+BigShot מופעל להתנתק?

מדוכן נקניקיות לרשת בינלאומית: הסיפור של שייק שאק

סיפור האגדה של רשת ההמבורגרים שייק שאק מתחיל בדוכן נקניקיות קטן במדיסון סקוור פארק בניו יורק. עם יותר מ-300 סניפים וההמבורגר המסחרי הטעים ביותר החברה ממשיכה לצמוח

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
ההמבורגר המפורסם של החברה
ההמבורגר המפורסם של החברה

תוכן עניינים

השבוע התכנים שלנו סובבים סביב מגזר רשתות המזון המהיר, כולל התמקדות איך הצליחו החברות שמנהלות אותן להתמודד עם המשבר הגדול ביותר שידעו: התפרצות הקורונה. איך רשתות שהיו רגילות למיליוני מבקרים בשנה התאימו עצמן לסניפים ריקים, סגרים ומעבר לפעילות מקוונת על מנת לשרוד ובחלק מהמקרים גם לפרוח.  

אתמול התמקדנו ברשת הפיצריות הבינלאומית דומינו'ס פיצה (DPZ) והיום בחרתי ברשת נוספת של ג'אנק פוד שאני אישית מאוד אוהב ומשתדל לבקר בה לפחות פעם אחת בכל ביקור בארה"ב: רשת ההמבורגרים שייק שאק (SHAK) שאת סיפור הצמיחה המופלא שלה אפשר ללמד בבתי הספר למנהל עסקים ברחבי העולם. 

ביום רביעי נערוך וובינר מיוחד בנושא רשתות המסעדות האמריקאיות והבינלאומיות. בניגוד לשוק ההון בישראל, בוול סטריט נסחרות עשרות מניות של חברות המפעילות רשתות מזון מהיר אבל לא רק. יש לזכור שהיתרון הגדול עבור משקיעים שחשופים למניות של רשתות מזון מהיר ומסעדות הוא תזרים המזומנים המרשים שנוצר ממיליוני פעולות קופה בשנה. קחו לדוגמא רשת כמו מקדונלד'ס (MCD), הרשת הגדולה ביותר בעולם המזון המהיר שרשמה הכנסות של קרוב ל-20 מיליארד דולר בשנת 2020. 

אז נכון שמקדונלד'ס היא היהלום שבכתר רשתות הג'אנק אבל שייק שאק (SHAK) הרבה יותר מעניינת לטעמי והנה למה.

דני מאייר, מייסד שייק שאק
הכל התחיל מדוכן נקניקיות קטן. דני מאייר, מייסד שייק שאק

שייק שאק (SHAK): תשואה של 90% בשנה החולפת

שייק שאק הוקמה על ידי דני מאייר כדוכן נקניקיות קטן בפארק מדיסון במנהטן בשנת 2001, בדומה לסיפור של ויטרינה התל אביבית (לטעמי עד היום ההמבורגר הטוב בעיר) שהחלה כמסעדת נקניקיות ולאחר מכן הפכה למקום שמגיש המבורגרים מעלפים. בעוד שויטרינה נעצרה על שני סניפים, שייק שאק פתחה את הסניף הראשון שלה סמוך לדוכן הנקניקיות המיתולוגי בשנת 2004 והוסיפה לתפריט הנקניקיות גם המבורגרים, צ'יפס כמובן וגם מילקשייקים מדהימים במגוון טעמים. מהסניף הבודד במדיסון פארק צמחה שייק שאק לרשת בינלאומית שנכון לכתיבת שורות אלו מונה 311 סניפים, מתוכם 106 ברחבי העולם. 

הקונספט והמיתוג של שייק שאק הפכו אותה לאחת מרשתות המזון המהיר האהובות בארה"ב בכלל ובניו יורק בפרט וגם הצמיחה המהירה שלה לא בוששה לבוא. בתחילת 2015 ביצעה החברה הנפקה ראשונה לציבור כשמכרה את מניותיה במחיר של 21 דולר למניה. היום מחזיקה החברה בבעלות על 250 סניפים והשאר מופעל על ידי זכיינים. אני חייב לציין שכמו במקרה של דומינו'ס פיצה בפיצריות, שייק שאק היא הבחירה המועדפת שלי בתחום רשתות ההמבורגרים (למרות שמדי פעם אני נהנה לנגוס בהמבורגר הוופר של ברגר קינג אבל כף רגלי מעולם לא תדרוך במקדונלד'ס למשל) ולכן אני קצת משוחד בכל מה שקשור לחברה או למניה.

ממחיר של 21 דולר ביום ההנפקה טיפסו מניות SHAK לשיא של 138 דולר מוקדם יותר השנה וזאת לפני מימוש לסביבות מחיר של 100 דולר בשבוע החולף. למרות הצמיחה הפנומנלית, שנת הקורונה פגעה בחברה שנאלצה לעבור להפסד על רקע סגירת סניפים למבקרים (המבורגר במשלוח לעולם לא יהיה טעים כמו אכילה במקום). גם השנה צפויה שייק שאק לרשום הפסד אבל ב-2022 היא תחזור לרווחיות, בכפוף לוירוס המציק ולהמשך הוריאנטים שהוא ממשיך להצמיח. למרות המעבר להפסד והפגיעה בהכנסות, מניות SHAK דווקא רשמו תשואה חיובית בשנה החולפת כשהחזירו למשקיעים 90% על השקעתם וקרוב לפי חמש למי שנכנס במחיר ההנפקה ב-2015. 

למרות המעבר להפסד והפגיעה בהכנסות, מניות SHAK דווקא רשמו תשואה חיובית, גרף החברה
למרות המעבר להפסד והפגיעה בהכנסות, מניות SHAK דווקא רשמו תשואה חיובית, גרף החברה

האם שייק שאק תמשיך לצמוח?

מלבד הפגיעה בשנת הקורונה, בה ירדו הכנסות החברה מ-594.5 מיליון דולר ב-2019 ל-523 מיליון דולר בשנת 2020, ב-2021 כבר צפויה שייק שאק לחזור לצמיחה יפה עם הכנסות של 737 מיליון דולר וב-2022 צפויות ההכנסות לנסוק ל-951 מיליון דולר. ב-2016 עוד רשמה החברה הכנסות זניחות של 268 מיליון דולר כך שהצמיחה המרשימה שלה בהחלט ניכרת.

בנקודת הזמן הנוכחית השאלה אם בשווי שוק של 4.25 מיליארד דולר, הכנסות כפי שמצוין לעיל ועם רווח שנתי שצפוי לעמוד על 44 סנט ב-2022, עדיין נותר אפסייד במניות SHAK?

כפי שכתבתי בטור על דומינו'ס פיצה אני מעדיף להשקיע במניות של חברות שאני מכיר, משתמש בשירותים שלהן או נהנה לנגוס בהמבורגרים הטעימים מאוד שהן מכינות (עם הצ'יפס המסולסל ושייק שוקו/וניל אלוהי ליד). לכן אני משוחד וחושב שהמוצר של שייק שאק ממשיך לבדל עצמו מרשתות ג'אנק פוד אחרות. למרות שאני בהחלט משתדל לצמצם את צריכת החלבון מן החי כמה שאפשר או לגעת בג'אנק פוד כמה שפחות, אני ממשיך לחטוא באכילת המבורגר טעים לפחות פעם בחודש. כשיהיו חלופות מספיק טובות אעבור אליהן. בינתיים לא התרשמתי ממה שביונד מיט (BYND) ואימפסיבל בורגר מציעות. 

אי לכך ובהתאם לזאת אני סבור שגם ברמת המחיר הנוכחית, SHAK היא השקעה משתלמת לטווח ארוך גם אם כבר עשתה ראלי מרשים בשנה החולפת. למרות זאת, יש לסייג כי סכנת הקורונה המחודשת עשויה לפגוע בשייק שאק בצורה מהותית למרות שכבר התאימה עצמה לביצוע משלוחים או איסוף במקום. 

למידע נוסף על שייק שאק

תמיד חלמת לסחור בשוק ההון אבל פחדת להפסיד את הכסף? זה לגמרי מובן!

מרבית האוכלוסיה לא משקיעה וסוחרת באופן פעיל בשוק ההון בגלל שאיפות שקשורות ליציבות ופחד מלהפסיד. 

אבל יש 2 עובדות שאפשר לפספס כאן. 

1. כיום הדרך הכמעט יחידה שמפרידה בינך לבין האפשרות להתעשר היא כשכסף עובד בשבילך. ושוק ההון הוא אחלה מקום להתחיל ממנו.
2. אפשר לסחור ולהשקיע בטוח, אבל בשביל זה צריך לדעת קצת יותר ממה שאתה יודע עכשיו על שוק ההון.

בשביל זה עשינו תוכנית הכשרה למסחר בשוק ההון שממש כדאי לך להכיר. 

רוצה לבדוק את התאמתך לתוכנית שנותנת תיק מסחר התחלתי אמיתי לסחור בו?

לחץ למטה כדי למלא שאלון התאמה לתוכנית

מומלצים עבורך
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן