+BigShot מופעל להתנתק?

למה כן צריכים להיות זהירים בקניית מניות עכשיו?

המניות עלו בצעדי ענק בשלושת השבועות האחרונים לצד נתונים מעודדים הנתפסים על ידי המשקיעים כניצחון, אך כנראה שכדאי לנקוט משנה בזהירות

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
מדד המחירים לצרכן בארה
מדד המחירים לצרכן בארה"ב עומד על 8.5%

תוכן עניינים

המניות עלו (ועדיין עולים) בצעדי ענק בשלושת השבועות האחרונים, ולא קשה להבין מדוע: רווחי החברה ברבעון השני הגיעו בסופו של דבר טוב יותר ממה שציפו האנליסטים, התקבלו נתונים מעודדים על רמת האינפלציה.

וכשחושבים על זה…לא לעתים קרובות רואים משקיעים חוגגים עדכון של מחירים לצרכן בארה"ב (טיקר: USIRYY) הגבוהים ב-8.5% ממה שהיו בשנה הקודמת אך זה קרה כי ה- 8.5% של יולי בכל זאת הצביעו על האטה ניכרת מ-9.1% של יוני, שלא לדבר על כך שזה נתון טוב יותר ממה שחזו הכלכלנים.

בנוסף, הם גם ציפו שהמחירים יזנקו ב-0.2% מיוני ליולי, אבל הם פספסו גם במישור הזה: הנתונים הראו שאין שינוי כלל, כי ירידה של 5% במחירי האנרגיה קיזזה את עלויות המזון והשכר הדירה.

אז עושה רושם שהמשקיעים מרגישים בטוחים יותר ויותר שהאינפלציה בארה"ב הגיעה לשיא, והם מתייחסים לנתונים האלה כאל ניצחון: הם מעריכים שהסיכויים שהפד יעלה את הריבית ב-0.75 נקודות אחוז בחודש הבא יורדים. זו גם כנראה הסיבה שהמחירים של נכסים מסוכנים כמו מניות וקריפטו עלו והתשואות של הדולר והאג"ח ירדו לאחר העדכון הזה.

אך האם זה באמת ניצחון?

לא שמישהו רוצה להרוס את המסיבה, אך עדיין יש לנקוט בזהירות. כמה סיבות שהפד עשוי לא להקל. ראשית, הפד השמיע קול מאד חזק וברור לגבי העובדה שהוא רוצה לראות כמה חודשים של ראיות לכך שהמחירים יורדים.

ליתר דיוק, הוא זקוק לירידה של "אינפלציית הליבה", זו שמבטלת את מחירי האנרגיה והמזון ההפכפכים, כדי שהמחירים ירדו בעקביות, מה שבהחלט לא קורה עדיין: מחירי הליבה לצרכן עלו ב-0.3% מיוני עד יולי. שנית, השכר עדיין מטפס בקצב מהיר מבחינה היסטורית. זה עשוי להדאיג את הפד שאנו נמצאים ב"ספירלת שכר-מחיר", שבה עליית יוקר המחיה דוחפת את הביקוש למשכורות גבוהות יותר, מה שמוביל ליותר הכנסה פנויה ובסופו של דבר לאינפלציה גבוהה יותר.

האם הגיע הזמן להכריז על שוק שוורי? כדאי להתאפק. הנה למה…

לא בטוח שהפד יבצע תפנית בקרוב: לפדרל ריזרב (הפד) יש שתי מטרות: לשמור על תעסוקה הקרובה לרמתה המקסימלית ולשמור על יציבות מחירים סביב 2%. היות ומצב האבטלה נמצא במצב טוב, בשפל של 3.5% של לפני המגפה, מניעת האינפלציה הגבוהה היא בראש סדר העדיפויות של הפד. וכפי שהבנק המרכזי הדגיש כמה פעמים לאחרונה, הוא מוכן לעשות כל מה שצריך כדי שזה יקרה.

העניין הוא שכאמור, האינפלציה אמנם פחתה מעט ביולי, אבל לא סביר שהיא תרד באופן מהותי  אלא אם כן הביקוש לסחורות ולשירותים ירד. זו הסיבה שהפד מגדיל באגרסיביות כל כך: הוא מחפש להאט את הביקושים על ידי האטת הצמיחה הכלכלית עם ריביות גבוהות יותר.

זה מסוג המצבים שבהם חדשות טובות באמת יכולות להוביל לחדשות רעות: אם תחזית הצמיחה תשתפר (בדרך כלל היינו אומרים שזה חדשות טובות), סביר להניח שהאינפלציה תעלה שוב (חדשות רעות), אשר, בתורו, יאלצו הפד להעלות את הריבית אפילו יותר, אפילו מהר יותר (חדשות רעות מאוד), עד שהצמיחה תיעצר מספיק כדי להאט את האינפלציה.

USIRYY רמת האינפלציה בארצות הברית מקור: TradingView
USIRYY רמת האינפלציה בארצות הברית מקור: TradingView

וכאמור, זה לא הולך להיות קל להוריד את לחצי המחירים כי אינפלציית הליבה צפויה להישאר עיקשת לזמן מה, וזה כנראה ימנע מהאינפלציה לרדת לרמה שבה הפד עשוי להרגיש מספיק נוח להפסיק את העלאות הריבית.

הנחיתה הזו עלולה להיות הכל מלבד רכה

לא משנה מה הפד יעשה, אין כל ערובה לכך שהוא יוכל להשיג את מה שמכונה "נחיתה רכה" שזה להרגיע את הצמיחה מספיק כדי להוריד את האינפלציה, אבל לא עד כדי כך שזה יוביל את הכלכלה למיתון עמוק. אחרי הכל, הפד הצליח "לנחות ברכות" רק פעם אחת בעבר.

ויש לכך סיבה טובה: נחיתה רכה דורשת את הכמות המושלמת של האטה, בזמן המושלם, והמדיניות המוניטרית שזה הכלי היחיד שיש לפד, היא לא מכשיר מדויק. זהו כלי בוטה שעשוי בהחלט לספק את כמות הגירוי הלא נכונה, בזמן הלא נכון. כדי להקשות עוד יותר על הפד, ההשפעות של שינויי הריבית מורגשות לעתים קרובות באיחור של מספר חודשים

זה חשוב להבין כי המשמעות היא שיש סיכוי שההשפעה של העליות האחרונות של הפד פשוט לא הופיעה עדיין בנתונים. הרי ידוע שעליית הריבית משפיעה על אזורים שונים במשק בזמנים שונים. ואם מחירי הדירות הם תמיד המגזר הראשון שמגיבים בהאטה, אחריהם מגיעים הזמנות חדשות, רווחי חברות ולבסוף תעסוקה.

בהקשר זה, אינדיקטור בשם מחזור HOPE, שנוצר על ידי אסטרטג ההשקעות הראשי של פייפר סנדלר מייקל קנטרוביץ' יכול להציע תובנה מסוימת בנושא הזה. HOPE מראה כיצד השפעות ריבית גבוהות יותר מתגלגלות על פני ארבעה חלקים מרכזיים של הכלכלה

כאשר כאמור, המגזר הראשון שמגיב לריביות גבוהות יותר הוא שוק הדיור, והוא נוטה להגיב בגדול. נדל"ן למגורים הוא קבוצת הנכסים הגדולה בעולם, אחרי הכל, והוא קשור ישירות למגזרים חשובים אחרים בכלכלה – קמעונאים צרכניים, למשל, ובנקים, ואכן הוא בהאטה.

מפת דרכים של התגובה הכלכלית לשינויים בתעריפים מקור מייקל קנטור
מפת דרכים של התגובה הכלכלית לשינויים בתעריפים מקור מייקל קנטור

אז ייתכן שההאטה בצמיחה אמנם בעיצומה, אבל רוב ההאטה הזו עשויה לפגוע במשק בפיגור של כמה חודשים, במיוחד בהתחשב בכך שהיו שנים של הקלות כמותיות שתמכו בכלכלה ודחפו את מחירי הנכסים למעלה.

יש לך הרבה יותר מה להפסיד מאשר להרוויח

כדי שמניות יניבו תשואות חזקות מכאן והלאה, רווחי החברה יצטרכו לעמוד בציפיות. והציפיות האלה כבר עכשיו די אופטימיות: משקיעים מעריכים שהרווחים יגדלו בכ-7-10% בשנתיים הקרובות, שולי הרווח מתרחבים מהרמות הגבוהות כבר, והאינפלציה תרד מהר בערך כמו שהיא זינקה. וגם במקרה (הפחות סביר…) וכל זה באמת יקרה, יש להניח שהמניות לא ירוויחו כמו שהמשקיעים מתכננים, כי הציפיות הנעלות האלה כבר מגולמות חלקית במחירי המניות של היום.

מצד שני, אם הדברים לא יתבררו כוורודים כפי שהמשקיעים מצפים, וכאמור, יש הרבה סיבות מדוע לא ..מחירי המניות צפויים לרדת לא מעט כדי לשקף את המציאות החדשה.

ויש לזכור שלהפסדים יש השפעה גדולה יותר על תיקי השקעות מאשר לרווחים. רווח של 100% נדרש כדי לקזז הפסד של 50%, אחרי הכל, כלומר זה עשוי לקחת זמן עד שתשלם על ההפסדים הללו. כדוגמה, משקיעים שקנו את הראלי בשוק הדובי של יוני 2001 נאלצו לחכות עד אפריל 2006 רק כדי לחזור למקום שבו הם התחילו.

אז איפה ההזדמנות?

אם התחשק לך לקנות מניות, אז ההמתנה לקצת יותר בהירות לאן הצמיחה והאינפלציה מובילות עשויה להיות הדבר החכם לעשות.

אמנם הסיכוי שהפד אכן יצליח להוציא נחיתה רכה ומושלמת תמיד קיים, ורווחי החברות עשויים לעמוד בציפיות הגבוהות של השוק והמניות עשויות להמשיך לזנק. אם זה המקרה, ואתם יושבים מחוץ לשוק הזה, אז מקסימום תפספסו כמה מהרווחים הראשוניים. אבל אם הדברים אכן עומדים להיות קשים, אז לא רק שתוכל להימנע מהכאב של הפסדים משמעותיים, אלא גם תהיה בעמדה הרבה יותר טובה לקנות מניות במחירים מוזלים.

כפי שנאמר פעמים רבות…יש זמנים להיות אגרסיביים וזמנים לחכות להזדמנויות טובות יותר. עם סביבת מאקרו שכל כך לא ודאית וציפיות המשקיעים שהן כל כך אופטימיות ללא ביסוס, אפשר בקלות לומר שזה עדיין הזמן לחכות להזדמנויות טובות יותר. במילים אחרות, מוטב להיזהר מאשר להצטער.

הנ"ל מהווה סקירת מאקרו המבוססת על נתוני הסביבה הכלכלית בארה"ב. בהחלט יתכן שרוח הדברים יקבלו תפניות אחרות מסיבות שונות ועל כן חשוב מצד אחד לעקוב אחר השווקים והעדכונים השטפים ומאידך, לנקוט בגישה ביקורתית ולעשות מחקר עצמאי בהתייחס לתפיסות וההשערות המוזכרים בכתבה שכן, דבר אינו בבחינת המלצה לפעולה כלשהי.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן