחרות מניות החברה במחיר של 11 דולר וזאת על רקע המשך הצפת שווי וערך על ידי גדילה אורגנית במספר המסעדות שהיא מפעילה וכמובן באמצעות מיזוגים ורכישות שנועדו לקנות תזרים מזומנים נוסף ולספק מנוע צמיחה לחברה. נציין כי FAT רושמת את רוב הכנסותיה בדמות תמלוגים מזכיינים עבור המותגים שבהם היא מחזיקה כבעלים. 

עלייה של 400% בשנה האחרונה. גרף FAT
עלייה של 400% בשנה האחרונה. גרף FAT

סכנה עיקרית במניה: מחזורי מסחר נמוכים

ברמת התחזיות, האנליסטים מצפים ש-FAT תרשום הכנסות של 102 מיליון דולר השנה כש-2022 צפוי המספר לגדול ל-179 מיליון דולר, אבל אני מניח שהמספר הזה יעודכן מעלה על מנת לשקף את הרכישה של נייטיב גריל אנד ווינגס. בשנה הבאה צפויה החברה לעבור לרווחיות, ולרשום רווח של 62 סנט למניה. 

אחת הבעיות העיקריות של המניה היא מחזורי סחירות נמוכים מאוד. אמש למשל נרשם מחזור של 15.7 אלף מניות בלבד וביום מסחר ממוצע עומד המחזור על 41 אלף. למרות זאת, אני חושב שבהחלט כדאי להוסיף את הסימול לתיק המעקב שלכם כי מי יודע מתי אחת מענקיות המזון המהיר, או אחת מיצרניות המשקאות הקלים, יחליטו להמר על החברה כיעד רכישה אסטרטגי שיאפשר להן לדחוף עוד מוצרים ושירותים. המניה גם זכתה בעבר לחסדם של המשקיעים הקמעונאים שהטיסו אותה למעלה ומי יודע מתי העדר יחזור להריץ אותה. 

מניות FAT כבר נגעו בשיא כל הזמנים של 14.38 דולר מוקדם יותר השנה וכל זאת כאמור די מתחת לרדאר. בשנה החולפת לבדה סיפקה המניה תשואה של 148% וזאת לעומת 31% במדד ה-S&P 500. עם שווי שוק של 193 מיליון דולר בלבד, לחברה יש התחייבויות בהיקף של 501 מיליון דולר (בעיקר על רקע מימון רכישת רשת המסעדות טווין פיקס תמורת 300 מיליון דולר מוקדם יותר השנה) ונזילות בהיקף של יותר מ-60 מיליון דולר. 

למרות שמדובר במספרים לא מרשימים בעליל, עם תזרים הכנסות של קרוב ל-2 מיליארד דולר במסעדות הזכיינים בשנה הבאה, החברה נהנית ממודל עסקי יציב ומעניין וכדאי לעקוב אחריה. מצד שני הייתי ממליץ לחכות להתעוררות במחזורי המסחר ולהיזהר ממימושים חדים בקרב בעלי עניין, כי מניות כאלה יכולות להגיע בקלות למחיר של דולר, הרבה לפני שיגיעו למחיר של 25 דולר. 

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

רוצה להרוויח משכורת של מהנדס תוכנה מכל מקום בעולם, בלי לעבוד 9 שעות ביום בעבודה מתישה?

מלא פרטים ועבור לשאלון התאמה לשוק ההון

*במידה ותמצא מתאים לאחר שתמלא את שאלון ההתאמה אחד מציידי הכישרונות של גיא ברנד יצור איתך קשר לגבי המשך התהליך

דילוג לתוכן