+BigShot מופעל להתנתק?

מה הטעם בלהתעשר אם אתם לחוצים מכדי להנות מזה? 5 עצות

נותרו קצת יותר משבועיים לסגירת השנה האזרחית, והמשקיעים מקווים לסיום מרגיע של השנה לאחר שנפגעו מהתקף התנודתיות החד ביותר מזה 10 חודשים

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
מה הטעם בלהתעשר אם אתם לחוצים מכדי ליהנות מזה?
מה הטעם בלהתעשר אם אתם לחוצים מכדי ליהנות מזה?

תוכן עניינים

סגירת השנה האזרחית ופתיחת שנה חדשה בפתח, והמשקיעים מקווים לסיום מרגיע של השנה לאחר שנפגעו מהתקף התנודתיות החד ביותר מזה 10 חודשים. בואו נסתכל על מה שקרה לאחרונה בשווקים, וכיצד אפשר לקבל איזה לילה שקט לכבוד השנה האזרחית החדשה.

מה קרה השבוע ולמה?

כידוע, נובמבר ודצמבר הם חודשים חזקים מבחינה היסטורית, במיוחד כשהם מתחילים את התקופה בצורה חזקה בצבע ירוק כמו השנה. הרבה משקיעים מקצועיים מדברים על שווקים שחווים "סנטה ראלי" ומנהלי קרנות פותחים מעין חלון ראווה לתיקים שלהם, כלומר, קונים מניות עם ביצועים טובים ומוכרים את החלשות, כדי לספק מצג שבו הקרנות שלהם הולכות לסיים את השנה בשיא.

אבל בשבוע שעבר, מניות בהערכות שווי גבוהות ספגו ונפגעו מהתקפה כפולה. ראשית, אנו מדברים על הגרסה של אומיקרון ושנית, דבריו של יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול, שאמר כי על הבנק המרכזי בארה"ב לשקול לסיים את רכישת האג"ח התומכות בשוק מוקדם יותר מהמתוכנן.

זה שלח את ה-VIX, מדד התנודתיות במניות בארה"ב למעלה מ 30 בפעם הראשונה בפברואר.

ה-VIX קפץ מעל 30 שבוע שעבר. מקור: Bloomberg
ה-VIX קפץ מעל 30 שבוע שעבר. מקור: Bloomberg

ובנוסף, דחף את מדד הפחד והחמדנות של CNN לטריטוריית "פחד קיצוני":

מדד הפחד מקור: CNN
מדד הפחד מקור: CNN

כך שברוב השבוע האחרון, משקיעים מכרו מניות, במיוחד את המניות של החברות הספקולטיביות ביותר שעדיין לא הצליחו לתת רווח וגם השקעות מסוכנות אחרות כמו קריפטו, ובמקום זאת פנו למרחב הבטוח יותר של אג"ח ממשלתיות.

מכירת מניות וביטקויין ופנייה למרחב הבטוח יותר של אגח ממשלתיות מקור: Bloomberg
מכירת מניות וביטקויין ופנייה למרחב הבטוח יותר של אגח ממשלתיות מקור: Bloomberg

על הרקע הנ"ל זה לא כל כך מפתיע שהמשקיעים היו כל כך רגישים לשינוי בטון של הפד ולאינפלציה שעשויה להגיע מהר יותר מהצפוי. באותה מידה, ההלם של גרסה של נגיף הקורונה שהופיע בדיוק כשהם נמצאים בשלב של ציפיות והכנות לקראת סיומה של המגיפה שבבירור פגעה בהתאוששות הכלכלית.

אבל אז שימו לב שבהמשך השבוע, המניות זינקו פעם נוספת, ושלחו את ה-S&P 500 בחזרה לשיא כל הזמנים שלו, וזאת בדיוק כשהמשקיעים כאמור נהרו לחוף מבטחים. התנופה למעלה בשווקים גם קיבלה בוסט מעוד כמה סיבות כגון: מחקר שמראה שחיסון Covid חדש של GlaxoSmithKline שנמצא יעיל נגד גרסאות נגיפים מרובות, ובנוסף, נקיטת מדיניות מוניטרית רופפת יותר של הבנק המרכזי של סין.

גרף יומי S&P 500 מקור: TradingView
גרף יומי S&P 500 מקור: TradingView

מה הלאה?

כעת כל העיניים נשואות לדו"ח האינפלציה בארה"ב של יום שישי הקרוב שעל פי ההערכות צפוי  להראות שהמחיר לצרכן זינק בשיעור גבוה של 6.8% בחודש נובמבר בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה וגם לתגובת הפד בפגישת המדיניות האחרונה שלו לשנה ב-15 בדצמבר.

מה ניתן לעשות עם כל זה?

התנודתיות הגבוהה של השבועות האחרונים היא לגמרי תזכורת לכך שאם נשתמש במטאפורה נחמדה, לשווקים יש טמפרמנט של תינוק עם נדודי שינה.  ולמרות שלפעמים בהחלט מועיל להבין מה הסיבות של תנועת השווקים בכל יום נתון, הרדיפה הזו אחר כל כותרת שמתפרסמת יכולה במקרה הטוב להיות מתכון ללחץ לא מוצדק, ובמקרה הרע להוביל לתשואות השקעה גרועות. אחרי הכל, מחקרים רבים מראים שלמשקיעים שנוגעים הכי פחות בתיקים שלהם יש את הביצועים הטובים ביותר בטווח הארוך.

אז לקראת סוף השנה, להלן רשימה של טיפים חשובים שיחסכו מכם את הפאניקה הנגרמת על ידי תנודתיות בשווקים

  • אל תסתכלו על ההשקעות שלכם בכל פעם שהשווקים, בין אם מניות או קריפטו יורדים בחדות, זה יוצר דחף למכור. אתם עלולים למצוא את עצמכם נועלים הפסדים עם כל התקף קצר של תנודתיות.
  • נסו להימנע ממעקב אחר חדשות פיננסיות מקרוב מדי. קריאת תקצירים יומיים ישאירו אתכם מעודכנים בדברים החשובים באמת. למעשה, אין צורך לרדוף אחר כל כותרת כדי להיות משקיע טוב יותר.
  • אפשר לשקול לעבור לנכסים בעלי בטא נמוך יותר בשוק המניות. הוספת מניות עם גרסת בטא נמוכה יותר לתיק שלכם, או אפילו שלילית (שניתן למצוא ברשימה באתרים כמו Tradingview) תפחית את כמות הצבע אדום שאתם עשויים לראות בימי ירידות.
  • הגדירו כלל מתי אתם יוצאים מפוזיציה וכבדו אותו. אתם יכולים להחליט, למשל, לצמצם את ההפסדים שלכם אם מניה יורדת ב-20%, או למכור חצי אם המניה מכפילה את עצמה. לא משנה מה התוכנית שלכם, הגדירו מראש התראות או עצירת הפסדים, זה יאפשר לכם לסגור את אפליקציית המסחר ולהמשיך את היומיום שלכם בנוחות עם בילוי איכותי עם פחות מסכים ויותר משפחה וחברים.
  • שיקלו להגדיר את הרצוי לכם ו"לשכוח". כלומר, תוכלו להגדיר תשלום חודשי קבוע לקרן בבורסה (ETF) או שתיים, להמתין עשור או יותר, ולתת לכסף שלכם להיבנות לאט בזמן שאתם מבלים את זמנכם בדברים אחרים. אין צורך לעשות זאת עבור כל תיק ההשקעות אלא רק עם חלק מההשקעות שלכם.

 

לסיום, למרות שהטיפים נטולי ריגושים, הם עשויים לעזור לכם לחסוך תשלומי עמלות לברוקרים או לבנקים ועל הדרך יחסכו מכם לחצים הכוללים לילות ללא שינה. וזכרו: אין טעם להתבסס כלכלית אם אתם לחוצים מכדי להנות מזה.

סקירה זו היא בבחינת טיפים להתנהלות אחראית בשוק מניות תנודתי ובכלל.  אין בכתוב כל המלצה לפעולת קניה, מכירה או אחזקה. תמיד עליכם לעשות בדיקה ולמידה מעמיקה משלכם על מנת לקבל החלטות מבוססות ומושכלות התואמות למצבכם הכלכלי האישי.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
איפה וורן באפט משקיע אתת כספו

וורן באפט: "אלו 3 המניות שלי"

האם שלושת האחזקות הגדולות ביותר בתיק ההשקעות של באפט יכולות ללמד אותנו כיצד להגיע ליעדים הפיננסיים שלנו?

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן