+BigShot מופעל להתנתק?

מה הלאה עבור הכלכלה העולמית? שלושה תרחישים

בית ההשקעות הבריטי abrdn הוריד לאחרונה את התחזיות הכלכליות העולמיות שלו ותיאר מספר תרחישים שיכולים לצאת לפועל מהנקודה בה אנו נמצאים

שתף כתבה

בית ההשקעות abrdn הוריד את התחזיות הכלכליות העולמיות
בית ההשקעות abrdn הוריד את התחזיות הכלכליות העולמיות

תוכן עניינים

האנליסטים של abrdn הורידו את התחזיות הכלכליות העולמיות ופרסו שלושה תרחישים שיכולים לצאת לפועל מהנקודה בה אנו נמצאים. אז בואו נסתכל על שלושת התרחישים בעלי ההסתברויות הגבוהות ביותר כדי שנוכל לעשות איזו שהיא הערכה למה לצפות, ולא פחות חשוב, איך להתאים את תיק ההשקעות אם רואים את הסימנים האלה מגיעים.

הכלכלנים של אברדן פסימיים יותר מהממוצע

בממוצע, כלכלנים ברחבי העולם צופים שהכלכלה העולמית תצמח ב-3.2% השנה, ב-2.9% בשנה הבאה וב-3.4% ב-2024. באברדן חושבים שזה לא סביר.

הם מאמינים שהאתגרים הרבים של הכלכלה העולמית יובילו למיתון עולמי גדול יותר, אפילו מוקדם ממה שהם עצמם חשבו קודם לכן. חברת ניהול ההשקעות צופה צמיחה עולמית של 2.8% השנה, 1% בשנה הבאה ו-1.5% ב-2024.

תחזיות הכלכלה והאינפלציה של abrdn מקור abrdn
תחזיות הכלכלה והאינפלציה של abrdn מקור abrdn

לגבי ארצות הברית, אנליסטים באברדן מעריכים שהעלאות ריבית של הפדרל ריזרב יובילו את ארה"ב למיתון ברבעון השני של השנה הבאה. אבל במקום להוריד את הריבית כדי לעורר צמיחה, הפד ישמור על ריבית גבוהה עד מאוחר יותר השנה, כלומר, עד שהוא יהיה בטוח שהאינפלציה בשליטה.

מדינות בשווקים מתעוררים (EM) פגיעות במיוחד בסביבה כזו היות והן מסתמכות על כלכלת ארה"ב לביקוש ובנוסף, כמות החוב שהן נושאות בהן הוא בדולר אמריקאי. כלומר, ריבית גבוהה יותר בארה"ב דוחפת למעלה את הערך של הדולר ביחס למטבעות אחרים וזה הופך את החוב של מדינות השווקים המתעוררים ליקר יותר וקשה להן יותר להחזירו, במיוחד במצב של מיתון עולמי.

באירופה, ידוע שהכלכלה מתמודדת עם ירידה משמעותית של ההכנסות. מחירי הגז הגבוהים מעלים את העלויות של דברים חיוניים כמו חימום, אינפלציה גבוהה בסחורות ושירותים אחרים, ושיעורי הריבית שם עולים כי הבנק המרכזי האירופי מנסה לקרר את האינפלציה החמה.

בסין, מדיניות האפס המתמשכת של קוביד והחולשה במגזר הנכסים החשוב ביותר שם ממשיכים להכביד על הכלכלה.

אבל יחד עם  זאת, חשוב גם לומר שיש סיכוי שאברדן טועה: ארה"ב יכולה להימנע ממיתון, סטגפלציה עלולה להשתלט במדינות שונות ברחבי העולם, או התאוששות בהיצע יכולה למתן את האינפלציה במדינות שונות בעולם…כך שיש תרחישים שונים שיכולים לבוא לידי ביטוי.

תרחיש ראשון: ארה"ב נמנעת ממיתון, הסתברות של 17.5%

בתרחיש זה, הפד ימשיך להעלות את הריבית, ויאט את הצמיחה הכלכלית בארה"ב. אבל בתרחיש הזה מדובר בהאטה מתונה, כזו שאינה גבוהה מספיק כדי לגרום למיתון בארה"ב, ובהרחבה גם ברמה העולמית לא, גם כאשר בנקים מרכזיים אחרים מעלים את הריבית שלהם.

כדי להעריך אם תרחיש זה עומד לצאת לפועל בסבירות גבוהה, צריך לבדוק אם הציפיות לאינפלציה מתחילות לרדת לכיוון הממוצעים ארוכי הטווח. זה מצביע על כך שהפד יכול להעלות את הריבית במידה פחותה, ובכך להגדיל את הסיכויים שהוא יצליח למנוע מיתון בארה"ב. צריך לשים לב גם לשיפור בהשתתפות בכוח העבודה ושאנשים מתחילים לחפש עבודה שוב, וגם לראות מגמה של האטה בגידול השכר.

אילו הזדמנויות יש בתרחיש כזה?

אברדן מעריך כי הצמיחה העולמית בעוד שנתיים (פחות או יותר 2024) תהיה ב-2.5 נקודות אחוז גבוה יותר מהתחזית הנוכחית שלו והאינפלציה גבוהה ב-2 נקודות אחוז מהתחזית שלו, אם התרחיש הזה יתממש.

אפשר להרוויח מצמיחה כלכלית גבוהה מהצפוי על ידי קניית מניות גלובליות, למשל, תעודת הסל iShares MSCI World ETF (טיקר: URTH), ו-Vanguard Value ETF ממוקדת הערך  (VTV) היכולה לעזור בקיזוז לחצים אינפלציוניים.

iShares MSCI World ETF גרף מאת TradingView
iShares MSCI World ETF גרף מאת TradingView

התרחיש השני: סטגפלציה, הסתברות של 17.5%

תרחיש "סטגפלציה" מתייחס למצב שבו האינפלציה גבוהה אך הצמיחה הכלכלית עומדת או מאטה. זה משהו שיכול לקרות כתוצאה מהסלמה במתיחות הגיאופוליטית, מה שעשוי  מאד לגרום להגבלות מכבידות על אספקת האנרגיה העולמית.

במצב כזה, אירופה תיפגע קשה במיוחד, כי סביר שיקציבו שימוש באנרגיה, דבר שיגביל את הייצור במפעלים ואת התחבורה. האינפלציה הגבוהה תגרום לצמצום גבוה יותר בהוצאות של הצרכנים, ותשלח את אירופה למיתון מוקדם ועמוק יותר משאר מדינות העולם. אך המיתון לא יישאר רק בגבולות אירופה. כי אם דבר כזה יאכן יקרה, זה צפוי להתפשט גם מחוצה לה דיי מהר.

מי שיפגע במיוחד הם כמובן השווקים המתעוררים, במיוחד אלה שמייבאים את רוב האנרגיה שלהם מבחוץ.

כדי לזהות תרחיש בעייתי זה וממש לא רצוי זה,  צריך לשים לב למחירי הסחורות (מלבד הגז הטבעי האירופי) ולעקוב האם הם עולים משמעותית, וציפיות האינפלציה עולות מרמות שהן גם ככה כבר גבוהות ובנוסף, לראות האם אנו מקבלים נתוני אינפלציה גבוהים מהצפוי. במצב כזה סביר להניח שכל מיני סקרים עסקיים יצביעו על ירידה באמון.

מהן ההזדמנויות בתרחיש הזה?

בתרחיש זה, אברדן צופה שהצמיחה הכלכלית העולמית תהיה נמוכה ב-2 נקודות אחוז מהתחזית שלה בעוד שנתיים, ואינפלציה גבוהה ב-5 נקודות אחוז מהתחזית שלו.

בעולם של אינפלציה גבוהה יותר, מניות ערך כמו אלו בתעודת הסל Vanguard Value אמורות לתפקד היטב וכך גם נדל"ן, ניירות ערך מוגני אינפלציה של האוצר (TIPS), זהב, סחורות אחרות וביטקוין. אפשר לקרוא עוד על כך, כאן.

תרחיש 3: ההיצע מתגבר וממתן את האינפלציה (15% הסתברות)

בתרחיש זה, שיבושים בשרשרת האספקה ​​דועכים במהירות ויותר אנשים נכנסים לכוח העבודה. ובמקביל, יש מעבר בביקוש ממוצרים פיזיים לשירותים, זה מצב שבו מסוגלים להתמודד טוב יותר עם עליות בביקוש מבלי ליצור צווארי בקבוק, לעורר צמיחה כלכלית. זו סביבה כלכלית של ירידת האינפלציה במהירות לצד כלכלה צומחת.

כדי לראות את זה מתרחש, נצטרך לראות התמתנות ממדיניות האפס של קוביד של סין והן ממלחמת רוסיה-אוקראינה, עלייה בהשתתפות בכוח העבודה (במיוחד בארה"ב), ועלייה באינפלציית השירותים על חשבון אינפלציה של מוצרים פיזיים.

איפה ההזדמנויות בתרחיש הזה?

כאן, אברדן היה מצפה שהצמיחה הכלכלית העולמית תהיה גבוהה ב-4.5 נקודות אחוז מהתחזית הנוכחית שלו.

תעודת הסל iShares MSCI World יכולה, שוב, להיות דרך טובה ליהנות מצמיחה רחבה ומאינפלציה נמוכה. בנוסף, אולי כדאי לשקול במקרה כזה להטות את ההשקעות בתיק לתעשיות שירותים, כלומר טכנולוגיה, נסיעות ופנאי, ומגזרי שיקול דעת צרכנים שעשויים להיות אטרקטיביים.

הנ"ל מהווה סקירה על רעיונות להשקעה בהתבסס על המצב הכלכלי העולמי. בהחלט יתכן שמסיבות מאקרו שונות, הדברים יבואו לידי ביטוי באופן שונה ואחר מהמתואר בכתבה. ככלל, חובה על הקורא לעקוב אחר השווקים והעדכונים השוטפים, לנקוט בגישה ביקורתית ולעשות מחקר עצמאי בהתייחס לרעיונות ההשקעה המוזכרים בכתבה שכן, דבר אינו בבחינת המלצה לפעולה כלשהי.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן