+BigShot מופעל להתנתק?

מה היה השבוע בוול סטריט?

סיכום שבועי גדוש באירועים כלכליים שיצרו הרבה אקשן השבוע

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
בורסת ניו יורק
בורסת ניו יורק

תוכן עניינים

ברקשייר הת'אווי בבוננזת קניות

פתחנו את השבוע עם ברקשייר הת'אווי שיצאה לבוננזת קניות. המסע הגדול ביותר שלהם מזה עשור לפחות, ללא פחד מהסערה הגיאופוליטית והחששות מפני אינפלציה. וורן באפט הימר בגדול על שוק המניות בארה"ב ברבעון האחרון, הפעיל את ערימת המזומנים שלו ורכש מניות בשווי של למעלה מ-51 מיליארד דולר. ביניהם: שברון ואקטיביז'ן.

האטה בסין והיחלשות היואן

פעילות הייצור והשירותים צנחו השבוע לרמות הגרועות ביותר מאז פברואר 2020.. הסגרים המחמירים של סין גובים מחיר משמעותי מהכלכלה ופוגעות בשרשרות האספקה העולמיות כל זאת בזמן שהנשיא שי ג'ינפינג נמצא בלחץ לעמוד בהבטחותיו לתמוך בצמיחה של סין. ומטבע היואן בחו"ל? הוא נחלש בעקבות הנתונים.

הדולר הוא המלך

לעומת היואן, הדולר הכל יכול לא נראה כל כך אלוהי כבר די הרבה זמן ולאחרונה בבירור מהווה מקלט עבור המשקיעים: המטבע זינק מול כמעט כל מטבע אחר מאז תחילת 2021, ולאחרונה פרץ את שיא חמש השנים שלו כדי להיסחר ברמות שלא נראו מאז 2002. השבוע רמת 3.3 נפרצה ונכון ליום שישי וה-USDILS נסחר מעל רמת 3.4 נכון לכתיבת שורות אלה.

ישנן שתי סיבות מרכזיות לכך. הראשון הוא עליית הריבית בארה"ב בשל האינפלציה שזינקה כבר בארה"ב לשיא של 41 שנים ועומדת כעת על לא פחות מ 8.5%. העלייה הזו הופכת את איגרות החוב של ממשלת ארה"ב לאטרקטיביות יותר מאלו של מדינות אחרות. זה מעודד משקיעים להכניס את כספם למדינה, דוחף את הביקוש לדולר האמריקאי ואת מחירו.

אינפלציה בארהב 8.5%
אינפלציה בארהב 8.5%
אינפלציה בארהב 8.5%
אינפלציה בארהב 8.5%

החלטה על הריבית בארה"ב

כולם המתינו להחלטת הריבית השבוע למרות שאף אחד לא באמת מופתע. הפדרל ריזרב העלה את הריבית השבוע ביום רביעי ב-50 נקודות בסיס מה שמהווה את העלאת הריבית הגדולה ביותר מזה 22 שנים. יו"ר הפד אמר כי מהלכים דומים עומדים על הפרק בחודש יוני ויולי, והמניות חגגו בעליות מטורפות.

אז על מה הייתה מהומת העליות? בואו נתעכב טיפה.

כשכולם מצפים לגרוע מכל (שמועות על אפשרות לעליה של 75 נקודות), כל רמז לחדשות חיוביות יכול להיות בעל השפעה מוגזמת. אז פאוול פסל עלייה גדולה יותר של 75 נקודות בסיס, מה שהרגיע את החששות והמניות חגגו על ההבטחה הזו ועלו בכמעט 3% עד סוף היום – העלייה הגדולה ביותר מזה עשור.

אך זה לא החזיק יותר מידי זמן וכבר למחרת החוזים העתידיים על המניות נסוגו מהעליות שלהם שהיו לאחר הודעה הפד.  משום שבהסתכלות על הדברים באופן ביקורתי, שום דבר לא השתנה מהותית: הפד עדיין יצטרך להעלות את הריבית בצורה אגרסיבית כדי להילחם בלחצים אינפלציוניים, ושיעורים גבוהים יותר עדיין יזיקו לצמיחה הכלכלית וגם למניות. אז למרות שהפד אולי עזר להפיג קצת חששות של משקיעים, התחזית לא נראית הרבה יותר בהירה ממה שהיה קודם..

מה לגבי צמצום המאזנים?

