+BigShot מופעל להתנתק?

המגע של באפט: האם ברקשייר האת'וויי תמשיך להניב תשואה גם אחרי ש"הנביא מאומהה" ילך?

שני מנהלי ההשקעות של החברה מאומהה חצו את גיל 90. האם החברה המופלאה תמשיך להכות את השוק גם אחרי ששניהם יפרשו לעולם הבא?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
וורן באפט ויד ימינו צ'רלי מאנגר
וורן באפט ויד ימינו צ'רלי מאנגר

תוכן עניינים

אם הייתם מספרים לוורן באפט וצ'רלי מאנגר בשנות השבעים שגם בשנת 2021 הם עדיין יהיו בין החיים ויותר מכך: הם עדיין יהיו פעילים בניהול חברת הענק ברקשייר האת'וויי, הם היו צוחקים לכם בפנים. באפט ידוע כמי שחובב ג'אנק פוד מלווה בקוקה קולה בטעם דובדבן. הוא צחק פעם שרבע מגופו עשוי מקוקה קולה (KO). איני יודע דבר לגבי הרגלי התזונה של מאנגר, אבל מה שבטוח הוא שמי שממשיך לעבוד גם אחרי גיל הפנסיה נשאר צעיר ורענן, ולראיה שני הקשישים המדהימים האלה, שגם בגיל 97 (מאנגר) ו-90 (באפט) ממשיכים להוביל את החברה מאומהה, נברסקה. 

באפט כבר הודיע שמי שיירש אותו בתור המנכ"ל הבא של ברקשייר האת'וויי הוא גרג אייבל, המכהן היום כסגן יו"ר החברה. אז האם כשהיא נושקת לשווי שוק של 642 מיליארד דולר וכששני המייסדים נמצאים בישורת האחרונה שלהם, האם ברקשייר האת'וויי תמשיך להיות אחת ההשקעות הבטוחות ביותר בוול סטריט גם בשנים הבאות?

ברקשייר הת'וואי (BRK-A, BRK-B) – מחברת טקסטיל כושלת למפלצת פיננסית

למי שאינו יודע נספר כי ברקשייר האת'וויי החלה כחברת טקסטיל שנסחרה בבורסה במחיר זול יחסית לדעתו של המשקיע הצעיר וורן באפט. ב-1962 הוא החל לרכוש ממניות החברה וב-1964 השתלט עליה לחלוטין. שווי השוק שלה דאז? 22 מיליון דולר. ב-1967 החליט באפט להשתמש בחברה כדי לבצע רכישות של שתי חברות ביטוח מאומהה ובשנות השבעים גם את הרכישה החשובה ביותר של ברקשייר דאז – חברת הביטוח GEICO, אשר הפכה להיות אחת משתי חברות ביטוח הרכוש והנזיקין המוכרות והפופולריות בארה"ב, יחד עם אולסטייט (ALL).

פרסומת לדוגמה של GEICO

גרג אייבל, היורש של באפט
גרג אייבל, היורש של באפט

ב-1970 רכש באפט את חברת הקופונים בלו צ'יפ סטאמפס, תוך שהוא יורש את יו"ר מועצת המנהלים שלה צ'ארלי מאנגר שמיד הפך ליד ימינו. מאז מנהלים שני הקשישים החביבים את אחת מהחברות המדהימות ביותר בעולם העסקים. מי היה מאמין שחברת ההשקעות הגדולה והמפורסמת בעולם תצא ממקום שכוח אל כמו אומהה, נברסקה, מדינה שחוץ מקבוצת פוטבול מכללות ושדות תירס אין בה יותר מדי אטרקציות.

ואולי זה חלק מהקסם של ברקשייר האת'וויי? חברה שצמחה משום מקום כשהיא מנוהלת על ידי שני גאונים פיננסיים עם חוש חד לעסקים שהם UNDERVALUED ועם מתודולוגיית השקעה סדורה שגם אחרי חמישים שנים בעסק אינם סוטים ממנה. 

בין הדברים הרבים שבאפט אמר לאורך השנים אפשר להזכיר שהוא קונה רק חברות שהוא מבין מה הן עושות ואיך הן מרוויחות מזה כסף. לכן מעולם לא נכנס להשקעה במשהו כמו ביטקוין. בנוסף, הוא קונה כשכולם מוכרים ומוכר כשכולם קונים (הדם ברחובות וכו'). זה מה שהביא את ברקשייר האת'וויי להיות מפלצת פיננסים ואחזקות שעדיין ממשיכה לבעוט גם בעשור העשירי לחייו של באפט. 

נזכיר רק שלברקשייר שתי מניות סחירות בוול סטריט: מניות קלאס A ששוות 422 אלף דולר ונגישות רק למיליונרים (חלום חיי להיות בעלים של מניה אחת כזו!) ומניות קלאס B שנגישות למשקיעים קטנים ונסחרות במחיר של כ-280 דולר. 

מי היה מאמין שחברת ההשקעות הגדולה והמפורסמת בעולם תצא ממקום שכוח אל כמו אומהה, נברסקה

תיק השקעות בהיקף 270 מיליארד דולר

למרות שברקשייר האת'וויי היא למעשה חברת החזקות עם חברות בנות הפעילות בתחומים כמו ביטוח, תעשייה, נדל"ן, רכבות, אנרגיה ועוד, כמעט חצי משווי השוק של החברה נעוץ בתיק ההשקעות המרשים שלה. נכון לסוף הרבעון הראשון של 2021 מנהלת ברקשייר תיק מניות בהיקף של 270 מיליארד דולר. דיברנו לא מעט בתוכניות שלנו על ההחזקות של ברקשייר הת'וואי אבל תמיד שווה להזכיר על מנת להבין כיצד באפט בונה את תיק המניות שלו.

גם אחרי שמימש מניות אפל (AAPL) ברבעון הרביעי של 2020 (מהלך שבאפט הודה שהיה טעות), אפל עדיין שווה 40% מתיק המניות שלו עם החזקות בשווי של 108.3 מיליארד דולר. אחריה ברשימה מניות בנק אוף אמריקה (BAC) בשווי 39 מיליארד דולר, מניות אמריקן אקספרס (AXP) בשווי 21.4 מיליארד דולר, מניות קוקה קולה (KO) בשווי 21.08 מיליארד דולר ומניות קראפט-היינץ (KHC) בשווי של 13 מיליארד דולר. 

לרשימה המלאה של תיק המניות 

כפי שניתן לראות, מלבד אפל, כוללת הרשימה שתי מניות של חברות המוכרות מוצרי מזון שבאפט צרכן נלהב שלהן (קטשופ ומיונז שמגיע עם המבורגר וצ'יפס וקוקה קולה אותה הוא שותה בכל יום) ושתי מניות של ענקיות פיננסים אמריקאיות: הבנק הגדול ביותר וחברת כרטיסי האשראי האייקונית.

באפט מאמין במניות של חברות המשלמות דיבידנדים יציבים למשקיעים והוא נהנה מהכנסה שוטפת של דיבידנדים בשווי של מיליארדי דולרים בשנה מכל החברות בהן הוא מחזיק וזאת מלבד התשואות שהניבו לו המניות עצמן בשנים בהן החזיק אותן. תוספות בולטות לתיק שלו בשנה החולפת: רשת הסופרמרקטים קרוגר (KR) וחברות הביטוח מארש ומק'לינן (MMC) ו-AON. 

האם ברקשייר תספק תשואות יפות גם בעתיד?

על מנת לאמוד את מה שצופן העתיד בואו נבחן את העבר הקרוב יחסית ואת ההשוואה המתבקשת בין הביצועים של מניות ברקשייר האת'וויי לעומת מדד ה-S&P 500 בעשר השנים האחרונות. ברקשייר ניפקה תשואות של 21% מתחילת השנה, 57% בשנה החולפת, 95% בחמש שנים ו-265% בעשר שנים. מדד ה-S&P 500, כפי שהוא נמדד בתשואת תעודת הסל SPY, ניפק תשואות של 16%, 38%, 105% ו-224% בהתאמה בתקופות הרלוונטיות. בארבע מחמש התקופות היכתה ברקשייר את המדדים. 

גרף ברקשייר האת'וויי
גרף ברקשייר האת'וויי

מבחינת נתונים כספיים, שימו לב לנתון הפסיכי הבא: ברקשייר האת'וויי צפויה להציג רווח של 17.2 אלף דולר למניית קלאס A בשנה הנוכחית ו-19.2 אלף דולר למניה בשנת 2021. קשה להסתכל על המספרים האלה ולא להשתאות בתדהמה. למרות הרווח המנייתי המפלצתי היא עדיין נסחרת במכפיל סביר של 24.55 על הרווח הצפוי השנה ובשווי שוק שנושק קרוב ל-642 מיליארד דולר. ברקשייר צפויה לרשום הכנסות של 263.9 מיליארד דולר השנה ו-277.4 מיליארד דולר בשנת 2022. 

אחת הביקורות העיקריות נגד ברקשייר האת'וויי ובאפט היא העובדה שהחברה לא מחלקת דיבידנד. למרות זאת, באפט מאמין בהחזרת ערך למניות על ידי תשואה עודפת על תשואת השוק וגם על ידי רכישת מניות מסיבית של מניות קלאס A של החברה במטרה לדלל את כמות המניות בשוק ולהציף ערך לבעלי המניות הקיימים.

במבט קדימה, אני בטוח שכשבאפט ומאנגר ילכו לעולמם ברקשייר תצטרך להוכיח לשוק שהיא יכולה להמשיך גם בלי מגע הקסם של שניהם. למרות זאת, אני מאמין שכפי שראינו באפל, ההחזקה הגדולה ביותר של באפט ומאנגר, החברה שרדה את מותו של המייסד הגורו סטיב ג'ובס והמשיכה קדימה במלוא הקיטור תוך שהיא מחזיקה בכתר החברה הציבורית בעלת שווי השוק הגדול ביותר בארה"ב. באפט לקח את הזמן על מנת לסמן את היורש המיועד ואם בחר באייבל, שאין לי עליו שום מידע בשלב זה מעבר לעובדה שהוא ה-CHOSEN ONE, אז אני מניח שהוא יודע מה שהוא עושה ושגם ברקשייר תמשיך להיות אותה חברה מדהימה שהייתה מאז באפט ומאנגר נטלו את המושכות. רק חבל שרובנו לא יכולים לקנות מניות קלאס A של החברה. אני עדיין עובד על השגת מימון לעסקה הזאת.

למידע נוסף על ברקשייר האת'וויי

 אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

תמיד חלמת לסחור בשוק ההון אבל פחדת להפסיד את הכסף? זה לגמרי מובן!

מרבית האוכלוסיה לא משקיעה וסוחרת באופן פעיל בשוק ההון בגלל שאיפות שקשורות ליציבות ופחד מלהפסיד. 

אבל יש 2 עובדות שאפשר לפספס כאן. 

1. כיום הדרך הכמעט יחידה שמפרידה בינך לבין האפשרות להתעשר היא כשכסף עובד בשבילך. ושוק ההון הוא אחלה מקום להתחיל ממנו.
2. אפשר לסחור ולהשקיע בטוח, אבל בשביל זה צריך לדעת קצת יותר ממה שאתה יודע עכשיו על שוק ההון.

בשביל זה עשינו תוכנית הכשרה למסחר בשוק ההון שממש כדאי לך להכיר. 

רוצה לבדוק את התאמתך לתוכנית שנותנת תיק מסחר התחלתי אמיתי לסחור בו?

לחץ למטה כדי למלא שאלון התאמה לתוכנית

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

רוצה להרוויח משכורת של מהנדס תוכנה מכל מקום בעולם, בלי לעבוד 9 שעות ביום בעבודה מתישה?

מלא פרטים ועבור לשאלון התאמה לשוק ההון

*במידה ותמצא מתאים לאחר שתמלא את שאלון ההתאמה אחד מציידי הכישרונות של גיא ברנד יצור איתך קשר לגבי המשך התהליך

דילוג לתוכן