לפי פרוטוקול ישיבתה האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) החברים הצביעו פה אחד: עבור ניירות הערך של משרד האוצר, התקרה תקבע תחילה על 30 מיליארד דולר לחודש ולאחר שלושה חודשים תגדל ל-60 מיליארד דולר לחודש.  עבור חובות סוכנות וניירות ערך מגובי משכנתאות, התקרה תקבע תחילה על 17.5 מיליארד דולר לחודש ולאחר שלושה חודשים תגדל ל-35 מיליארד דולר לחודש. ובמילים אחרות, החזקות האג"ח וניירות ערך מגובי משכנתאות יתחילו להצטמצם בתחילת חודש יוני בקצב חודשי התחלתי של 47.5 מיליארד דולר, ועלייה במהלך שלושה חודשים ל-95 מיליארד דולר.

החלטה על הריבית בריטניה + מיתון באופק?

הבנק המרכזי (ECB) העלה אתמול את הריבית בפעם הרביעית ברציפות ומתכוון להמשיך.. העלה ב-0.25% הגבוה ביותר שהם היו מאז 2009, וקצב העליות המהיר ביותר מזה 25 שנה. הוא גם שוקל להתחיל למכור חלק מאג"ח בשווי טריליון דולר פלוס שנצבר מאז המשבר הפיננסי.

הבנק המרכזי אמר כי הוא צופה כעת שהאינפלציה תגיע לרמה של 10% עד סוף השנה, הוצאות משקי הבית כל כך קריטיות עד שהוא מעריך שכלכלת בריטניה עלולה ליפול למיתון לפני סוף השנה.

איסור על הנפט של רוסיה

האיחוד האירופי באסטרטגיות האספקה ואיסור הדרגתי על נפט גולמי רוסי במהלך ששת החודשים הקרובים ועל זיקוק דלקים עד סוף השנה כדי להגביר את הלחץ על פוטין.  האיחוד האירופי הציע תיקון לאיסור שתוכנן בתחילה והוסכם לאפשר להונגריה ולסלובקיה שנה נוספת לציית לדרישות.

כל שאר המדינות החברות יפסיקו בהדרגה את היבוא שלהן עד סוף שנה זו, יבוא הנפט הגולמי ייפסק בעוד שישה חודשים ומוצרי נפט מזוקקים בעוד שמונה חודשים.

נתוני שינוי התעסוקה

זה היום בחודש שבו כולם היו מרוכזים בנקודת הנתונים הגדולה האחת שחשובה באמת:  השינוי במספר המועסקים במגזר הלא-חקלאי ושיעור האבטלה.

שיעורי השכר גדלו ב-428,000 באפריל ושיעור האבטלה עמד על 3.6% בעוד ההשתתפות בעבודה ירדה. אם כן, גיוס עובדים בארה"ב עלה בקצב חזק באפריל, אולם כוח עבודה קטן יותר עשוי להגביר את הלחץ על המעסיקים להעלות את השכר עוד יותר כדי להחזיר עובדים.

הדינמיקה הזו עלולה  להקשות על המאבק של הפדרל ריזרב למיתון האינפלציה, שכן בנקאים מרכזיים פועלים כדי להתאים את הביקוש לעבודה עם ההיצע. עליית השכר החזקה מעידה שהביקוש לעבודה נשאר חזק. משרות פנויות ופיטורין חזרו לשיא, ובעלי עסקים נאבקים לגייס מספיק עובדים כדי לעמוד בקצב הביקוש של הצרכנים.

הדו"ח של יום שישי, שהציע תמונה מעורבת על שוק העבודה, מורכב משני סקרים: אחד של עסקים, והשני של משקי בית. בעוד שסקר העסקים הראה גידול חזק בשכר, השני הצביע על נסיגה בתעסוקה.

סחורות וביטקוין

הנפט דשדש בתחילת השבוע אך תפס תאוצה וסגר את השבוע עם עליה של מעל 5% ברמת 110.49$ על רקע אירועי המאקרו.

הזהב עלה קלות השבוע, עדיין מנסה להתאושש מהירידות לאחר השיא האחרון שביקר בו בחודש מרץ וסגר את השבוע ברמת 1882.99.

הביטקויין – השבוע עשה שתי ניסיונות לחצות את רמת ה 40,000 ללא הצלחה ונסחר כעת ברמת 35977 בעת כתיבת שורות אלה.

 

USOIL נפט גרף יומי
USOIL נפט גרף יומי
GOLD זהב גרף יומי
GOLD זהב גרף יומי
ביטקויין (סימול BTCUSDT) גרף יומי
ביטקויין (סימול BTCUSDT) גרף יומי

בין המדווחות השבוע

 AMD– יצרנית המעבדים AMD היכתה השבוע את תחזיות האנליסטים כאשר כל אחד מהתחומים שלה גדל באחוזים דו ספרתיים בהשוואה לאותה תקופה בשנה הקודמת.  בסך הכל ההכנסות של AMD היו גבוהות ב-71% ברבעון האחרון מאשר בתקופה המקבילה בשנה שעברה, גם תחזית ההכנסות שלה לרבעון הנכחי עלו על הציפיות.

פייזר – דיווחה השבוע על תוצאות רבעוניות טובות מהצפוי, שכן חברת הפארמה ממשיכה לנקוט עמדה עקרונית נגד כל מי שמהסס…מכלול התחומים שבהם היא עוסקת הניב סך ההכנסות שהיה גבוה מהצפוי ב-77% מהתקופה המקבילה בשנה שעברה. אך שימו לב: פייזר חתכה את תחזית הרווח שלה כשהזהירה מפני עלויות מחקר ופיתוח גבוהות יותר.

לופטהנזה – קבוצת התעופה הגדולה בגרמניה לופטהנזה יותר מהכפילה את הכנסותיה ברבעון האחרון, סימן שהביקוש לנסיעות פורח, דבר שאושר גם על ידי התוצאות של Airbnb.

Airbnb – היכתה תחזיות עם מספר הזמנות שעמד על 102.1 מיליון – זינוק של 59% לעומת השנה שעברה, ו26% יותר מהרבעון המקביל ב-2019. ערך ההזמנות הכולל הגיע ל-17.2 מיליארד דולר, לעומת צפי ל-16.5 מיליארד שמהווה קפיצה של 67% משנה שעברה! גם התוצאות הכספיות של החברה היו גבוהות: בחודשי ינואר עד מרץ ההכנסות הגיעו ל-1.51 מיליארד דולר, זינוק של 70% לעומת השנה שעברה. החברה הוסיפה כי ברבעון הנוכחי היא מצפה לעליה של לפחות 52% בהכנסות.

Uber – פרסמה תוצאות רבעוניות חזקות ביום רביעי. ערך ההזמנות ממגזר הניידות שלה עלה ב-58% ברבעון האחרון בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה, וההזמנות ממגזר המשלוחים שלה עלו ב-12%. יותר מכך, החברה אמרה שהיא ראתה יותר הזמנות לנסיעות ברחבי העולם בחודש שעבר מאשר באפריל 2019, וזו אולי הסיבה שהיא מעריכה שהיא בדרך לחזור לרמות טרום-מגיפה בהמשך השנה. זה לא עזר הרבה לה ולחברתה Lyft  שצנחו שתיהן עקב חששות המשקיעים.

Lyftליפט דיווחה על תוצאות רבעוניות שהצביעו על ביקוש חזק לנסיעות אך צנחה ב-35% וגררה את אובר למטה ביותר מ-12% לאחר שגם היא לא הצליחה להרגיע את וול סטריט על רקע המחסור בנהגים והתמריצים הרבים שניתנים להם בדמות דולרים.

טבע – טבע הדואלית, פרסמה השבוע את תוצאותיה הכספיות שפספסו את התחזיות. ההכנסות עמדו על 3.7 מיליארד דולר, מעט פחות מהערכות האנליסטים שעמדו על 3.75 מיליארד דולר. לעומת זאת, הרווח הנקי עמד על 0.55 דולר למניה, בהתאם לציפיות. יחד עם זאת, טבע הודיעה כי היא מורידה את תחזית ההכנסות השנתית על רקע חששות מתנודות במט"ח. יש לציין שמתחילת השנה היא ירדה כ-17%, המניה נסחרת כעת סביב רמת 7.8$, ונראית כמי שייקח לה זמן להתאושש.

המשקיעים שלחו את המניה באותו יום כ-5% מטה.

לסיום, מה עשו המדדים השבוע?

המדדים נסחרו בתנודתיות ביום שישי באותו אופן שאפיין שבוע שלם של מסחר תנודתי והיפוכים מהירים:

S&P500 פתח את שבוע המסחר ביום שני עם 4130.61 נקודות וסגר את השבוע ב 4123.35, מכאן שלמרות התנודתיות הרבה במהלך השבוע, הוא לא עשה הרבה ובסה"כ ירד השבוע ב 0.18%. המסחר ביום שישי נסגר עם ירידה של 0.57%.

נסדאק 100 פתח את שבוע המסחר ביום שני ברמת 12864.83 וסגר ב 12693.53 ובסה"כ ירד השבוע ב 1.33%. המסחר ביום שישי נסגר עם ירידה של 1.40%

הדאו ג'ונס פתח את שבוע המסחר ביום שני ברמת 32978.49 וסגר ב 32899.38, ובסה"כ ירד השבוע ב 0.24%. המסחר ביום שישי נסגר עם ירידה של 0.30%.

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן